Harcos ​és szerelmes 8 csillagozás

A férfi útja önmagához
Anselm Grün: Harcos és szerelmes

Németországban ​az elmúlt húsz évben egyre több férfi kezdett el foglalkozni a férfiidentitás kérdésével. A feminista mozgalom sok nőnek megerősítette az öntudatát, ami viszont elbizonytalanította a férfiakat, akik egyszer csak nem tudták, hogy kik is ők. „Őskövületek”, akik legszívesebben mindent hagynának a régiben? Vagy talán a nők által kigúnyolt „macsók”? Netán „puhányok”, akiket sem a férfiak, sem a nők nem vesznek komolyan? Ebben a könyvben bibliai férfialakok története alapján egy olyan útról szeretnék beszélni, amelyen járva a férfiak megtalálhatják a saját identitásukat. Nagyon fontos a két pólus: a harc és a szeretet. Aki csak harcolni tud, azt annak a veszélye fenyegeti, hogy keménnyé és érzéketlenné válik; aki viszont csak szeret, hajlamos kizárólag a gyengéd vonásaival élni. A férfihoz mindkettő hozzátartozik.
Anselm Grün

Szó ami szó, nem lehet könnyű férfinak lenni egy katolikus templomban manapság. Régóta nem tudunk mit kezdeni a harcos szentjeinkkel… (tovább)

Magyar Kurír, Budapest, 2020

Anselm Grün: Harcos és szerelmes A férfi útja önmagához

A kollektív tudattalanban C.G.Jung azonos, ismétlődő és állandó motívumokat ismert fel. Ezeket nevezte archetípusoknak, más néven ősképeknek, melyek egy adott élethelyzetekben és kapcsolatokban aktiválódnak. Egyetemes archetípus például az anya vagy az apa képe. De léteznek úgynevezett férfi ősminták is. Jungnál négy ilyennel találkozunk: a király, a mágus, a harcos és a szerető alakjával. A különböző életszakaszokban más-más archetípusok léphetnek fel dominánsan, illetve azt is fontos megjegyezni, hogy mindegyiknek van erőssége és árnyoldala. Ezek az ősminták olyan egyetemes energiával rendelkeznek, melyeket megérezve magunkban semmihez sem fogható támogató erővel találkozunk. Képesek eligazítást nyújtani, egyfajta térképet adni önmagunkhoz, működésünkhöz.

Anselm Grün kötetének megírását az inspirálta, hogy környezetében egyre inkább találkozott a férfiak identitáskereső kérdéseivel, magatartásával. Az először 2003-ban megjelent kötet mit sem veszített aktualitásából, hiszen sok dolog van, ami elbizonytalaníthatja a férfiakat, hogy mit is várnak tőlük manapság? Szerencsére láthatjuk, hogy számos férfikör alakul, amelyekben a férfiak beszélnek saját férfivoltukról. Persze nem olyan könnyű megtalálni ezeket a csoportokat, pedig az, hogy csak saját maguk vannak jelen, felvállalhatóvá teheti számukra saját gyengeségeiket, elhagyhatóvá teszik számukra azokat a viselkedési sémákat, melyeket nők jelenlétében vesznek fel – állítja Anselm Grün. A szerző 18 férfi archetípust mutat be, és nem is akárhogy, hanem magát a Bibliát használja fel, és annak szereplői közül hozza a zarándokot, az apát, az apátlant, a mágust, a vezért, a harcost, a királyt, a szerelmest, a vértanút, a prófétát, a szenvedő igazt, a kópét, a misszionáriust, a vad férfit, a bölcs öreget, a sziklát, a barátot és a gyógyítót.

