Négykezes ​plazmára és energiavetőre I. – Alcazaba (Mysterious Universe: York Ketchikan 1.) 13 csillagozás

Anthony Sheenard: Négykezes plazmára és energiavetőre I. – Alcazaba

Már ​hét évtizede dúl a galaxis legnagyobb háborúja, amit a katonai szervezettségű, titokzatos gilleth-ek és a periférián élő poszthumán mutánsok vívnak egymással. York Ketchikan hivatásos túszként éppen egy mutáns nehézcirkálón raboskodik a Tejút közepét uraló szupermasszív fekete lyuk központi zónájában, amikor kalózok csapnak le rájuk. A harcok során Yorkot kihajítják a fedélzetről, de nem szabadulhatnak meg tőle ilyen könnyen: főhősünk az ellopott mutáns hajó nyomába ered. Hogy a kalózok titkos rejtekhelyét, a legendás Alcazabát megtalálja, jó néhány veszedelmes ellenfelet kell magára haragítania: többet között egy nagyhatalmú maffiavezér mellett a térség legnagyobb űrrombolójának parancsnokát is. Amikor pedig megtalálja Alcazabát – mert York Ketchikan nem adja fel sosem –, akkor az összes kalóz az ellenfelévé válik, amely százezres ember-, és lénytömeget jelent. És ha ez nem lenne lég, a távoli Teuton bolygó Vril egyházának főpapnői is elküldik harcias valkűrjeiket, hogy… (tovább)

Anthony Sheenard: Négykezes plazmára és energiavetőre I. – Alcazaba

A Mysterious Universe világát eddig a Fawcett (és egy Walden) történetekből ismertem, de már régebb óta terveztem a világ másik atyjának műveibe belekóstolni. Úgy hozta az élet, hogy Sheenard legújabb York-regényét kellett olvasnom, ami szerencsére a korábbi regények előtt játszódik, így mindenféle előismeret nélkül is nyugodtan ülhettem neki.
York karaktere szimpatikus, részleteiben kicsit emlékeztetett Shaw-ra, főleg a dumájával, ám nagyrészt teljesen más karakterről van szó. Kicsit eleinte szokatlan volt, hogy mennyire fiatal, mégis mennyire érett és ravasz, de tekintve, hogy mennyi mindenen átment már, ez végülis belefér.
A sztorival viszont voltak kisebb fenntartásaim. Én némileg túlírtnak találtam, a kevesebb néha több. Lehet közrejátszott az is, hogy egy elég rossz időszakomban olvastam egy jelentős részét, de esténkét nem éreztem feltétlen a késztetést, hogy na most azonnal folytatni akarom, had lássam mi történik. A végére aztán vagy az események alakulása lett érdekesebb, vagy én kaptam magam össze, mindenesetre ott már egészen tempósan haladtam, hogy egy elég szép függővégbe fussak, ami után ha nem is azonnal nyúlnék a folytatásért, de érdekel a történet további folyása. Lehet a második rész tükrében utólag indokoltnak érzem majd az első rész hosszát, de perpill. tartom azt, hogy ebből bizony húzni kellett volna.
Egyébként a cselekmény nagyobb része hozza egy MU-sztoritól megszokott kalandos, akciódús, jó poénokkal teli stílust, szóval aki egy könnyedebb űroperára vágyik, annak valószínűleg érdemes próbát tennie a regénnyel, de készüljün rá, hogy helyenként azért lassabb tempóra kapcsolnak az események.

