A ​nácik asszonyai I. 11 csillagozás

Anna Maria Sigmund: A nácik asszonyai I.

A ​birodalmi vezetők családi életéről – előbb a náci propaganda cenzúrája, majd a háború után a sajtó szenzációéhsége folytán – kevés igaz információ látott napvilágot. Az osztrák történész, Anna Maria Sigmund is csak több mint ötven évvel a Harmadik Birodalom bukása után látta elérkezettnek az időt, hogy a hiteles források feltárása után, tudományos igényességgel és tárgyilagosan megrajzolja a náci vezetők vonzáskörébe tartozó nők portréját. A téma annyira érdekfeszítőnek bizonyult, hogy ez a rendkívül olvasmányos és tömör könyv azóta további két kötettel bővült (a harmadik rész jövőre lesz elérhető magyar nyelven is az olvasók számára). A sorozat első kötetében elöljáróban azt kellett a szerzőnőnek tisztáznia, milyennek képzelte Hitler az ideális nőt, hogyan nyilatkozott a női hivatásról, miféle feladatokat szánt a német asszonyoknak, illetve mitől tiltotta el őket. A történésznő ezután szembesíti az elméletet a gyakorlattal, s az eredmény igen tanulságos. A könyv nyolc portrét… (tovább)

Európa, Budapest, 2007
364 oldal · ISBN: 9789630784078 · Fordította: Wojtovicz Hajnalka
Európa, Budapest, 2001

Csilla‿ P>!
Anna Maria Sigmund: A nácik asszonyai I.

Az I-II részt egyben értékelem.
A II.világháború,a nácik,a holokauszt,mind olyan téma, amelyektől lehetőség szerint távol tartottam magam.
Nem azért mert nem érdekelt,sokkal inkább azért, mert borzasztóan lehangoló témák ezek. Megfájdítják a szívemet.
Nemrégiben azonban olvastam egy könyvet,amelyet egy túlélő hölgy írt.Edith Eva Eger A döntés című könyve.Ez a könyv több szempontból is nagy hatással volt rám. Megmutatta azt is, hogyan lehet erről a témáról őszintén és hitelesen úgy írni,hogy az olvasó átérezve minden sorát,de ne kelljen lelkileg belehalnia. Bátorságot adott, hogy merjek a témáról olvasni és kíváncsivá is tett. Szeretném megérteni azokat az embereket, akik közvetlenül Hitler mellett álltak az első sorban illetve azokat, akik végrehajtottak parancsokat. Ők hogy érzékelték,hogy látták ezeket a dolgokat? Mit éreztek közben? Hogy tudták magukban feldolgozni mindazt a borzalmat,amit akarva-akaratlanul, de elkövettek.
Ezért vettem kezembe ezt a könyvet. Azokról a nőkről, feleségekről, anyákról szól, akik félistenként tisztelték és szerették Hitlert. Akik segítették tervei megvalósításában. Hitler nem csak a férfiakat, hanem a nőket is mesterien tudta manipulálni. Sőt, a hölgyek körében személyi kultusz övezte.Ékszereket, házat, autót, birtokot, pénzt ajándékoztak Führerüknek. Odaadták szívüket,lelküket és azonosultak annak az embernek a nézeteivel, aki nem mellesleg nyilvánosság előtt gyakran ragadtatta el magát rájuk nézve cseppet sem hízelgő kijelentésekre. Hitlernek olyan kisugárzása volt, ami elterelte a figyelmet pártjának programjáról. “… A legkisebb funkciót sem töltheti be nő pártunk egyetlen helyi szervezetében sem…” A nácik a házasságot “ tenyésztő intézménynek “ tartották. A fajfentartó program minden 35 év alatti nő kötelezhető lett volna fajtiszta német férfival négy gyerek nemzésére.Miután egy család elérte a bűvös számot a férjnek a program rendelkezésére kellett volna állnia.Az egyedülálló nőket is arra búzdította, hogy legalább egy gyermeket szüljenek. “ A gyermeknemzésre garantáltan fajtiszta német férfiakat bocsátunk rendelkezésre…” Ez szép, nem igaz?
A II. világháború kimenetele megakadályozta a fajfentartó program kivitelezését valamint az ágyasok “intézményének “ bevezetését.
Ja, és az idézet, ami végképp kicsapta nálam a biztosítékot: “…jobbat nem is kívánhatna az ember a német népnek…mint tizenöt-húsz évenként egy háborút.”
Ha azt mondom, hogy ez az ember egy pszichopata állat volt, akkor nagyon finoman és nőiesen fogalmaztam!

Jozsga35>!
Anna Maria Sigmund: A nácik asszonyai I.

Pihentető olvasmány, életrajzszerű összefoglalókkal, tömören, többnyire a tárgyalt személy teljes életútjáról, sokak esetében az elhunytuk utáni felbukkanásukról a könyv megjelenésének idejéig.