Egy ​sóhajtásnyi idő 7 csillagozás

Anne Philipe: Egy sóhajtásnyi idő

Anne Philipe a zseniális és elbűvölő Gérard Philipe özvegye. Gérard Philipe, a sok rossz és kevés francia film kamaszbájú főszereplője, nem csúnyult meg, nem öregedett meg, nem foszlatta szét rajongói illúzióit: fiatalon itt hagyta őket. Nehéz kenyér nagy ember özvegyének lenni, egy nemzet szeme fényének árnyéka lenni. Nincs önálló élete a közvélemény tudatában, egy ország érzi a maga özvegyének, és számon kérné, hogy mit cselekszik. Pedig Anne Philipe maga is egyéniség, professzionátus útleírás- és riportkönyvíró, sok ismeretterjesztő filmet is készített, és tagja a néprajzi filmek francia bizottságának.
Ez az első szépprózai vállalkozása meglehetősen ízlésesen visszafogott érzelmi és eseményemlékképek sorozata: a színész betegségéről, haláláról, tökéletesnek látszó házasságáról, családi életéről és a felesége érzelmeiben és gondolataiban játszódó utóéletről.
Gérard Philipe híres és Magyarországon is közkedvelt filmjeiből is közlünk képeket a kötetben.

Európa, Budapest, 1991
94 oldal · ISBN: 9630752174 · Fordította: Jancsó Zsuzsa

kicsibak P>!

Hogy is lehetne leírni az ég színét, ezt a se nem kék, se nem fehér, se nem szürke, se nem arany színt, amelyben azért mindegyik benne volt, és amelyhez még hozzájárult a fény lágy rezgése, az a selymes ragyogás, ami erre a kőtájra, az ívek hajlatára és a folyóra mintegy méltó bájt sugároz, a szellem és az értelem elválaszthatatlan részeként.

43. oldal - 9. fejezet (Európa, 1991)

kicsibak P>!

Fáj a tavasz. Szeretnék kegyelmet kérni tőle.

94. oldal - 16. fejezet (Európa, 1991)

kicsibak P>!

Én túlságosan szerettelek ahhoz, hogy elfogadjam a tested megsemmisülését és hangoztassam, hogy a lelked él, és ez elég. És egyáltalán, hogy lehet ezt a kettőt elválasztani, hol a demarkációs vonal: ez itt a lelke, és ez a teste? Anyag vagy szellem volt a mosolyod és a tekinteted, a járásod és a hangod? Bizony, mind a kettő, elválaszthatatlanul.

28-29. oldal - 6. fejezet (Európa, 1991)

kicsibak P>!

Néha, egy-egy kivételes pillanatban, amely megerősíti hitünket a világ tökéletességében, előfordul, hogy minden távolság megszűnik. Ilyenkor azon kapom magam, hogy arra gondolok: most kellene meghalni, hogy ez a tökéletesség soha el ne múljon.

30. oldal - 6. fejezet (Európa, 1991)

kicsibak P>!

Neked már örökre a mozdulatlanság, nekem még egy darabig a mozgás.

6. oldal - 1. fejezet (Európa, 1991)

kicsibak P>!

– Ha biztos nem fog meghalni, akkor hadd legyen nagy veszélyben!

87. oldal - 14. fejezet (Európa, 1991)

kicsibak P>!

Te voltál a legszebb kötelékem, amely az élethez kötött. Te lettél számomra a halál megismerése is. Ha majd eljön értem, nem úgy fogom érezni, hogy hozzád megyek, hanem hogy ismerős úton járok, amelyet te már megjártál előttem.

30. oldal - 6. fejezet (Európa, 1991)

kicsibak P>!

Szégyelltem az algériai háborút, a deportálásokat és a koholt pereket, és büszke voltam, hogy olyan korban élek, mikor végre valami nagyszerűt vitt véghez az ember: először jutott el a kozmoszba.

27. oldal - 6. fejezet (Európa, 1991)

janeeyre>!

Már a legrégibb gyerekkori emlékeim között megtalálom ezt a boldogságvágyat, ezt a szent meggyőződést, hogy jogom van a boldogsághoz, és hogy valamiképpen felelős is vagyok érte. Emlékszem, voltak hosszú sötét és hideg időszakok, amikor, mint gyermek, magamba húzódva, összeszorított foggal viseltem a szomorúságot, mint egy szégyenfoltot. Ki akartam gyógyulni belőle, mint a betegségből, de ha örömöm volt, az szépnek és természetesnek tűnt. Később megértettem, hogy sok minden azon múlik az életben, hogyan értelmezzük a boldogság fogalmát, ami nem csupán testi és lelki jó közérzetet jelent.

janeeyre>!

Szerettem azt az átvirrasztott éjszakát, amely olyan tiszta volt, mint a hó, és olyan szép, hogy egyetlen pillanatot sem akartam elveszíteni belőle.