A ​piros notesz 236 csillagozás

Antoine Laurain: A piros notesz

Egy szép párizsi reggelen Laurent Letellier épp a könyvesboltja felé igyekszik, amikor az utcán elhagyott női táskát talál.
Nincs benne semmi, amiből kiderülhetne, kié, ám annál több személyes holmit rejt: fotókat, hajcsatot, egy üveg parfümöt, dobókockákat, mobiltelefon-töltőt, Patrick Modiano egyik regényét és egy feljegyzésekkel teli, piros noteszt. Miközben Laurent a noteszt lapozgatja és az ismeretlen nőtől származó feljegyzéseket olvasgatja, egyre erősebbé válik benne az elhatározás: meg kell találnia a táska tulajdonosát. Kitartó nyomozása szép lassan szerelmi fogócskává alakul, amely nemcsak az ő, de a titokzatos ismeretlen életét is fenekestül felforgatja…

Eredeti megjelenés éve: 2014

Park, Budapest, 2018
192 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633553640 · Fordította: Kiss Kornélia
Park, Budapest, 2018
192 oldal · ISBN: 9789633555088 · Fordította: Kiss Kornélia

Laure Valadier · Laurent Letellier

meseanyu P>!
Antoine Laurain: A piros notesz

Jaj, de csodálatos kis könyv volt ez! Franciásan könnyed, romantikus, hangulatos, lehengerlően olvasmányos, ugyanakkor kiváló stílusban, irodalmi igényességgel megírt.Tele szeretni való szereplőkkel, még a macskák is egyéniségek, hangulatos helyszínekkel, és egy csomó irodalmi adalékkal. Igazi könyvmolyoknak való, derűs, rendkívül pozitív, kellemesen bekuckózós olvasmány.

Málnika P>!
Antoine Laurain: A piros notesz

„…a lakás is egyfajta táska, milliónyi rekesszel, és mindegyik a lakója életének egy kis részletét rejti.”

Egy igazán bájos, könnyed, szerethető történet rejlik az olvasásra ösztönző borító mögött. A könyv maga is majdnem akkora, akár egy nagyobb méretű notesz, témája pedig egy táskarablás következtében különösen kibontakozó vonzalom. Élvezetes volt olvasni a párizsi helyszínen játszódó történetet, mely során a könyvesbolt-tulajdonos Laurent a megtalált táska tartalmára puzzle-darabokként tekintve próbálja összerakni a tulajdonos kilétét. Megdöbbentő volt tudatosítani a főszereplővel együtt, hogy a női táska rejtelmei és egy lakás mennyi mindent képes elárulni tulajdonosáról. A stílusa olvasmányos, helyenként mégis azt vettem észre, hogy nem igazán köt le, rövid terjedelme ellenére is túl lassan csordogál. A történet zárása viszont egyszerűen tökéletes, hiszen nemcsak a két főszereplő sorsát varrja el megnyugtatóan a szerző, hanem a megismert mellékszereplőkét is.

Márta_Péterffy P>!
Antoine Laurain: A piros notesz

Kevés kortársat olvasok-bár egy ideje megint egyre többet-ezt a könyvet itt láttam meg valakinél, gondoltam teszek egy próbát, totál ismeretlen, de érdekesnek tűnik. Jobbat nem is választhattam volna! Szellemesen könnyed stílus, szép történet, melyben nagy szerepe van a véletlennek, ami tudjuk, talán nem is létezik.
Na de senki ne gondoljon misztikumra, sem mágiára vagy efféle divatos sémákra-Párizsban vagyunk napjainkban. Megismerünk egy olyan belvárosi negyedet itt, ahol régi házak sorakoznak*, több könyvesbolt is van, tele érdekes figurákkal.
Ha „lecsupaszítom” a sztorit, lehetne giccsesen romantikus, ám a francia író elkerüli a csapdát, érzelgősség nélkül ábrázol érzéseket, élethelyzeteket.
Laurain játszi könnyedséggel ír, játszik a nevekkel is, főhőseink nevében visszaköszön az ő neve: a nő Laure, a férfi Laurent.
Érdekes szerepet kap még Patrick Modiano író, én őt sem ismertem eddig, ezen változtatni szeretnék.
Antoine Laurain-nek csak 2 műve olvasható magyarul, miközben GR-en láttam, hogy jóval többet írt, érdemes lenne még kiadni tőle, de van még pár szívemnek kedves szerző, akiknek könyveit alig adják ki már-vagy még.
* Régi ház és régi lift, vigyorogtam amikor saját liftünk hasonmásáról olvastam:)

Mariann_ P>!
Antoine Laurain: A piros notesz

Nekem nagyon tetszett ez a történet.
Semmi olyan, ami lerágott csont, magam sem tudom miért „ kellett ” annyira olvasnom.
Egy nőt kirabolnak, elveszik táskáját, hazamenni nem tud , aztán olyan irányba sodródik élete, hogy eltűnik.
A táskát megtaláló férfi keresi, de olyan kevés információt rejt a táska, hogy majdnem reménytelen a kutatás.
De csak majdnem.
Aztán egy csipetnyi romantika is beleszövődik a történetbe.
Végig fenntartotta az érdeklődésemet, jó kis könyv volt.

olvasóbarát >!
Antoine Laurain: A piros notesz

„ Egy dolog felkutatni egy nőt, hogy visszaadjuk a retiküljét, de távollétében berendezkedni a lakásában, térdünkön a macskájával, na, az azért egészen más.”

