Memnoch, ​a Sátán (Vámpírkrónikák 5.) 113 csillagozás

Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Anne Rice sötéten igéző, vakmerő regényében Lestatnak, a vámpírnak – a szörnyetegnek, a számkivetettnek, a csavargó hősnek – a földi világon kívül kell szembenéznie a leghajmeresztőbb ellenfelével. Kalauza, Memnoch, az ördög, körutazást tesz vele a Teremtésben, és elviszi a misztikus birodalmakba, amelyekkel egy napon mindnyájunknak szembe kell néznünk: a Mennybe és a Pokolba.

Eredeti megjelenés éve: 1995

Vámpírkrónikák

39 tag · 13 karc · Utolsó karc: 2020. június 16., 17:39 · Bővebben

Katara_Phoenix P
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Már, amikor tényleg azt hittem,hogy Lestat nem keveredhet nagyobb zűrbe az eddigieknél (nehéz eldönteni,hogy Akasha, vagy a Testtolvaj szorongatta meg jobban), akkor konkrétan a lehetetlennél is lehetetlenebb kalandba keveredik. Méghozzá magával a Sátánnal.
Ez a rész tetszett a legkevésbé,és nem csak azért, mert hihetetlenül lassan indult be (ez Anne Rice sok könyvére igaz), de túl sok szerepet, és túl sok (többnyire felesleges) oldalt kapott benne mind az Isten, a Teremtő, az Ördög,és a korábban már említett Sátán. Nehezen vette már be a gyomrom, naaaagyon nehezen.

Papusz P
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Oké, Lestat… feldolgoztam a rockzenekart, Akashát, a testtolvajt, erre te összeállsz a Sátánnal magával. Komolyan, mibe tudsz még keveredni?

Kicsit lassan kapott el, ezért a fél csillag levonás, de Anne Rice megint megvett kilóra. Teremtés vagy evolúció? Miért ne mindkettő? Mi van a túlvilágon? Hogy is volt ez a kitaszítás dolog? Hogy néz ki a Menny és a Pokol? Miért ne nyomjuk ezt bele egy vámpírkönyvbe?

Mindezek közül a Pokol leírása tetszett legjobban, ha van ilyesmi, könnyen el tudom hinni, hogy valahogy úgy fest és úgy működik, mint a könyvben.

(amúgy olvasás előtt én meg voltam róla győződve, hogy Memnoch csak egy különösen sötét lelkű vámpír :P)

lioncourt
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Szeretem Rice írásait, de attól kész vagyok, hogy mindenki meleg :)

Vhrai P
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Még mindig nem bírtam megunni a sorozatot, bár ez a rész nem volt valami mozgalmas, inkább egy teremtés-felfogást vázolt hosszú oldalakon keresztül. Ami érdekes módon nem volt unalmas, pedig utálom a filozófiát.
Egyetlen jelenettel volt problémám, ami nagyon nem illett bele ebbe a filozofikus környezetbe. Sőt számomra inkább undorító volt, vámpírok ide vagy oda.

csacsiga
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Tetszettek benne az elgondolások, és mivel én is bele esetem az olvasóknak felállított kelepcébe, és Lestat a kedvenc karakterem (minden bújával, bajával és szenvedéseivel együtt, vagy talán épen ezért), kifejezetten örültem, hogy újabb nagy kérdésekkel kell megbirkóznia az örök lázadó örökifjúnak.

Nokimaki
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Kövezzenek meg érte nyugodtan, ez a része a sorozatnak nem tetszett. Túl filozófikusnak, és egy kicsit erőltetettnek éreztem. Tele volt érdekes feltevésekkel, gondolatokkal. De nem a kérdésekre kereste a választ, hanem sokkal inkább a Gonosz joságát akarta görcsösen igazolni végig.

Aethrienn
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Anne Rice eme regényében ismét egy lélegzetelállító utazásra invitálja olvasóit a Mennyekbe és a Poklokba, közben megcsillogtatva tehetségének egy újabb szikráját azzal, hogy vámpírmeséit egy újabb köntösbe öltözteti fel. A tőle megszokott elgondolkodtató és filozofikus hangnemben most a vallás kérdéseiről nyit egy vitát, ami az egész történet központi gondolatát alkotja.

