A ​múmia (Ramszesz, a kárhozott 1.) 139 csillagozás

avagy Ramszesz, a kárhozott
Anne Rice: A múmia Anne Rice: A múmia

Valahol az egyiptomi sivatag mélyén, egy sírboltban II. Ramszesz szíve még mindig dobog, miközben a fáraó évezredes álmát alussza. A régész, aki testét megtalálja, gyanútlanul Londonba viszi, ahol a fáraóval együtt újjáéled különös múltja is.
Amikor pedig Ramszesz rábukkan egy kairói múzeumban egykori kedvese múmiájára, az évezredeken átívelő szerelem ereje és a halhatatlanság gyötrelme drámai végkifejlet felé indítja el a történetet…

Anne Rice, az Interjú a vámpírral világhírű szerzője biztos kézzel kalauzol bennünket az ókor misztériumai és egy újkori gyilkosság rejtélyei közt, mesteri módon adagolva a tudást és az izgalmat.

Eredeti megjelenés éve: 1989

Kapcsolódó zóna

!

Vámpírkrónikák

46 tag · 13 karc · Utolsó karc: 2021. december 5., 16:37 · Bővebben

Kleopátra · Elliott Savarel · Henry Stratford · II. Ramszesz · Julie Stratford · Randolph Stratford · Samir Ibrahim

British Museum

Popovicsp87 P>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Ez a könyv nagyon meglepett. Egyesíti magában a múmiás horrorok és az erotikus-romantikus történetek legjobb elemeit, kis történelemmel és misztikummal megdobva. Viszont egyben érdemes elolvasni, én tartottam benne egy kis szünetet, és eléggé nehezen rázódtam vissza a történetbe.
Ebben a könyvben van minden: feltámadt múmia, lélektani kérdések, családi dráma, és még sorolhatnám. Nincs olyan pillanat, amikor ne történne valami.
Ramszesz vívódását az elixírrel kapcsolatban eléggé sokára lehet megtudni, és bevallom, hogy a végkifejletet nem igazán tartottam jónak.
Rice sajnos itt is szerette elhanyagolni a szálakat, a British Museum, vagy akár a Stratford vállalat problémái szinte teljesen elfelejtődnek a végére, ahogy a nyomozásos részt is kicsit mondvacsináltnak éreztem. Viszont a fontosabb karakterek jól meg lettek írva.
Azonban sajnos ennek a kötetnek sem jelentek meg magyarul a folytatásai, így kicsit befejezetlennek hat.

Bővebb értékelést a Multiverzum 2022/4. számában olvashatsz:

Szukits, Szeged, 2011
378 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634972228 · Fordította: Babits Péter
TiaManta>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Az írónő stílusa zseniális, ez az ami miatt olvasható a regény. Plusz az eleje, és pár szereplő miatt. Gyönyörűen, és érzelmesen fejt ki mindent. Ráadásul a történelmi volt, nagyon jó környezetet és varázst ad neki. Egyiptom, Ramszesz régi emlékei nagyon tetszettek.
Csak az a baj hogy túl nyálas és kavarós lett. Nincs egyensúly.
Julie is csak egy szép arcú nőci lett a végére, akinek az erős személyiségjegyei már nem is léteznek, és csak sír és sír.
Nem így alakult ahogy vártam. Egy sötétebb tónusú történet kellet volna legyen, enyhe erotikus felhanggal. De sajnos nem így lett, mert a lepedő ráncolások száma miatt, inkább az erotikus regények kedvelőinek ajánlanám, mert annak elég jó. Mert roppant ízlésesen van tálalva.
Kevés volt az egész a Vámpírkrónikákhoz képest. Pedig magával tudtak ragadni a sorai, ha nem untam el magam abban, hogy mindenki, mindenkibe szerelmes, mert gyönyörű. Bár mivel direktbe így írta meg a varázsszert az írónő, erre játszott rá.

Dawnofmyth>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Igen nehezen indul be a történet, szeretem az írónőt, de elég sokszor túlírja a dolgokat, ettől eltekintve ennél nagyon tetszett, ahogyan meg van írva, bár teljesen más jellegű sztorira számítottam.

