Farkasszem 11 csillagozás

Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről
Antonín Bajaja: Farkasszem

Szomorú ​alkalomból gyűlik össze a Butora és a Lipner család a Beszkidek erdős-hegyes vidékének egyik erdészházában: meghalt a család legidősebb tagja, Ferdinand Butora, az erdész. A gyászolók a virrasztás és a temetési előkészületek közepette nemcsak a halottról beszélgetnek, hanem felelevenítik a múltat, s lassacskán kirajzolódik a család szerteágazó története, napvilágra kerülnek a megoldatlan konfliktusok, az elfojtott érzelmek. A szereplők vallomásai révén különböző szemszögből, leginkább a pszichiáter Tomá elbeszéléseiből ismerjük meg ugyanazokat a fontos és meghatározó eseményeket – gyerekkori sérelmet, meg nem értettséget, szerelmet, félrelépést, titkos viszonyt, viharos szenvedélyt.
Az embercsalád sorsával párhuzamosan bepillantást nyerhetünk egy farkascsalád életébe, amely megszokott területéről menekülni kényszerül. A farkasok sokkal szigorúbb törvények szerint élnek, mint az emberek, egyúttal gyakran igen emberi jellemvonásokat mutatnak.
A két család útja… (tovább)

Eredeti cím: Zvlčení. Romaneto o vlcích, lidech a úkazech

Eredeti megjelenés éve: 2003

Európa, Budapest, 2006
312 oldal · ISBN: 9630777134 · Fordította: Beke Márton

cseri P

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Azt hiszem, ez az egyetlen könyv, amit úgy választottam a figyeltek kedvencei kihívásba, hogy nem hallottam róla előtte. Nagyon érdekes volt az egésznek a koncepciója, és tényleg elgondolkodtató. Egy embercsalád és egy farkascsalád életéről olvashatunk. A család egy cseh család, éppenséggel akár magyar is lehetne, közel van hozzánk a valóságuk. A farkasok meg kelet felől menekülnek, olyan területre, ahol már régóta nem élnek farkasok, ez is ismerős történet. Érdekes egymásra olvasni ezt a két történetet, a nagy dolgok mind a kettőben megtörténnek (születés, halál), de persze végtelenül más a két világ. Csak abban egyezik, hogy mindenki a saját törvényei szerint a legjobbat szeretné kihozni a helyzetből, hogy együtt vagyunk, családot alkotunk. A kérdés már csak az, hogy megférünk-e egymás mellett.

majdmelinda

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Őszintén megmondom, akkora hatással volt rám, hogy kellett egy nap, hogy beszélni tudjak róla. Fantasztikus könyv volt, nagyon szerettem. Gyönyörűen írja le a farkasok életét, annyira természetbarát, mégsem utópisztikus. Alig vártam, hogy az emberek és a farkasok élete összefonódjon, és abból vajon mi sül majd ki. Valahol sejtettem, hogy vidám semmiképpen sem lehet. El kell ismernem, hogy végig jelen volt egyfajta keserédes hangulat, de azért nagyon tetszett. Annyira magával ragadott, és annyira átéltem az eseményeket, együtt rohantam a farkasokkal, és együtt álmodtam velük, hogy a vége után 20 percig bőgtem, de végül azt mondom az is jól esett.
Erről nem nagyon lehet beszélni, inkább mindenki olvassa el, aki érez magában annyit… érdemes. :D Abszolút kedvenc! :)

Kaia

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Véletlenül talált kincs ez a könyv – szerencsére időről-időre megtörténik velem, hogy ilyen akad a kezembe.
Hol az emberek, hol a farkasok szemével látni a világot a könyvben. Az emberek története érdekes volt, de mégsem különleges.
A farkasoké viszont magával ragadott, szinte eggyé váltam a természettel, ahogy olvastam. S leszámítva két apróbb részletet, még a mitológia fel-feltünedezése sem volt idegen.
Aztán a két szál, az emberek és farkasok élete összefonódik…

cirmilla

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Gyönyörű szép „mese” családról, összetartásról, veszteségről, szeretetről, fájdalomról, születésről, halálról, a karmáról. Szívemig hatolt, ezt a farkasoknak köszönhetem. A Világ legcsodásabb teremtményei.

Carsi

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Hát nem váltotta be a hozzá fűzött reményemet.
Zavaros volt, de nagyon. Nem is értem, hogy a rossz tördelés (ennyire nem lehet rossz egyik könyvben se) vagy ez része a könyvnek. (Egyik esetben a bekezdés vége_szi_ volt és a következő, üres bekezdés után a rt szerepelt. Kérdem ez is szándékos ?

A lényeg, hogy az emberek fejezetei zavarosak voltak, nem derült ki hogy ki, mikor, és hol van épp a cselekménybe. Volt olyan fejezet amire nem is jöttem rá ,hogy kihez tartozik. Csapongó volt, a végére mondjuk szépen összeállt az aminek össze kellett. Az utolsó fejezetek szép párhuzamot alkottak az emberek és a farkasok élet közt. Ez nagyon tetszett. De a könyv többi része (jó 280 oldala) között nem tudtam ilyent nagyon felfedezni, voltak, de nem ilyen jelentősen.

Szóval nekem nagyon kusza, így lepontoztam. A történet maga nem rossz. A farkasok viselkedése elég jól megírtak. Bár túl sokat vonyítottak, holott a vonyítás lényege, hogy a falkától elszakadt farkasok visszataláljanak. Idegenek pedig ne közelítsenek… De itt mindig volt valamiért ok a vonyításra.

pelikanbence

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

2009-ben vettem meg Magamnak névnapi ajándékba. Bevallom az emberek szála nem igazán jött be. Tetszettek a beszélgetéseik, de akkor sem ! A farkasok szála viszont CSODÁS volt és, amikor a két szál összefut, akkor válik a történet izgalmassá és a végén tragikussá. A végén elmorzsoltam pár könnycseppet ! IMÁDOM EZT A REGÉNYT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :))))))))

bbea

Hálát kellene adnunk Istennek mindazért, amit az életben elénk állít, hiszen csak ő tudja, miért teszi.

bbea

Ostobaság az emlékek elől menekülni. Mi több, veszélyes is. Az elűzött emlékek éjjeli lidércekké válnak.