Moreta, ​a Pern sárkányúrnője / Nerilka története 26 csillagozás

Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Titokzatos betegség üti fel a fejét a Pernen, és a legelszigeteltebb zugokat kivéve mindenhová eljut. A bolygót sosem látott, végzetes katasztrófa fenyegeti, hisz ha a sárkánylovasok nem képesek kirepülni a szál ellen, akkor a parazita kíméletlenül elpusztít minden vele érintkező életformát. A Pern sorsa Moreta sárkányúrnő és egy maroknyi önfeláldozó önkéntes kezében van. A legnagyobb akadályt azonban nem a szálhullás vagy a betegség, hanem az idő legyőzése jelenti…

A halálos járvány idején alaglakó és sárkánylovas egyaránt összefog – ám Nerilka apja nem hajlandó megosztani másokkal készleteit. Lánya azonban elszökik, hogy segítsen a népén. Végül Ruatha alagba jut, ahol Alessan nagyúr erejét megfeszítve próbálja előállítani a járvány megfékezéséhez szükséges oltóanyagot.

Kötetünkben az írónő visszaviszi az olvasót a Pern egy korábbi történelmi időszakába, és elmeséli a bolygó két legigazabb és legvitézebb hősnőjének történetét.

Eredeti megjelenés éve: 1983

Delta Vision, Budapest, 2009
696 oldal · ISBN: 9789639679771 · Fordította: Vitális Szabolcs

Leri · Moreta · Nerilka

Panni777>!
Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Szerettem Anne McCaffrey Pern-sorozatát, ez az egyik legjobb sárkányos sorozat szerintem. A sárkány-lovas kapcsolat, ez a fajta igézet, ami megtörténik a sárkányok kikelése után igazán egyedi és szeretetre méltó. Lenyűgöz a perni emberek tisztasága is, alig van köztük gonosz, inkàbb csak nehezebb természetűek okozzák a bosszúságot. Azt gondolom, hogy ez a természeti csapás (a szálak) miatt van, mert a termèszet ellen kell mindig összefogniuk az embereknek és ez egy jó közösséget alakított ki.
Szimpatikus volt Moreta jelleme, bár néha kissè ridegnek éreztem, inkább Alessan volt a kedvencem, a sárkányok közül viszont egyértelműen Orlithot találtam a legbölcsebbnek és a leginkább szeretetre méltónak, igazán szépen le volt írva a Moreta és a közte lévő kapocs.
Nerilka történetére a befejezés és az elvarratlan szálak miatt volt szükség, engem nem igazán nyűgözött le, mert a regény történetéhez képest összecsapottnak tűnt. Talán enélkül is helytállt volna a történet, nem kell mindig minden szálat elvarrni, valami maradhat az olvasó képzeletének is.

Gabye>!
Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Lehet hogy nem ez volt a legjobb rész, hiszen az első és a második is nagyon ütős volt, de most így közvetlenül a befejezése után azt érzem, hogy engem ez fogott meg leginkább.
Két történetet kapunk egy kötetben, az első, hosszabb és részletesebb Moreta története. Nagyon szépnek és kidolgozottnak éreztem, kellő arányban kaptam benne izgalmat, drámát, itt-ott humort és egy csipet romantikát is. És nagy örömömre megint a sárkánylovasoké volt a főszerep. Moreta kedvelhető karakter, és Alessan, Leri és Capiam is kedves a szívemnek. Tolocampot szimplán leköpném, Sh'gall meg egy igazi díszf@sz..És ha ilyen érzelmeket tudnak kiváltani a szereplők, akkor a dolog működik. Csillagos ötöst kap tőlem.
Majd az előző történet egy mellékszereplője, Nerilka meséli el saját szemszögéből ugyanazat a történetet. Elég erősen különbözött az előzőtől, hiszen itt E/1-ben folyik a leírás. És valahogy az egész komorabb, szívszorítóbb. Igazából azt hiszem új lényegi információt nem kapunk, inkább csak egy másik nézőpontot, illetve itt kapunk egy kicsit részletesebb lezárást. Jól megírt, de az előzmény nélkül nem állja meg a helyét igazán, hiszen rövidke..Mégis érdekes volt olvasni, bár nem szerettem annyira, mint Moreta meséjét.
Szóval olvasátok, szeressétek Ti is Pern történeteit, mert igazán megéri!! Én örökké hálás leszek @Shanara-nak hogy megfertőzött vele! :-)

Update 2016:
Én ezt továbbra is nagy élvezettel olvastam, még úgy is, hogy halványan emlékeztem a fő cselekményszálra.

Hanon13>!
Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Ez aztán egy gyászos kötetre sikeredett. Mármint, ne értsen félre senki. Élvezhető volt, az írásmód még mindig kiemelkedő, a történet még mindig szinte tökéletes. Maga a kötet….hangulata volt gyászos. Egymás után jöttek a különböző sorscsapások, mintha az előző részek kevésbé lettek volna ennyire borúsak. Legalábbis a kellemesebb eseményeknek több hangsúlyt adott az írónő. Itt viszont…
Moreta röpte mindig is érdekelt, már akkor amikor legendaként emlegették. Bár tudtam hogy Moreta híres volt és egy hős, és biztosan említették is pontosan hogy mit tett, nekem már csak halvány sejtéseim maradtak. Egészen az utolsó fejezetig reménykedtem hogy nem az lesz a vége, amire emlékeztem. Sajnos az lett és a zötyögő buszon én is együtt sírtam a sárkányokkal.
Nerilka törénete már csak olyan….eper volt a törtán. Sokat nem adott hozzá a történethez, csak megtudtunk pár apróságot ami nélkül is amúgy teljesen boldogan éldegéltünk volna. Rögtön a fő szál után elolvasni enyhén szólva unalmas volt, mintha egy rövidített verzióját olvashattuk volna végig az egésznek. Csak egy egyszerá recap volt, nem több.

