Descartes ​tévedése 6 csillagozás

Érzelem, értelem és az emberi agy
Antonio R. Damasio: Descartes tévedése

„Könyvemet ​azzal a meggyőződéssel írtam, hogy a tudás, ezen belül a neurobiológiai tudás, az agy, a lélek mélyebb megértése nagy szerepet játszik az ember sorsában, boldogulásában.” Antonio R. Damasio

Ez kérem egy detektívregény. 1848 nyarán Phineas P. Gage építési művezető egy new englandi vasútvonal építési munkálatai közben egy kezdetben rettenetesnek, majd később csodálatosnak minősített robbanásos balesetet szenvedett. Munkaeszköze, egy vasrúd, arcába hatolva, a koponyaalapot átfúrva, az agyon áthatolva a koponyatetőn át távozva harminc méternyire ért földet. Valóban úgy látszott, csoda történt. A hat és fél kilós vasrúd egy méter hosszú, átmérője három centiméter. Gage túlélte a balesetet, sőt, fizikai gyógyulása teljes volt. Nem bénult meg, nem szenvedett beszéd- vagy memóriazavarban, személyisége viszont teljesen megváltozott. Balesete előtt Gage ambiciózus, tehetséges, szeretetre méltó fiatalember. A baleset után tiszteletlen, szeszélyes, trágár. Munkahelyét nem… (tovább)

AduPrint, Budapest, 1996
286 oldal · ISBN: 963853396X · Fordította: Pléh Csaba

Antonio R. Damasio: Descartes tévedése Érzelem, értelem és az emberi agy

Nehéz értékelnem ezt a könyvet. A benne leírtak forradalmiak voltak a maguk korában, annyira, hogy a mai napig etalonnak és megkérdezhetetlennek számít például a szomatikus marker felvetés, vagyis a szervezetünk zsigeri, tudatalatti előrejelzése egy döntési helyzetben. Vagy például annak a megvilágítása, hogy az érzelmek nem zárhatóak ki a döntéshozatalból. A racionalitás, a túlzott hidegfejűség tévútra vezethet, sőt, olykor frusztráló, esetleg időrabló, hiszen elveszhetünk az előnyök és hátrányok mérlegelésének tengerében. A mai napi elfogadott tényekre, axiómákra irányította a figyelmünket a neurológia területén. Igen ám, de fontos, hogyan közöli ezeket a forradalmi információkat. És itt kettőséghez érkezünk. Bizonyos fejezetek teljességgel érthetőek, izgalmasak, szinte odaragasztják a figyelmünket. Ezzel szemben vannak részek, amelyek nyögvenyelősek, nehezen kiszálazhatóak, érthetetlenek, túlontúl alakoskodóak (a laikus olvasónak, mint ami vagyok én is).
Tisztelem Antonio Damasio munkásságát, de azt javaslom, vegyen példát Oliver Sacks-ról, aki hasonló területen tevékenykedve képes laikusok számára is maximálisan befogadható, érthető, mi több, izgalmas könyvet írni!

roganedina>!

Antonio R. Damasio: Descartes tévedése Érzelem, értelem és az emberi agy

Érdekes könyv volt, bár azt nem értem, miért a 140-es jelzet alatt volt a könyvtárban, szerintem simán mehetett volna az orvosi könyvek közé… Számomra inkább az eleje volt érdekes, később már nagyon belement a neurobiológiába, meg miegymásba, ami már orvosi szaknyelv volt keményen. Mindenesetre örülök, hogy belelapoztam. :)

Folyóvíz>!

Antonio R. Damasio: Descartes tévedése Érzelem, értelem és az emberi agy

Sokszor hivatkozott, érdekes, és a nehéz téma ellenére érthető könyv. Bár van, aki szerint egyszerűen valamiféle Pavlov-utánérzés (http://forum.index.hu/Article/jumpTree…), azért én ezt nem mondanám!

Dün P>!

Képzeljük el, mit tett volna Hamlet herceg, ha módja lett volna arra, hogy saját hezitáló döntésképtelen másfél kilós agyát tanulmányozza ahelyett, hogy a sírásótól kapott üres koponyát nézegette volna.

39. oldal (AduPrint, 1996)

esőember>!

A jelen folyamatosan múlttá válik, s mikorra magunkévá tesszük, már egy másik jelenben élünk és a jövő tervezésével vagyunk elfoglalva, amit a múlt rajtköveiről indulva végzünk. A jelen sosincs itt. Mindig lekéssük a tudatosságot.

gratiarum_actio>!

A társadalmat és az orvostudományt áthatja egy szerencsétlen kulturális örökség, mely megkülönbözteti az „agyi” és az „elmebeli”, a „neurológiai” és a „pszichiátriai vagy pszichológiai” problémákat. Ez a test és lélek közti kapcsolatot illető alapvető tudatlanságot tükrözi. Az agyi betegségeket úgy tekintjük, mint az emberekre szakadó tragédiákat, akik nem hibáztathatók helyzetükért, míg az elmebetegségeket, különösen a magatartást és az érzelmeket befolyásolókat, mint társadalmi nehézségeket tekintjük, amelyért javarészt a szenvedők felelősek. Az emberek hibáztathatók jellemzavaraikért, kóros érzelemszabályozásukért és így tovább; az akaraterő hiánya tűnik az alapvető kérdésnek.

esőember>!

hogyan lehetséges az, hogy tudatában vagyunk a minket körülvevő világnak, hogy tudjuk amit tudunk, s hogy tudjuk, hogy tudunk?