Elképesztő ​rovarok 12 csillagozás

Az űrutazó muslicáktól a zombi katicabogarakig
Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok

Jópofának ​találod a rovarokat? Esetleg kicsit visszataszítónak? Egy dolog biztos: mindenütt ott élnek körülöttünk – erdőkben, kertekben, patakokban vagy épp a lakásban –, és bár időnként bosszúságot okoznak, jelenlétük ezen a bolygón pótolhatatlan.
Ebben a könyvben számtalan történetet olvashatsz a rovarvilágról. Szó lesz arról, hogyan fogják munkára a hangyák a levéltetveket, miért viszket a szúnyogcsípés, és miként tud megállni a légy fejjel lefelé a plafonon.
Mire a könyv végére érsz, más szemmel tekintesz majd ezekre a hatlábú, négyszárnyú élőlényekre, és az is kiderül, miért nélkülözhetetlenek sok növény- és állatfaj, valamint az ember számára.
ANNE SVERDRUP-THYGESON a rovartan tudósa – kutatóként, oktatóként és kommunikátorként dolgozik. Doktorátusát természetvédelmi biológiából szerezte, rendszeresen előad a természetmenedzsment és az erdei biodiverzitás témakörében. Tudományos blogja nagy népszerűségnek örvend Norvégiában. Terra Insecta – Miért… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2021
128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635651344 · Fordította: Patat Bence · Illusztrálta: Nina Marie Andersen

nicosia P>!
Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok

Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok Az űrutazó muslicáktól a zombi katicabogarakig

Nemrég könyvtárnak rendeltük meg a Anne Sverdrup-Thygeson:Terra Insecta című könyvét. Akkor futott rajtam át, hogy tulajdonképpen a hatlábúakról szerzett ismereteim még a gimis évekre datálhatóak, és bár főként az utóbbi években rengeteg természetfilmet néztem, valahogy a rovarvilág mindig elkerült. Pedig érdekes. A Terra Insecta mégis nagy falatnak tűnt, bár kifejezetten szép kiadvány. Szerencsére a HVG Könyvek Kiadó gondolt a gyerekekre és/vagy a hozzám hasonló felnőttekre és kiadta a fent említett könyv gyerekbarát változatát is „Elképesztő rovarok” címen.
A keménytáblás, nagy alakú kiadvány elképesztően szép kívül-belül. Ahogy anyukám mondaná: olyan színes-szagos (de persze ez utóbbi nem. ) A törzsanyag 6 nagyobb fejezetre oszlik, ezen belül pedig, az általános témakifejtést követően egy oldal szöveg, egy oldal kép tagolással mutat be egy-egy érdekes ízeltlábút. A válogatás során inkább a különlegességre mint a teljességre koncentrált a szerző. Nem mondhatni, hogy telitömték száraz tényirodalommal a lapokat, viszont jópofa és izgalmas olvasmány. Ami különösen tetszett benne, hogy nem szépíti az állatvilág furcsaságait, a kellemetlenebb ügyekről is szót ejt, és elég naprakész, mind a felfedezéseket, mind a szövegezést illetőleg.
A leírásokat kísérő képek vízfestmények (vagy ahhoz hasonló számítógépes illusztrációk), csodaszépek, színesek és élethűek. A szöveg jól olvasható, érdekes, és kellőképpen rövid ahhoz, hogy egy gyerek érdeklődését is fenntartsa. Az egyes rovarok bemutatásánál kevés az általános tudnivaló, a fajok jellemzőit bemutató mélyebb tudásanyagot máshol kell keresni, itt csupán az egyedi tulajdonságokról ír a szerző, de arról jól.
A könyvből megtudhatjuk, hogy vannak firkálgató molyok, hogy a vízipók tényleg létezik, hogy némelyik bogár alagutakat ás a fák kérgébe, de azt is, hogy nemcsak a szentjánosbogár világít.
Figyelemfelkeltő, izgalmas olvasmány, ami tökéletes a kis természettudósoknak, és elősegíti a rovarvilág megismerését és védelmét. Helye van az otthon könyvespolcokon, meg a könyvtárakban is.

