A ​Putyin-varázs 8 csillagozás

Isten, hatalom, korrupció Oroszországban

Láttam ​tegnap este a híradóban,
Arról beszélt, hogy válaszút előtt a világ,
Ilyen férfival jó otthon és vendégségben,
És én olyat akarok, mint Putyin.

„Hideg tekintetű uralkodó”, „dühös cár”, „diktátor”, aki mindig „vonakodott eljátszani ezt a szerepet” – de nem tehet mást, mert ezt várja el tőle a nép, amely Oroszországban ma is, mint a középkorban, csak a teljhatalmú cárt fogadja el igazi vezetőnek…

Anna Arutunyan nem egyszerű életrajzot írt Putyinról, hanem a történelem és az orosz mentalitás mélyére hatolva elemzi az oroszok és uralkodójuk kapcsolatát. A folyamatot, amelynek a végén az ország élén újból egy cárt látunk, csak épp a többpárti demokrácia csalóka díszletei között: aki önmaga dönti el, hogy épp elnök vagy miniszterelnök akar lenni, aki, ha kedve tartja, megalázhatja az ország leggazdagabb oligarcháit, aki személyesen megy rendet tenni, ha egy gyárban sztrájkolnak a munkások, akit minden ötödik orosz nő szívesen elfogadna a… (tovább)

Európa, Budapest, 2014
512 oldal · ISBN: 9789630797344 · Fordította: Vígh Zoltán

Ezüst P>!

Anna Arutunyan: A Putyin-varázs Isten, hatalom, korrupció Oroszországban

Ez a könyv is régóta vigyorgott a polcomon, egyszer, még a megvételt követően neki is álltam, aztán úgy az ötvenedik oldal körül meghátráltam, és visszaszaladtam valami szívemnek kedves fikcióhoz. Gondolkodós, gazdasági, politikai, társadalmi folyamatokat vázolós – ehhez bizony hangulat, felkötött gatya és tiszta fej kell. A napokban aztán valahogy rákívántam.

Aki izgalmas, fátyollebbentős történeteket vár Putyinról, az bizony várhatja. Ugyanígy hiába vár majd szaftos, leleplező históriákat a nagyfiúk, azaz a holdudvar viselt dolgairól, és a mélyen személyes, felkavaró emberi történetek is kimaradnak. Anna Arutunyan munkája nem a nagy leleplezések könyve, sokkal inkább egy, a jelenkori Oroszország hatalmi struktúráját felvázoló tanulmánykötet, mely azt kívánja bemutatni, hogy e struktúra nem holmi újonnan kreált, pusztán a Putyin-érában született és arra jellemző, speciális képződmény, ellenkezőleg, gyökerei a régmúltba nyúlnak, és bár a megnevezések változtak, a módszerek finomodtak, a szabály- és viszonyrendszerek veleje, állítja Arutunyan, alig változott. Habár másképp hívják őket, a muzsikok, opricsnyikok, bojárok még most is léteznek, ahogy maga a cár is, aki ugyan kisebb-nagyobb mértékben függ mindazoktól, akik neki szolgálnak, de amint valamelyik alárendelt kezd túl sokat képzelni magáról, és a kegyből font, egyébként viszonylag hosszú pórázt igyekszik önkezével tovább nyújtani, a főnök nem rest azonnal emlékeztetni rá a helytelenkedőt: legyen bár az övé az egyik erős kar, amelyik buzgón szolgálja a hatalmat, sosem szabad megfeledkeznie róla, hogy a víz alá csak egyetlen kéz nyomhat bárkit – a cár keze.

Arutunyan véleménye szerint tehát látszólag átírhatatlan ősi játékszabályok mozgatják az orosz politikai és társadalmi életet, és tapadnak olyan szívósan a jelenhez, hogy megváltoztatásukra – legalábbis rövid távon – csekély esély látszik. Érdekes, elgondolkodtató elmélet, amit Arutunyan ügyesen épít fel és támaszt alá, teszi pedig mindezt egy témájához képest meglehetősen olvasmányos műben, tárgyilagosan, szélsőséges kirohanások nélkül. (A kötet szövege viszont igencsak gondozatlan, annyira, hogy nem is igazán tudtam hova tenni a jelenséget, egyáltalán nem ehhez vagyok szokva ugyanis az Európa által kiadott könyveknél.)

Európa, Budapest, 2014
512 oldal · ISBN: 9789630797344 · Fordította: Vígh Zoltán
Hanging_Moss_9102>!

Anna Arutunyan: A Putyin-varázs Isten, hatalom, korrupció Oroszországban

Néha követhetetlen, csapongó. Sztorizgat, tele van anekdotával, ezek nem igazán jöttek be.
Érdekes képet ad a jelenkori Oroszországról, s annak működéséről, az „alattvalóktól” a „bojárokon” keresztül az uralkodó köréig és magáról a „cárról”.

Moander>!

Anna Arutunyan: A Putyin-varázs Isten, hatalom, korrupció Oroszországban

Igazán érdekes könyv, szvsz érdemes elolvasni, ha érdekel a „Putyin jelenség”. Nagyon jó, hogy megismerjük valamilyen szinten az orosz történelmet, és az orosz emberek gondolkodásmódját is. Az külön tetszett, hogy a szerző egyáltalán nem ítélkezik -pedig lehetne miért- csak leírja, hogy ő hogyan látja a helyzetet, de a döntést rábízza az olvasóra. Ez a könyv nem botránykönyv, és nem is önéletrajzi könyv. Aki emiatt venné meg, az ne tegye. Ha viszont szeretne egy olyan könyvet olvasni, ami feltárja az összefüggéseket a korrupció, az egyház, és az állam között, akkor csak ajánlani tudom.

Frank_Waters I>!

Az oroszok az államhatalmat „misztikus személynek” fogják fel, „életet adó közegnek”, „istenségnek”, amelytől a nehéz időkben válaszokat várnak. Bárki tölti is be a szent tisztséget, egyszerre félhetik, csodálhatják, gyűlölhetik, vagy éppen tudomást sem vesznek róla, és kigúnyolják akkor, amikor elkerülhetetlenül kiderül,hogy nem képes beváltani a hozzá fűzött reményeket.

Frank_Waters I>!

A változás nem következhetbe addig, amíg ilyen óriási várakozásokat támasztanak a kormánnyal szemben, amelyet annyira abszolút mindenhatónak vélnek, hogy azt remélik: képes önmaga meghaladására és saját hatalmának korlátozására.