Bűn ​vagy bűnhődés 29 csillagozás

Vallomás egy traumáról és a terápiáról (és a kivezető útról)
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés

Megrázó trauma és egy egész életet megváltoztató terápia története a Bűn vagy bűnhődés. Egy negyvenkét éves nő kíméletlenül őszinte vallomása ez, amelyben elmeséli, hogyan lett hatéves korában szexuális abúzus áldozata. A viszony – amely közte és az unokatestvére között éveken át tartott – titokban maradt a család előtt, a lány – később asszony – senkinek sem beszélt a traumáról. Véletlenül jutott el pszichológushoz, ahová az ötéves lányát vitte, aki szorongani kezdett, és nem akart óvodába menni. Ám a pszichológusnő néhány beszélgetés után az anyának javasolt terápiát, amely négy és fél évig tartott. A terápia története egyben Anoni Mara életének történetét, a feloldozás keresését tárja elénk. Hosszú és fájdalmas út vezetett el odáig, hogy újra tudja építeni mindazt, amit a gyermekkori abúzus az életében lerombolt

Noran Libro, Budapest, 2013

terapeuta

calamum
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés

Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés Vallomás egy traumáról és a terápiáról (és a kivezető útról)

A borító alapján választottam anno ezt a könyvet, illetve a leírás alapján tetszett meg. (Már amennyire egy ilyen téma szimpatikus lehet…)
Durva volt. A legdurvább az, ha belegondolok: valószínűleg annyira nem egyedi ez az eset.

wzsuzsanna P
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés

Mivel a szerző őszintén és bátran leírta azt, ami vele történt, illetve a terápia hosszú és fájdalmas folyamatát, nem tudok 5 csillagnál kevesebbet adni. Egy ilyen könyv esetében nyilván nem azt nézzük, mennyire „fordulatos” a cselekmény, hanem azt, hogy mennyire hat az érzéseinkre, gondolatainkra. Számomra nagyon megindító volt ez a történet, ráadásul abba is bepillantást adott, mi történik egy ilyen jellegű terápián.

Gina99
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés

Ezt a könyvet értékelni nem nagyon lehet, csak elolvasni, értelmezni, átérezni…

BEszter
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés

Megrázó könyv, megrázó téma.

Farkas_Dia
Anoni Mara: Bűn vagy bűnhődés

Ez szintén egy olyan könyv, aminek sokkal nagyobb felhajtást kellene kapnia, sokkal jobban az emberek elé kéne tenni, hogy: „Olvasd el!” Nagyon fontos és megrázó témákról beszél egy magyar(!!!) nő, aki átment az egyik legbrutálisabb lelki traumán, amin csak lehetett.
Jó példa volna ez minden anyának, hogy, ha neki van problémája önmagával, a múltjával akkor az nem biztos, hogy rajta fog kijönni, hisz ő az évek alatt megtanult ezzel együtt élni, eltemetni magában.
De mi lesz a gyerekkel?

morcos

Napról napra rosszabbul lettem, ám ezt senki sem vette észre a környezetemben. Bennem sem merült fel, hogy depressziós vagyok, hogy a szorongásaim irracionálisak, csak csodálkozva néztem a többieket: hogyan tudnak ebben az abszurd világban élni, mosolyogni, családot alapítani, gyereket nevelni? Nem látják, hogy a rettenet vesz körül bennünket, minden értelmetlen és groteszk? Kívülállóként szemléltem embertársaimat, mint egykor a játszótéren: voltak ők, és voltam én. Egyedül.

71. oldal (Noran Libro, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: depresszió
morcos

A pszichoterápia, ellentétben azzal, amit a laikus gondol róla, elég sok mazochizmust igényel. Szerintem a jó terápia fáj. Hiszen miről is van szó: valami fájdalmat okoz ott belül, nem tudjuk, hogy mi, ezért elkezdünk az emlékeink között turkálni.
– Honnan lehet tudni, hogy most fontos dolgokról beszélünk? – kérdeztem egy órán.
– Onnan, hogy vezet valahova.