Shanara>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

„Az első, amire mindenkinek fel kell hívnom a figyelmét, hogy ez a regény egy teljesen különálló történet és semmi, de tényleg semmi köze nincs a Vámpírkrónikák sorozathoz vagy a Mayfair boszorkányok történetéhez. Sőt, olyan érzésem volt, miközben olvastam az oldalakat, mintha nem is Anne Rice könyvet vettem volna a kezembe. Más részről viszont hamisítatlan Anne Rice regényt olvashattam. Hogy egymásnak ellentmondanak a mondataim? Igen, tisztában vagyok vele. Mindjárt megmagyarázom mindkét állítást.
A kötet magán viseli a megszokott Anne Rice stílusjegyeket, amelyek számomra a komótos, de mégis érzelmekkel és feszültséggel teli történetvezetésben, a gyönyörű mondatokban, a tökéletesen ábrázolt karakterekben, a halhatatlanság és annak hatásainak elemzésében nyilvánulnak meg. Ami miatt úgy éreztem, hogy nem az írónő könyvét olvasom, az a meglepően mozgalmas cselekmény, illetve hogy a gótikus, sötét hangulat elkerüli a szöveget és a cselekményt. Ez a kötet vibrál az élettől, az eseményektől. A titokzatosságot a múmia és annak múltja jelenti, a horrorba hajló részt pedig az, amikor egy másik múmia is belép a képbe. Az egésznek a középpontjában pedig egy jelenkori – vagyis a történet idejében végrehajtott – gyilkosság áll. Olyan érzésem volt, mintha egy misztikus történelmi krimit olvastam volna, amelyet erősen átszőttek a romantikus érzelmek.
Egy-két kivételtől eltekintve olvastam az írónő magyarul megjelent regényeinek nagy részét és kifejezetten vártam a melankolikus hatást, az önmarcangoló monológokat és a mindent elemésztő fájdalmat. Ezek helyett azonban a helyzet adta lehetőséget kihasználva, hirtelen felindulásból elkövetett gyilkosságot, illetve annak minden következményét olvashattam az oldalakon. A történet lassan kibontakozik ki, de végig cselekményes és képes fenntartani az érdeklődést, egyszerűen megragadja és nem engedi el az olvasót.”
Bővebben: http://shanarablog.blogspot.hu/2013/10/anne-rice-mumia.html

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Anne Rice neve egybeforrt az idő során a vámpírtörténetekkel, azonban én mégis inkább a misztériummal kapcsolnám össze.
A múmia című történelmi kalandregénye is tele van misztikus dolgokkal, szerelemmel, intrikával, gyilkossággal és nem mellesleg olyan fontos kérdéseket vet fel, amik elgondolkodtatják az olvasót.

Bővebben itt írok róla: https://watchaholics.hu/2018/04/17/misztikus-egyiptom-a…

ladybird12>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Az olyan könyvek közé sorolnám az olvasmánylistámon, ahova a tetszett-nem tetszett könyveket szoktam „pakolni”. Több pozitív dolgot feltudnék sorolni a könyvről mint negatívat. Maga a történet volt a kiemelkedő spoiler, a karakterek voltak inkább problémásak benne. Ramszeszt kedveltem habár túl sok vasat tartott a tűzbe, Julie is szimpatikus volt az elején, de aztán egy kibírhatatlan hisztérikává vált, Kleopátra meg a megtestesült fekete özvegy volt, aki minden férfit elcsábított aki az útjába került.

kolika>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Hát, valami mást vártam. Sokkal több történelmi részt, esetleg titkot, misztikumot, borzongást és kevesebb ömlengést. Már ott kezdett zavarni, amikor Julie szemeire először borult rá a rózsaszín köd. Aztán ez tovább fokozódott, ahogy haladtunk előre a történetben. Ahogy ránéz a főszereplőre már csak szemének kéksége, izmainak villanása, deltás teste jut eszébe. Mellette teljesen elolvad, s a korábbi céltudatosnak tűnő személye teljesen eltűnik. Nem tudom, hogy ezért-e, vagy sem, de egyáltalán nem éreztem horror elemekkel megspékelt műnek. Nem borzongtam az olvasás során. A régi kor visszaidézése kezdetben tetszett, de aztán a szerző átnyargalt a modern korra, amiben már nem találtam azokat a részeket , amiért különösen megkedveltem volna.
A Kleopátra szálat is kicsit másképp képzeltem volna el, a régi királynőből mintha már csak az élvezetek felhajtása/megélése maradt volna meg.
A szerzőnőtől nem sokat olvastam, de azok alapján kicsit „sötétebb” könyvet vártam volna.

Ashley_Carrigan>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Sokadszorra is imádtam. Úgy általában Ani néni minden könyvét szeretem, de ez a kedvencek között van. Egyiptom miatt különösen közel áll a szívemhez.

