Memnoch, ​a Sátán (Vámpírkrónikák 5.) 128 csillagozás

Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Anne Rice sötéten igéző, vakmerő regényében Lestatnak, a vámpírnak – a szörnyetegnek, a számkivetettnek, a csavargó hősnek – a földi világon kívül kell szembenéznie a leghajmeresztőbb ellenfelével. Kalauza, Memnoch, az ördög, körutazást tesz vele a Teremtésben, és elviszi a misztikus birodalmakba, amelyekkel egy napon mindnyájunknak szembe kell néznünk: a Mennybe és a Pokolba.

Eredeti megjelenés éve: 1995

Vámpírkrónikák

46 tag · 13 karc · Utolsó karc: 2021. december 5., 16:37 · Bővebben

Papusz>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Oké, Lestat… feldolgoztam a rockzenekart, Akashát, a testtolvajt, erre te összeállsz a Sátánnal magával. Komolyan, mibe tudsz még keveredni?

Kicsit lassan kapott el, ezért a fél csillag levonás, de Anne Rice megint megvett kilóra. Teremtés vagy evolúció? Miért ne mindkettő? Mi van a túlvilágon? Hogy is volt ez a kitaszítás dolog? Hogy néz ki a Menny és a Pokol? Miért ne nyomjuk ezt bele egy vámpírkönyvbe?

Mindezek közül a Pokol leírása tetszett legjobban, ha van ilyesmi, könnyen el tudom hinni, hogy valahogy úgy fest és úgy működik, mint a könyvben.

(amúgy olvasás előtt én meg voltam róla győződve, hogy Memnoch csak egy különösen sötét lelkű vámpír :P)

Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Kíváncsi vagyok, megbotránkoztatta-e keresztény olvasóit ez a könyv, mert basszus, itt aztán az egész Biblián végigmegyünk eléggé sajátos módon. Nekem érdekes volt. Memnoch meséje; Lestat utazása fenn, lenn és közte; Roger sztorija az elején. Dora kellett, de vele kapcsolatban sok mindent nehezen viseltem. És mégis… Valószínűleg a probléma Lestat. Ő már nem az a karakter, aki az első három könyvben volt. Vagy legalábbis én már az előző kötet óta nem vagyok kibékülve vele. Unom, mintha mindig csak önmagát ismételné. De itt megkapta a magáét. Persze nem járt olyan rosszul, mint spoiler. Emiatt rettentően dühös vagyok! Meg amiatt is, hogy Davidnek mekkora szerepe van, én még mindig nem vagyok hajlandó befogadni őt. spoiler

lioncourt>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Szeretem Rice írásait, de attól kész vagyok, hogy mindenki meleg :)

ideali_zed>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Monumentális volt mindig is, még kiterjedtebbé vált Rice világa. Minden egyes alkalommal lenyűgöz a zsenialitás és terjedelmes, mégis könnyed szófolyam. Ezért taps jár a fordítónak is.

Vhrai P>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Még mindig nem bírtam megunni a sorozatot, bár ez a rész nem volt valami mozgalmas, inkább egy teremtés-felfogást vázolt hosszú oldalakon keresztül. Ami érdekes módon nem volt unalmas, pedig utálom a filozófiát.
Egyetlen jelenettel volt problémám, ami nagyon nem illett bele ebbe a filozofikus környezetbe. Sőt számomra inkább undorító volt, vámpírok ide vagy oda.

csacsiga>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Tetszettek benne az elgondolások, és mivel én is bele esetem az olvasóknak felállított kelepcébe, és Lestat a kedvenc karakterem (minden bújával, bajával és szenvedéseivel együtt, vagy talán épen ezért), kifejezetten örültem, hogy újabb nagy kérdésekkel kell megbirkóznia az örök lázadó örökifjúnak.

Aethrienn>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Anne Rice eme regényében ismét egy lélegzetelállító utazásra invitálja olvasóit a Mennyekbe és a Poklokba, közben megcsillogtatva tehetségének egy újabb szikráját azzal, hogy vámpírmeséit egy újabb köntösbe öltözteti fel. A tőle megszokott elgondolkodtató és filozofikus hangnemben most a vallás kérdéseiről nyit egy vitát, ami az egész történet központi gondolatát alkotja.

Meglepően pontosan bontja ki mindkét oldal véleményét adva tiszta képet elképzeléséről, ami a regény központi magját alkotó és azon végigfutó teológiai vita legsarkalatosabb pontjává válik. Érdekes és sajátos elképzelései a hitről még a legkeresztényibb embert is gondolkodóba ejthetik. A sorokat szétfeszítő ellentétek Lestat lelki gyötrelemin keresztül kerülnek kifejezésre.

