Az ​auschwitzi könyvtáros 188 csillagozás

Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Dita ​14 éves, amikor a prágai Terezín gettóból családjával együtt Auschwitzba hurcolják. Amikor a gyerekbarakk zsidó parancsnoka, Fredy Hirsch megkérdezi, vállalná-e az őrök háta mögött becsempészett nyolc könyv őrzését, a lány igent mond. Így lesz Dita a világ legkisebb könyvtárának könyvtárosa Auschwitzban.

A könyvek azonban veszélyes holmik. És sehol máshol nem annyira veszélyesek, mint Auschwitzban, és azon belül is éppen a 31. számú barakkban, a gyerekbarakkban, ahol a legkisebb szabályszegésért is kivégzés járhat…

Dita Kraus, egykori auschwitzi fogoly valós történetén alapuló Az auschwitzi könyvtáros hihetetlen és feledhetetlen regény egy fiatal lányról, aki nap mint nap az életét kockáztatja azért, hogy az embertelen mészárlás kellős közepén, az auschwitzi „családi tábor” gyerekbarakkjában megőrizze rabtársai számára egy jobb világ reményét.

Az emberi történelem talán legsötétebb napjaiban, Auschwitz poklában született történet messzire világítva… (tovább)

Eredeti cím: La bibliotecaria de Auschwitz

480 oldal · ISBN: 9789634477303 · Fordította: H. Prikler Renáta

Avi Fischer

Auschwitz · koncentrációs tábor

Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

”A könyvek végtelenül veszélyes dolgok: gondolkodásra késztetik az embereket.”

Az auschwitzi könyvtáros egy igazán informatív, megrázó, igaz történeten alapuló fiktív regény a holokausztról, amely még biztosan sokáig velem marad. Már a könyv témája igazán különleges és figyelemkeltő, ugyanis a világ legkisebb könyvtáráról, amelynek a helyszíne nem más, mint Auschwitz, és annak könyvtárosáról szól. A 31-es blokkban Hirsch illegális iskolát üzemeltet, Dita feladata pedig az, hogy a 8 papírkönyvet oktatáshoz kiadja, felügyelje, illetve biztos helyre rejtse. A kincsek között van atlasz, orosz nyelvtan, Freud egyik pszichológiakönyve, sőt Jaroslav Hašek humoros regénye, a Švejk, egy derék katona kalandjai a világháborúban is. Emellett “élő könyveket” is lehet kölcsönözni, ezek a tanítók fejében levő olvasmányok. A mindenttudó elbeszélőnek köszönhetően azonban nemcsak Dita sorsát és a különös könyvtár működését követhetjük nyomon, hanem a családi tábor napjairól, tényleges funkciójáról, illetve a mellékszereplők sorsáról spoiler is tájékozódhatunk. A koncentrációs táborok szörnyűségéről, az emberek módszeres megsemmisítéséről hiteles emléket állít, miközben a történetben az apátia mellett fel-felcsillan a remény, az éhínségben a könyvek szellemi táplálékot nyújtanak, a pokolban megszólalnak az Örömóda hangjai, a felfoghatatlan körülmények mellett pedig néhányan valahogy mégis olyan emberek maradnak, akik nem csak a saját túlélésükért küzdenek.

Kókuszka>!
Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Edita Adlerova /Dita Kraus könyvbeli megszemélyesítője/ prágai, zsidó kislány alig volt tíz éves a második világháború kitörésekor. Soha nem gondolta, hogy fiatalságát halál, kosz, éhség, fájdalom fogja uralni. Az ő történetén keresztül látjuk az auschwitzi koncentrációs tábort, majd a németországi Bergen-belseni haláltábort, ahol az Auschwitzból ideszállított rabok között volt Anne Frank és nővére, Margot. Auschwitzban az SS családi tábort hoz létre a világ megtévesztésére. Fredy Hirsch, zsidó vezető, az ifjúsági csoportok oktatója titokban létrehoz egy iskolát, ahol a tizennégy éves Dita számukra varázslatos nyolc megviselt könyv könyvtárosa lesz, vállalva a mindennapos veszélyt, hisz a nácik szemében a könyvek veszélyesek, gondolkodásra késztetnek.
Szerintem nagyon jó a könyv felépítése, a fontos karakterek, események bemutatása, a borzalom káoszában is embernek maradó, túlélésért harcoló legyengült rabok megsemmisítő táborban átélt iszonytató mindennapjai, akiknek egyetlen bűnük, hogy zsidónak születtek.

Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Egy történet mindenkinek, akik szeretik a könyveket. Egy fiatal lányról és az auschwitzi koncentrációs tábor többi fogvatartottjáról mesél, akik felismerik az oktatás értékét és azt a szerepet, amelyet a könyvek töltenek be életünkben. Dita Krausnak az emlékét követhetjük nyomon, aki életét kockáztatva tartotta életben a könyvek varázsát a holokauszt idején. Olvasóként gyakran megfeledkezünk arról, hogy vannak olyan helyek és események a történelemben, ahol a könyvek olvasása és terjesztése renitens cselekedet azokkal szemben, akik a tudatlanságot, az elnyomás harci eszközeként akarják használni. Ez emlékeztethet arra minket, hogy milyen hatalmas fegyver a könyv által elsajátított tudás. A dehumanizált foglyok elméjében és tudatában ezek a könyvek olyan szálak voltak, amelyek összekapcsolták őket az élettel. Az Iturbe által összeállított, sok független elbeszélés szálát átszövő történet az állóképesség gyötrelmes leltára, a fájdalom, a szenvedés és a gonoszság kozmológiája.

Bea_Könyvutca P>!
Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Könyvet szerető emberként felemelő érzés volt olvasni egy ilyen történetet, egy olyan lányról, akinek szintén nagyon fontosak a könyvek és aki a pokolban is azt tartotta a legfontosabb feladatának, hogy megőrizze a könyveket nap, mint nap, szó szerint élete kockáztatásával, ám ha megtalálták volna nála, akkor nem csak az ő élete lett volna veszélyben, hanem valószínűleg másoké is.

Torokszorító könyv, nem könnyű olvasmány, még úgy sem, hogy az író egy férfi, tehát csak átvitt értelemben olvassuk Dita gondolatait és érzelmeit, néha dokumentarista jellegű volt az események elbeszélése.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2020/12/antonio-iturbe-az…

Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Auschwitz nemcsak az ártatlanokat gyilkolja meg, hanem az ártatlanságot is.

Auschwitz minden holokauszt könyvben egyet jelent a halállal.
Ez nem volt másképp az Auschwitzi könyvtárosban sem. Ugyanúgy elborzasztott Mengele kísérletezései, a szökési próbálkozás utáni kivegzések, a betegségek, élősködők pusztító következményei. Tetszett, hogy némi hangot kapott az alijázás, illetve az „iskola” mindennapjaiba való betekintés. Mégis valahogy nem tudott úgy megérinteni ez a könyv, mint ahogy ezek a történetek megszoktak. Olvasmányos volt, de talán, mivel nemcsak maga a könyvtáros lányról szólt, hanem több szereplő is kiemelkedő helyet kapott a regényben, miközben végig E/3. – ban lett megírva, ezért inkább tényszerű lett a történet. Szerettem volna, ha több érzelmet vált ki belőlem, mint némi szomorúságot.
Sosem csillagoznék le egy igaz történet alapján írt regényt, mert tisztelem ezeket az embereket, akiknek akkora szerencséjük volt, hogy túlélték és utána volt bátorságuk, hogy beszéljenek róla. Így az 1 csillag levonás csakis az írásmódra jár.

dagikám>!
Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Minden Auschwitzcal kapcsolatos könyvet kíváncsisággal vegyes félelemmel kezdek el,hogy vajon most milyen emberi sorssal ismertett meg az író. Mindegy az,hogy felnőtt vagy gyerek szemszögéből olvassuk, a borzalmak mindig ugyanolyanok maradnak.
Ditát,ahogy a könyvben is megjelenik,nem győzik le a nácik, és mindennapját annak szenteli,hogy a gyerekek tanulhassanak a pokol bugyraiban az általa őrzött könyvekből.
Sok szereplő keserű sorsát ismerhetjük még meg a lapokból,hogyan élték túl vagy éppen nem a tábort.
Ehhez a témához az ember sosem fog hozzá szólni vagy immunis lenni rá.

kratas P>!
Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Nehéz ilyen könyvekről értékelést írni. Mert mit írjak, hogy örülök, hogy megörökítették a szereplők életét az utókornak? Nem tudom, hogy mit mondjak.
Remélem van valahol egy másik könyv is Ditáról, ahol boldogan él, iskolába jár, sokat olvas, egyszer a prágai városháza mellett találkozik Otoval, egyiküknek sem díszitette ruháját sose sárga csillag, a fiú elkíséri a lányt a könyvtárba, ahol dolgozik, aztán összeházasodnak, gyakran töltik a gyerekekkel a nagyszülőknél a nyarakat és együtt öregednek meg. Victor Romániában marad és egy kis dundi parasztlánnyal műveli a földet és szeretetben neveli gyerekeit. Helga, Alice, Margit.. nekik a legnagyobb problémájuk, hogy melyik udvarlójukat tüntessék ki kegyeikkel. Fredy tovább foglalkozik a gyerekekkel és a világ egy boldog pontján megtalálja élete párját.
A történet 5 csillag, mert kellenek ezek a könyvek, hogy sohase feledjünk. A szerző viszont nem jó, hol szájbarágós, hol túlságosan nagyvonalú az események ábrázolásánál, ezt nem neki kellett volna megírnia, nincs meg benne az az érzékenység, vagy az a realizmus, amivel a Holokausztról szóló könyveknek rendelkezniük kell – szerintem.

