Emlékirataim 1 csillagozás

Ötven év / Ifjukorom – huszonöt év az ellenzéken
Apponyi Albert: Emlékirataim Apponyi Albert: Emlékirataim

A ​kaotikus forrongás napjaiban írom e sorokat, amikor emberi ész nem tudja még meglátni a nemzeti és társadalmi erők leendő egyensúlyviszonyait. Csak annyi látszik bizonyosnak, hogy a régi többé vissza nem tér, hogy mind a régi nemzeti eszme, mind a régi társadalmi rend olyan gyökeres átalakuláson megy keresztül, milyent a kereszténység terjedése óta a világ nem látott, hogy tehát erről a korról mint a régi Magyarország utolsó korszakáról kell beszélnünk, bár töretlen hittel bízom az új Magyarországban, a magyar nemzetnek most ellankadt és megzavart, de feltámadásra rendelt életerejében és hivatásában.

Nagyapponyi gróf dr. Apponyi Albert György (1846, Bécs Genf, 1933) miniszter, belső titkos tanácsos, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, az Aranygyapjas rend lovagja, kortársai szemében a Legnagyobb élő magyar volt. Az 1920-as párizsi békekonferencián ő vezette a magyar delegációt, a békeszerződést viszont nem írta alá. 1911 és 1932 között ötször jelölték Nobel-díjra.… (tovább)

Helikon, Budapest, 2016
Pantheon Irodalmi Intézet, Budapest, 1922
258 oldal

Apponyi Albert: Emlékirataim

Apponyi Albert: Emlékirataim Ötven év / Ifjukorom – huszonöt év az ellenzéken

Apponyi a dualizmus korának egyik jelentős politikusa volt, pályája felöleli az egész korszakot. Évtizedekig az ellenzéket irányította, később házelnök, majd oktatási miniszter lett. Végig azért harcolt, hogy a Monarchián belül önálló magyar hadsereg jöjjön létre. Híres szónok volt, angolul, németül és franciául is folyékonyan beszélt, Trianonban is ő szólalt fel a magyar ügy mellett.

Emlékiratai két részből állnak: az elsőt 1922-ben adták ki és a szerző ifjúságától a Széll kormány 1899-es megalakulásáig tartó időszakról szól. A második rész 1934-ben jelent meg, de ez elég töredékes mert Apponyi meghalt mielőtt befejezhette volna. Az 1906-os választásokkal ér véget ez a rész. Ezen kívül a Függelékben szerepel még egy esszé amiben Apponyi az 1918-as összeomlás okait vizsgálja, és itt kapott helyet a Trianonban elmondott beszéd is.

Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, akit érdekel a Monarchia története, és kiváncsi arra hogy Apponyi mit gondolt a korszak nagy kérdéseiről, a kiegyezésről, a véderővitáról, a választójogról, a nemzetiségi kérdésről, a Kossuth-féle dunai konföderációról, vagy az ellenzéki obstrukcióról. Sok államférfit ismert személyesen, a róluk adott jellemzések is nagyon érdekesek (Tisza Kálmán, Ferenc József, Ferenc Ferdinánd, Theodore Roosevelt). Az érett dualizmus parlamenti csatáiról szóló első kötet talán kicsit szárazabb, mint a századforduló rázósabb éveiről szóló második rész, viszont mindkettőt végigkíséri a szerzőnek az az őszinte törekvése, hogy saját hibáival szembenézzen, akkori döntéseit a későbbi katasztrófa fényében felülbírálja.

Aki inkább életrajzokat vagy naplókat szeret olvasni, annak viszont nem annyira ajánlom ezt a könyvet, mert elég kevés a személyes rész, a szerző felnőttéválásáról, családi életéről, mindennapjairól keveset tudunk meg. Apponyi az elején ki is jelenti, hogy célja a korszak politikájának bemutatása, a tanulságok levonása, útmutatás a jövő nemzedékeinek, nem pedig az önéletrajzírás. Azoknak sem ajánlom akiket főleg az első világháború és a béketárgyalások kulisszatitkai érdekelnek, mert az emlékiratok 1906-ban megszakadnak.

Nekem ez a könyv segített abban hogy jobban megértsem a korszakot, és nagyon illúzióromboló volt arról olvasni, hogy miközben egész Európa fegyverkezett és háborúra készült, a mi politikai elitünk a házszabályról és a hadsereg vezényleti nyelvéről vitatkozott évekig. A jó öreg magyar széthúzás már akkor is működött, úgy látszik.

balazs

A beszéd ne legyen túl hosszú; a kezdő szónok szerénysége rövidségben nyilvánuljon meg…, de semmiképp se szerénységi frázisokban, mentegetőzésekben, amelyek unalmasak is, és amelyeket nem is tekintenek őszintéknek. Ha van mondanivalód, jogod is van azt elmondani; ha nincs, ne mentegetőzzél, hanem hallgass.

balazs

Jellemző ez a tény az átlag magyar ember pszichológiájára, amint az több száz évi, mondjuk ki a szót: idegen uralom alatt kifejlődött. Tárgyi tekintetben tovább tud menni a lemondásban, mint amennyi helyes, de a duzzogását nem engedi bántani.

balazs

…a Szabadelvű Párt… végre hivatkozhatott valamire, amivel hangzatos nevét igazolhatta, és volt alapja arra, hogy ellenfeleit az „illiberalizmus” bélyegével lássa el. Akkor időben ez nagyon sokat jelentett. A liberalizmus annyira keresett divatcikk volt, hogy annak nélkülözése a politikai szalonképességet határozottan veszélyeztette.

balazs

…a múltnak tökéletesebb megértésével – miután annak részese voltam –, tisztán látva a jövő feladatait, segítségére akarok lenni az ifjú nemzedéknek, a folytonosságnak és fejlődésnek azon összekapcsolására, amelyből áll az élet; mert megszűnés és újból kezdés éppúgy nem élet, mint nem élet a megcsontosodott maradiság; az élet nem más, mint folytonos fejlődés.