Holdfény ​a szavanna felett (Afrika-Saga 2.) 36 csillagozás

Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Charlotte ​és George titkos szerelme hosszú évek után végre beteljesedett. Házasságot kötöttek, letelepedtek Németországban, és boldogságukat látszólag semmi sem árnyékolhatja be. Ám a férfi képtelen kordában tartani csillapíthatatlan kalandvágyát, ezért veszélyes expedícióra indul Afrikába. Charlotte ezalatt vásárol egy ültetvényt a tanzániai Usambara-hegységben, hogy otthont teremtsen az unokahúgának, Klarának és az ő családjának. Nyugodt, békés ültetvényes életről álmodik a széles afrikai ég alatt, George-on azonban újra meg újra erőt vesz a nyughatatlanság, és nem képes gyökeret ereszteni. Hiába igyekeznek mindketten alkalmazkodni, a jövőről alkotott elképzeléseik szöges ellentétben állnak egymással. Egyre nő közöttük a feszültség, és a szaporodó konfliktusok végül veszélybe sodorják a házasságukat. Vajon sikerül újra egymásra találniuk, és visszakapják a régi boldogságukat?
A Kilimandzsáró felett az ég folytatásában a szerző ismét Afrika lenyűgöző tájaira repíti az… (tovább)

Central Könyvek, Budapest, 2021
512 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633249222 · Fordította: Dobosi Beáta
Central Könyvek, Budapest, 2021
512 oldal · ISBN: 9789633249239 · Fordította: Dobosi Beáta

Kiss_Julianna>!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Fájó szívvel, de visszatértem Afrikából. Szívem egy kis csücske azért még ott maradt. Minden sorát imádtam a könyvnek. Elmondhatom új kedvencet avattam. Folytatódott Charlotte története. Egy igazi erős asszonyé, aki nem hátrál meg a kihívások elől. A szeretett férfiért, aki már a férje, mindent meg tesz. De ugyan ezt megteszi érte a férje is. Két erős egyéniségű ember, aki a másikért képes lemondani a saját vágyairól. Gyönyörű tájakra vitt el bennünket az írónő! Most is, mint az első részben, szinte érezni véltem az afrikai illatokat. A kávécserje virágai, az eső áztatta föld, a nap perzselte száraz szavanna illatát. Csodálatos! A könyv elolvasása után, nehezen kezdtem másikba, mert még mindig Afrikában jártak a gondolataim. Próbáltam kicsit lassan haladni vele, hogy tovább tartson, de a cselekmény miatt, ez nem igazán sikerült. Aki szereti a romantikus, kalandokkal átszőtt történetet, annak jó szívvel ajánlom.

bokrichard>!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Sajnálom, de nekem ez nem annyira tetszett, mint az előző könyve. Nem is tudom, nekem erőltetett folytatás volt, mellyel a főszereplőket inkább csak unszimpatikussá alakították a szememben a szerelmi szál szempontjából. Azért Charlotte főként önazonos tudott maradni, és ettől még mindig szerethetőbb, de George… Afrika meg még mindig szép, de túl sok újdonság nemigen akad ebben. Dinamika szempontból is nagyon hasonló a felépítés, a könyv eleje bukdácsolósabb, aztán beindul a vérbeli kaland, és hozza a már megszokott élményt. Azért a stílus még mindig jó, de nagyobb volt az elvárásom ehhez.

Mariann_ P>!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Nekem nagyon tetszett ez a rész is.
Szerencsére szinte az egész Afrikában játszódott.
Újabb megpróbáltatások ,döntések, szerelmek.
Lenyűgöző a táj, az emberek , bevallom volt egy időszakom, amikor csak Afrikáról olvastam, most előjöttek a régi érzések, örök szerelem.
A két könyv együtt 1088 oldal, ami az első rész döcögős indulása után , (ami kell ahhoz, hogy megértsük a gyökereket ) csupa-csupa kaland , ami számomra elérhetetlen vidéket hozott ide, a lakásomba.
Önállóan is olvasható, rövid utalások találhatók az előzményekre.
Felüdülést nyújtott , egy nagy utazást hozott az életembe.

Gaby_Roney IP>!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Csodálatos történet, egy nem mindennapi helyszínen. Nagyon tetszett Afrika világa, ahogy az írónő szemszögéből megismerhettem. A leírások alapján láttam magam előtt a tájat, és egyszerűen elvarázsolt ez a csodálatos világ.
Charlotte karaktere tökéletes lett, és erős. Tetszett, ahogy reagált, ahogy vette az akadályokat, amiket a sors elé gördített.
A cselekményszál nagyon is lekötött, a jelenetek és párbeszédek is jól átgondoltak lettek.

