Apagyilkos ​sámánfiak 5 csillagozás

Burját mesék és mondák
Apagyilkos sámánfiak

Különös ​világ tárul az olvasó elé a burját mesékben: egy távoli nép életét tükrözik, amely ma már ugyan teljes jogú tagja a szovjet társadalomnak, nemrégen még sámánok, lámák, orosz és burját nojonok szellemi és anyagi elnyomása alatt élt.
A burjátok meséiben gyakran bukkannak fel a buddhizmus nyomai: a „palotákat”, amelyek tulajdonképpen felnagyított jurták, éppen olyan gyakori szereplői történeteiknek, mint a sámánok, az ősi hitvilág tudós, gyógyító, áldozatokat bemutató „papjai”. A sámánizmus a burjátoknál már-már a tételes vallások szintjére emelkedett: kialakult a legfőbb „isten” fogalma is. Természetesen az oroszokkal való együttélés évszázadai és a térítési törekvések sem maradtak hatás nélkül. A kereszténység is alakította a burját hitvilágot és világképét, s hatott a meseanyagra is.
Érdekes egyveleg a burját folklór: naiv természetmagyarázó mítoszok mellett dualisztikus teremtésmondák, mesékké kopott hősénekek és eposzok mellett világjáró szüzsék egyaránt… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Népek meséi Európa

Európa, Budapest, 1973
246 oldal · Fordította: Mándoki László · Illusztrálta: Loránt Lilla

ppeva P>!

Apagyilkos sámánfiak Burját mesék és mondák

Emlékeim szerint még soha életemben nem olvasta egyetlen burját mesét vagy mondát se.
Persze itt is rögtön az utószóval kezdtem, és örömmel konstatáltam, hogy a kötetben rövidítve vannak a hősénekek, nem pedig az eredeti, kilenc nap, kilenc éjjel folyamatosan mesélhető formájukban.
Azért ebben az utószóban is kellett egy kis szocializmust bevinni: „Különös világ tárul elénk a burját mesékben: egy távoli nép életét tükrözik, amely ma már ugyan teljes jogú tagja a szovjet társadalomnak, nemrégen még sámánok, lámák, orosz és burját nojonok* szellemi és anyagi elnyomása alatt élt.”
A kötetben öt fejezetre osztották a történeteket: eredetmondák, törzsi mondák (részben törzsi eredetmondák), sámántörténetek, hősmesék és mesék.
Itt is feltűnt, hogy milyen sok a hasonlóság a burját mesék és mondák, valamint más népek meséi is mondái között. Némelyik mese kis változtatás után akár magyar népmese is lehetett volna.
A burját mesék és mondák egyik gyakran visszatérő eleme a holtak feltámasztása. Háromszor rájuk köpnek, háromszor átlépik őket, és máris feltámadnak, akár csontváz állapotból is.

* nojon – úr (nemcsak a régi idők hétköznapjaiban, hanem a hitvilágban is)

Apagyilkos sámánfiak Burját mesék és mondák

A gyűjtemény olvasását nem árt az utószóval (Mándoki László tollából) kezdeni, ami ad némi támpontot a burjátok világkép-értelmezéséhez, bár a közölt szövegek építkeznek egymásra. Az eredetmondák-törzsi mondák-sámántörténetek megágyaznak a hősmesék és mesék befogadásához. A felfedezett vándorszüzsék közül kettő példát emelnék ki a kötetből: Az ihinat nemzetségről címűben a parancsba adott tiltás ellenére életben hagyott öregek szava nyomán fakadó áldásról van szó. (Ezzel legutóbb a Könyörületes fiú című litván mesében találkoztam.)
A hattyúk tava motívum minden bizonnyal körbe-körbe járja a világot, két burját szövegben is megtalálható: Miért fekete a hattyúk lába?; Az öreg koldus.

A kedvenc burját mesehősöm Bőhön Höbűn lett, aki csöppnyi szekerére szépen felpakolgat mindenfélét, ami csak adódik vándorútján, közben ugyanazt a mondatot ismétli: „Bármi legyen, gazdagít!” És valóban, azok a mindenfélék élete nagy pillanatában mind-mind szükségesek ahhoz, hogy túljárhasson a mangatháj (a halha-mongol anyagban mangusz= iszonyú erős, többfejű emberszabású lény, hasonló a magyar népmesék sárkányához) eszén és győzni tudjon.

csilla0923>!

Apagyilkos sámánfiak Burját mesék és mondák

Túlzás azt mondani, hogy befejeztem a könyvet, de amit kellett, azt elolvastam belőle órára.
Szerintem érdekes mondák vannak benne. :)
De MEK-ben is fent vannak az eredetmondák, ha valaki nem tudná megszerezni a könyvet.

A dohányzás eredete
Egy embernek megbetegedett a felesége. Az asszony, mielőtt meghalt, így szólt a férjéhez:
Ha meghalok, temess el. A síromon nő majd egy nagy levelű növény, ha nagyon bánkódsz utánam, szedd le a növény leveleit, szárítsd meg és szívjad!
Az ember nagyon szomorkodott felesége halála után, odament a sírjához, és meglátta a növényt. Leszedte széles leveleit, megszárította és szívta, s azután már nem is búsult olyan nagyon.
Ez a növény volt a dohány, amely egy halott asszony medencecsontjából nőtt ki.

Futóhomok>!

Csakugyan, mi van több, férfi vagy nő. nappal vagy éjszaka? És több-e a magas fa, mint az alacsony?!
A gojbanga így felelt:
Ha azokat a férfiakat, akik feleségük uralma alatt állanak, a nőkhöz számítjuk, több a nő, ha a borús nappalokat az éjszakához számítjuk, több az éj, ha a hajlott fákat az alacsonyak közé soroljuk, bizony több az alacsony!

Futóhomok>!

Ugyanezen a gyűlésen döntötték el a madarak azt a kérdést, hogy ki legyen a fejedelmük. Majdnem mindegyik a darut választotta királynak, azonban ebbe nem nyugodott bele a vízityúk, és kijelentette, hogy a daru folyton kiabál, tekintet nélkül arra, hogy éjszaka van-e, vagy nappal.
– Nem tudjuk majd, hogy okkal kiabál-e, vagy csak megszokásból. Ezért gyakran nyugtalankodunk hiábavalóságok miatt.
A vízityúk véleményét helyesnek ítélték.

Kapcsolódó szócikkek: daru · vízityúk
csilla0923>!

Ekkor a kutya rájött, hogy nincs erősebb az embernél, az ember senkitől sem fél, s ezért az eb mindmáig az emberrel maradt.