Farkasüvöltés 2 csillagozás

Aquilino Ribeiro: Farkasüvöltés

Aquilino Ribeiro regényének színhelye Észak-Portugália farkasok lakta, vad hegyvidéke, amelynek emberlakóin is farkastörvények uralkodnak. A szerzőnek, a huszadik századi portugál irodalom klasszikusának e könyvében drámai erővel elevenedik meg a hegyvidéki emberek elkeseredett és vérbe fojtott lázadása az ősidők óta birtokolt tájat, a fennsíkot kisajátító hatóságok ellen. S hasztalanok a kisemmizettek próbálkozásai: az egyéni bosszúállás, gyújtogatás vagy hajsza a kincs után a brazíliai őserdőben: a hegyvidék sorsa eldőlt…
A regény középpontjában egy izgalmas per áll, amelynek során az ártatlanul elítélt hegylakók nem védhetik meg igazukat az állammal szemben.
Hőseinek sorsát Ribeiro sem kerülhette el: az „igazságszolgáltatás”, melyet oly kíméletlenül bírált, a könyv megjelenésekor, 1958-ban őt is bebörtönözte. Műve azóta sok országban megjelent.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

Magvető, Budapest, 1969
328 oldal · Fordította: Hargitai György

Ha vér folyik, sok vér, megfürdik a hegy, és megmenekül.

…a gesztenyefa Portugália csontja.

Kapcsolódó szócikkek: gesztenyefa

Jól megvagyok én odalent a házikónkban, látom és hallom az anyámat, aki ott halt meg, ehetem a levesem, éjszaka hallom az istállóból a tehenek kolompját, kakasszóra ébredek… […] Nem, édes uram, ha azt akarod, hogy éljek még néhány esztendőt, ne hozz el a faluból.

– Mindenható Isten, ha olyan jó vagy, miért engeded, hogy ezek az állatok éhezzenek? Miért kell rosszaknak, vadaknak lenniük, ha csillapítani akarják éhüket? Miért van az, hogy végtelen bölcsességedben gazemberségre kényszeríted őket a védtelen bírka, az ártatlan bárány ellen, hogy ínségüket csökkenthessék? Igaz, sok minden cselekedeted érthetetlen a számunkra, különben még azt mondanánk, képtelen és esztelen zsarnok vagy!

De minden bánata mellett ott volt a könyörületesség: inni adni a szomjazónak. A forrás vizét nem lehet az emberek vitájába keverni.