76. oldal (Noran Libro, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: pszichoterápia
morcos

Egy évvel az esküvőnk után felmerült a gyermekáldás témája. Ám nem tudtam, szülhet-e gyereket, aki értelmetlennek, kilátástalannak és abszurdnak látja az életet? Úgy éreztem, a szaporodás a sors legnagyobb fricskája: abszurd a létezésünk, mégis toljuk előre az élet szekerét. Az életnek nincs értelme, és mi mégis továbbadjuk.

190. oldal (Noran Libro, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme · gyermekvállalás
Judit_Krisztina

Kicsit olyan ez, mint amikor azt mondják: semmi okod a rosszkedvre, megvan mindened, férj, lakás, gyerekek, karrier. Igen ám, de a rosszkedv ritkán csinál környezetelemzést, mielőtt felüti a fejét valahol. Nem kérdezi, van-e rá okunk, hogy szomorkodjunk. Sőt úgy veszem észre, minél többet ér el az ember az életben, annál nagyobb rajta a nyomás: most már boldognak kellene lennie. És valamiért mégsem megy.

morcos

Láttam egyszer egy filmet, amelyben a főhős, egy fiatal fiú, rendszeresen felment a háztetőre, és kiállt a tető peremére. Mindenki azt hitte, hogy öngyilkos akar lenni. Pedig ez eszében sem volt, de csak ott, a tető szélén tudta érezni, hogy érdemes élni, hogy élni akar. A tető szélén tudta csak értékelni az életet. Valahogy így vagyok ezzel én is: ahogy fenyegetve érzem az életem, rögtön ezerrel kapaszkodom bele. Ha nincs fenyegetettség, képtelen vagyok értékelni.

194. oldal (Noran Libro, 2013)

Judit_Krisztina

Nem vehetjük el valakitől a védőpajzsát, amíg nem adtunk a kezébe jobb eszközt, amivel megvédheti magát, vagy nem győződtünk meg róla, hogy nincs veszélyben.

Judit_Krisztina

Ez a nehéz és ellentmondásos a terápiában: kikapcsolja a védekező mechanizmusokat, amelyek eddig életben tartottak minket. Mintha hirtelen levennének a lélegeztetőgépről, amelyre utolsó erőnkkel mi helyeztük magunkat, amikor megszűnni látszottak az alapvető életfunkcióink. S valójában erről szól a terápia: megtanít gép nélkül lélegezni. Ezért van, hogy a terápia elején hosszú ideig látszólag rosszabbodik az állapotunk, csak zihálunk légzés helyett. De nem ér-e többet a zihálás a mesterséges lélegeztetésnél? Nem kerül-e túl sokba a lélegeztetőgép működtetése? Sokba kerül, rengetegbe, és mint minden gép, időnként ez is meghibásodik.

Kapcsolódó szócikkek: pszichoterápia
morcos

Furcsa ezt így leírni, de azt hiszem, sikerült. Azt hiszem, áthágtuk a fizika törvényeit, vissza tudtunk menni az időben, és bár a történéseket nem tudtuk átírni, ehhez varázspálca kellett volna, valami mégis megváltozott. Rehabilitáltuk a kislányt, aki voltam, megölelgettük, enyhítettünk a magányán, és szerettük. Ez a terápia csodája.

147. oldal (Noran Libro, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: pszichoterápia · pszichoterápia
acelcsipke

Nem biztos, hogy jó, ha a neurotikust hirtelen megfosztják a neurózisától.

acelcsipke

S valójában erről szól a terápia: megtanít gép nélkül lélegezni. Ezért van, hogy a terápia elején hosszú ideig látszólag rosszabbodik az állapotunk, csak zihálunk lélegzés helyett. De nem ér-e többet a zihálás a mesterséges lélegeztetésnél? Nem kerül-e túl sokba a lélegeztetőgép működtetése? Sokba kerül, rengetegbe, és mint minden gép, időnként ez is meghibásodik.