Álom ​egy könyvtárról 1 csillagozás

Áprily Lajos: Álom egy könyvtárról

Áprily ​Lajost elsősorban költőként és műfordítóként tartja számon irodalmi közvéleményünk, pedig esszéi, előadásai, irodalmi tanulmányai, könyvbírálatai is különös figyelmet érdemelnek – nemcsak azért, mert költői és műfordítói műhelyébe pillanthatunk be általuk, hanem azért is, mert hitelesen, magas színvonalon tudósítanak a romániai magyar irodalom első évtizedéről, másrészt annak az útnak a vonalát is fölrajzolják, melyet ez a nagy formátumú költői személyiség a tízes évektől a hatvanas évekig megtett.
Ars poetica jellegű műhelytanulmányit és vallomásait Úti jegyzetek című, észak- és nyugat-európai „pedagógiai vándorlásának” megfigyeléseit rendszerező bensőséges útirajza, ezt pedig a magyar irodalomól szóló írásainak ciklusa követi. Ezek az esszéi, bírálatai, megemlékezési arról vallanak, hogy érdeklődési köre szinte az egész magyar irodalmat átfogja – Szenczi Molnár Alberttől Vörösmartyn, Petőfin, Jókain és Adyn át egészen Tamási Áronig és Dsida Jenőig. A külföldi… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1981

Géczi_Viktória I>!
Áprily Lajos: Álom egy könyvtárról

Nagyon nehéz volt ezt a könyvet már csak csillagozni is. Ugyanis Áprily Lajos szerethető, józan és intelligens személye ott van minden lapon, ő és én pedig barátok lettünk. Azt hiszem, nem is most, hanem már a verseit olvasva, de ez a barátság tovább mélyült a prózájától. Mégis hogyan mondhatná az ember az egyik barátjára, hogy azért nem alkot világszínvonalon? És vajon kell-e mindig a magas színvonal? Áprily költőhöz illően líraian ír, melegséget csempész a soraival a szívembe, arról beszél, hogy ne feledjem az igazi, mély értékeket az életben úgyszintén, mint az olvasmányokban. Egy példakép-figura és én nem tudom nem szeretni, nem tudok nem együttérezni azzal, amilyen tisztelettel és szeretettel fordul az irodalom felé.
Mindeközben pedig tagadhatatlanul ő maga is irodalom.

Epilógus>!

Hivalkodás nélkül nehéz az embernek önmagáról beszélnie, s talán már az is hivalkodás, ha önmagáról beszél az ember.

Álom egy könyvtárról; első bekezdés