Anna ​a férje nyakán 28 csillagozás

Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Európa, Budapest, 1987
308 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630740761 · Fordította: Devecseriné Guthi Erzsébet, Szőllősy Klára, Wessely László, Rab Zsuzsa, Gábor Emil, Lányi Sarolta
Európa, Budapest, 1981
286 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630726807 · Fordította: Devecseriné Guthi Erzsébet
Európa, Budapest, 1976
314 oldal · ISBN: 9630709244 · Fordította: Devecseriné Guthi Erzsébet, Lányi Sarolta, Szőllősy Klára

Marcus Aurelius · nyárspolgár

János_testvér
Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

A századforduló korának (ami kedvenc korom) és az orosz irodalom (amit szintén szeretek) közös metszete. Kisemberek a „hősök”, semmi rendkívülit nem tesznek, de ők is, mint mi mindannyian, hatnak a környezetükre. Egyszerű, hétköznapi embertől is lehet idegbajt kapni hosszú távon, és jelentéktelen ember is adhat olyan jó tanácsot, ami megfordítja az életünket.

Oroszország, vodka, szamovár, tea, tél, Andrej hegedül. A hit és az üres vallásosság, a vágyak és a realitás, a szerelem és a házasság feszültségének mindennapos történetei. Lehet-e igaz barátot, szerető hitvest találni?

A kötetben szereplő novellák narrátora ítélkezésmentes, szemlélődő, mint egy bölcs jógi. Még meg is tudja velünk szerettetni az esendő, nem egy esetben kártékony szürke kisembert is.

ropacsek
Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

Ha nem lenne a Realizmus kihívás, eszembe nem jutott volna Csehov novellákat olvasni. Utólag már tudom, milyen kár lett volna kihagyni, mert nagyon tetszettek. Egyszerű, hétköznapi kisemberek; rövid, néha meglepő, néha nagyon elgondolkodtató történetek. A mostani nem túl vidám hangulatomban főleg a szomorú, magányról, veszteségről szóló novellák érintettek meg igazán, volt, amelyiket a végén újraolvastam. És bár a groteszk nem az én világom, A csinovnyik halála az utolsó mondatával megvett.
Egyelőre Csehov lett a kedvencem az orosz realisták közül, biztos fogok még tőle olvasni.

Mamuszy
Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

Mikor a kedvenc íróimtól olvasok, igyekszem nem elfogult lenni, próbálkozom elvonatkoztatni attól, hogy „na, ezt a könyvet az xy írta és tuti 100%-ban nagyon jó”…ez most félig-meddig sikerült csak.
Mivel ez a könyv több novellát/elbeszélést tartalmaz, ugyan azt tudom csak mondani mint a legtöbb ilyen kötetnél. Van amelyik nagyon tetszett, van amelyik kevésbé.(És olyanok is voltak amiket már olvastam, de jó volt újra találkozni velük.) Kiemelt helyre emelném A csinovnyik halálát(bár ismertem már korábban is, és már többször is újraolvastam), a Kaméleont, és A lónevű(nagyon sokat nevettem rajta :D) című novellákat.Ami viszont kevésbé nyerte el a tetszésemet, az a kötet nevét adó novella volt, az Anna a férje nyakán.
Szerintem egy nagyon jó kötet Csehovtól, sok új eddig ismeretlen művet megismerhettem belőle.
Szerintem aki szereti az orosz irodalmat (speciál a XlX. századi realizmust), annak csak ajánlani tudom.

Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

Ennek a könyvnek a legtöbb elbeszélését olvastam, és már nem is egyszer, mégsem tudom megunni, mert Csehov annyira zseniálisan ír, hogy a művei mindig időszerűek, és el tudnak gondolkoztatni, amit a legjobban értékelek egy könyvben.

Bur3sz
Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

Az értékelésem csupán A 6. számú kórteremre vonatkozik.
Kemény dió. Egy olvasásra nem igazán lehet mindent felfogni. Több idő kell, ha az ember a mély értelmét is ki akarja hámozni az elbeszélésnek. Minden esetre vannak benne elgondolkodtató részek. Most hagyom ülepedni, aztán egyszer megint előveszem.

Gáborr_Nagy
Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

Remek, változatos válogatás a novellákból és kisregényekből, a többségük nagyon mulatságos (a Prisibejev altiszt címűn egyenesen fetrengeni lehet), néha megrázó, elgondolkodtató. Mindegyik nagyszerű emberismeretről árulkodik. Kevés a boldogság…

Frank_Spielmann I
Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

I like Chopin Chekhov. (Chopin-t is, de nem tőle-róla olvastam. :))

Marcus
Anton Pavlovics Csehov: Anna a férje nyakán

Csehov novelláiban olyan karaktereket vonultat fel, akiknek a lélekrajzát anatómiai pontossággal vázolja fel. Olyanokat, akik a korabeli orosz környezet ellenére mind a mai napig létező archetípusok, épp ezért most is frissnek hatnak ezek a száz évnél is öregebb történetek. A sok különböző szereplőt mind felismerjük, velük, rajtuk nevetünk, szomorkodunk – és közben persze néha meglátjuk bennük önmagunkat is –, és a végén mindig elszorul a szívünk.

Nílkantha

…a könyv nem pótolja az élőbeszédet és eszmecserét. (…): a könyv kotta, a beszélgetés pedig az ének.

121. oldal("A 6-os számú kórterem" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981

Nílkantha

…a szép tárgyak fejlesztik a szépérzéket, és szelídítik az erkölcsöket.

100. oldal("Egy kereskedelmi vállalat története" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981

Nílkantha

Minden egyéni lét titkon alapszik, a kultúrembereknek részben talán ezért olyan fontos, hogy az egyéni titkokat tiszteletben tartsák.

260. oldal("A kutyás hölgy" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981

Esmeralda P

– Izé… mondja csak, milyen kormányzati rendszer van Törökországban?
– Köztudomású… Török kormányzati rendszer…

19. oldal, Hivatali vizsga

Nílkantha

Ó, milyen keveset tud az, aki sohasem szeretett!

208. oldal("Jonics" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981

Nílkantha

Az erős nem hagyja boldogulni a gyengét, ez a természet törvénye.(…) az erős és a gyenge egyaránt áldozata kölcsönös viszonyuknak, akaratlanul alávetik magukat valami ismeretlen – élettől, embertől idegen – hajtóerőnek.

224. oldal("Egy orvosi eset" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981

Nílkantha

Amíg a társadalom elkülöníti magától a bűnösöket, elmebetegeket és általában a zavaró elemeket, addig legyőzhetetlen.

130. oldal("A 6-os számú kórterem" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981

Nílkantha

A közönséges ember a jót vagy rosszat kívülről várja, vagyis a kényelmes kocsitól meg a szobától, a gondolkozó ember pedig önmagától.

135. oldal("A 6-os számú kórterem" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981

Nílkantha

Korunk torz méltányossága éppen abban áll (…), hogy ranggal, érdemrenddel, nyugdíjjal nem a hivatalviselők erkölcsi érdemeit és szellemi képességeit jutalmazzák, hanem a szolgálatot általában, akármilyen minőségű volt is.

153. oldal("A 6-os számú kórterem" című elbeszélés, Európa Könyvkiadó Budapest, 1981