A könyvet kétszer egymás után hallgattam meg, illetve olvastam el, mert teljesen elvarázsolt az a szépség, ahogyan Grün atya a férfiakról beszélt. Minden archetípusra válasz érkezett a saját női mivoltomból. Egyébként ezek az ősminták ugyanúgy megvannak bennünk nőkben is, és szintén életfeladatainkhoz kötve erősödnek fel, vagy halványulnak el. Bár minden részlete tetszett a gondolatsornak, mégis kiemelném azt, ahogyan a katolikus pap az agresszióról beszél. Harcos szentjeink eltűntek ugyan a világból mostanság, de az a hatalmas erő, ami feszíti a férfi nemet az eredendően ott maradt bennük. A kérdés, hogyan találhat jó utat magának ez a megzabolázhatatlannak tűnő energia. Mind a tizennyolc férfi erős, a maga útját járja, kezdetben nem tökéletes, hibáiból tanul, integrálja saját árnyékoldalait.

A férfiaknak azonban pont a mélységek és magasságok, erő és gyengeség, fény és árnyék, bizalom és félelem, szeretet és gyűlölet váltakozásában kell erősnek maradnia. A férfi keresi a harcot, a küzdelmet. Tudja, hogy veszíthet is, ez is benne van a pakliban. A férfi nem szereti a túl könnyű utat.

Anselm Grün végtelen tisztelettel beszél azokról a tulajdonságokról, amiket sokszor rejtünk, titkolunk, vagy épp a mai trendek kívánnak az asztal alá söpörni. Öröm volt olvasni a férfiak barátságáról, a lovagiasságukról, méltóságukról, erejükről és belső küzdelmeikről. Szerencsére időközben a kötet női párját is lefordították magyarra, így mindenki számára elérhető az Éld, ami vagy címmel megjelent „Königin und wilde Frau”, melyet testvérével Linda Jarosch-al közösen írt Anselm Grün.

Mindkét kötetet ajánlom mindenki figyelmébe!

Lummina P>!

Anselm Grün: Harcos és szerelmes A férfi útja önmagához

Kedvet kaptam egy Anselm Grün könyvhöz, de mivel már elég sokat olvastam tőle, nem maradt más, mint a legújabb könyve, ami ugyan férfiaknak íródott, de reményeim szerint nők számára is érdekes lehet. Őszintén szólva inkább férfiaknak ajánlom ezt a Grün atyától megszokott alapossággal megírt kötetet, mely hűen tükrözi a szerző jártasságát a pszichológia tudományában. Nagyra értékelem a homoszexuális férfiak irányában mutatott elfogadását és útmutatását.
A kötet 18 bibliai férfialak jellemzésén, sorsán keresztül mutatja be a férfivá válás folyamatát, ennek az útnak a legfontosabb archetípusait. Ezek a férfialakok nem supermanek, hanem hús-vér emberek, erősségekkel és gyengékkel, sikerekkel és kudarcokkal. Fejlődésük nem töretlen diadalmenet, olykor elgyengülnek, elesnek, de minden vereség után képesek újra talpra állni. A bemutatott 18 férfialak arra szeretne inspirálni minden férfit, hogy hagyja el a sémákat , és merjen azzá válni, akinek Isten megálmodta őt. Az archetípusok valamelyikében mindenki magára ismerhet, ezáltal felfedezheti a saját erősségeit és a benne rejlő lehetőségeket. Abban is segíthet, hogy az olvasó felismerje, hol tart fejlődése útján, és milyen lépéseket kell megtennie, hogy elérje a harc és a szeretet személyes egyensúlyát az életében. A könyv célja, hogy a férfiak örömmel éljék meg férfi mivoltukat, és minél teljesebben kibontakoztassák azt.
A könyvben bemutatott archetípusok többsége nemtől független, vagyis a nőknél is megjelenik csak más formában. A női archetípusokról szól Grün Königin und wilde Frau című könyve, aminek a magyar fordítására sajnos még várni kell.

kokenyesj>!