Maryse>!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Ez a romantikus és történelmi romantikus címkével is ellátott könyv, kitűnő példa arra, hogy olvasási preferenciáim változnak, mert nem kötött le egyértelműen és azt sem gondolom, hogy volt a szerzőnek 500 oldalnyi nekem szóló mondandója. Charlotte és George egymásra találnak és először Németországban akarják felépíteni életüket, Afrika azonban ellenállhatatlanul vonzza őket. George veszélyes expedícióra indul, Charlotte pedig vásárol egy kávéültetvényt az Usambara-hegységben. A regény Charlotte Harmsen életének egy szakasztát mutatja be a varázslatos Afrikában, de számomra a varázslat csak részben valósult meg. A szerelmi szállal volt a legtöbb problémám, mert a hangsúly sokszor tolódott olyan irányba, ami engem nem fogott meg, nem igazán kötött le. Sőt nem is kedveltem George – ot, aki a regénynek az egyik kulcsfigurája volt, képtelen volt elszakadni saját értékrendjétől, sőt naiv is volt és a saját hibáit sem ismerte fel. A hétköznapok és a kalandok során kibontakozik a főszereplő, Charlotte szimpatikus karaktere, tetszett, hogy erős egyéniségként határozott tervei, céljai voltak, utazni akart és felfedezni a világot, a sors nemcsak kedvező lapokat osztott neki, de Charlotte nem hagyta magát, telve energiával jól boldogult az idegen országban. A szerző körültekintően foglalkozott a gyarmatosítás és a kivándorlás témával, a missziók tevékenységével és természetesen a kelet-afrikai helyszín bemutatásával, így jószívűen három és fél csillagra értékelem a regényt.

serengeti>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 4
Tartalom (mondanivaló): 4
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 3
Érzelmek (ábrázolása): 5
Izgalom: 5

Magával ragadó könyv, alig bírtam letenni. Anne Jacobs remek író, nagyon kedvelem a stílusát. Nem kifejezetten eredeti ötletből született a történet, ami egy német család kissé feminista nőtagjának afrikai gyarmatokon töltött mindennapjait, a környezetében élő személyekkel szorosan összefonódó életének eseményeit mutatja be, olvasmányos, regényes formában. A tartalom jól kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából sajnos kevéssé meggyőző, a könyv világa azonban eléggé jól átélhető. Jacobs jelentős hangsúlyt helyezett a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A történet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

FlachnéLuczMárta>!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Az első rész után számomra a második rész sem okozott csalódást. A könyv 90%-a szintén afrikai tájakon játszódik, de őszintén én abszolút nem untam a sok-sok tájleírást és az Usambara-hegységben játszódó barangolást. Talán picit laposabb a cselekmény az első részhez képest, de ennek ellenére szerettem a szereplőket és újra kirándulhattam egy picit Afrikában. :)

BBetti86 >!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Egyenes folytatás, és a szerző hozza ugyanazt a szintet, amit az első kötetben is sikerült elérnie. Van hangulata, érzelmileg szépen felépített, bár még kicsit most is szenvtelennek érzem a stílusát.

spoiler
Egyes részleteket még ki lehetne emelni, de röviden ez a kötet lényege. Izgalmasnak nem tudom mondani, de legalább valami történik benne. Ha lassan is.
Az olyan epizódok színesítik, mint Szimba története, aki Charlotte hűséges ebe lesz és kitart a család mellett tűzön-vízen át. Vagy Charlotte vadász rajongója, aki bár 10 évvel fiatalabb és tisztában van vele, hogy az asszony szerelmes is a férjébe, középkori lovaghoz méltóan segíti a gondokban és talál ki érdekes ajándékokat. (Azt mondjuk nem tudom díjazni, hogy trófeát küld a nőnek, még ha pl. az egyik egy kiöregedett oroszlán is.)

Az tetszett benne, ahogy igyekszik a látszatok mögé nézni és hoz fel kényes témákat. Ugyan gyakran nem tetszett a hősnő hozzáállása, de ezzel nem először vagyok így. Megint téma a pénz és Charlotte öröksége, amit az unokatestvére elpocsékolt, és aminek a spoiler Vagy, ott van Afrika gyarmatosításának is a kérdése. George és Charlotte nagyon nem egy véleményemen vannak, és hosszasan el is időznek a témán. Valahol mindkettőnek van igazsága, a szerző jó érzékkel nem is ad egyiküknek sem igazat, az olvasó is eldöntheti, kivel tud jobban egyetérteni.

Charlotte áll a középpontban, és újfent ő az, akinek az örömeit és a fájdalmait leginkább át lehet élni. Mert az is jó benne, hogy nem minden alakul jól. Nagyon tudtam sajnálni, amikor spoiler Ettől kicsit életszerűbb. A többiek kiegészítik az ő történetét, és aszerint tarthatjuk őket jobbnak vagy rosszabbnak, hogy a nőhöz milyen a viszonyuk. De senki, még George sincs olyan részletességgel ábrázolva és mélyítve, mint Charlotte.

