Aquinói ​Szent Tamás 1 csillagozás

Anthony Kenny: Aquinói Szent Tamás

Szigorú értelemben vett filozófiai művet – Arisztotelész kommentárjaitól eltekintve- Aquinói Tamás nem sokat írt, ám teológiai művei olyan elmélyült filozófiai gondolatokat tartalmaznak, amelyek tükrében minden idők egyik legnagyobb filozófusának tarthatjuk őt. E kötet a filozófus Aquinói Tamásról szól. Bemutatja életének nevezetes epizódjait, írásainak fő témájáit, a mai filozófiai gondolkodásra gyakorolt hatását. Részletesen tárgyalja metafizikai rendszerének fő fogalmait, valamint – a kevésbé ismert, de méltó figyelmet érdemlő – szellemfilozófiáját: az emberi értelemmel, az akarattal, az értelmi és érzelmi képességekkel kapcsolatos gondolatait.

Róla szól: Aquinói Szent Tamás

Akadémiai, Budapest, 1996
106 oldal · ISBN: 9630573695 · Fordította: Romhányi Török Gábor

Ha Wittgensteinnek igaza van, akkor Descartes óta az egész filozófia rossz úton jár, és oly módon kell irányt váltania, hogy közelebb kerüljön a középkori gondolkodás területeihez.

Az ítélet lehet bizonytalan és ingadozó vagy határozott és kategorikus. Tamás osztályozza szellemi erőink megnyilvánulásait, s e lehetőségeket különbözteti meg: az ítélettől való tartózkodás a kétely (dubitatio); a dolgot elismerő, de a tévedés lehetőségét megengedő bizonytalanság a vélemény (opinio); a magától érthetőségen alapul, vitán fölül áll a megértés (intellectus); a kétségbevonhatatlan igazság érzékszerveken alapuló elfogadása a tudás (scientia); a kényszerítő érvek nélküli föltétlen elfogadás a hit (credere, fides).

… Tamás szerint az értelem nem egyetlen képesség, hanem kettő, vagy inkább két belső erőből összetevődő egyetlen képesség: szerint létezik ható (aktív) értelem (intellectus agens) és befogadó (passzív) értelem (intellectus possibilis). A ható értelem az az emberi képesség, amely egyetemes képzeteket vonatkoztat el az egyedi érzéki tapasztalásból; a befogadó értelem pedig az elvonatkoztatott képzetek tárházául szolgál.