Hirsch_Betti P>!
Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

A regény során számos fontos téma merül fel, benne az auschwitzi haláltáborról. Dr. Mengele szörnyű kísérleteit, az olvasás erejét a túlélésben, valamint a könyvek és a kultúra jelentőségét az emberi szellem fenntartásában. Az „Az auschwitzi könyvtáros” egy olyan történet, amely soha nem feledhető, és mélyen megrázza az olvasót . Emlékezni kell az emberi kitartás hihetetlen erejére még a legsötétebb időkben is.

Zoe27>!
Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Azt hittem már A könyvtolvaj című könyvhöz foghatót nem fogok már olvasni, de tévedtem!!!! *.*
Nagyon gyönyörűen, mégis életszerűen van megírva ez a mű. Az érzések szinte lefolynak a lapokról, ha boldogságról, ha bánatról van szó. Ebben a könyvben az olvasó lelkét olyan mértékben igénybeveszi, hogy ezután garantáltan könnyedebb olvasmány után kell nézni.
Ahogy a könyvekről és az olvasásról ír, ilyen szépet én személy szerint még nem olvastam.
Ritka kincs ez a könyv, kell egy a polcomra, ami csak az enyém! *.* *.* *.*

melcsicsusz>!
Antonio Iturbe: Az auschwitzi könyvtáros

Egy kicsit hasonló a nemrégiben olvasott Árnyalatnyi remény könyvhöz.

Itt is egy tizenéves lány szemszögéből láthatjuk a lelki szemeink előtt azt, amit csak a történelem órákon hallottunk. Dita ilyen körülmények között is nemes lelkű kamaszlány, aki számára a könyvek értékek és mindent megtesz az embertársaiért, hogy ezeket a borzalmas időket valahogy kibírják. Amikor kiszabadul nem is ismer magára és a világra sem.

Annak ellenére, hogy egy tinédzser lány szemszögéből olvashatjuk a 31-es blokkban történt eseményeket, néha túl komoly volt és érződik, hogy férfi írta, ezért csak 4*

mate55>!

A könyvek végtelenül veszélyes dolgok: gondolkodásra késztetik az embereket.

Málnika P>!

Mindig a legrövidebb mondatok a legpusztítóbbak: többnyire esélyt sem adnak a válaszra.

283. oldal (Alexandra, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: mondat
mate55>!

Egy könyvet elkezdeni olyan, mint vakációra indulván fellépni a vonatra.

mate55>!

Azok a tanítók, akik jól ismernek bizonyos könyveket, élő könyvekké válnak.

Nono_ P>!

– [N]em azok a bátrak, akik semmitől sem félnek. Ők csak nyughatatlanok, nem veszik figyelembe a kockázatot, és ezzel nemcsak magukat sodorják veszélybe, hanem másokat is. Én nem ilyen embert akarok a csapatomba. Nekem olyan emberre van szükségem, aki felismeri a kockázatot. Akinek remeg a lába, mégis megy tovább.

Kapcsolódó szócikkek: bátorság · kockázat · veszély
Nono_ P>!

– Azok a bátor emberek, akik felül tudnak kerekedni a félelmeiken. És te ilyen ember vagy.

Nono_ P>!

Auschwitz nemcsak az ártatlanokat gyilkolja meg, hanem az ártatlanságot is.

Nono_ P>!

Gyerek? Ugyan már. Nem lehet gyerek, akinek nincs gyerekkora.

Málnika P>!

Lázas késztetést érzett arra, hogy ráordítson a háború bombáitól megsüketült világra, hogy meghallják: Európa határain belül, zárt kerítések között, folyik egy másik, a láthatónál sokkal mocskosabb háború. És azt meg kell állítani, bármi áron.

367-368. oldal (Alexandra, 2020)

mate55>!

A halál valami szörnyűség, de mégis olyasmi, ami bárkit elérhet – kivéve őt magát.