Ezzel együtt is hiányoltam a kötetből az érzelmek átélhető átadását. Gyakran éreztem szenvtelennek a regény stílusát, mintha a szerző csak felsorolná az eseményeket és nem csak tényeket sorolna fel egy család és egy házasság mindennapjaiból.
A történelem ábrázolásával is így vagyok: ugyan használ fel történelmi elemeket, és ott van a már említett vita is arról, hogy jogos-e, hogy az európaiak sajátjuknak veszik el a földeket. De! Mégsem igazán történelmi, és csak annyiban fontosak ezek a dolgok, amennyiben Charlotte életét közvetlenül érintik.

De továbbra is áll, hogy aki igényes történelmi romantikus regényre vágyik, amelyik többet tud két szép ember szexuális egymásra kattanásánál, ez nem egy rossz választás számukra.

Dorku I>!
Anne Jacobs: Holdfény a szavanna felett

Reméltem, hogy ez a rész legalább olyan izgalmas lesz, mint az első, de sajnos kissé csalódott vagyok. Annak örültem, hogy az elején nem sokat időztünk Németországban, de az afrikai események valahogy olyan ismétlődőek voltak, néha nehezen kötöttek le. A férfi karakterek pedig kifejezetten irritálóak voltak, Peter Siegelt szívem szerint rövid úton eltakarítottam volna az útból, de George is szörnyen irritált. Őszintén úgy éreztem, hogy Charlottéval egészségtelen, bántó a kapcsolatuk, az állandó féltékenykedés és a kevés kommunikáció miatt. A kedvenc szereplőm Simba volt, bevallom spoiler.Összességében nem bánom, hogy elolvastam ezt a duológiát, mert Afrikáról gyönyörű leírásokat lehetett olvasni, érdekes volt az akkori társadalmat megismerni, elmerülni a törzsek különbözőségeiben. Anne Jacobs úgy ír, hogy simán oda tudom magam képzelni a helyszíneire, igazán olvasmányos.

dsophie>!

Hát ez nem jött be.
Az első rész még elment, de ez… Ha egy szóval kéne jellemeznem, annyit mondanék, hogy „meh”…

Unalmas, önismétlő, klisés, csapongó, és ezer elvarratlan meg értelmetlen szálat kezdő majd félbehagyó könyv ez.

A vége egyenesen borzasztó, és zavaros, és konkrétan felidegesített George viselkedése. A legnagyobb értelmetlenség ami vele történik folyamatosan, ahogy hazajut, a levele, és utána? És Síra?
És Peter betegsége?
És Jeremy? Szerencsétlen, úgy reméltem a boldog véget neki is, erre ez… Bahhhhh…. Olyan mérges vagyok!

_Horváth_Bernadett_ >!

Ha együtt mentek be a városba, be-betért a boltokba, hogy könyvet, ékszert vagy kottafüzetet vegyen neki.

Bomarie>!

„Afrikában mindenkinek van hely: feketéknek és fehéreknek, indiaiaknak, goaiaknak és araboknak.” Charlotte hitt neki, de aztán a német kelet-afrikai maji-maji felkelés kegyetlensége felnyitotta a szemét. Afrikában csak a hatalmasoknak volt hely, akik fegyverrel szereztek földet maguknak, kizsákmányolták az ásványkincseket, és leigázták az őslakosokat.

FlachnéLuczMárta>!

– Te vagy a horgony ami megtart. A ház, ami elrejt. A tűzhely, amely felmelegít. Nélküled el vagyok veszve, Charlotte.

_Horváth_Bernadett_ >!

Beavatta a fiatalembert a fényképezés rejtelmeibe, könyveket adott neki kölcsön, és zongorázott neki.

_Horváth_Bernadett_ >!

Semmi értékes, de csupa olyasmi, ami nem kerülhetett idegen kezekbe: Charlottéról és Elisabethről készült fényképek, egy nagyító, egy festett bögre kőből, orvosi szakkönyvek, egy jegyzetfüzet, amelybe a különböző eseteit és érdekesnek tűnő tapasztalatait írta fel.

_Horváth_Bernadett_ >!

Az ő írása! George írása! Charlotte remegő ujjakkal vette fel a cédulát, miközben arról győzködte magát, hogy biztosan egy régi jegyzet, amely valamelyik könyvből esett ki. De nem…

Bomarie>!

– Csak most tudtam jönni […] – Annyi idegesítő emberrel találkoztam, és annyi üres fecsegést hallgattam, hogy kész időpocsékolás volt az egész.

A leopárd a vastag fatörzs végén lapult, és őt nézte.