HVG Könyvek, Budapest, 2021
danlin>!
Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok

Nem szeretem a rovarokat, eddig nem is nagyon érdekeltek, de ez a könyvecske igazán fantasztikus, ha gyerekként olvasom, biztos jobban értékeltem volna őket felnőttként.
A rovarokat kétféleképpen is csoportosítja, egyrészt fajták szerint, másrészt előfordulás szerint (vízben élő, erőben vagy házban élő). Az illusztrációk vízfesték szerűek, de nagyon tetszetősek, a szöveg pedig úgy tartalmaz szakszavakat, hogy közben szórakoztat játékos, humoros stílusával. Egész biztos, hogy a szerző másik rovaros könyvét is elolvasom.

Sziilvia>!
Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok

Könnyen olvasható, szép illusztrációkkal, érdekes, időnként horrorisztikus könyv, sokat meg lehet tudni a rovarokról (akiktől igyekszem távol tartani magam, ha lehet).
Jó ötlet, hogy rajzok vannak a rovarokról fotók helyett. Aki szeretne, utánanézhet, hogy néznek ki a valóságban, de az egyik kép számomra még így is ijesztő volt.
És ami a legfontosabb, így, hogy jobban megismerhettem a rovarok világát, sokféleségüket, milyen egyedi tulajdonságaik, (szuper)képességeik, szokásaik vannak, el is érte a szerző a célját, hogy jobban értékeljem őket a természetben betöltött szerepüknél fogva és nagyobb elfogadással legyek irántuk.

Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok

Nagyon szép kivitelezésű ismeretterjesztő könyv gyerekeknek, de felnőttek számára is érdekes információkkal. Az illusztrációk nagyon szépek, és egy-egy rovarról nagyjából kellő mennyiségű információt kapunk. A szerző norvég, ezért vannak benne Norvégiára vonatkozó tények vagy érdekességek, de ez még belefér.

Tücsök212>!
Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok

Az írónőtől nem ez az első olvasásom, most sem csalódtam. belépő a „bogarasság” előszobájába.

Topicica>!
Anne Sverdrup-Thygeson: Elképesztő rovarok

Érdekességek pár szóban, de nagyon szép rajzokkal.

Lexen>!

A szomorú rekordot egy amerikai kérész tartja, amelynek felnőtt nősténye csupán öt percig él.

Lexen>!

Emellett a testén lévő parányi szőrökkel is érzékeli a levegő legapróbb rezdüléseit. Ezért is van olyan sok lyuk a légycsapón: hogy ne toljon sok levegőt maga előtt, és meglepje a legyet.

Lexen>!

Az ezüstös pikkelyke nem harap, nem csíp, és nem okoz betegséget. De mivel ő és a rokonai meg tudják enni a papírt, nem öröm ha meglátogatják a könyvtárat.

Lexen>!

Örülhetsz például annak, hogy nem ajtófejű hangyának születtél, akkor ugyanis ajtó alakú lenne a fejed!

Lexen>!

Az ajtófejű hangyák a bogarak által a fába vájt régi folyosókban élnek. Mivel a bogárfolyosóknak általában sok bejáratuk van, egyes bejáratokat le kell zárni. Ilyenkor néhány hangyának a nyílásban mozdulatlanul állva a nagy, furcsa fejét kell ajtóként használnia.

Lexen>!

Ennél a fajnál néhány hangya eleven mázesbödönné változik. Csak lógnak lefelé egy külön helyiségben, a többi hangya pedig nektárral eteti őket. Sok nektárral. Annyival, hogy a gyomruk egyre jobban megnyúlik, nagyjából úgy, mint amikor vízzel töltesz meg egy lufit. A hangya gyomra akkorára nő, mint egy szőlőszem. Nem bír elmozdulni, csak lóg ott és vár.
Amikor kevés az ennivaló, jól jönnek ezek az eleven mézesbödönök. A mézesbödönhangyák ilyenkor felböfögik a nektárt a közösség többi tagjának. Egyetlen ilyen mézesbödönhanga két héten át száz másiknak tud enni adni!

Lexen>!

Egyetlen hódon több száz bogár is élhet. Ennek ellenére úgy tűnik, a hódot ez nem igazán zavarja.

Lexen>!

A vízipók lábát rengeteg vékony szőröcske borítja. Naponta egyszer feljön a víz fölé egy rövid időre, és onnan visz magával levegőt, amely megreked a szőröcskék között.

Lexen>!

Ha szeretnél fehérnyármolyt látni, keress egy nyárfát.

Lexen>!

A poloska rokonait egyes helyeken az emberek jóízűen fogyasztják.