A ​csontok szolgálója 55 csillagozás

Anne Rice: A csontok szolgálója

Az Interjú a vámpírral világhírű szerzője most is az okkultizmus és a misztikum birodalmába vezeti el az olvasót. Új regényében a pogány istenek és a csodás zikkuratok világa, az ókori Babilon városa elevenedik meg. Itt, a véres háborúk e tébolyult időszakában ismerkedünk meg Ázriellel, a művelt zsidó ifjúval, aki ördögi varázslat áldozata lesz, ám nyugalmat halálában sem lelhet. A túlvilágról hozzák vissza, hogy szellemként örök engedelmességre, a Csontok mindenkori tulajdonosának szolgálatára kényszerítsék.

Bár Ázriel – dacolva a pusztító erőkkel – leszámol ördögi uraival, az öröklét rabjaként továbbra sem nyugodhat. A Csontok Szolgálójának mindenkor engedelmeskednie kell a könnyelmű halandók hívásának, így jut el Babilon mesés függőkertjeiből a XX. századvégi New Yorkba, ahol milliók életét fenyegető összeesküvésre lel. Ahhoz, hogy megakadályozza a világméretű pusztítást, természetfeletti erejét kell felhasználnia. Csak így nyerheti el a végső megváltást…

Eredeti megjelenés éve: 1996

Szukits, Szeged, 2000
346 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639278505 · Fordította: Sóvágó Katalin

Anne Rice: A csontok szolgálója

Ez volt az első olyan könyvem az írónőtől, amely nem kapcsolódik a Vámpírkrónikák regényfolyamához, hanem teljesen különálló történetet mesél el. Elég régen olvastam Anne Rice könyvet, így a stílusát újra szoknom kellett, de egész jól belerázódtam. Ázriel története néhol idegesített, néhol megdöbbentett, de végig le tudott kötni annyira, hogy érdekeljen. A vámpírlét után az írónő ebben a könyvben a szellemlét előnyeit, hátrányait és különlegességeit boncolgatja. A könyv vallásos alaphangulata számomra nem volt zavaró, Anne Rice mesterien bánt ezzel a témával is. A történet vége pedig egészen mozgalmasra, thrilleresre sikeredett.
Örülök neki, hogy rászántam magam az olvasásra, mert egészen különleges élményben volt részem, még akkor is, ha voltak olyan részei a könyvnek, amelyek nem igazán tetszettek.
Bővebben: http://shanarablog.blogspot.hu/2012/07/anne-rice-csonto…

Th3DarkKn1ght>!
Anne Rice: A csontok szolgálója

Anne Rice a Vámpírok, Boszorkányok és Múmiák után most egy földhözkötött lélek történetét regéli el. Ázriel, akárcsak Rice vámpírjai, elmeséli halandó életét, halhatatlanná válásának történetét, új létformájának felfedezését, képességeinek kiaknázást. Miután ezzel végzett, beindul az aktuális világmegmentő cselekmény. Lássuk hát!

Rice-nak mindig is a „történelmi” részek voltak az erősségei, és ez itt sincs másként. Remekül bemutatja, hogy az Ókori Babilonban milyen lehetett egy izraeli ifjú élete. Nem elég, hogy hősünk idegen földön él, de még egy idegen istennel is beszélget, Marduk személyében. Ha az ember legjobb barátjául szegődik Babilon főistene, az nem marad sokáig észrevétlen. Ez beindítja azt az eseménysorozatot, ami Ázriel halhatatlanná válásához vezet. Sajnos miután ez megtörténik, és Ázriel nem rabja többé a húsnak, szépen fokozatosan unalomba fullad az egész cselekmény. Ha többet megtudtunk volna Ázriel előző mestereiről, hogy miket kértek tőle, erejével hogyan befolyásolták a történelem szöveteit kényükre-kedvükre, sokkal érdekfeszítőbb lenne a regény. De csak egy ilyen „mestert” ismerünk meg Gregory Belkin személyében, aki egy huszadrangú James Bond főgonosz sablon karaktere. És mi más lehetne a célja, mint világuralomra törni? :D Ez már a 90-es években is túl 90-es évek volt.

A Csontok szolgálója azon ritka regények egyike, amelyek unalmasak, de az író stílusa, megfogalmazása olvastatja magával a könyvet. Ennél már olvastam sokkal jobbat is az írónőtől, de fényévekkel borzalmasabbat is!

Barbara81>!
Anne Rice: A csontok szolgálója

Vámpírok helyett szellemek, de nem boszorkányok. Tetszett ez a különálló történet, amely nem kapcsolódik semelyik másik kötethez, mégis az univerzum része. Ázriel szimpatikus főhős, az elején nagyon sajnáltam, amikor spoiler, de utána nem hagyja magát irányítani, teszi, amit jónak lát. A végén spoiler, nekem ez is tetszett, pozitív végkicsengés.

