Heródes ​árnyéka 6 csillagozás

Antonín Winter: Heródes árnyéka

Megfogta ​a ponyva csücskét és lassan felhajtotta.
– Mi a véleménye, doktor?
Dr. Šimandl éppen elég régóta ismerte a főfelügyelőt ahhoz, semhogy belekezdjen az ilyenkor szokásos halandzsába holmi boncolásokból, laboratóriumi vizsgálatokról meg egyéb technikai trükkökről. Szótlanul letérdelt a tetem mellé. Kinyitotta a táskáját, és elővett egy csipeszt.
A révész falfehér arccal elfordult.
– Tizenöt-huszonöt napja – állapította meg az orvos. – Inkább huszonöt. Kemény tél van… A haj könnyen leválasztható. A bőr az ujjakon hámlik, a köröm tapad. A halál kesztyűjének a jele – indokolta szakszerűen.
– Huszonöt napja… – dünnyögte elgondolkodva a főfelügyelő, és hátrapillantott. – Mit szól hozzá, kolléga úr? Belefér az időhatárainkba?
Blahos felügyelő röpke fejszámolást végzett.
– Tökéletesen. A kisgyerek holttestét tartalmazó csomagot december huszonkettedikén adték postára…"
A betlehemi gyermekgyilkosság fölsejlő réme a háború utáni… (tovább)

Eredeti cím: Herodesův stín

Eredeti megjelenés éve: 1968

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Célgömb Zrínyi Katonai

Zrínyi Katonai, Budapest, 1984
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633268508 · Fordította: Körtvélyessy Klára

gyuszi64>!

2021/55, otthoni polc, 1/5 eddigi értékelés

Nagyon jó volt.
Nem túl nagy formátumú (bár eléggé brutális) bűnügy, aprólékos és látszatra felesleges adminisztrációs nyomozás, sok-sok szál felgöngyölítésével. Megvolt minden, ami kell: kezdő segédnyomozó, makacs főfelügyelő, munkahelyi jellemzések, az 1946-os Prága (politikai) hangulata – a jelen kitelepítései (körülírva "lakosságcsere") és a volt zsidóüldözések, a német és cseh határproblémák.
Ragyogóan szerkesztett a könyv, éppannyira szórakoztató, mint egy klasszikus stílusú brit krimi, de ráerősítő hazai, közép-európai atmoszférával. Úgy látszik, a cseh krimiktől rendre megkapjuk ezt a nagy szocialista hiátust.
Kivételesen nagyon hamar ráéreztem a tettesre és az okokra, de ez semmivel sem csökkentette az olvasmányélményt – és azért ez már jelent valamit. Lehet, hogy a jó krimiket nem is nyugaton kell keresni? És lehet, hogy Winter jobb, mint Skvorecky?

ChEebor>!
Antonín Winter: Heródes árnyéka

Érdekes hangulatú, eléggé brutális alapszituációt felvonultató krimi, mely aztán lassan egy konvencionális, klasszikusabb hangulatú posztháborús művé válik, jó nyomozási folyamattal és tulajdonképp elég váratlan megoldással.

Inimma>!

Holy főfelügyelőnk pechje volt: az új esztendő, az 1946-os év első sajtófogadását az ő nyakába varrták a rendőrigazgatóságon. Éppen most. Mintha nem volna amúgy is elég gondja. A Petránková-eset az istennek se mozdul el a holtpontról. Holy főfelügyelő igazságtalannak találta, hogy ebben a helyzetben éppen ő válaszoljon az újságírók körmönfont kérdéseire.