Abszurd ​egypercesek 36 csillagozás

Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

A ​következő történetekben a Mester nem egyetlen személy. Lehet ő hindu guru, zen roshi, taoista bölcs, zsidó rabbi, keresztény szerzetes, vagy szófi misztikus, Buddha vagy Jézus, Zarathusztra vagy Mohamed. Tanítása megtalálható az időszámításunk előtti hetedik században és az időszámításunk utáni huszadik században. Bölcsessége egyaránt megtalálható Keleten és Nyugaton. Számíthatnak-e egyáltalán a történelmi előzmények? A történelem, végül is, csak a megnyilvánulások leírása és nem a Valóság, a doktrínák feljegyzése és nem a Csendé.
A következő történetek mindegyikét csak egy percbe kerül elolvasni. A Mester nyelvezetét valószínűleg elképesztőnek, ingerlőnek, sőt egyenesen értelmetlennek fogod találni. Bizony, ez nem könnyű olvasmány. Nem azért íródott, hogy tanítson, hanem hogy Felébresszen. A lapok közt elrejtve – nem a nyomtatott szavakban, nem is a történetekben, hanem a könyv szellemében, hangulatában és légkörében – ott van az a Bölcsesség, amelyet nem lehet emberi… (tovább)

Eredeti cím: One Minute Nonsense

Korda, Kecskemét, 2000
200 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639332143 · Fordította: Török Péter

Aigi P
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Egyszer egy ismerőstől, aki közismerten nagykanállal eszi az életet, megkérdezték, hogy szereti-e, a nem is tudom már milyen márkájú, de az átlagfizetéshez képest bántóan túlárazott italt, mire ő azt válaszolta, én a mámort szeretem, nem az alkoholt. Ez nekem nagyon tetszett. Valahogy így vagyok az irodalommal. Nem gyűjtőm az évszámokat, nem listázom költők feleségeit, szeretőit és különösen nem érdekelnek az irodalomtörténészek száraz elemzései. Csak az foglalkoztat, amit az adott mű nyújtani tud nekem. Mello könyve pont úgy hatott, mint az alkohol. Annak ellenére, hogy több figyelmeztetést is olvastam itt arról, hogy kerülendő az egyben történő olvasása, én ezt figyelmen kívül hagytam. Meg is lett az eredménye. Az elején lassan szívódott fel a szervezetemben. Jött a mosolygás, a juj de jó, a valóban abszurd „túlzó lelkiségünk” felismerése, majd észrevétlenül vált túl sokká. És sajnos a másnaposság csak akkor vicces ha mással történik. Tehát, aki még olvasás előtt van, annak álljon itt egy újabb stoptábla. Ez egy remek könyv, tele vallásfüggetlen koanokkal, kéretik óvatosan, ésszel fogyasztani! A megvilágosodás csak egy pillanatnak tűnik de az odavezető út azért eltart egy darabig.

nettikeee P
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Ezek kb ilyen mikromini félpercesek voltak. Nagyon sok okos dolog hangzik el ezekben a mini történetekben.
Szó van életről, halálról, szerelemről, Istenről stb. Mindenkinek azt ad a könyv, amit ő lát magában igazából.
És tényleg nem szabad habzsolni a történeteket, mert az sok lesz hirtelen. Túl sok. :)

„Mennyi ideig tart a jelen? Egy percig, vagy egy másodpercig? – Sokkal kevesebb és sokkal több ideig.- mondta a Mester. – Kevesebb, mert abban a pillanatban, hogy ráfigyelsz, már el is tűnt. Több, mert ha calaha is belecsöppensz, akkor belebotlasz az Időtlenbe, és meg fogod tudni, hogy mi az Örökkévalóság. ”

Megannyi eszme és tanítás keveredik benne, és tényleg hasznos bölcseletekkel gazdagít.

Jeffi SP
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Azt tudtam, csak az íróról, hogy valamely vallás képviselője, tanítója, de hogy melyiké azt nem tudtam, és nem is igazán érdekelt. Amúgy most, amikor a blog bejegyzést írom utánanéztem és Jezsuita tanító volt. Mivel vallásilag sehova sem vagyok besorolható, így úgy gondoltam, nem lesz ezzel a könyvvel sem semmi baj. Remélhetőleg nem csap át szent szöveggé és nem kell letennem.
Nos, nem csapott át. Én sok hasonló könyvet olvastam, azok kifejezetten buddhista példabeszédek voltak, zen és társai ugyebár. Tehát nem volt tőlem olyan távoli a fogalmazásmód, az, hogy kapsz egy alap dolgot, de nem fejti ki, úgy hogy mindenki megértse. Utal persze arra, mit akart mondani, de nem világosít fel. Elgondolkodtat. Kifejezetten sok olyan részlet van a könyvben, ami elgondolkodtatott, és néha bólintottam is, hogy igen, jó volna, ha ezen az emberek is elgondolkodnának. Rávilágít, mennyi minden mellett megyünk el, csak úgy. Hogy azt hisszük élünk, holott valójában megszokások, dogmák rabjai vagyunk. Már aki természetesen! Vannak megvilágosult emberek is.
Örülök, hogy nem lett valláshoz kötött a könyv. Nem volt telitömve csak Jézussal, Istennel, hanem felkerült a palettára Buddha, és minden egyéb tan alapítója, hirdetője. Tehát teljesen pozitív csalódás volt a könyv. Annyit sajnálok, hogy nem túl figyelemfelkeltő, és nem kap igazán elég reklámot az egész könyv. Molyon is, ahogy látom 66 –an olvasták csak, és nagyon kevesen értékelték. Pedig talán elkélne egy kis reklám.

