Om ​detta talar man endast med kaniner 3 csillagozás

Anna Höglund: Om detta talar man endast med kaniner

Nominerad till årets svenska barn- och ungdomsbok. Motiveringen lyder: '"Jag kom till världen en vårdag för tretton år sedan. Jag ångrade mig nästan genast." Så inleds Anna Höglunds vackra och melankoliska allåldersbilderbok. Med en blandning av kollage, fotografi och måleri, en mörk färgskala och åtskilliga konsthistoriska referenser, har hon skapat en ny och alldeles egen bildvärld.'

Anna Höglund är en av Sveriges mest nyskapande illustratörer. I Om detta talar man endast med kaniner utforskar hon en högkänslig kanins tankar och liv och provar bilderbokens gränser vad gäller tema och förväntad läsålder.

Om detta talar man endast med kaniner är en poetisk bok där Anna Höglund kombinerar kollageteknik, fotografi och måleri för att skildra känslan av att vara annorlunda, men samtidigt sträva efter större gemenskap.

Lilla Piratförlaget, Stockholm, 2013
56 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789187027499 · Illusztrálta: Anna Höglund

poggi IP>!
Anna Höglund: Om detta talar man endast med kaniner

Igazából tudtam én, hogy ez valami nagyon különleges dolog lesz. Van olyan, amikor megszólít egy könyv, és tesz egy kimondatlan ígéretet. Minél nagyobb az ígéret, annál nagyobb a szorongás is, hogy tényleg beváltja-e. És amikor kivettem a dobozból, megrémültem; a képektől, meg attól, hogy milyen kevés a szöveg. Kellett hozzá kicsit erőt gyűjteni, hogy bele merjek lépni.

De beváltotta.

A képekről kiderült, hogy igazából nem csúnyák. A szövegről kiderült, hogy igazából nem kevés. Sőt. Sőt.

Habzsolós olvasó vagyok, leteszik elém a könyvet és én felfalom. De ezt nem lehetett. Az első oldaltól kezdve olyan lassúságot diktál, aminek muszáj engedelmeskedni. Nincs benne semmi kényszerítő erő, egyszerűen csak így működik: vannak dolgok, amikről kizárólag nyulakkal lehet beszélni, és ha egy nyúl úgy találta, hogy velem beszélhet ezekről a dolgokról, akkor fel sem merül más alternatíva, minthogy meghallgassam.

Elolvastam egyszer, lassan, óvatosan, ízlelgetve. Aztán pihentem kicsit, és elolvastam még egyszer: hangosan, magamnak. Pedig nem szeretek hangosan olvasni, pláne nem szeretek svédül hangosan olvasni, de ez a könyv megkívánta. Szólni akart, az én hangomon. Nyulakról. Nyulaktól. Nyulaknak.

b_edina>!
Anna Höglund: Om detta talar man endast med kaniner

Ötvenhat oldalon, ami még ennél is sokkal kevesebb, mert a nagy részét képek teszik ki, a szöveg pedig alig pár mondat, szóval így nézve ötvenhat oldalon tökéletes leírását adja a kamaszkori (és, valljuk be, némelyikünk esetében később is megmaradó) szorongásnak és bizonytalanságnak. Minden egyes szó, minden mondat pontosan a helyén van, pontosan amellett a kép mellett, ahol lennie kell. Nem tudok belekötni.