Légzőgyakorlatok 20 csillagozás

Anne Tyler: Légzőgyakorlatok

Maggie Delay, a negyvenes évei végén járó idősgondozó, merő emberbaráti szeretetből, mindenki életébe beleszól. Miközben a munkahelyén vicces szituációkba keveredik, gyászoló barátnőjét vigasztalja, férje rokonságát istápolja és az egyetlen unokája után kémkedik, akit csak ritkán láthat. Gyermekei kirepülnek a családi fészekből, és a férjével is gyakran elbeszélnek egymás mellett, a kétbalkezesek szeretnivaló bájával mégis mindig azon igyekszik, hogy összetartsa a családot.
Anne Tyler regényében sok szülő és gyermek magára ismerhet. Egy átlagos család teljes napját kísérhetjük végig, amit a felidézett emlékek és Maggie mindennapos, de nem mindennapi megoldásai tesznek szórakoztatóvá és különlegessé.

Eredeti megjelenés éve: 1988

Tericum, 2021
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634380900 · Fordította: Megyeri Luca
Tericum, 2021
320 oldal · ISBN: 9789634380986 · Fordította: Megyeri Luca

Anne Tyler: Légzőgyakorlatok

Habár a Légzőgyakorlatok már a 9. magyarul megjelent könyve, de mindezidáig teljesen ismeretlen volt előttem Anne Tyler munkássága.

Az írónő 1989-es Pulitzer-díjas regénye mindössze egy hosszú nyári nap, mégis egy család egész élete rajzolódik ki az olvasó előtt. Egy teljesen átlagos amerikai házaspár teljesen átlagos életének egy napja. És pont hétköznapiság teszi a regényt igazán hatásossá és szerethetővé.

Maggie és Ira Baltimore-ból Pennsylvaniába utaznak egy barátjuk temetésére és a hosszú út során egy 28 éves házasság egésze bontakozik ki előttünk.

Egy olyan házasságé, amelyben a két nagyon különböző habitusú és eltérő társadalmi helyzetből származó, teljes mértékben össze nem illő embert mégis összeköt a szerelem és szeretet már lassan három évtizede. A szókimondó, lendületes, de meglehetősen szétszórt és hebehurgya Maggie és a zárkózott, magának való, precíz és szigorú Ira a sok nehézség ellenére mégis kitartottak egymás mellett és a mindennapi kis csörtéik ellenére is nagyjából egyetértésben és szeretettel nevelték gyerekeiket. Azonban mostanra az életük eljutott egy olyan pontra, amikor már szembe kell nézniük az idő múlásával, el kell fogadniuk, hogy a gyerekeik is felnőttek, akinek önálló életük van és ki kell találniuk, hogy mit is csinálnak majd ezután.

Az írónő finom humorral átszőtt, olvasmányos regényében a minden lében két kanál Maggie szemüvegén keresztül szemléljük a család életét, aki a maga módján igyekszik mindent megtenni, hogy körülötte minden tökéletes és rendezett, és mindenki boldog legyen. Maggie az idősebb gyermekük sikertelen házasságát a saját nevelésük kudarcaként fogja fel, ezért mindent elkövet, hogy helyrehozza azt, de a kis mesterkedései általában pont fordítva sülnek el. A zord férj, Ira látszólag bosszankodik, de az általa folyton dúdolgatott régi dallamok elárulják a valós gondolatait és leleplezik Maggie iránti szeretetét. Természetesen ennek a családnak is megvannak a saját kis problémái, mint mindenki másnak, de talán pont ettől az életszerűségtől annyira hiteles a történet.

A könyvet olvasva Marilynne Robinson regényei jutottak eszembe, mivel Anne Tyler is nagyon hasonlóan csendesen és szeretettel mesél és nekünk nincs más dolgunk, mint hogy meghallgassuk.

Anne Tyler: Légzőgyakorlatok

Anne Tyler engem teljesen meggyőzött ezzel a könyvvel. Egy egyszerű történetnek tűnik, tulajdonképpen egy nap története, amelyben megismerünk egy házaspárt, Maggiet és férjét, Ira Morant, akik éppen temetésre utaznak.
És bár csak egy napig tartunk velük, megismerjük ennek a középkorú házaspárnak az életét, legfőképpen Maggie nézőpontján keresztül.
A könyv sajátos humora nagyon tetszett, fura helyzeteket teremtett a szerző, melyet aztán ironikus, finom humorral oldott meg, helyezte bele a karaktereit. Sokat mosolyogtam a történet olvasása közben, de úgy, hogy közben folyamatosan sikerült elgondolkodtatnia.
Bővebben: http://www.konyvutca.hu/2021/12/anne-tyler-legzogyakorl…

Amadea>!
Anne Tyler: Légzőgyakorlatok

Azért kezdtem el Anne Tylert olvasni, mert fáradtnak éreztem magam és úgy gondoltam, kellemesen szusszanok egyet eme komfortkönyv barátságos miliőjében.

Hát persze, Maggie Daleyt pont olyan fából faragták, aki hagyja pihenni a szegény olvasót.

