Madame ​Picasso 45 csillagozás

Anne Girard: Madame Picasso Anne Girard: Madame Picasso

Vidékről Párizsba kerülve Eva Gouel minden álma és vágya, hogy sztár legyen. Fiatalon, tapasztalatok híján is sikerül varrónőként elszegődnie a Moulin Rouge-ba. Itt figyel fel rá Pablo Picasso, akinek a neve ekkor már nem ismeretlen a párizsi művészvilágban.

A zseniális és különc Picasso szemet vet Evára, a fiatal nő pedig nem tud neki ellenállni, és bár a viszony könnyű kalandnak indul, végül Eva lesz Picasso élete első nagy szerelme.

A Madame Picasso sokrétűen és szenvedéllyel mutatja be csodálatos hősnőjét, közben pedig bevezeti az olvasót Gertrude Stein szalonjába, betekintést nyújt a káprázatos Moulin Rouge kulisszái mögé, és feltárja a huszadik század rejtélyes és ikonikus művészének szíve mélyét.

Eredeti megjelenés éve: 2014

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Különleges sorsok – Regényes életek Kossuth

Kossuth, Budapest, 2020
526 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635440672 · Fordította: Kiss Marianne
Kossuth, Budapest, 2020
432 oldal · ISBN: 9789635440955 · Fordította: Kiss Marianne

Eva Gouel

Anne Girard: Madame Picasso

”Szörnyű, ha az embert elnyeli a világ, és kénytelen úgy nézni a dolgokat, mint mások.”

A Kossuth Kiadó nagyszerű sorozata, amelynek középpontjában egy-egy halhatatlan híresség és annak meghatározó szerelme áll, ezúttal Eva Gouel és Pablo Picasso elsöprő erejű kapcsolatát eleveníti meg. Picasso kiemelkedő múzsájáról viszonylag keveset tudunk, ám a festő művei és Eva fennmaradt levelezései remek támpontot szolgáltattak a szerzőnek a regény megírásához.

A magában mindig bizonytalan, ám az átlagnál mégis merészebb Eva a szülei által vágyott házasság elől menekül Párizsba, ahol varrónőként helyezkedik el a Moulin Rouge-ban. Picassóval hamar felfigyelnek egymásra, ám Madame Picasso-ként mindenki a festőművész első múzsáját, Fernande-t tartja számon. Amellett, hogy tanúi lehetünk egy szerelmi háromszögnek, egy majdnem mindennél erősebb kapcsolatnak és egy bonyolult zseni pillanatainak, a könyvből megelevenedik az alkotás folyamata, a művészek élete, a Moulin Rouge vibráló világa, a Titanic elsüllyedése, sőt az első világháború kitörése is. Bár az eleje kicsit lassan indul be, kiválóan vegyül a regényben a romantika, a művészet és a korrajz, amely ezáltal egy érdekes és lebilincselő olvasmánnyá válik.

Bea_Könyvutca P>!
Anne Girard: Madame Picasso

Ez a könyv Eva Gouel és Picasso kapcsolatáról, szerelméről szól. A szerelem és a kapcsolat valós, tehát a történet alapját megtörtént, igaz események szolgáltatják.
Eva Gouel hátrahagyva egyszerű szüleit Párizsba költözik, hogy szerencsét próbáljon és megvalósítsa álmait. Sikerül a Molin Rouge-ban elhelyezkednie varrónőként, ahol hamarosan kitűnik a tehetségével és találékonyságával.
Itt találkozik Picassóval is, aki akkor már ismert festő Párizsban és szerelemre lobban Eva iránt. Eva Picasso több alkotásának főszereplője lett, érdekes volt Picasso festményeiről egy ilyen közeli szempontból olvasni, jobban megismerni keletkezésük elképzelt vagy valós körülményeit.
Keveset tudhatunk Eva Gouel életéről, de a szerző remek munkát végzett, hogy életre keltse a lány alakját, hogy emléket állítson neki. Nagyon jól ötvözi a tényeket, a kitalált elemekkel, egy szép és egyben szomorú időutazás volt ez a történet, melyben Picasso életének egy fontos részét ismerhettük meg.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2021/02/anne-girard-madam…

kratas P>!
Anne Girard: Madame Picasso

Oké, megadom magam és az öt csillagot, ugyanis a történet szépen van összerakva, a stílus jó, a hangulatot sikerült jól megteremteni. Arról meg a könyv nem tehet, hogy pár oldal után rákerestem Fernande és Eva neveire és megláttam, hogy a hősszerelmes hogyan festette meg őket… hát, nem könnyű a múzsák élete :D
Mindenesetre Picasso nem volt egy egyszerű figura, mondjuk ezt már gondolhattam volna a kubizmusból is, mert aki ilyet képes összehozni és még meg is tud élni belőle, hát annak valami nagyon beütött.

