A ​csinovnyik halála 226 csillagozás

Elbeszélések és kisregények 1880–1884
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Cservjakov ​a színházban jól érezte magát: „Gyönyörködött és a földi boldogság csúcspontján érezte magát.” Fordulópont: a váratlanul jött tüsszentés.
Komikus elmélkedés jön a tüsszentésről, ami természetes élettani folyamat. Párhuzamot von a társadalmi rang és az élettani folyamat között.
Észrevette, hogy rátüsszentett Brizsalov államtanácsos zakójára. Ettől kezdve bocsánatkérésekkel zaklatja, mert bűntudata van, amiért egy magasabb állású személynek kellemetlenséget okozott.
Az első bocsánatkérés rögtön az esemény után történik. Az államtanácsos nem tulajdonít neki nagyobb jelentőséget.
A második bocsánatkérés a szünetben esik meg, amikor is már kissé zabosabb az államtanácsos az újabb zaklatás miatt.
A harmadik bocsánatkérés a hivatalban, a tanácsos fogadószobájában történik. A tábornok semmiségnek tekinti a történteket.
A negyedik bocsánatkérés helyszíne ugyanaz. A tábornok úgy érzi, ő egy csúfolódás középpontja lett.
Az ötödik… (tovább)

Magyar Helikon, Budapest, 1973
Ifjúsági, Budapest, 1954
392 oldal · Fordította: Rab Zsuzsa, Szőllősy Klára

RedRose>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála Elbeszélések és kisregények 1880–1884

Birom Csehov íràsait. Valami hasonló miatt fogok meghalni én is, lehet, hogy azelőtt mielőtt ezt megírnàm.

Serafina>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Akakij Akakijevics egy barom. Sajnálom, de ő egy barom. Azt hittem hogy a fejem verem a falba, bár az övét kellett volna.
Csehov zseniális ahogy egy ilyen kis semmiségből, szinte világdrámát csinál. Emelem sapkám előtte.

EstellaMona>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Csehovot körbe kell ugrálni ezért!!!

nicolete>!

Képtelenség lerakni.

Tegnap este, elalvás előtt a szokásomhoz híven hangoskönyvet kerestem, amikor megakadt a tekintetem a Fájdalom c. elbeszélésén. Bekapcsoltam, s utána még sokáig hevertem ébren, a falat bámulva. Nem tudom, hogy az iromány szövege, vagy a felolvasó csodálatos munkája miatt, de teljesen magával ragadott. Azon kaptam magam, hogy kósza könnycseppek peregnek arcomon.
Ma reggel, első dolgom volt, hogy belevetettem magam Csehov műveibe. Olyan ez, mint valamiféle zsákbamacska.. nem tudhatod, hogy a következő történet nevetőrohamot, vagy könnyeket hoz majd magával. Ahogy kiemeli az egyszerű mindennapokból ezeket a rettenetesen abszurd, ugyanakkor teljesen átlagos pillanatokat.. kérem, ez a művészet.

Szóval, ajánlom neked, ha szükséged van Valakire, aki kiránt a mindennapokból, még ha csak néhány percre is.

padamak>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Nem akartam, hogy önmagát kergesse az őrületbe a kicsinyességével, de megtette. Lenéztem érte. Nem lett a példaképem. De ahogy Csehov kitalálta (megfigyelte?!) és megrajzolta ezt a jellemet, az pazar.

page>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

.durva! Végig viszolyogtam… de muszáj volt elolvasni. Persze, jól tettem! :)

Francica>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Mivel rövid volt elolvastam kötelezőként. Elég hihetetlen történet, de annyira azért nem volt rossz.

tarody_aniko>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Nagyon mélyen szántó, fantasztikus olvasmány volt……..viccelek……….kihagyható, de elolvastam, néha kell ilyen is……:)

Nixyke>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

kb. 1 hete olvastam,és nekem nem igazán tetszett.
azért meghalni ,mert vkit lehapcizok véletlenül?! uh.. :/
nem hiszem ,hogy újra olvasom.

TsaBBi>!
Anton Pavlovics Csehov: A csinovnyik halála

Nem akarom túl okoskodni az értékelést: nekem nagyon tetszett! Minden elbeszélés és novella „a helyén van”, úgy az ötödét meg kifejezetten élveztem és azt mondtam, h wow! Vékony könyv, rövid írások… Nem egyszer elvittem magammal ide-oda és 1-1 írást, újra meg újra elolvastam…