Nem tudom, Anne Tyler hogy csinálja, de ő tényleg a hétköznapok embereit örökíti meg a regények lapjain, minden apró idegesítő gyarlóságukkal egyetemben, akkurátusan, kíméletlenül, az ember szinte szégyelli olvasni a szereplők gondolatait, amelyek egyben a saját rossz döntéseikre emlékeztetik.

A Légzőgyakorlatok főhőse, hasonlóan a Vacsora a Honvágy étterembenéhez, egy idősebb, múltba révedő asszony; Pearl Tull egy igazi nyársatnyelt, szívós, hirtelen haragú és megkeseredett nő, akitől jobban Maggie Daley (ill. Maggie Moran) nem is különbözhetne jobban; szeleburdi, kotnyeles, csapongó, aki, bárhol is tűnik fel, nagy kalamajkát és konstans fejfájást okoz. Ő az a szomszéd, aki átlóg a kerítésen és a második kérdése az, hogy régóta együtt vagy-e azzal a fiatalemberrel és mikor mész hozzá; ő stalkol a konyhaablakból és vacsora közben kész fantasztikus regényt kerekít az életedből légből kapott feltételezések alapján – magyarán átkozottul idegesítő, akit nagy ritkán megcsap az önkritika szele, de gyorsan visszatér szélfútta gondolatai világába, hiszen nem akart ő semmi rosszat és a dolgok maguktól összekavarodtak.

Ugyanakkor nagy odaadással végzi a gyakorlatilag mindenki által lenézett idősgondozói munkáját és becsülendő, hogy nem hagyta magát eltéríteni a céljától, kötötte az ebet a karóhoz, hogy ő idősekkel akar foglalkozni, nem beülni egy kényelmes irodai székbe, ha megérem ezt a kort, szeretnék egy Maggie típusú nő ápoltja lenni.

Ha ebből a regényből sorozat készülne, biztosan nem raknám a saját listámra, mert annyira hétköznapi, hogy fájna nézni és én érezném kínosan magam a szereplők helyett.

Van egy vezérmotívum a regényben, ami megragadott: hogyan változunk, milyenné válunk azon emberek mellett, akik mellett kikötünk. Érdekes, hogyan reagálunk egymásra; Maggie, habár korábban nem volt rá jellemző, kifejezetten locsifecsi hebrencs lett a szótlan, hallgatag Ira Moran mellett, munkál benne a nem megfelelőség érzése és tisztában van vele, milyennek látják az emberek, de az önvizsgálat elmarad; erről nagyon szívesen olvastam volna többet, mert dimenziót adott volna a történetnek (ha rondán akarok fogalmazni: értelmet adott volna neki).

Kicsit elgondolkodtató, kicsit szórakoztató, olykor fárasztó olvasmány, nekem a Vacsora pár fokkal jobban tetszett.

Szabóné_Erdős_Gyöngyi>!
Anne Tyler: Légzőgyakorlatok

Miért pont légzőgyakorlatok a címe? Kb. csak találgatni tudok, talán mert végig visszafojtott lélegzettel lehet csak figyelni, ahogy Maggie egyik lehetetlen gondolatát, spontán indíttatását, hogy megszerelje a körülötte élők életét – világát, szinte egy levegővel cseréli egy véletlenül sem átgondolt másikra. „Maggie olyan sokat tudott volna adni, ha bárki is igényt tartott volna rá.” (270. oldal) Kevésbé sem zavartatva magát akcióinak szerencsétlen, mindent összekavaró fordulatain, amiből legtöbbször az addig színen lévőnél sokkal több indulat, összeveszés és harag jön ki. „Maggie egyik gyenge pontja volt, hogy azt hitte, a világ legtermészetesebb dolga, hogy megváltoztassa más emberek életét. Mindig is úgy gondolta, hogy akiket szeret, jobb emberek annál, mint amilyenek valójában, ezért folyamatosan megváltoztatja körülöttük a dolgokat, hogy jobban illeszkedjenek a látásmódjába.” (261. oldal)
Tapintatlan beavatkozásainak ormótlanságát, talán csak férjének a faragatlan, keresetlen (és néha egész nyilvánvalóan rossz indulatú) szókimondása tudja felülmúlni. Hogy mennyiben átlagosak, mint család? Annyira azért szerintem nem, vagy csak a nézőpontom csal, mert errefelé a fehér „középosztályban” kevés olyan család akad, ahol a két gyermekből a nagyobb fiú nem érettségizett le, hogy bár hangja nincs, de rock énekes legyen, miközben azért gyorsan megnősült, gyereke született, de valahogy az ifjú szülők sehogyan se találtak utat a munka felé. A „nagyszülők” pedig egy idősgondozói meg egy képkeretező vállalkozói fizetésből azért még eljuttattak közben az egyetemig egy kislányt, holott a „nagypapa” saját beteges apját, egy értelmi sérült nővérét és egy pánikbetegségtől sújtott másik nővért is eltart a vállalkozásból, az ő egész háztartásukkal együtt…Ira érezhetően fuldoklik a ráterhelt felelősség súlya alatt, miközben morogva ellenkezik, régi dallamokat fütyörészik és legtöbbször akármennyire ellenzi, mégis megteszi, amit az asszony akar, csodálva nejét, honnan van ennyi energiája, hogy akárkit, mindenkit felkaroljon és belerángasson az életükbe. Az egyetlen nap története meglehetősen szorosan túlzsúfoltra sikeredett, a házaspár Baltimore-ból indul egy kisvárosi „temetésre”, ahol huszonakárhány éve nem látott ismerőseikkel búcsúztatnák Maxot, akinek mind ott voltak, sőt felléptek, énekeltek az esküvőjén – és Serena az özvegy most is ezt akarja, ezzel szándékozik, a megbotránkozásokkal nem törődve tisztelegni a férje emléke és a házasságuk előtt…Csakhogy az utazás, a nyári hőség, a kényszerű és kellemetlen szereplés sem tudja kiverni Maggie fejéből, hogy látni szeretné a lassan iskolás unokáját és rendbe kapni a fia szétesett házasságát…kb. bármi áron…