Olvasói megérthetik mind a két oldal nézőpontját és kifejezésre kerül az is, hogy nem minden fekete fehér. A dogmatikus tanításokkal szembehelyezkedve, azonban azokat szervesen felhasználva teljesen egyedi megvilágításba helyezi a Krisztus- Sátán vitát. Egy olyan kérdést, ami évezredek óta foglalkoztatja az embereket, s amelyre racionális és kielégítő magyarázat nincsen.

Érzelmekkel és lelki drámákkal átfűtött sorait áthatja az erotika fülledt hangulata, ami Rice írásaira-annyira jellemző. Egyedi és magával ragadó jellege képes felnyitni az átlagos olvasó szemét, bemutatva egy olyan világot, ahol a teremtés részét képező démoni vámpír faj egy jeles képviselőjét szemeli ki magának a Sátán, hogy segítségét kérje egy, az emberek lelki megváltását megcélzó szervezkedésben való részvételre. Megrázóan démoni, Isteni és elgondolkodtató olvasmány.

m6tika >!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Ez inkább egy sajátos vallásfilozófiai vagy bibliaértelmezési munka, ami egy Vámpírkrónika-regénybe lett ágyazva. Vannak érdekes gondolatok, name dantei szintű, de a maga groteszk módján okos, és működik. Vallásilag érzékenyeknek nem ajánlanám, de gondolom ők amúgy sem jutnának idáig ebben a sorozatban. Cselekmény itt kevesebb van. Dora figurája engem nem fogott meg, messze nem találtam olyan érdekesnek, mint az előző részben Gretchent.
Attól még haladok tovább a sorozattal.

temes>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Közel hihetetlen Lestat mibe nem tud még belekeveredni, kíváncsi vagyok a sorozat további részeiben mi lesz még…:D

LazaRóka I>!
Anne Rice: Memnoch, a Sátán

Volt vámpíros korszakom, és volt, hogy tetszett Anne Rice könyv is, kettő is. Most nosztalgiából visszakacsintottam a zsánerre, hát lehet, hogy nem a szerzőnek, vagy nem erre a könyvére kellett volna pillantanom. Lestat igazi hisztérika, az újragondolt teremtéstörténet tulajdonképpen jó, csak nagyjából ebben ki is merül az egész cselekmény, ami meg érdekes lett volna, annak már nem jutott csak nagyjából harminc oldal. Gondolom, egy későbbi könyv ecseteli, talán, de azt szerintem már simán kihagyom.

Panda>!

Itt Lestat beszél. Tudják, ki vagyok? Akkor ugorják át a következő pár paragrafust. Azt akarom, hogy azok, akikkel még nem találkoztam, első látásra szeressenek belém.

Prológus

_ada>!

Tudják, mi a véleményem a sírásról? Az, hogy egyeseknek igazán meg kellene tanulniuk.

Hét

Morn>!

Megérteni az életet és a halált? Az nem elég. Elfogadni a halált, az sem elég. Közöny az élet és a halál iránt, az meg bizonyosan nem jó. Csendes zavar, sodródás. Nem. Az ilyen lélek elvesztette a jellegét. Olyan messze esett egy angyaltól, mint a földet áztató eső.

Tizenöt

Morn>!

Memnoch, az élet és a halál hozzátartozik a körforgáshoz, amelynek a szenvedés a mellékterméke.

Tizenhét

Morn>!

A pokol harangjai, Lestat, és nem szólnak senkiért! Miértünk szólnak, Lestat!

Huszonegy

Morn>!

A félelem időnként figyelmeztetés. Olyan, mintha valaki a vállunkra tenné a kezét, és azt mondaná: ne menj tovább.

Öt

_ada>!

Istenem, miért nem alkottál inkább minket is kutyának!

Hat

_ada>!

Az ember feltalálta vagy felfedezte Istent.

Tizenkettő

Morn>!

– A pokol az a hely, ahol helyrehozom a dolgokat, amelyeket Ő elrontott – mondta. – A pokol az a hely, ahol újrateremtem azt a lelkiállapotot, amely létezhetne, ha nem pusztította volna el a szenvedés! A pokol az a hely, ahol megtanítom az embereknek, hogy lehetnek jobbak, mint az Isten!

Húsz

HirviSydän>!

Így visszanézve leszögezhetem, hogy a munka a legjobb ellenszer a szorongás és mindenféle nyavalya ellen. Aki dolgozik, nem fél attól, hogy bármelyik percben torkon ragadhatja a Sátán, és már viszi is le magával a tüzes gyehennába!

Dáin, 2005

Vámpírkrónikák sorozat · Összehasonlítás