Zanbar>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Az olvasottság… khm a halhatatlanság átka…

Miután kiábrándultam Rice „Vámpír sorozatából”, tartottam egy masszív szünetet az írónő alkotásaiban, így sok év múltán vettem a kezembe az „A múmiát”, mint „egykötetet” – igen, én néztem be, hogy ez is sorozat…

Az „A múmia” olyan, mintegy a kor által ráerőltetett erkölcsiségtől megszabadult „Hammer-horror”, annak jó értelmében. Adott egy klasszikus korszak, a világháború előtti békeidők, amikor volt pénz és szakértelem régészt néven kirabolni egész Egyiptomot. Fel is tárnak egy eladdig rejtett sírt és ha már ott vannak nosza, visznek is mindent, – már megint – s, amit természetesen nem nézhet jó szemmel a sír lakója – hogy, hogynem. Ismerős történet?
Külön érdekesség, hogy olvasás közben „érzéstapadásom” volt, és végig a Christopher Lee-féle 1959-es az „A múmia” motoszkált a fejemben és annak már akkor is megmosolyogtató megoldásai, hiszen ott is ott botorkált Ramszesz, akarom mondani Kharis a „Gyönyörű”. Szóval ez forgott bennem végig, és a film nem is nagyon igyekezett rácáfolni arra, hogy ez egy ilyen film, könyvverziója.
A múmia Egyiptomból Angliába kerül, ott feltámad évezredes álmából és egyből húsz évszázad adóhátralékaként szakad rá a valóság, hogy a Garfieldot idézzem az „A múmia keserve” című film összefoglalójával. A kötet ráérősen elmazsolázik azon, miként illeszkedik vissza ősöreg sármőrünk a jelenbe, amolyan Arnold Vosloo módjára, igen nagy tudással, de indokolatlanul kevés ruhában és borotvált mellkassal. Olyan jól el is van magával – hadd tegyem hozzá, hogy úgy van megírva, hogy egyáltalán nem zavaró, vagy tűnik egyhelyben toporgónak, hogy ezzel foglalkozik a konkrét cselekmény érdemi építése helyett –, hogy csak a kötet felénél kezdett el motoszkálni bennem, amúgy miről is akar szólni majd a könyv?
Most már az az érzésem, hogy maga az alkotó is töprengett ezen – talán mert ez is sorozat, a csudi-mudiba – és nem talált rá kielégítő választ. Ám valamit csak mondani kellett.
Itt érnék vissza rá, hogy miért „átok” az olvasottság, vagy éppen az, hogy az ember – habár nem ez volna az olvasás értelme amúgy? – emlékszik arra amit olvasott. Pár éve kezembe került egy, Rice könyvénél frissebb keltezésű horrorkötet, amiben az egyik szereplő – és itt mondok magamnak ellent, mert a kötet címe már nem rémlik – ezt a könyvet olvassa, és az írónak sikerült négy-öt mondatban elspoilereznie az „A múmia” történetének második felét. Így amikor megtörténik a fülszövegben is említett „felelte egykori kedves múmiáját” jelent, én már tudtam mire fog kifutni a mű.
Az pedig kevés. Piszkos kevés, még olvasva is, és elgondolkodtam rajta, hogy annak idején a Hammer-horror talán nem csak erkölcsi okokból nem mentek rá a történetek érzelmi szálának fejtegetésére, hanem mert felismerték, hogy nincsenek meg hozzá a kellő eszközeik, értsd nem értenek hozzá.
Olvasva a kötetet, abban sem vagyok biztos, hogy Rice értett hozzá, neki ugyanis egy kötet alatt sem sikerült három főbb érzelmi szálat hitelesen felvezetnie, melyeknek ha nem is logikusan, de legalább érzelmileg igazolhatóan az a vége, ami. Háromból semmi. Ha ez eredmény, elég kétes eredmény.

Menti a kötetet, hogy végig szépen, és olvasmányosan van megírva, és mint afféle belga sör, íz mögé rejti az alkoholtartalmát és annak későbbi hatásait, ami viszont azzal jár, hogy a gyakorlatlan ivó hármat is megihat belőle, hogy úgy mondjam…
Ennél fogva bár a könyv többségében kellemes élmény, mégis csalódás,összességében, mert abban, amit „zászlójára tűz” abban sikertelen.

ttiillyy P>!

