Elizabeth ​1-2. 15 csillagozás

Anya Seton: Elizabeth 1-2. Anya Seton: Elizabeth 1-2.

A ​több évtizedet felölelő családregény lenyűgöző történelmi tabló, amely az első észak-amerikai államokat megalapító angol és holland telepesek közel négyszáz évvel ezelőtti történetét kelti életre.
A regény főhőse egy londoni patikus lánya, Elizabeth Fones, aki önálló gondolkodásával, természettudományos érdeklődésével már egészen fiatalon kiemelkedett a környezetéből. John Winthrop, a Massachusetts-öbölbeli első kolónia kormányzójának unokahúgaként Elizabeth maga is kénytelen volt csatlakozni az Újvilágba elhajózó puritán angolokhoz, akik vállalták a sokak szemében esztelenségnek tűnő utazást, életüket kockáztatva nekivágtak az ismeretlennek, hogy a semmiből városokat teremtsenek.
Elizabeth kivételes szépségével, belső tartásával és függetlenségre való törekvésével kitűnt kortársai közül, ám épp ezen tulajdonságai fordították szembe korával, és sodorták újra és újra veszélybe. A megdöbbentően sok üldöztetést elszenvedő asszony három házasságon keresztül és számos… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1958

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Regényes történelem General Press

General Press, Budapest, 2012
376 oldal · ISBN: 9789636434090 · Fordította: Szentesi Mária
General Press, Budapest, 2012
544 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636434083 · Fordította: Szentesi Mária

Bleeding_Bride IP>!
Anya Seton: Elizabeth 1-2.

Az első kötet lassan kopott, félbehagyni nem akartam, de bevallom, untatott. Szerencsére a vége, meg aztán a második kötet az már adta magát.
Igaz, hogy épp csak súrolja a honfoglalás, az indián harcok mibenlétét, inkább egy adott család lázadó sarjára összpontosít, de talán épp ezért lehet vele és a kor szellemével mélyen azonosulni. Elizabeth egy huszadik századi mentalitású nő, a tizenhetedik századi testébe zárva.
Bár Katherine-t, Anya Seton másik kötetét, sokkal jobban élveztem, viszont az tuti, hogy tovább olvasom az írónő műveit.

Eli>!
Anya Seton: Elizabeth 1-2.

Igaz még nem járok a végén, de azt elmondhatom, hogy maga a regény felépítése, elmesélése meglehetősen egyéni stílusú, igényes, magával ragadó. Csak éppen nem a megszokott értelemben mint derűs, humoros-romantikus történet repít vissza az adott történelmi korba, mintegy Jane Austen, hanem inkább komor, baljóslatú, sokszor gyászos hangulatával. Ugyanakkor mindig ad egy pici reményt, hitet, melyek hiányában el sem olvastam volna a könyvet, hisz szerintem a könyvek arra (is) valók, hogy egyfajta biztatást kapjunk belőlük, az élet szeretetével…..

Morzsa>!
Anya Seton: Elizabeth 1-2.

Hát (bár, ezzel nem kezdünk mondatot, de akkor is :-D ) az első, angliai rész lehetett volna jóval rövidebb, feszesebb. Természetesen értem, hogy meg kellett alapozni Elizabeth jellemét, de ez a része a könyvnek akkor is csak egy szirupos, lassú rész volt. Az amerikai rész már jobb volt, illetve egy adag szirup megmaradt ott is, viszont a történet ereje és sodrása szerencsére ezt el tudta homályosítani egy kicsit.

Nekem egy árnyalatnyival még ebben is több volt a szirup, mint ahogy én szerettem volna (különösen a végén a megvilágosodásnál), meg kicsit sok a véletlen, de a korai telepeskor bemutatása itt is ütött, és elvitte a hátán a történetet, annyira, hogy végül egy szuszra olvastam el. Érdekes volt az olvasás közben egy kicsit használni a google maps-et a könyvben szereplő helységnevekre, meg utánaolvasni a történelmi szereplőknek…. hihetetlen egy kor volt ez is! :-D
Még csak annyi megjegyzés, hogy azért egy kicsit ledöbbentem, hogy két, ennyire összefüggő könyvet KÜLÖN árulnak, két külön könyv áráért…. azért több, mint hétezer forint a két könyvért, pláne, hogy tkp. egy komplett történet „csak”, kicsit sok…. az ilyet összecsomagolva szokták árulni, csak azért két kötetre bontva, hogy könnyebben kezelhető legyen az olvasónak… De ez a két könyv úgy van külön szedve, hogy még a kötet sorszáma is csak egy kicsit homályosan utal rá (egy ill. két csillagocska a cím alatt lehetne sima tipográfiai elem: ha nincs egymás mellett a kettő, akár gyanút sem fog az ember), a fülszöveg is csak a kalandok folytatásáról beszél (holott szerves egység a kettő, az első nélkül a második semmit nem ér, még akkor sem, ha egyértelműen a második a jobbik… szerintem)

csilla0923>!
Anya Seton: Elizabeth 1-2.

Régóta el akartam olvasni, szerintem jó könyv. Be lehet falni, szerintem érdekes a főhős karaktere, szerethető, izgalmas élete volt.