iDeal 13 csillagozás

Antal József: iDeal

A ​Zsoldos Péter-díjjal kitüntetett szerző vadonatúj, exkluzív kötettel jelentkezik az SFportal E-Book rendszerében – egy klasszikus sci-fi regénnyel, mely kizárólagosan itt kapható.

A nem túlságosan távoli jövőben járunk. A végtelen kaukázusi háború két veteránja, Lonya és Bogdán együtt néznek szembe azzal, hogy a hatalomvágy és ostobaság végül elhozta a Földre a technológiai szingularitást: öntudatra ébredt és átvette az emberiség fölötti írányítást az elektronikus személyiség.
A korábbi sötét víziókkal szemben azonban az Őrző látszólag nem törekszik az emberiség elpusztítására, hanem éppen ellenkezőleg, valamiféle utópiát kezd fölépíteni a bolygón. Semmi sem a régi többé a Földön. Nincs pénz, politika, háború, szegénység és gazdagság: az Őrző mindenütt jelenvalósága garantálja a rendszer építését és stabilitását.
A két egykori barát hamarosan ellentétes oldalon találja magát: míg Lonya az Őrző szövetségeseként az új rendszer felépítésén munkálkodik, Bogdán… (tovább)

PortalPress, Budapest, 2012
174 oldal

Jun_Miyazaki>!
Antal József: iDeal

„A regény végig egy menekülésnek és egy véget nem érő harcnak a története. Bogdán olyan ember, akit vad szabadságvágy sarkal, és mindent megtesz ennek a kiteljesedéséért. Tudja, az ember legnagyobb kincse a szabadság, vagy talán az egyetlen kincse. És körömszakadtáig harcol, hogy ez az utolsó és talán egyetlen lehetőség megmaradjon. Az emberiségért, de lehet az emberiség ellen. Ő az, aki ha a Szaharában egy betonút vezetne és annak a közepén egy sorompó lenne, nem kerülné ki, inkább felrobbantaná, hogy tovább tudjon haladni. Gábriel, az arkangyal megbocsátó vele szemben is, talán túlont túl is az.

A befejezés elkeserített, de belátom, az írónak igaza van, mi emberek már csak ilyenek vagyunk. A Sátán ott munkál minden cselekedetünkben. Én azonban megint csak látom a lehetőségeket is. Több van ebben a történetben, semmint hogy így fejeződjön be! Tessék tovább gondolni, mert nekem, az olvasónak, van igényem a mese folytatására!”

Vásárhelyi Lajos kritikája

moszat>!
Antal József: iDeal

Bár írói önmagát a szerző itt találja meg legjobban, minimalista stílusát itt sikerül legolvashatóbbra csiszolni, de a stilisztika, az írástechnika itt is nagyon zavaró. A kötet egy harmada idézőjelben van, a másik harmada dőlt betű, a fennmaradó pedig mindkettő. Állandóak a ki- és beszólások, az elmélkedések és jópofásodások, a szó- és faviccek. Mindezeket, mint stilisztikai elemeket sokszor a mondat közepére szúrja be nemritkán még azon az áron is, hogy a mondat nyelvtanilag helytelenné válik tőle.
Bővebben: http://moszat.eu/Antal_Jozsef

jana749>!
Antal József: iDeal

Nem túl jók itt az értékelések erre a könyvre. Pedig nagyon jó. Annál sokkal jobb szerintem, mint amit írnak róla.
Kicsit néha nehezen olvasható, de mégis nagyon színvonalas és ötletes. Intellektuális és gazdag fantáziavlágra utal az, ahogy az író összehozta ezt az egész sztorit.

moszat>!

– Az sohasem használna fizikai kínzóeszközöket…
– Ki tudja? Túlbuzgó szolgák mindig akadnak. Akik a maguk örömére kínoznak. Nem a Sátántól félek. A szolgáitól.

Amethyst >!

Varjú károgta el magát, amint felállt, és határozott léptekkel megindult kifelé a térről, a sugárút felé, ahol két tömbnyire, a másik téren talán áll még a régi nagyáruház… Felkapta a fejét a károgásra: kirítt a rendből és nyugalomból, a galambok is hiányoznak a térről, és a csobogóból ivó varjú látványa, szürke a vad madár látványa, aki meghúzódva él a parkban, reménnyel töltötte el. Talán túl lehet élni, többé-kevésbé megőrizve az egyéniséget.

Kapcsolódó szócikkek: varjú