Anselm Grün: Harcos és szerelmes A férfi útja önmagához

Fantasztikus könyv. Elsősorban férfiaknak ajánlom. Hihetetlenül precíz, komoly pszichológiai ismereteket tükröző és emellett csodás emberismeretről is tanúskodó mű. Az alcím pontos, „a férfi útja önmagához”. A tizennyolc bibliai férfi alak életútján, tettein, jellemzésén keresztül szépen bemutatja Grün atya a férfivé válás folyamatát. Ezek az archetípusok a nőkben is felismerhetők, a maguk módján, különösen ma, amikor a nők éppúgy lehetnek vezérek, vagy harcosok, zarándokok vagy gyógyítók, mint a férfiak. Nagyon szeretnék tőle ilyen témában a nővé válásáról is olvasni. Az előszóban ígéretet tett arra, hogy egy nővérrel közös munkában erre is sor kerül. Nagyon várom.

Annamarie P>!

Akinek fel kell dúlnia másokat azért, mert ő lelkileg romokban hever, az a férfi nem harcos.

Annamarie P>!

Az agresszió lényege ugyanis, hogy szabályozza a közelség- távolság arányát, és ezzel képessé tesz arra, hogy el tudjak határolódni mások elvárásaitól. Az erőszakos, aki hagyja, hogy mások uralkodjanak fölötte: mivel nem tudott elhatárolódni, el akarja pusztítani azt, aki lelkileg fogva tartja. Ám ily módon önmagát is elpusztítja. Az erőszakos ember önmagával szemben is erőszakot gyakorol. Megöli a saját lelkét.

Annamarie P>!

A férfivá válásunkhoz hozzátartozik, hogy megküzdjünk a gonosszal, hogy nem ellenségeink határozzák meg az életünket, hogy nem azonosulunk az áldozat szerepével, hanem harcolunk az életért. És a férfivá válás útján annak kockázatát is vállalnunk kell, hogy a küzdelemben alulmaradunk.

Kapcsolódó szócikkek: férfiak
Annamarie P>!

Ez a világ szeret a reflektorfényben álló, erős férfiak gyengeségei után kutakodni. Sok férfi fél, hogy felfedezik sebezhető pontjait, inkább elbújik képzelt páncélja mögé, vagy a látszólagos korrektség mögé.[…]
De az igazi férfi elfogadja a gyengeségeit, tátongó sebekkel a testén is harcol tovább, bármilyen támadás éri.

Annamarie P>!

Korunknak nagylelkű apákra van szüksége.

Annamarie P>!

Az igazi harcos mindig az életéért küzd: tehát nem valami ellen, hanem az emberekért, hogy békében élhessenek. A harcos archetípusa nélkül „sosem állhatunk öntudatosan a béke és a szolidaritás pártján”. Az igazi harcos felelősséget vállal a saját életéért, elhatárolja magát mások elvárásaitól, ami konfliktusokba sodorja.

Annamarie P>!

Az agónia élet-halál harc, az arra való készség, hogy megküzdjek valamiért, ha az életembe kerül is. A férfiléthez egyértelműen hozzátartozik az, hogy az életért küzdve a halál veszélyével is szembenézek.

Annamarie P>!

A harcosnak ugyanis nem a béketeremtő az ellentéte, hanem a passzív áldozat: aki azonosul az áldozat szerepével, és egyre csak siránkozik, hogy mennyire rossz minden, de nem képes összeszedni magát, hogy tegyen is a jóért.

Annamarie P>!

Egy férfinak meg kell tanulnia együtt élni az agóniával. Ha nem teszi meg, akkor igazából úgy dönt, hogy csupán néző lesz, és életét megfigyelőként éli majd a teraszon ülve, hintaszékben ringatózva, szemérmes nénikéivel limonádézgatva."
Aki felvállalja a harcos archetípusát, sebeket fog kapni, félelmet fog átélni. Ám így élet fakadhat belőle, míg a nézőkből csak unalom és csömör.

Lummina P>!

Pozitív értelemben az a férfi harcos, aki szembenéz a félelmével, és kézbe veszi az élete irányítását. Az igazi harcos mindig az életért küzd: tehát nem valaki ellen, hanem az emberekért, hogy békében élhessenek.

60. oldal, 7. Sámson - A harcos (Magyar Kurír, 2020)