A ​svéd gyufa 2 csillagozás

Elbeszélések 1880–1884
Anton Pavlovics Csehov: A svéd gyufa

Az eddigi legteljesebbnek szánt magyar nyelvű Csehov-prózakiadás újabb kötetébe az 1880–1884 között született művekből találunk válogatást.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris Klasszikusok

Osiris, Budapest, 2011
556 oldal · ISBN: 9789632762029

Frank_Spielmann I

Az idők jele

A világoskék tapétával díszített szalonban szerelmet valottak.
Egy kellemes külsejű fiatalember fél térdre ereszkedve állt egy fiatal lány előtt, és esküdözött.
– Drágám, nem élhetek maga nélkül! Esküszöm! – lihete. – Amióta megpillantottam, oda a nyugalmam! Drágám, mondja… mondja… Igen vagy nem?
A fiatal lány már válaszra nyitotta a száját, amikor hirtelen kinyílt az ajtó, és megjelent a bátyja feje.
– Lili, egy pillanatra!
– Mit akarsz? – kérdezte Lili, miközben kiment a másik szobába.
– Bocsáss meg, drágám, hogy megzavartalak benneteket, de… a bátyád vagyok, és szent kötelességem, hogy figyelmeztesselek… Légy óvatos ezzel az úriemberrel. Tartsd a nyelved… Óvakodj… attól, hogy valami feleslegeset mondj előtte.
– De hiszen most kérte meg a kezemet!
– Ez rád tartozik… Valljatok egymásnak szerelmet, menj hozzá feleségül, de légy óvatos, az isten szerelmére… Jól ismerem ezt az alakot… Aljas csirkefogó! A legkisebb dolog miatt is képes feljelenteni…
Merci, Max. Ezt nem is tudtam!
A fiatal lány visszament a szalonba. „Igen”-t mondott a fiatalembernek, összecsókolóztak, összeölelkeztek, esküdöztek, de a lány óvatos volt: csakis a szerelemről beszélt.

Soós_Norbert

A tekintet a lélek pallosa.

Ezeregy szenvedély, avagy egy szörnyű éjjel

Frank_Spielmann I

Jevtyihij Kuzmics okos és művelt fiatalember volt. Orrhangon beszélt, a szappannak, amivel mosakodott, olyan szaga volt, hogy a házban mindenki tüsszögött a közelében, böjtnapokon húst evett, és művelt lányt keresett feleségül, éppen ezért őt tartották a házban a legokosabb albérlőnek.

Ványa esete a görög nyelvvel