Farkasszem 16 csillagozás

Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről
Antonín Bajaja: Farkasszem

Szomorú ​alkalomból gyűlik össze a Butora és a Lipner család a Beszkidek erdős-hegyes vidékének egyik erdészházában: meghalt a család legidősebb tagja, Ferdinand Butora, az erdész. A gyászolók a virrasztás és a temetési előkészületek közepette nemcsak a halottról beszélgetnek, hanem felelevenítik a múltat, s lassacskán kirajzolódik a család szerteágazó története, napvilágra kerülnek a megoldatlan konfliktusok, az elfojtott érzelmek. A szereplők vallomásai révén különböző szemszögből, leginkább a pszichiáter Tomá elbeszéléseiből ismerjük meg ugyanazokat a fontos és meghatározó eseményeket – gyerekkori sérelmet, meg nem értettséget, szerelmet, félrelépést, titkos viszonyt, viharos szenvedélyt.
Az embercsalád sorsával párhuzamosan bepillantást nyerhetünk egy farkascsalád életébe, amely megszokott területéről menekülni kényszerül. A farkasok sokkal szigorúbb törvények szerint élnek, mint az emberek, egyúttal gyakran igen emberi jellemvonásokat mutatnak.
A két család útja… (tovább)

Eredeti cím: Zvlčení. Romaneto o vlcích, lidech a úkazech

Eredeti megjelenés éve: 2003

Európa, Budapest, 2006
310 oldal · ISBN: 9630777134 · Fordította: Beke Márton

cseri>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Azt hiszem, ez az egyetlen könyv, amit úgy választottam a figyeltek kedvencei kihívásba, hogy nem hallottam róla előtte. Nagyon érdekes volt az egésznek a koncepciója, és tényleg elgondolkodtató. Egy embercsalád és egy farkascsalád életéről olvashatunk. A család egy cseh család, éppenséggel akár magyar is lehetne, közel van hozzánk a valóságuk. A farkasok meg kelet felől menekülnek, olyan területre, ahol már régóta nem élnek farkasok, ez is ismerős történet. Érdekes egymásra olvasni ezt a két történetet, a nagy dolgok mind a kettőben megtörténnek (születés, halál), de persze végtelenül más a két világ. Csak abban egyezik, hogy mindenki a saját törvényei szerint a legjobbat szeretné kihozni a helyzetből, hogy együtt vagyunk, családot alkotunk. A kérdés már csak az, hogy megférünk-e egymás mellett.

Ibanez P>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

„A Teremtő alighanem kedvét lelte a farkasokban, hogy nem rótta rájuk a sors fölötti töprengés terhét. Csupán kifejező arccal áldotta meg őket. Finom pofával, amely, ha ajkukat fölhúzzák, látni engedi a szemfogakat és a metszőfogakat, a balti borostyán színét mutató ferde vágású szemekkel, alacsony fülekkel, melyek a csöndet vallatják, és érzékeny orral. A torok mélyéből feltörő üvöltést adott nekik, terebélyes mancsokban végződő hosszú lábakat, lompos farkat, selymes szőrzetet, szenvedélyt, kitartást, harciasságot, félelmet, szemérmet és fürkész hajlamot.”

Ötcsillagos lehetett volna a könyv, ha nem lett volna az emberi részeknél sokszor nagyon zavaros, illetve ha nem lettek volna a tördelési hibák. Ami tényleg szörnyű volt, főleg hogy az elején, mikor a farkasok gondolataiba-érzéseibe pillantunk bele és tördelve volt a szöveg még jó is volt az egész, amolyan „villanásszerűen” jöttek az érzések, hangulatok, szagok és fények, nagyon tetszett, de aztán olyan részeken is tördelve lett, ahol semmi logikája nem volt a dolgoknak, nagyon sajnálatos, mert maga a könyv is szépen kivitelezett, minőségi darab.

A farkasos részek gyönyörűen megírtak, az emberi rész is érdekes lett volna, voltak nagyon jó visszaemlékezések, de sokszor sajnos tényleg nem lehetett tudni, hogy ki beszél, vagy melyik időben, múlt vagy jelen. Ráadásul váltás volt harmadik személy és első személy között, az utolsó fejezetekben pedig volt, hogy a farkasos és emberi részek egybefolytak teljesen, hirtelen ugrásokkal kerültünk hol ide, hol oda, megszakítva a cselekményt. Pedig gyönyörűen tud fogalmazni az író, a cselekmény is érdekes volt, spoiler ráadásul nagyon meglepő végződéssel spoiler.

