Bűnbakok 7 csillagozás

Egy gyermekkor története az 1939-44 közötti Magyarországon
Aranka Siegal: Bűnbakok

A ​kilencéves Aranka éppen a nagymamájánál nyaral Komjátiban, amikor kitör a II. világháború, így sokáig nem mehet haza, Beregszászra. Mikor egy év leteltével mégis hazatérhet, komoly változásoknak lesz tanúja: mostohaapját elvitték az orosz frontra, és egyre több olyan törvényt érvényesítenek, amely megnehezíti a zsidó családok életét. Édesanyja hősiesen küzd a szegénységgel, az újabb és újabb megszorítások ellenére igyekszik összetartani a családot.
A visszaemlékezésben felölelt öt év, az 1939-től 1944-ig tartó időszak alatt válik a szerző-főszereplő gondtalan kislányból tizennégy éves, gondterhelt, de mégis mindig pozitív gondolkodású kamasszá.

Aranka Siegal 1930-ban született Beregszászon, hétgyermekes családban. 1944-ben Auschwitz-Birkenauba, onnan Bergen-Belsenbe deportálták, ahonnan testvérével, Violával 1945-ben szabadult. Családja összes többi tagja elpusztult. Aranka három évet töltött Svédországban, majd 1948-ban az Amerikai Egyesült Államokban telepedett… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1968

>!
Novella, 2010
176 oldal · ISBN: 9789639886117 · Fordította: D. Nagy Nóra, Fekete Márta, Hervay Míra, Tóth Zsófia

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 6


Kiemelt értékelések

Tarr_László>!
Aranka Siegal: Bűnbakok

Aranka Siegal: Bűnbakok Egy gyermekkor története az 1939-44 közötti Magyarországon

Az ilyen könyvekkel mindig gazdagodok valamivel, pedig mélységesen felháborító milyen aljas szintre süllyedtek az emberek a történelem egyes szakaszaiban.
Ha elvonatkoztatok a témától, akkor -legalább is nekem- nagyon szembetűnő volt, hogy olyan 100 évvel ezelőtt az emberek sokkal szorosabb kapcsolatokat ápoltak egymással a családban, vagy az ismerősökkel, mint manapság. Attól függetlenül, hogy kedvelték, vagy nem kedvelték egymást.
És talán még annyi, hogy szerintem az emberiség éppen egy hasonló világégés felé halad, igen most, ezekben a napokban éppen alapozzuk meg.

ditke3>!
Aranka Siegal: Bűnbakok

Aranka Siegal: Bűnbakok Egy gyermekkor története az 1939-44 közötti Magyarországon

Nagyon tetszett! Nagyon valóságosan meséli el a háború alatti gyermekéveit, családja „eltűnését” Anyáink, nagyanyáik szinte mind elmesélhetnék, leírhatnák, és még akkor is érdekfeszítő, volna az az időszak. Lazán átlépi az írónő a legszörnyűbb részt, a koncentrációs tábort. Annak pontos leírása, taglalása nélkül is kerek egész a könyv. Így tényleg az ifjúság kezébe adható!

mothertiger>!
Aranka Siegal: Bűnbakok

Aranka Siegal: Bűnbakok Egy gyermekkor története az 1939-44 közötti Magyarországon

kicsit többet vártam tőle. Bár a címben egyértelmű az utalás arra, hogy a magyarországi gyermekkoráról szól, a koncentrációs tábori élet leírását hiányoltam belőle.


Hasonló könyvek címkék alapján

Eddie Jaku: A világ legboldogabb embere
Viola Stern Fischer – Veronika H. Tóth: A Mengele-lány
Art Spiegelman: A teljes Maus
Melissa Müller: Anne Frank, egy lány élete
Martin Miller: A tehetséges gyermek igazi drámája
Zsolt Ágnes: Éva lányom
Michael Borchard: Egy nem mindennapi barátság
Susan Faludi: Előhívás
Jean-Jacques Felstein: Auschwitz hegedűse
Nina F. Grünfeld: Frida