Attila_Reiner>!
Anne Tyler: Légzőgyakorlatok

Anne Tyler regénye egy igazi finom vezetésü könyv, melyben Maggie és Ira egy napjába tekinthetünk bele. A házaspár a regény elején egy temetésre indul el. Az út során bepillantást nyerhetünk az életükbe, megismerjük a családjuk többi tagját is. A regény Maggie egyéniségétől válik igazán zamatossá. A bolondos asszony, aki mindig mindenkinek csak segíteni akar fejébe veszi, hogy fiúkat újra összehozza régi feleségével, akivel már évek óta nem is látták egymást. Maggie humora és végtelen jóakarása lengi át a regény minden sorát, miközben egyértelműen rámutat arra is, hogy egy házasság minden nyűgével-bajával igazi érték lehet, ha két ember igazán szereti egymást.

Nikolett_Kapocsi P>!

Ahogy elhaladt a szoba előtt, látta, ahogy a fia az íróasztal előtt állva, lehunyt szemmel mélyeket szippant Fiona szappanosdobozából, amit tökéletesen meg is értett: egy illat hamarabb eszünkbe juttat egy embert, mint a róla alkotott emlékképeink.

Kapcsolódó szócikkek: emlék · illat
Nikolett_Kapocsi P>!

Jesse képtelen volt az időt folyamatában látni; sosem érdekelték a következmények, és azon is mindig elcsodálkozott, ha valaki több óráig, napig vagy akár hetekig is haragudott rá egy olyan dologért, amit ő a következő pillanatban már el is felejtetett.

Nikolett_Kapocsi P>!

– Akkor most szerinted felhívjam, vagy ne?
– Kicsodát?
Jellemző.
– Ira, szerinted kiről beszéltünk ezidáig?
– Ja, Serenát? Hívd, ha akarod.
– És ha rám csapja a kagylót?
– Akkor legalább spórolunk a telefonszámlán.

Nikolett_Kapocsi P>!

Maggie olyan sokat tudott volna adni, ha bárki is igényt tartott volna rá.

Nikolett_Kapocsi P>!

Miközben végignézte a a bőrönd tartalmát Irával a háta mögött, Maggie arra gondolt, hogy az élete egy örök körforgás. Minden ismétli önmagát, méghozzá teljesen reménytelenül.

Nikolett_Kapocsi P>!

A fiúnak nem volt könnyű dolga egy tökéletes kishúg és egy hibátlan apa mellett. Egyetlen mentsvára az ügyefogyott, balfék anyukája volt – legalábbis Maggie, fanyar humorral, mindig így utalt magára.

Nikolett_Kapocsi P>!

Maggie sajnálta, hogy nem volt tudatában az ifjúság erejének, amikor még ő maga is fiatal volt. Elszalasztott lehetőségnek tartotta, mert lánykorában mindig könnyen meghunyászkodott, és álmában se merte gondolni, hog egy gyerek képes dacolni a családi viharokkal.

Kapcsolódó szócikkek: meghunyászkodás
Nikolett_Kapocsi P>!

Vajon miért van az, hogy a nehezebb feladatokat Ira mindig nőként személyesíti meg? A kocsi mindig csak akkor „kislány”, ha valami baj van vele, és ugyanígy kislányok a beragadt csavarok, a nehezen nyíló befőttesüvegek és a nehéz bútorok is, amiket nem lehet megmozdítani.

Bea_Könyvutca P>!

Annyi lényegtelen dolgot megtanítanak nekünk az életünk során, járhatunk zongoraórákra, gépírásórákra; évekig tanítják, hogy kell megoldani egy egyenletet, aminek ki tudja, mikor vesszük hasznát a való életben. De a gyermeknevelést és a házasságot ki tanítja meg? A jogosítvány megszerzéséhez is egy államilag elfogadott képzésen kell részt venni, pedig az autóvezetés milliószor egyszerűbb, mint nap mint nap együtt élni egy férjjel vagy felnevelni egy újonnan érkezett emberi lényt.

Bea_Könyvutca P>!

Vajon sok felnőtt ember hisz még a tündérmesékben?

116. oldalaql