Anne Rice: A múmia avagy Ramszesz, a kárhozott

Anne Rice képes úgy megszólaltatni különböző karaktereket, különböző korok szülötteit, mintha rég elveszett napló kerülne elő, – Ramszesz esetében ténylegesen elő is kerül.
Fiatalabb koromban már olvastam, most teljesen máshogy álltam hozzá fejben. Annyira emlékeztem, hogy volt szerelmi szál és imádtam. Most más ragadott meg: a párhuzamos kötődés a két nőhöz, a különböző kapcsolati viszonyok, az eltérő módon erős és gyenge jellemek miatt szerettem olvasni. Rice világában azért jó elveszni, mert a fantasy elemeket tökéletesen keveri a hétköznapi emberrel. Ugyanezt az embert képes megtartani az öröklétben, de valami többé is tenni.

Sceurpien I>!

Nincs szükségem semmire, mégis elégek a határtalan vágytól.

164. oldal 12. fejezet

Papusz>!

Azt mondta, szereti az angolt. Nagyon alkalmas nyelv a gondolkodáshoz. A görög és a latin is kitűnő erre. Az egyiptomi viszont nem. Minden újabb nyelvvel, amelyet korábbi léte során megtanult, továbbfejlesztette képességét a világ megértésére. A nyelv teszi lehetővé a gondolkodás átformálását.

Első rész 7. fejezet

Naneth>!

Ó, mennyivel édesebb, mint a többiek voltak, és amikor egy erős férfi ráadásul édes is, azt még az istenek is elirigylik az Olimposzon.

Judyt I>!

– Néha – folytatta Elliott – úgy képzelem el a mennyországot, mint határtalanul roppant könyvtárat korlátlan mennyiségű olvasnivalóval, tanulmányozásra váró festmények és szobrok özönével. Olyannak látom, mint a tudás óriási kapuját.

338. oldal, Második rész, 7. fejezet (Szukits, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: Elliott Savarel
Papusz>!

– A gyávák veszedelmesebbek lehetnek, mint a bátrak, Julie – felelte a férfi.

Első rész 7. fejezet

Judyt I>!

– Ölts álruhát, és jöjj velem az emberek közé! Hogy lásd, amit egy királynő sohasem láthat.

183. oldal, Első rész, 12. fejezet (Szukits, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: II. Ramszesz
Judyt I>!

Egészen addig nem tudhatjuk meg, milyen érzelemmel viseltetünk azok iránt, akiket szerettünk, míg el nem veszítjük őket.

32. oldal, Első rész, 2. fejezet (Szukits, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: Randolph Stratford
Papusz>!

– Míg fiatalok voltunk – szólalt meg Elliot – apád és én sok időt töltöttünk el kettesben itt, Egyiptomban. Elmerültünk a könyvekben; tanulmányoztuk az ősi sírkamrákat; lefordítottuk a szövegeket; a sivatagot jártuk éjjel-nappal. Az ősi Egyiptom a múzsánk, a vallásunk lett. TItkos tanokról ábrándoztunk, melyek végleg elvágnak bennünket mindattól, ami szerintünk csak a végtelen unalomhoz és reménytelenséghez vezethet. Vajon a piramisok valóban rejtenek olyan titkokat, melyeket mind amai napig nem fedeztek fel? Ismertek-e az egyiptomiak egy másikus nyelvezetet, melyre még maguk az istenek is odafigyeltek? Lapulnak-e máig feltáratlan sziklasírok a hegyek méhében? Milyen ősi filozófia maradt, melyet felfedezhetnénk? Miféle alkímia? Vagy ez a kultúra csupán visszfénye a valódi magasztos tudásnak, a valódi rejtélynek? Gyakran tűnődtünk azon, hogy valójában nem voltak ők se bölcsek, se rejtélyesek, csupán egyszerű, hétköznapi, közönséges emberek. Nem kaptunk választ a kérdéseinkre. Ma sem ismerem ezeket. Tudom viszont, hogy maga a keresés volt a titok. A keresés, érted?

Judyt I>!

– Tudom, ki vagy! Tudom, honnan jöttél!
– Ó, valóban? Akkor arra is rájöhettél, hogy én is tudom, te ki vagy, és hogy mi mindent tettél!

171. oldal, Első rész, 11. fejezet (Szukits, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: Henry Stratford · II. Ramszesz
Judyt I>!

– Hogy megértsük ezt a világot, az a mi feladatunk, ugye? És mégis, még a legegyszerűbb dolgok is kisiklanak a kezünk közül.

201. oldal, Második rész, 1. fejezet (Szukits, 2011)

Kapcsolódó szócikkek: II. Ramszesz