Bővebben a blogomban: http://jeffi-olvas.blogspot.hu/2015/02/anthony-de-mello…

Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

De ki a Mester? Most tényleg.
Amúgy többségében jó hangulatot adó, agy-nyitogató kis példamesék.

Kovács_Heni
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Mindenképpen be kell tartani a figyelmeztetést, miszerint nem szabad egyszerre kiolvasni a fél könyvet, úgy mit sem ér az egész. De ha az ember néha-néha előveszi és átfut két-három kis egypercesen (inkább 20 másodpercesen), akkor kifejezetten ütős irományokkal találkozik. Olykor fájt is, mert sikerült beletaposnia a lelkembe azzal, hogy szembeköpött az igazsággal, amit egyébként tudok, csak nem mindig sikerül elismerni :)

zsofigirl
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Több mint egy évig (igazából nem is emlékszem, mikor kezdtem) meghatározta a reggeleimet. Már amikor el nem felejtettem. Mert gyakran elfelejtettem.

Otthon találtam, nem tudom, honnan van, időnként belenéztem, nem figyeltem a hátsó figyelmeztetésre, elolvastam jó sokat egyszerre – úgy nem hatott, mindig vissza is tettem a polcra. Aztán elhoztam magammal és hosszú idővel Márai reggelei után ezt kezdtem olvasgatni. Tetszett. Volt benne mély, elgondolkodtató, sőt kacagtató történet is. Szerettem. Már csak az a kérdés, mi legyen a soros. Ancsel Éva? Dalai Láma? Esetleg repetázzak Máraiból? Majd elválik..

Bi_bi_bi
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Én AdMtől A csend szavát nagyon szerettem. Ezt azért annyira nem. Pedig voltak benne jó szösszenetek, de elvontabb volt talán…

Rebane SP
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Hogy őszinte legyek, nekem egy kicsit csalódás volt ez a könyv, mert számomra semmi abszurdot nem tartalmazott. Egyébként találtam benne érdekes történeteket, gondolatokat, csak nem erre számítottam.

pipacs181
Anthony De Mello: Abszurd egypercesek

Még lehet fel kell nőnöm ahhoz, hogy tanítvány lehessek és tökéletesen értsem a Mester szavait.

blianhun

– Ha tudtad, hogy iszik, miért mentél hozzá?
– Fogalmam sem volt arról, hogy iszik, mindaddig amíg egyszer józanul haza nem jött.

Kapcsolódó szócikkek: alkoholizmus
borga

Gyermekeiteket ne korlátozzátok saját tudásotokkal, mert ők már egy másik korban születtek.

blianhun

Úgy van az élettel is, mint a mesével. Nem a hosszúsága számít, hanem az, hogy mennyire jó.

Kapcsolódó szócikkek: élet · mese
Aigi P

A Mester és a tanítvány megláttak egy vak embert, amint a járdán ült és koldult. A Mester azt mondta a tanítványának:
– Adj neki egy kis alamizsnát!
A tanítvány beledobott egy pénzdarabot a koldus kalapjába. A Mester ismét megszólalt:
– Tiszteleted jeléül illett volna legalább megérintened a kalapodat.
– Miért? – kérdezte a tanítvány.
– Mert úgy illik, ha valaki alamizsnát ad.
– De hát ez az ember vak!
– Sosem tudhatod – mondta a mester. – Lehet, hogy csak tetette.

Kapcsolódó szócikkek: adomány · koldus · vak
borga

A Mester egy óriási halálfejes táblát tett ki a kolostor könyvtárában, amire ez volt írva: „Vigyázat, a könyvek ölnek!”
– Hogyan? – akarta tudni valaki.
– Úgy, hogy a könyvek ideákat szülnek, amelyek hitté fagyhatnak, ezek pedig megkeményítik az ember gondolkodását és eltorzítják a VALÓSÁG észlelését.

blianhun

Amikor arról kérdezték, hogy mit tesz a tanítványaiért, a Mester ezt mondta:
– Azt, amit a szobrász tesz egy tigris szobráért: fog egy márványtömböt, és mindent lever róla, ami nem látszik tigrisnek.

kmaria P

– Megbánthat-e valaki téged, ha nem vagy hajlandó megbántódni?

zsofigirl

Egyik tanítványnak haza kellett sietnie, mert azt a hírt kapta, hogy leégett a háza. Mivel már idős volt, visszatértekor a többiek kifejezték részvétüket. A Mester azonban csak ennyit mondott:
– Így majd könnyebb lesz meghalni.

Jeffi SP

Az anya azt kérdezte, hogy mikor kell elkezdenie kislányának nevelését.
– Milyen idős a kislányod? – kérdezte a mester.
– Ötéves.
– Ötéves? Siess haza! Öt év késésben vagy.

blianhun

Amikor a Mester első gyermeke megszületett, nem tudott betelni a látásával.
– Mit szeretnél, mi legyen belőle, ha felnő? – kérdezte valaki.
– Borzasztóan boldog – mondta a Mester.