WerWolf>!
Anthony Sheenard: Négykezes plazmára és energiavetőre I. – Alcazaba

Anthony Sheenard, többévi hallgatás után egy újabb York Ketchikan kötettel állt elő, ezzel is bővítve a Mysterious Universe világát. Tudom, mindenki a Bowman-trilógia befejező kötetét várta a szerzőtől, de legyünk türelmesek…egyszer az is el fog készülni Visszatérve a mostani regényhez, ami nem más, mint a York Ketchikan sorozat előzménykötete, annak is az első fele, az Alcazaba. Igen, kétkötetesre sikerült a 0. rész, igaz, a második kötet még nem készült el, de reméljük, hogy nem kell rá éveket várni. Az író elmondása szerint mindkettő külön is olvasható lesz, és bár a Négykezes plazmára és energiavetőre – Alcazaba nem függővéggel ér véget (Anthony Sheenard szerint), még sincs befejezve.
A York Ketchikan előzménykötet kicsit visszafogottabb, mint a sorozat többi része, már ami a pusztítás fokát illeti. Megszokhattuk, hogy ahol York megjelenik, ott kő kövön nem marad. De ezt tudjuk be annak, hogy még fiatal, és nincs annyi ellensége, hogy ennek egész városrészek lássák kárát. Helyette egy jól felépített történetet kapunk, ahol végigkövethetjük York útját a “feltámadástól” a bosszúja beteljesítéséig, ahol még meglepetések várnak az olvasóra.
A regény már az elején bevonzza az olvasót, hiszen akció dús jelenettel indít, és az első fejezet utolsó mondatánál nagyra nyílik a szemünk, majd feltesszük a kérdést: Mi van?! Nos, választ nem kapunk az első kötetben, de elkezdhetjük gyártani az elméleteket, hogy mi is történhetett abban a pillanatban.
Nem csak kalandos York története, hanem az egész át van szőve humorral, mely emlékeztet arra, hogy nem kell véresen komolyan venni ezt a kitűnő űroperát. Néha hangosan felnevettem, annak ellenére, hogy ez nem szokásom. Sheenard pontosan érzi, hogy hova kell elhelyezni egy-egy beszólást, humoros hasonlatot ahhoz, hogy a feszültség egy kicsit csökkenjen, és humorosan fogjuk fel, az amúgy életveszélyes helyzetet.
Egy hibája azért csak van a regénynek: rövid! Mondom ezt úgy, hogy majdnem 500 oldalas az első kötet.
MU kedvelőknek nem kell ajánlanom a regényt, mert ők már vagy olvasták, vagy a jövőben kezdenek neki. Viszont, aki még nem jártas az MU világában, annak igazán jó belépő lehet a Négykezes, hiszen megvan benne minden, ami ezt a világot jellemzi: kaland, izgalom, humor és egy ízig-vérig űropera, idegen lényekkel és földönkívüli technológiákkal. Kiváló kikapcsolódás, ami elszórakoztat és kirángat a hétköznapokból. Kell ennél több?!

Bővebben: http://www.letya.hu/2020/11/anthony-sheenard-negykezes-…

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Anthony Sheenard: Négykezes plazmára és energiavetőre I. – Alcazaba

Mysterious Universe világa zseniális Brett Shaw és Paul Wittgen nagy kedvenc hatalmas arcok ikonikus hősök igy nem is volt kérdés, hogy megnézem a többi hőst is ilyen York Ketchikan .
Hatalmas pacsi a szerzőnek York Ketchikan laza kemény csávó nem gondolkodik előre nagyon, lesz ami lesz alapon úgyis mindent megold. A többi szereplő volt jobban megírt volt kevésbé nem tudok igazán rosszat írni róluk.

vivi199607>!
Anthony Sheenard: Négykezes plazmára és energiavetőre I. – Alcazaba

Kicsit tartottam attól, hogy mennyire fog tetszeni nekem ez a kötet, ráadásul elég hosszú is. De végül nagyon tetszett! Nagyon megszerettem York Ketchikan karakterét. A többi karaktert annyira nem tudtam meg kedvelni sajnos. Talán még Massimo volt az akinek a sorsa érdekelt és szurkoltam neki. Összességében tehát nagyon tetszett és meghozta a kedvem, hogy tovább is olvassam.

– Mije van?
– Mi kellene?
Átgondoltam már a kérdést. Felsoroltam néhány maroklőfegyvert és néhány nehezebb puskát. Szükségem volt egy kisebb rakétavetőre és térgránátokra. A térgránátok jók, azokat kedvelem, vicces dolgokat lehet velük csinálni.
– Mire készül? – döbbent meg az aranyfogú fickó. – Háborúra?… – Aztán zavarba jött a kérdésétől. – Bocsásson meg, nem akartam kíváncsi lenni.
– Csak biztosítom magam – nyugtattam meg. – Félős természet vagyok.
– Durva gyerekkori trauma lehetett – bólogatott […].

85-86. oldal, Első rész: Hajók, kalózok, kikötők, 4. fejezet: Idő híján, 2.

Razor P>!

– Torinello közlegénynek van nyoma?
– Figyeljük a szupercellurárist, de eddig semmi, ezredes úr.
– Ha nem jelentkezik, jegyezzen elő neki a kápolnába egy búcsúztatást.
A Bismarck tisztikara gyorsan leírta az önkéntest.

211. oldal, Második rész: A nyúl üregében, 3. fejezet: Taitus, 3.

Razor P>!

[…] Ellenfeleim kicsit megkeveredtek, egyikük lesokkolt egy vendéget. Az ezt meglehetősen zokon vette, és amint tudott, visszaütött.
Ahogy mondani szokás: a kocsmai verekedés ezzel a visszaütéssel kezdődött.

246. oldal, Második rész: A nyúl üregében, 4. fejezet: A betolakodó, 4.

Kapcsolódó szócikkek: kocsmai verekedés

Mysterious Universe: York Ketchikan sorozat · Összehasonlítás