Ettől függetlenül nem bocsátom meg a hirtelen befejezést Moreta esetében. Időnk sem volt a gyászra, hirtelen jött az örömteli pillanat legalábbis annak kellett volna lennie de én még mindig csak döbbentem szipogtam. Tudom, így volt hatásos, de azért még eltelt pár nap biztosan amiről így semmit sem tudtunk meg. Ha lett volna még 1-2 fejezet azokról a szívszaggató napokról, akkor biztosan teljesebbnek éreztem volna a történetet.

Itt pedig elbúcsúzunk Perntől, legalábbis magyarul tovább nem juthatunk. Én mindenképpen folytatom majd, hisz még annyi minden hátra van vagy éppen előre, amiről évekig tudnék még olvasni.

BezTina>!
Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Fergeteges, varázslatos. A maga környezetében is élethű, cselekmény dús, hol pörög, hol pedig épp csepeg mint a félre zárt csap. Viszont sodor magával.

Muldgart>!
Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Imádom a sárkányos könyveket, szóval már alapból nyerő volt, de egy picit nehezen olvasható volt a lassú története miatt. Ezért sajna mégis csak 4 csillag jár. :)

HairWizard>!
Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Már az alaptörténetben megemlítik többször Moretát, a hőstettét. Ezért nagyon vártam, hogy elolvassam. Minden volt benne, amire számítottam. Sárkányok, lovasok. Dráma,egy kis romantika. A második történet tulajdonképpen ugyanazt meséli el, csak más szemszögéből. Ez komorabb, szomorúbb.
Jó volt újra ezekről az intelligens lényekről olvasni.

lejla>!
Anne McCaffrey: Moreta, a Pern sárkányúrnője / Nerilka története

Ez a rész elég nyomasztó volt, ugyanakkor meg nagyon érdekes is, főleg amiatt, hogy megint kicsit jobban beláthattunk a sárkányfészkek életébe, és sok volt kedvelhető karakter és sárkány. De a betegség és a spoiler erősen rányomta a bélyegét a történet hangulatára. Az meg pláne, spoiler Mindettől persze nem lett rossz a történet, csak ez még pluszba nyomasztott. Nerilka története viszont annyira nem tetszett, és főleg azért, mert sokkal-sokkal jobb lehetett volna, de nagyon rövid és kapkodós lett, sokszor megismételte az eredeti történetet, ahelyett, hogy a már ismert dolgokra csak utalt volna, és inkább az üres helyeket tölti ki sokkal bővebben. Mert maga a történet érdekes lett volna, de így inkább csak lapos. Sajnálom, de ez annyira nem sikerült jól, Moreta viszont, minden búbánatossága ellenére igazán jó lett.

Te is érzed a hideget? – kérdezte Moreta
A tűzcsúcsok jól tartják a hőt, és Nabeth valamint Tamianth melegítenek a testükkel. Menj, és egyél valamt. Folyton ezt hajtogatod nekem, úgyhogy most te menj, és egyél valamit.

Kapcsolódó szócikkek: Moreta

Itt vagy! Itt vagy! – lelkendezett Orlith. Meglengette hatalmas szárnyát, porfelhővel takarva be Leri apró alakját.
– Most már minden rendben, Orlith, itt vagyok, de kérlek, ne csinálj ekkora felfordulást. – Moreta odament a királynőhöz, megölelte a nyakát, és megvakargatta a szeme feletti redőket.[…] – Miért nem beszéltél Nabethtel?
Én veled akartam. – mondta nyomorúságos hangsúllyal Orlith.

Kapcsolódó szócikkek: Leri · Moreta

– Moreta, Holth azt mondja, hogy K'lon megérkezett – tette hozzá élénk hangon, pontosan úgy, ahogyan Orlith is közölte a lovasával.
– Néha úgy érzem,hogy kettőnél több fülem van – jegyezte meg Moreta
Nekem nincs fülem. – emlékeztette Orlith.

Kapcsolódó szócikkek: Leri · Moreta

A nap még mindig süti a párkányodat, Orlith. Felrepülhetnél sütkérezni egy kicsit. Rázd le magadról a túlnan és a szálhullás hidegét.
Te is fáradt vagy. Te mikor pihensz?

Kapcsolódó szócikkek: Moreta

Csak én tudtam, hogy a halállal kötött szövetséget.

Kapcsolódó szócikkek: Nerilka
Szelén>!

Egész életében úgy nevelték, hogy csak a jogos jutalmat vagy a megérdemelt büntetést fogadja el.

lejla>!

Mindig elcsodálkozom rajta, hogy az állatok mennyivel fejlettebbek az embernél bizonyos dolgokban. Noha a kanca néha felbúgott, nem visítozott vagy ordítozott, nem kiabált, hogy kényelmetlen az ágy, és nem szidta a férfit, aki ebbe az áldatlan állapotba hozta őt.

Nerilka története, 8. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: szülés