Mondom ​a Ferinek, Tibi 5 csillagozás

Aradi Tibor – Varga Ferenc József: Mondom a Ferinek, Tibi

Hogyan ​kerül reklám egy temetési beszédbe? Miképpen született meg Kókusz alakja azon a bizonyos piacon, ahol véletlenül ott maradt a mikrofon? Miért ír minden verset Donászy Magda? Aradi Tibor és Varga Ferenc József huszonöt éve szórakoztatja közönségét. De kik is ők valójában? A pincér és a tanár? A sofőr és a vezetni nem akaró? A szkeptikus és a hívő? A gyermekes és a gyermektelen? Tűz és víz? Ebből a kötetből nem csupán két humoristát ismerhetünk meg, de az elmúlt negyedszázad magyar kabarékulisszái mögé is bepillanthatunk. Hogyan épül fel egy szórakoztató műsor, milyen volt a Mikroszkóp Színpad fénykora és hanyatlása, hogyan lesz valakiből manapság humorista… Az Aradi-Varga-duó megpróbálja a lehetetlent: úgy elmesélni kettejük történetét, hogy közben nem a botrányra fókuszálnak. Nem szeretnék ráborítani a bilit a szakmára, de nem hallgatják el azt sem, ha valami nem tetszik nekik, s mindeközben önmagunkkal is kritikusak. Persze az az olvasó is jól szórakozik majd – rosszul… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2019

II. Gyula pápa · VII. Kelemen pápa

Aradi Tibor – Varga Ferenc József: Mondom a Ferinek, Tibi

Megmondom őszintén, nem vagyok egy tévénézős típus, de ezt a két fazont – a családdal együtt – annyira bírom duóban és külön-külön is, hogy rendre megnézem a műsoraikat, még ha a sokadik ismétlést is kapom el. A Rádiókabaréból már csak őket hallgatom, még akkor is, ha nem mindig kapják el tökéletesen, amit kell – az esetek túlnyomó többségében azonban igen, főleg a szóvicces jelenetekben és a zenés paródiákban tudnak nagyon ütősek lenni.

Hogy mi szükség volt tőlük egy ilyen formátumú (némiképp élet- és karrierrajz + jelenetek) könyvre, fogalmam sincs. Igaz, Dombóvári István legújabb irodalmi szárnypróbálgatása láttán jobban húzkodtam a szemöldököm, meg hát az ősszel Kőhalmiból, Bödőcsből és Tóth Eduból is kijutott, éppen ezért lehet, hogy Aradiék kötete nem fogja megrengetni a könyvpiacot, pedig megérdemelnék. Attól, hogy nem szépirodalom, még van értéke: néhány jobban sikerült írás (pl. Anya vagyok fontos ügyben – ez a kedvencem)* mellett megismerjük a páros emberi oldalát is. Nemcsak életük, hanem karrierük történetét Szeszélyes évszakokkal, Mikroszkóppal, Füstifecskékkel** körítve, miközben olvashatunk mentoraikról, példaképeikről, magasságokról és mélységekről egyaránt.

Meglepő volt az a komolyság, amivel a jelenkorunkat érintő közéleti (isten, haza, család) és közérzeti (ezotéria, labdarúgás, autóvezetés) témákról beszéltek, írtak. Hozzáteszem: elképesztően jól. Ez mondjuk nem csoda, mindketten jól és jókat írnak, úgymond humorosba'. De hogy Esterházy Pétert idézzenek, vagy éppen „köldöknézős” szépirodalmat ajánljanak, azt a legvadabb álmomban sem gondoltam volna.

Lehet azzal vádolni, hogy túlzottan is elfogult vagyok velük, de ez a könyv minden tekintetben felülmúlta a várakozásaimat. Nem csapnivaló, olcsósított, silány tömegtermék, hanem tanulságos és érdekes olvasmány nemcsak rajongóiknak és egyedi humorukra vevőknek. Legalább még húsz évet, így együtt!

* https://www.youtube.com/watch…
** Varga Ferenc József, mint reklámarc szolgált a paródiabrigád eladhatóságához… https://www.youtube.com/watch…

Jaffa, Budapest, 2019
Szencsike P>!
Aradi Tibor – Varga Ferenc József: Mondom a Ferinek, Tibi

Nagy kedvencem a szerzőpáros, külön-külön és együtt is számtalan remek jelenetet jegyeznek, és jó volt most egy kicsit a mikrofon mögött álló embereket is megismerni.

gabona P>!

Facebook: VIII. Henrik megosztott egy életeseményt. Házasság vele: Aragóniai Katalin.
II. Gyula pápa: Gratula!

Facebook: VIII. Henrik megosztott egy életeseményt. Házasság vele: Boleyn Anna.
VII. Kelemen pápa: Gratula!

Facebook: VIII. Henrik megosztott egy életeseményt. Házasság vele: Jane Seymour.
III. Pál pápa: Gratula!

Facebook: VIII. Henrik megosztott egy életeseményt. Házasság vele: Catherine Howard.
III. Pál pápa: Figyu, már nem emlékszem, te anno voltál jegyesoktatáson?

Facebook: VIII. Henrik megosztott egy életeseményt. Házasság vele: Catherine Parr.
III. Pál pápa: Na jó, asszem, ezentúl kihúzzuk azt a részt a szövegből, hogy amíg a halál el nem választ.

55. oldal (Aradi Tibor: Ha lett volna Facebook)

gabona P>!

Facebook: Örkény István megosztotta a bejegyzését. Gyerekek, nagyon rohanok. Egy percem sincs, úgyhogy ma nem írok semmit.

58. oldal (Aradi Tibor: Ha lett volna Facebook)

Kapcsolódó szócikkek: Facebook · Örkény István
gabona P>!

Facebook: Rákóczi Ferenc frissítette Munkahelyek oldalát. Régi munkahely: Erdélyi Fejedelemség. Új munkahely: Morning Show.

57. oldal (Aradi Tibor: Ha lett volna Facebook)

Kapcsolódó szócikkek: II. Rákóczi Ferenc
gabona P>!

János érsek: A királynét megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem.
Bánk bán: Vaze, ezzel a helyesírással hogy lettél érsek?
János érsek: Te dumálsz, aki egybeírod, hogy Gertrúd is?

54. oldal (Aradi Tibor: Ha lett volna Facebook)