Kellemes nyári olvasmány előállításának receptje:
Hozzávalók:
– izgalom az első oldalakon, aranyműves nő a sértett,
– könyvesbolt tulajdonos, aki pénzügyi tanácsadó volt korábban,
– talpraesett kamasz lány, aki jó kapcsolatot ápol apjával a szülei válása után is, és besegít a rejtélyek megoldásában,
– nyomozás egy talált női táska tartalmának felhasználásával,
– kortárs, sikeres francia szerzők műveinek megemlítése,
– romantikus találkozás.
Kellemes olvasmányemlékeket idézett több általam kedvelt francia szerző és műveik megemlítése. A lépésről – lépésre történő nyomozás sikereinek apró izgalmai, Patrick Modiano hangulatát (és őt magát is) (meg)idézi a kötet.

stippistop>!
Antoine Laurain: A piros notesz

Ó, hát ez olyan kis kellemes volt! Az és annyi, amennyit ígér ez a sejtelmes cím. Visszafogott és finom, amire az ember azt mondja: “olyan franciás”. Az utolsó mondatok különösen tetszettek, Amelie csodálatos életét idézik (vagy koppintják). Szeretem az ilyet.

klaratakacs P>!
Antoine Laurain: A piros notesz

Egy romantikus könyv, ami még nekem is tetszett! Ugyan a főszereplők csak spoiler, de addigra mindent tudnak egymásról. Laurent és Laure, nem fiatalok, nem tökéletesek, mégis tudni, csodálatos pár lesznek. A sok herceg és macsó helyett Laurent mindenkinek. Intelligens, olvasott, könyvesboltja és ízlése van. Okos. Még a lányát is megszerettem.
Csendes, kereső történet, sok-sok irodalmi utalással. Biztosan többször olvasott könyv lesz.

Niki P>!
Antoine Laurain: A piros notesz

A fülszöveg és a borító keltette fel a figyelmem, kíváncsian vártam, hogy mit hoz majd a történet. Nem volt rossz, de kicsit többet vártam. Valahogy kicsit izgalmasabbnak képzeltem a „nyomozást”. A könyv feléig nem történik szinte semmi érdemleges: főhősünk többször is átnézi a táska tartalmát, titkolózik a barátnője előtt a táska miatt, mintha legalább megcsalta volna, olvasgassa a naplót, többször is, újra és újra. Néha olyan érzésem, hogy kicsit sokkat gondol bele az egész történetbe. A második felében már kicsit beindul a történet, de még így sem hozta amit vártam. Egy könnyed kis történet, ami kicsit kikapcsolhatja az agyunkat ebben a tikkasztó kánikulában.

Sippancs P>!
Antoine Laurain: A piros notesz

Ez egy hihetetlenül hangulatos, könnyed, kedves, bohókás történet, amibe élvezet volt egy hétvégi délutánon belesimulni.

Deziréé>!
Antoine Laurain: A piros notesz

Nagyon sok jót hallottam már a könyvről és gondoltam én is meg tudom már miért ilyen jó ez a könyv, de annyira mégsem tetszett mint vártam.
A történettel nem volt semmi baj, csak annyira nem találtam érdekesnek, mint vártam. Aranyos és kedves történet, egy délutáni olvasásnak tökéletes volt.

Málnika P>!

Persze, ha jobban belegondol, a lakás is egyfajta táska, milliónyi rekesszel, és mindegyik a lakója életének egy kis részletét rejti.

Belle_Maundrell>!

Ha egész nap csak olvasnia kellene, na, az igen, az kitöltené az életét, de hát ez nem adatott meg neki.

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
shadowhunter1975 P>!

Putyin, mondta a váróterembe belépő állatorvos. Két kiskutyás nő nézett fel a magazinból, amit éppen olvastak, tekintetük összeakadt. Az egyik döbbenten felhúzta a szemöldökét, a másik ingatni kezdte a fejét, szegény állat, mormolta. Chloé kivette a macskát a táskából. Putyin azon nyomban rémisztő képet vágott, és az orvos felé fújt. Mindig így örül, ha lát, mondta az orvos kényszeredett vidámsággal, ez a macska szakmám legjobb reklámja.

168-169. oldal (Park, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: macska
Belle_Maundrell>!

Hány és hány dolgot teszünk meg vajon elvből, meggyőződésből, neveltetésből, pedig úgy nyomja a lelkünket, és nem is változtat semmit az események menetén?

Marina827>!

Jaja, igazad van, hasonlít rá, ez tutira ő, kiáltott fel Chloé, és idétlen röhögésben tört ki. […] A fiatalság ezen röhögéseknek az elmúltával ér véget. Később már sosem nevet így az ember. A világ és az élet teljes abszurditásának borzalmas felismerése valahogy megakasztja ezeknek a csuklásszerű, majdhogynem fullasztó röhögéseknek az erejét, nagyjából húsz évvel később pedig ugyanerre a gondolatra már csak rezignáltan sóhajtunk egyet.

Kapcsolódó szócikkek: Laurent Letellier
paoloni >!

Hirtelen egy Sacha Guitry-idézet jutott az eszébe: „Alvó embert figyelni egy kicsit olyan, mint nem nekünk címzett levelet olvasni.”

kicsibak P>!

Mindig is szerettem az olyan férfiakat, akiknek a pillantása szomorkásból – egyik pillanatról a másikra – cinkosan mosolygósba vált.

184. oldal (Park, 2018)

FORTUNATA>!

És mi lesz a neve, kiscsillag?, kérdezte Claire és Laurent. Putyin, felelte mosolyogva Chloé, és a hatást várta. Na nem!, kiáltott fel Claire, nem hívhatsz így egy macskát…

Szigno P>!

Egy dolog segíthet át a mindennapi nehézségeken: a rendkívüli iránti érzékenység.

Nórcsy08>!

Valami ismeretlen okból nem adtuk át magunkat a kivételes szédülésnek, ami az első csók előtti pillanatban fogja el az embert. Elmentünk mellette, de olyan közel jártunk, hogy valami mégis megmaradt az érzésből.