Hajdu_Ildikó>!
Anne Rice: A csontok szolgálója

Gyönyörűséges leírásain keresztül szinte magam előtt láttam Babilont, mesés, csodás tájakat, a kultúrát, a művészetet. Ragyogóak a leírások, de a történetírás néhol vontatott, bár nem mondom, hogy nem érdekes, mert olvasnom kellett, érdekelt, mi fog történni, de nem rágtam le a körmöm izgalmamban. Kissé elnyújtottnak, néhol túlzottan magyarázónak éreztem, talán egy kis faragással sokkal izgalmasabb lehetett volna.
Kicsit kidolgozatlannak találtam a lelkek-szellemek-démonok-angyalok vonalát, hiányosnak éreztem.
A tördeléssel is volt gondom, néhol nehéz volt követni emiatt, de ez lehet, hogy csak a magyar kiadás hibája, ellenben a fordító kiváló munkát végzett, annyira illett a történethez a nyelvezet, hogy egészen el lehetett benne merülni.
Nem bántam meg, hogy elolvastam, mert a bennem élő művész lélek lelkesen szivacsként szívta fel a látott szépségeket.

Morn>!
Anne Rice: A csontok szolgálója

A történet eleje nagyon szépen indult. Lassacskán megismerjük Babilont, egy ifjút, aki nem a jó istent szereti és persze az ebből fakadó bonyodalmakat is. Izgalmasnak ígérkeztek a további részek, de aztán unalomba fulladt. Nem ismertük meg eléggé a múltat, csak egy-egy kitekintést, és a végén a jelent, amiben egy igazán semmitmondó főgonoszt ismerhettünk meg. Annyira érdektelenek voltak számomra ezek a jelenetek, nem érdekelt a jók, a rosszak, a világuralmi tervek… Mégis a stílusa vitt magával annyira előre, hogy szívesen olvastam, bár már vártam, hogy a végére érjek.

Szukits, Szeged, 2000
346 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639278505 · Fordította: Sóvágó Katalin
Barbara_Rácz_4>!
Anne Rice: A csontok szolgálója

Aki még soha nem olvasott egy Anne Rice könyvet sem, az ne ezzel kezdje. Nem könnyű olvasmány, nem is olvastatja magát annyira a könyv. A történet eleje talán még kicsit kusza is. Nem tudom mennyit számított, hogy milyen életszakaszomban olvastam, de talán kicsit lelkileg is megviselt. A történet főhőse Ázrielen és az eseményeken keresztül valójában a mindig mindenben jelen lévő elmúlás, a biztos halál, ami minden ember sorsát végig kíséri.

RandomSky>!

Metal Hammer No. 132 / 2001. április
A Csontok Szolgálója ugyan nem vámpírokról szól, ám tökéletesen illeszkedik a Vámpírkrónikák Anne Rice-i világába. Főszereplője Ázriel, egy zsidó ifjú, akit népe babiloni fogságának idején változtatnak a Csontok Szolgájává, azaz egy hihetetlenül erős, pusztító szellemmé. Ázriel azonban nem akar és nem is tud igazából gonosz lenni, és első Mesterétől oly dolgokat tanul, melyek talán meglepőek is lehetnek egy ilyen, sokak által alighanem horrornak tartott könyvben. Hogy pl. az élet értelme a szeretet, a tanulás, meg ilyenek… A könyv első részében Ázriel a kezdetekről mesél, s azon idők egyik fontos szereplője Marduk isten. A regény második fele napjainkban játszódik New Yorkban, amikoris Ázriel megismerkedik egy világmegváltoztató terveken dolgozó, önmagát Messiásnak kikiáltó emberrel, aki a Lélek Temploma nevű szervezett vallás feje. Hogy sikerül-e Ázrielnek megakadályoznia a világ kétharmadának elpusztítását, az még egy Anne Rice műben sem lehet kérdéses, ám a könyv elég izgalmat és élvezetet nyújt mindemellett.
A szépség és a filozófia az írónő ezen kötetének is szerves része, ahogy a talányosság, a misztikum, az összetett cselekmény is (mondjuk a babiloni időkről leadott tudásanyag nem minden ízében nevezhető tudományosan igazoltnak). Néha ugyan nyújtja a történetet, ahogy a tésztát szokás, de ennyi még belefér. Azért csak jó ez a könyv. Altashéth.

Pacsirta_Szilvia>!
Anne Rice: A csontok szolgálója

Nagyon tetszett a történelmi és a bibliai elemek szerepeltetése a story-ban. Összességében fordulatos, és izgalmas, bár néhol csöpögős is. Ezért kap tőlem, csak 4-est, és nem 5-öst.

Mió>!
Anne Rice: A csontok szolgálója

Sokan, sokféleképpen mentették már meg a világot, volt-van-lesz új módszer/ötlet/hős, amíg a fantázia és a tehetség működik.
Más nézőpontból: „… egy napon talán én is meglátom a fényt”. Kis lelkek nyesett szárnyú vágyai." (338. o.) „Talán kis lelkek vagyunk valamennyien.” (339. o.)