cicus61 P>!
Anne Girard: Madame Picasso

Azt eddig is tudtam, hogy Picasso nem volt egyszerű ember, „művészlélek” és hogy nagy rajongója volt a nőknek. Ebben a történetben is egyszerre két nő között örlődik, az egyik már a múlt, a másik a jövő és a két nő is teljesen különböző természetű és mégis nagyon fontos szerepet játszottak Picasso életében és művészetében. Érdekes volt velük és a többi híres emberrel találkozni és átélni az életüket, a sorsukat.

Trudiz >!
Anne Girard: Madame Picasso

Jó. Talán ez a tökéletes szó rá. Kikapcsoló, visz a történetben, érzelmes, mégis valami pici többlet, kis szikra hiányzott belőle nekem, pedig izgalmakra is adott példát, kedvelhető szereplőkkel. Bár fikcióról van szó, én szinte elhittem. :)

Mariann_ P>!
Anne Girard: Madame Picasso

Eva Gouel otthonról elszökve varrónőként bekerül a párizsi művészek áhított világába.
Igaz a Moulin Rouge színfalai mögött az elszakadt , elfeslett ruhaneműket javítja, de ott van.
Picasso, a már híres festő , körülötte népes társaság.
Izgalmakkal teli az 1900-as évek elején Franciaországban élő művészek élete.
Eva kiszemelt lesz, már van egy Madame Picasso nevet viselő hölgy, de a könyv végére a festő féltett kincse ő lesz.
Szép történet, szomorú befejezéssel.

Anne Girard: Madame Picasso

Elképesztően izgalmas időszakba visz vissza ez a regény, ekkor a nők már szabadabban élhetnek, beteljesíthetik az álmaikat, de továbbra is nagyon kell vigyázniuk magukra. A művészi élet forrong – új irányzatok jelennek meg, viták pezsdítik az arra fogékonyak gondolásmódját.
Ha érdekel titeket Picasso, az 1900-as évek elejének francia művészvilága, és egy majdnem feledésbe merült női karakter, vagy csak vágytok egy romantikus-történelmi regényre, akkor ajánlom a Madame Picassot!
Bővebben a blogon! ;)

sasviki95 P>!
Anne Girard: Madame Picasso

Picasso sosem volt a szívem csücske, viszont relatíve sokszor találkoztam már vele az életben (főleg a barcelonai tartózkodásaim alatt), így nagy érdeklődéssel kezdtem bele az Evaról szóló történetbe.
Azt kell, hogy mondjam: igazán megérte érdeklődni a könyv iránt, mert egy olyan történetet ismerhettem meg, amin korábban eszembe sem jutott elgondolkodni.

Picasso egy mai is nagyn híres festő, viszont nem mindenki ismerheti meg (még akkor is, ha ez csak egy regényes életrajz), ki, kik és mi áll a művész mögött. Ez a könyv segít abban, hogy jobban megértse az ember, mi inspirálta, mit miért tett és ami a számomra a legfontosabb: talán sokkal többet sikerült megtudnom magáról Picassoról, a gondolkodásáról, a stílusáról, és a személyéről. A könyv még arra is rávett, hogy megnlessek pár festményt, és megpróbáljam megérteni azokat; pedig én köztudottan nem szeretem Picasso munkásságát :)

Maga a történet, a szereplők, a helyszínek.. minden nagyon élethűen van bemutatva, szinte érzi az ember a párizsi croissant illatát, miközben lapozgatja a könyvet. Nem ír mindenről nagyon részletesen, viszont eleget ír ahhoz, hogy az olvasó el tudja képzelni, érezni tudja mindazt, amit az író megpróbál átadni.
A történetről nem igazán szeretnék írni – a könyv végében is meg van említve, hogy Girard igyekezett minél inkább a valósághű történetet írni, de természetesen nincs rá garancia, hogy minden ugyanúgy történt, mint ahogy az a könyvben le van írva.
Nekem kifejezetten tetszett a történetvezetés, hogy nem írt felesleges olyan dolgokról, amik nincsenek hatással a történetre; és szerintem nagyon sikerült olyan karaktereket alkotnia, akikről elhiszem, hogy igenis ilyenek voltak a való életben is.

