Mostanában rájöttem, mennyi könyvem van, amit nem olvastam, és még át is rendeztem teljesen a polcomat, így kerültek elő tök izgalmas könyvek is. Mivel egy rakat kristálypöttyösöm is van, így gondoltam, neki kellene ülni egy thrillernek, és így kezdtem el, szinte találomra levéve a polcról ezt a kötet.
A történet szerint Phoebe és Luke gyerekét, Tommyt egy nap elrabolják. Nyomozás megkezdődik, de nem találnak Tommyra, míg nem elkezdenek ismeretlenektől levelet kapni, amikben újra feltépődik a seb az elveszett kisfiúk miatt.
Ha valaki azért olvasná ezt a könyvet, mert izgalmas nyomozást vár, azt ki kell ábrándítanom belőle. Sajnos nem vár izgalmas nyomozás, ez egy borzasztóan háttérsztori az egészben. Elsődlegesen azért, mert a két főszereplőnk egyszerűen nem kompetens benne (a rendőrségről nem is beszélve), így a nyomozás része a végére domborodik ki, és akkor érik be valamennyire, addig inkább csak a karaktereket építi a könyv, és a tragikus sorsokat ismerhetünk meg.
Ezzel kapcsolatban ami számomra visszatetsző volt, hogy alapvetően a szerzőnek rossz volt az információadagolási módszere is. Bár a krimiszál egyes részeit sikerült viszonylag jól elosztani (azért lehet gyanakodni a végére, de az szerintem még működött), ám minden más információt egy tömbben mond el. Halad a történet, majd Phoebe visszemlékezik, hogyan ismerte meg Luke-ot, majd újra megy a történet, Luke a semmiből visszaemlékezik arra, hogyan ismerte meg Phoebe-ot, majd halad a történet, hirtelen (teljesen rossz időpontban) meg megtudjuk a 29-es ház történetét. Valahogy jó lett volna ezeket az információkat elosztani, mert így olyan volt, hogy a szerző tudta, ezt meg kell osztani, így leírta, és ennyi. 29-es ház története pl sokkal izgalmasabb lett volna, ha kicsit szétszedik, kicsit jobban izgulhatunk, mi történhett ott valójában.
Miért is mondom azt, hogy én jobban akarok izgulni? Mert a könyv első része őszintén nagyon lapos. Nagyjából száz oldal kell, hogy valamerre a szerző kijelölje az irányt, merre megyünk, és a könyv bő fele kellett ahhoz, hogy be is induljon, hogy ne azért olvassa az ember, hogy ha már elkezdtem… Bevallom őszintén, nekem az utolsó negyede volt izgalmas(abb), de abból is voltak olyan részek, amiknél úgy éreztem, megkaptam az információt, haladjunk már (ez nekem főleg a végén volt probléma, amikor egyértelműen tudjuk, ki a tettes, mi fog vele történni, de azért még van egy húszoldalas lezárás, mert miért ne).
Emellett, ot volt a rendőrségi szál is, ami valljuk be, eléggé inkompetens volt. Mármint Phoebe nyomozása során rengeteg olyan dolog derült ki, amiket elsőnek, még hat hónappal ezelőtt friss nyomként kellett volna vizsgálni, és akkor a rendőrség is sikeresebb lett volna. Valahogy úgy éreztem, hogy volt néhány rész, ami dramaturgiailag fontos volt, és így oldotta meg a szerző, miközben lehetett volna rá sokkal jobb mód is.
Eddig elmondtam, mi nem volt a könyv: nem rejtélyes, nyomozós könyv, de akkor mi? Ha lehetne ennek a könyvnek alcímet választani, akkor mindenképpen az anyaság borzalmai címet adnám. Valójában nem is a jelenről szól ez a kötet, hanem Phoebe múltjáról, ahogyan kialakult a párkapcsolata és később a Tommyval való kapcsolatáról. Az egész könyv mintha arról szólna, mennyire fontos az emberek, főleg az anyák mentális épsége, és hogy mennyire fontos egy segítő kapcsolat. Valójában az egész könyv arról szól, hogy mennyire nehéz úgy gyereket nevelni, hogy problémád van, de nem ért meg senki, és nem segít senki, és amit a másik segítségnek érez, az neked csak a még nagyobb probléma lesz.
Emellett nagyon érdekes ebben a történetben Luke szála is. Szerintem a könyv végére mindenki azt gondolja, hogy Luke egy rohadék, szimplán azért, mert egy klasszikus férfimintát közvetít. Ő a pénzeszsák, aki sosincs otthon, aki mindig csak elvár, de nem a munkán kívül semmit sem tesz, és aki egy álmot kerget (egy amerikai álmot?), de valahogy sose tudja elérni azt. Luke felnagyított karaktere egyértelműen negatív volt az olvasónak, de közben látható benne egy görbe tükör is a mindennapokra, amikor lehet, a te férjed (esetleg barátaid, ismerőseid férje) pont ugyanígy viselkednek, pont ilyen kártékony hatást fejtve ki.
Szerintem a könyv mondanivalója a mentális betegségekről, az anyaság nehézségeiről nagyon fontos, és kurrens téma, amit még mindig nem kap elég figyelmet a társadalomtól. Amit mond a könyv, az nekem nagyon tetszik, de ahogyan mondja, az igazából problémás. Örülnék, ha jobban megírt könyv lett volna, mert a potenciál meg van benne, de az olvasási élményem mégis borzalmas volt.