Drámák 20 csillagozás

Anton Pavlovics Csehov: Drámák Anton Pavlovics Csehov: Drámák

Drámasorozatunk e kötete az érett csehovi korszakban született négy nagy drámán és az egyfelvonásos jeleneteken kívül a legkorábban írt drámával, a Platonov-val egészül ki, s teszi árnyaltabbá Csehov-képünket, mutatja kiépülésben is a csehovi dramaturgiát. A színmű, melyet a francia Jean Vilar indított el a színpadi világsiker útján, s Platonov szerelmei címen televíziós változatban láthatott a magyar közönség, először jelenik meg magyarul.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dráma Európa

Európa, Budapest, 1978
636 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630711273 · Fordította: Elbert János, Honti Rezső, Kosztolányi Dezső, Makai Imre

Nutellaღ__ >!
Anton Pavlovics Csehov: Drámák

Csak a Sirály – t olvastam, de az tetszett. Egy gondom volt csak, hogy nagyon nehezen tudtam megjegyezni/ kiolvasni a neveket, de végül ez a probléma is megoldódott. :D Követhető és érthető volt a cselekmény és nem volt egyoldalú, ezért kellemes volt olvasni.
Előzőleg még olvastam Csehovtól, de az valahogy nem nyerte el a tetszésemet, de most legalább ezt szerettem. :)

tgorsy>!
Anton Pavlovics Csehov: Drámák

Szereetm az orosz irodalmat, de azért Csehov drámáit olvasni: nem az igazi. A színház, az más.

ziporka>!

A boldogságot nem élvezzük, és nem is tudjuk élvezni. Csak kívánjuk.

497. oldal, második felvonás - Három nővér (Európa, 1978)

Kyupirappa>!

A nőnek nem kell egyéb, Kosztya, csak az, hogy gyöngéden nézzen rá a férfi. Magamtól tudom.

390. oldal, Sirály

Kyupirappa>!

MÁSA Ostobaság az egész. Reménytelen szerelem! Ilyen csak a regényekben van. Szamárság. Csak nem kell elhagynia magát az embernek, szüntelenül lesni és várni a sült galambot… Ha egyszer befészkelte magát a szívébe a szerelem, ki kell tépni belőle.

390. oldal, Sirály

Kyupirappa>!

ASZTROV A nő mindig csak ebben a sorrendben lehet a férfi barátja: először pajtás, aztán szerető és csak végül barát.

427. oldal, Ványa bácsi

Kyupirappa>!

Kezdem. (Kopog egy pálcával, és hangosan mondja) Ó, tiszteletre méltó régi árnyak, akik éjnek évadján e tó fölött lebegtek, bocsássatok ránk olyan álmot, hogy megláthassuk azt, ami kétszázezer év múlva lesz a földön!
SZORIN Kétszázezer év múlva semmi sem lesz.
TREPLJOV Hát akkor mutassák meg ezt a semmit.
ARKAGYINA No, jó. Már alszunk is.

356. oldal, Sirály

Kyupirappa>!

SZORIN Ej, de makacs! Értse meg, élni szeretnék!
DORN Ez könnyelműség. A természet törvényei szerint minden életnek vége szakad egyszer.
SZORIN Így gondolkozik a jóllakott ember. Maga jóllakott, így hát közömbös az élettel szemben. Magának mindegy a halál. De magának is szörnyű lesz.
DORN A halálfélelem állati félelem… El kell fojtani. Tudatosan csak azok félnek a haláltól, akik hisznek az örök életben; azok rettegnek bűneiktől.

392. oldal, Sirály

Kyupirappa>!

Ábrándozzunk… Például az életről, hogy milyen lesz utánunk két-háromszáz év múlva.
TUZENBACH No és? Léggömbökön fognak repülni, megváltoznak a ruhák, lehet, hogy egy hatodik érzéket is felfedeznek és kifejlesztenek, de az élet, a nehéz, titokzatos és boldog élet csak ugyanaz marad. És ezer év múlva az ember ugyanígy fog sóhajtozni: „Jaj, de nehéz élni!” – És ugyanakkor félni fog a haláltól, és nem akar majd meghalni, pontosan úgy, mint most.
VERSINYIN (elgondolkozva) Hogy mondjam el magának? Én azt hiszem, hogy a földön lassanként mindennek meg kell változnia, és máris változik a szemünk láttára. Kétszáz, háromszáz, talán ezer év múlva – nem az időpont a fontos – új, boldog élet támad. Mi, természetesen, nem fogunk részt venni ebben az életben, de érte élünk, érte dolgozunk, igen, érte szenvedünk, mi alkotjuk – és ez az életünk egyetlen célja, és ha úgy akarja, a boldogságunk.

493. oldal, Három nővér

Kyupirappa>!

Ha mi nem lehetünk boldogok, legalább az ivadékaink legyenek azok.

494. oldal, Három nővér

Kyupirappa>!

Erőszakkal nem lehet szerelmet szerezni.

502. oldal, Három nővér

Kyupirappa>!

PLATONOV Hát te ilyen nagy varázsló vagy?… Mert ezt még én magam sem tudom. Na, mondd meg, nagy bölcs, hová költözöm?
OSZIP Tudni akarja?
PLATONOV Ne bolondozz! Az oldalamat fúrja a kíváncsiság. Nos?
OSZIP A másvilágra.
PLATONOV Egy kicsit messze lesz.

145-146. oldal, Platonov