A könyv felkeltette az érdeklődésemet a sorozat további részei iránt, mivel nagyon szórakoztató, néhol letehetlen sztorit kaptunk egy olyan emberről, akiről nem sokat tudunk, mégis fontos szerepe volt egy híres festő életében.
Nagyon ajánlott :)

kormoci_edit P>!
Anne Girard: Madame Picasso

Picasso második múzsája Eva Gouel volt, akit Marcelle Humbert néven is ismertek. Nemcsak a törékeny, visszahúzódó Evaról, hanem kettejük kapcsolatáról is szól ez a könyv.

”Valami halk elegancia lengte körül Evát, no meg az a részegítő szikra.” S ennek a szikrának nem tudott ellenállni a festő.
A könyvben leírt események, a megfogalmazás stílusa teljesen vissza adata nekem ezt a kettősséget: Eva visszafogott ragaszkodását, szeretetét, szerelmét és a festő heves érzelmeit, belső tüzét, gyötrődéseit. Nyomon követhetjük azt is, ahogyan Eva megszelídíti Picasso vadabbik énjét. Ő inspirálta többek között Picasso Nő gitárral című alkotását, amelybe a festő beleírta: Ma Jolie (Szépségem).
”Én szépséges asszonyom” – így gondolt Picasso Evára.

A könyv elejét vontatottnak tartottam, de örülök, hogy nem tettem félre. Eva történetén keresztül sok információ előbukkan a festő múltjából is.

Manoli>!
Anne Girard: Madame Picasso

Madame Picasso olvasása igazi csemege volt. A 20.század eleji Franciaországban járni, betekintést nyerni a párizsi művészvilágba, mindezt egy nagy szerelem bemutatásával, hát nagyon megfogott.
Bármennyire is fikció a történet, az alakot és az események mind valóságosak, és nagyon is elképzelhető így Picasso és Eva kapcsolata. Egy művésszel, egy zsenivel együtt élni nem könnyű, viszont annál nagyobb érzelmeket lehet egy ilyen emberrel átélni. Picasso művészi és érzelmi túlfűtöttsége nagyon is átjött olvasás közben. Hihetetlen életteli bepillantást kaptunk a Moulin Rouge világától, egészen Madame Stein, művészetet pártoló mecénás világáig. Mindezt úgy, hogy közben követni tudjuk egyes híres képek megszületésének történetét, egy művésznek az ismertség és elismertségig vezető útját. Eva Gouel-el való kapcsolata egy mély szerelmi történet, még akkor is, ha háttérben mindig is feltűnik Fernande alakja, aki előszeretettel nevezi magát Madame Picasso-nak, bár Picasso ezt a szerepet Eva-nak szánja.
Ez a nem mindennapi szerelmi történet egyben egy izgalmas korrajz és művészeti tárlatvezetés a 20. század eleji Párizsból.

Málnika P>!

57. oldal (Kossuth, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: Eva Gouel
Málnika P>!

De semmit sem lehet olyan könnyen megjósolni, mint a változást, ugye?

465. oldal (Kossuth, 2020)

Málnika P>!

De az ösvény magától és időben feltárul, ha nem akarjuk túlságosan erőltetni, hogy rátaláljunk.

250. oldal (Kossuth, 2020)

kormoci_edit P>!

Figyelj a barátaidra, de az ellenségeidre még inkább!

sasviki95 P>!

– Szellemes, szép és elszánt?
– Őszintén szólva az önző szó jobban jellemezne.

Kapcsolódó szócikkek: Pablo Picasso
theodora P>!

A levegő csípős volt, az égbolt tiszta. Színes falevelek táncoltak és kavarogtak a szélben, megváltoztatva a városképet. A párizsiak felvették meleg gyapjúkabátjukat, sáljukat, és kesztyűt húztak. A kávéházakban és vendéglőkben mindenki a hamarosan nyíló Őszi Szalon művészeti kiállításról beszélt.

theodora P>!

Milyen jó, hogy az absztrakt stílusa elrejti mindazt, amit valójában lefest, mert ezen a napon minden ecsetvonásában az a lány követelt magának figyelmet.

theodora P>!

Műtermének szutykos ablakain túl hűvös szél fújt, és falevelek kaleidoszkópját kavarta a járdán.

BBetti86 >!

És a fantázia, épp úgy, mint az álmok, titkos és törékeny kincs.