„Lelket is adott nekik, mely időnként láthatóvá válik, amikor a felhők pereme itt-ott egy pillanatra elfedi a napot. Vagy amikor csivitel a madárházikó, a vörösfenyőről lehull egy elhalt gallyacska, a patakban fekvő kő alatt megmozdul a pisztráng ikrája, a szélbe szagol a szarvastehén, a dagadó hold észrevétlen növekszik egy kicsit, széllökés simítja végig a hóbucka peremét.”

Ėva71>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Lehetett volna öt csillag is.. Az emberek és farkasok családjáról szóló párhuzamos cselekmények a történet végén összefutnak és ahogy az események során többször is sejteni lehet ez tragédiába végződik. Az emberekről szóló részek kicsit nehézkések voltak, a családi kötelékek kibogozása sem volt egyszerű, ez vont le egy csillagot az értékelésből. A farkas család életéről szóló fejezetek azonban magával ragadóak, a falka mindennapjai, a köztük lévő kapcsolatok, a csodálatos állatok és a természet összhangja varázslatos világba röpít. Az író nagyon szép mondatai is megfogtak és természetesen a borító is, ami alapján ezt a könyvet levettem a polcról.

majdmelinda>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Őszintén megmondom, akkora hatással volt rám, hogy kellett egy nap, hogy beszélni tudjak róla. Fantasztikus könyv volt, nagyon szerettem. Gyönyörűen írja le a farkasok életét, annyira természetbarát, mégsem utópisztikus. Alig vártam, hogy az emberek és a farkasok élete összefonódjon, és abból vajon mi sül majd ki. Valahol sejtettem, hogy vidám semmiképpen sem lehet. El kell ismernem, hogy végig jelen volt egyfajta keserédes hangulat, de azért nagyon tetszett. Annyira magával ragadott, és annyira átéltem az eseményeket, együtt rohantam a farkasokkal, és együtt álmodtam velük, hogy a vége után 20 percig bőgtem, de végül azt mondom az is jól esett.
Erről nem nagyon lehet beszélni, inkább mindenki olvassa el, aki érez magában annyit… érdemes. :D Abszolút kedvenc! :)

Kaia>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Véletlenül talált kincs ez a könyv – szerencsére időről-időre megtörténik velem, hogy ilyen akad a kezembe.
Hol az emberek, hol a farkasok szemével látni a világot a könyvben. Az emberek története érdekes volt, de mégsem különleges.
A farkasoké viszont magával ragadott, szinte eggyé váltam a természettel, ahogy olvastam. S leszámítva két apróbb részletet, még a mitológia fel-feltünedezése sem volt idegen.
Aztán a két szál, az emberek és farkasok élete összefonódik…

cirmilla>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Gyönyörű szép „mese” családról, összetartásról, veszteségről, szeretetről, fájdalomról, születésről, halálról, a karmáról. Szívemig hatolt, ezt a farkasoknak köszönhetem. A Világ legcsodásabb teremtményei.

zsuga>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

Évekkel ezelőtt olvastam, a cselekményére már nem igazán emlékszem, de nagy hatással volt rám. Nem tudom, hogy akadt a kezembe ez a regény, de kincsre leltem… „Fú, de jó volt” – olvasása óta így gondolok rá, amikor megakad a szemem rajta a könyvespolcon (néha ki is mondom talán).
Olvasása után kimondottan farkasos támájú könyveket kerestem, dokumentum jellegűt is. A Farkastotemre is ezután került sor. Ebben az időben vált kedvenc állatommá a farkas…

pelikanbence>!

Antonín Bajaja: Farkasszem Romanetto farkasokról, emberekről és jelekről

2009-ben vettem meg Magamnak névnapi ajándékba. Bevallom az emberek szála nem igazán jött be. Tetszettek a beszélgetéseik, de akkor sem ! A farkasok szála viszont CSODÁS volt és, amikor a két szál összefut, akkor válik a történet izgalmassá és a végén tragikussá. A végén elmorzsoltam pár könnycseppet ! IMÁDOM EZT A REGÉNYT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :))))))))

bbea>!

Hálát kellene adnunk Istennek mindazért, amit az életben elénk állít, hiszen csak ő tudja, miért teszi.

bbea>!

Ostobaság az emlékek elől menekülni. Mi több, veszélyes is. Az elűzött emlékek éjjeli lidércekké válnak.