Meglepően pontosan bontja ki mindkét oldal véleményét adva tiszta képet elképzeléséről, ami a regény központi magját alkotó és azon végigfutó teológiai vita legsarkalatosabb pontjává válik. Érdekes és sajátos elképzelései a hitről még a legkeresztényibb embert is gondolkodóba ejthetik. A sorokat szétfeszítő ellentétek Lestat lelki gyötrelemin keresztül kerülnek kifejezésre.

Olvasói megérthetik mind a két oldal nézőpontját és kifejezésre kerül az is, hogy nem minden fekete fehér. A dogmatikus tanításokkal szembehelyezkedve, azonban azokat szervesen felhasználva teljesen egyedi megvilágításba helyezi a Krisztus- Sátán vitát. Egy olyan kérdést, ami évezredek óta foglalkoztatja az embereket, s amelyre racionális és kielégítő magyarázat nincsen.

Érzelmekkel és lelki drámákkal átfűtött sorait áthatja az erotika fülledt hangulata, ami Rice írásaira-annyira jellemző. Egyedi és magával ragadó jellege képes felnyitni az átlagos olvasó szemét, bemutatva egy olyan világot, ahol a teremtés részét képező démoni vámpír faj egy jeles képviselőjét szemeli ki magának a Sátán, hogy segítségét kérje egy, az emberek lelki megváltását megcélzó szervezkedésben való részvételre. Megrázóan démoni, Isteni és elgondolkodtató olvasmány.

Phoenix
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Nekem ez annyira nem nőtt a szívemhez, bár érdekes okfejtések olvashatóak benne. Akkor már inkább a Lestat, a vámpír. Remélem, Pandora izgalmasabb lesz…

kreon
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Ha valóban Így működne az Alvilág nem félnék a Haláltól!

Edina_Nagy_2
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Szörnyű, én nem a bibliát akarom olvasni , hanem fantasy könyvet , az első és utolsó pár fejezetén kívül, az egész a kinyilatkoztatásról szólt, istenről stb. Unalmas…

Panda

Itt Lestat beszél. Tudják, ki vagyok? Akkor ugorják át a következő pár paragrafust. Azt akarom, hogy azok, akikkel még nem találkoztam, első látásra szeressenek belém.

Prológus

Morn

Megérteni az életet és a halált? Az nem elég. Elfogadni a halált, az sem elég. Közöny az élet és a halál iránt, az meg bizonyosan nem jó. Csendes zavar, sodródás. Nem. Az ilyen lélek elvesztette a jellegét. Olyan messze esett egy angyaltól, mint a földet áztató eső.

Tizenöt

Morn

Memnoch, az élet és a halál hozzátartozik a körforgáshoz, amelynek a szenvedés a mellékterméke.

Morn

A félelem időnként figyelmeztetés. Olyan, mintha valaki a vállunkra tenné a kezét, és azt mondaná: ne menj tovább.

Öt

Morn

– A pokol az a hely, ahol helyrehozom a dolgokat, amelyeket Ő elrontott – mondta. – A pokol az a hely, ahol újrateremtem azt a lelkiállapotot, amely létezhetne, ha nem pusztította volna el a szenvedés! A pokol az a hely, ahol megtanítom az embereknek, hogy lehetnek jobbak, mint az Isten!

Húsz

Morn

A pokol harangjai, Lestat, és nem szólnak senkiért! Miértünk szólnak, Lestat!

Huszonegy

HirviSydän

Így visszanézve leszögezhetem, hogy a munka a legjobb ellenszer a szorongás és mindenféle nyavalya ellen. Aki dolgozik, nem fél attól, hogy bármelyik percben torkon ragadhatja a Sátán, és már viszi is le magával a tüzes gyehennába!

Dáin, 2005

Morn

Meggyőztél, és magam is meggyőződhettem róla, hogy az embert, noha ugyanazok az ösztönök űzik, mint az állatot, a szeretet emeli az állatvilág fölé.

Morn

Amit az életről tudsz, azt az ágyban tanultad.

HirviSydän

Én teremtettem, és én irányítom, hogy meggyógyítsam az igazak és a gonoszok lelkeit, azokét, akik szenvedtek, és azokét, akik kegyetlenkedtek. A pokolnak egyetlen leckéje van, és az a szeretet.

Dáin, 2005

Vámpírkrónikák sorozat · Összehasonlítás