Anne Rice: A csontok szolgálója

Ez egy lassú folyású, de csodaszépen megírt történet egy elveszett lélekről, aki akarata ellenére lett szellem. Kontár varázslat tette azzá aki, de mivel a ráolvasás gyenge volt és nem hozzáértő boszorka követte el, így felülemelkedett a gyatra varázson és ahelyett, hogy parancsokat teljesítő szolga vált volna belőle; saját akarattal rendelkező Csontok Szolgálója lett, korokon átívelő pazar élettel.
A könyv két részre osztható: az ókori Babilonba kalauzol az első szakasz, ahol megismerhetjük Ázrielt és hogyan is vált azzá, aki most is, történetesen a jelen korban, ahol éppen elmeséli a történetét egy írónak, aki papírra veti, miként is mentette meg a világot egy borzalomtól.
Nagyon szépen megírt történet, ami az utolsó pár fejezetben már nagyon is izgalmassá és fordulatossá válik, én mindenre számítottam, de erre bizony nem, a befejezés pedig szép és visszafogott.

Shanara>!

Egy célja van az életnek, egyetlenegy: hogy tanúsítsd és a lehető legjobban megértsd a világ összetettségét, szépségét, titkait, talányait. Minél többet értesz, minél többet látsz, annál jobban örülsz az életnek, annál nagyobb békére lelsz. Ennyi a lényeg. Minden más vicc és játék. Ha egy tevékenységnek nincs köze a szeretethez és a tanuláshoz, akkor az értéktelen.

126. oldal (Szukits Könyvkiadó, 2000.)

Shanara>!

Amíg gyűlölsz, amíg a harag gyehennájában sülsz, addig korlátozottak lesznek a lehetőségeid. Ki leszel szolgáltatva más szellemeknek, varázslóknak. A harag olyan indulat, amely összezavar, a gyűlölet megvakít. […] Magadat nyomorítod meg vele.

125. oldal (Szukits Könyvkiadó, 2000.)

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet · harag
Shanara>!

Minden ember őrizget magában egy szent legendát, talán egy ódon mesét, amely az igazság fényében ragyog, vagy talán egyszerűen csak szép.

137. oldal (Szukits Könyvkiadó, 2000.)

Apocalypto>!

– Miféle Végítélet! Mikor szűnnek már meg locsogni a halandók a Végítéletről? Tudod te, hány száz éve jammerolnak az emberek a Végítéletről?
– Csakhogy én a dátumát is tudom – felelte nyugodtan. – Én tűztem ki. Nem látom okát, hogy tovább titkoljam előtted a tervet. Nem látom be, miért ne avassalak be az egészbe. Hőkölsz tőlem, kigúnyolsz, de tanulni fogsz. Tanuló szellem vagy, nem?
Tanuló szellem.
– Igen – mondtam. Tetszett a kifejezés.

240 - 241. oldal

Apocalypto>!

– … Unom szolgálni a Mestereket! Nem tudom, miért muszáj nekem azt tennem, ami a ládára van írva!

Apocalypto>!

– Képzeld el, Ázriel, csend és béke egész Afrikában, csendben állnak a gyönyörű egyiptomi piramisok, Kairó mocska és szmogja leülepszik, mint a homok. Képzel el Zairét: nincs több járvány, nem tenyésznek titkos filovírusok a föld elpusztítására! Képzeld el, amint elhallgatnak az éhenhalók! Képzeld el, amint ismét szabadon növekedhetnek a hatalmas esőerdők, zavartalanul burjánzik a dzsungel, méhében Isten tervei szerint szaporodnak a vadállatok!

Apocalypto>!

– Ázriel, próbáld megérteni a szépségét! A nagyságát! A világnak erre van szüksége; ez az egyetlen, ami megmentheti a világot. Mindig semmisítettek meg nemzeteket, hogy helyet csináljanak más nemzeteknek. Amerika indiánjait is kiirtották, hogy e nemzet felemelkedhessen! Emlékeztesselek, mit mondott Jahve Józsuénak, Saulnak és Dávidnak? Irtsák ki elleneiket az férfiúig, asszonyemberig és csecsszopóig!
Nem érted, Ázriel, milyen tűz és bátorság kell ehhez? Hallatlan bátorság! Bennem megvan. És vannak hozzá eszközeim és tisztánlátásom! Én el tudom viselni, hogy elítéljenek, ócsároljanak! Nekem van látomásom!

Apocalypto>!

Végső soron nem tudok többet a halálról, mint bármely halandó. Talán még te is többet tudsz róla.

Apocalypto>!

– Jaj, de mulatságos! – mondtam. – Én félhalott vagyok, az oroszlán meg részeg!

Apocalypto>!

– Nem! – sikoltottam. – Ez nem ráolvasás! Ez héberül van, és átok! Te hazug boszorkány!