Veronica, ​avagy „a macskák kiszábíthatatlanok” / Adalberto feljegyzései 3 csillagozás

Angela Nanetti: Veronica, avagy „a macskák kiszábíthatatlanok” / Adalberto feljegyzései

Angela ​Nanetti az ifjabb olasz írónemzedékhez tartozik, bár mindössze másfél évtizedes pályája alatt minden valamirevaló nemzetközi gyermekirodalmi díjat megkapott, az Andersen-díjtól a Legjobb Szerző-díjig. Két kisregényeben most kétféle módon, de ugyanazt írja meg: milyen gondjai vannak egy kiskamasznak a szülőkkel, a világgal, az iskolával, a haverokkal – akkor, ha lány az illető (azaz Veronica), illetve akkor, ha fiúnak született (azaz Adalbertónak).
A lány: Veronica kilencéves, imádja az állatokat, macska, hal, hörcsög él náluk, s a regény végére még egy kis majom is kerül a házhoz. Nem mindig felhőtlen örömére például a nővérének, aki különben is mintha „lekezelné” Veronicát.
A fiú: Adalberto hét hónapra született, nyolcéves koráig csenevész kisgyerek maradt, szülei, nagynénjei úgy bánnak vele, „mintha még mindig inkubátorban élne”. Ráadásul az iskolában is csak nők veszik körül, apácáknál végzi ugyanis az első négy osztályt. Aztán gimnáziumba… (tovább)

Helikon, Budapest, 2006
136 oldal · ISBN: 9632270754 · Fordította: Székely Éva · Illusztrálta: Kalmár István

kvzs P>!

Kedves kis könyvecske a már-nem-gyerek-még-nem-kamasz kiskamaszok gondolkodásáról és lelkivilágáról. Sok minden nem történik benne, de talán segít megérteni a korosztály gondolkodását.

Ronnie>!

Nagyon aranyos történetek, már el is felejtettem milyen a kiskamaszok észjárása. :) De valami ilyesmi. Nekem nagyon tetszett az írónő stílusa, átéreztem a srácok problémáit, és velük nevettem amikor megoldódtak. (Felidézte bennem a saját kiskamasz éveimet is, sok jó és kevésbé jó emlékével együtt..)
A legnagyobb kedvenc: a macska akit Morzsinak hívnak.. :D

Ronnie>!

Csak az vigasztal, hogy Luisellának fogszabályzót kell hordania, ami olyan, mint egy fordított szájkosár.

9. oldal - Adalberto

Ronnie>!

– Semmiség – mondta –, egy hideg borogatás, és nyoma sincs. Teljesen normális, hogy a fiúk verekszenek, és amíg nincs ellenpróba, Adalberto is fiúnak számít.

28. oldal - Adalberto

Ronnie>!

Ma éjjel rémálmaim voltak: azt álmodtam, hogy Gigi egy óriási labdával üldöz, és a labda egyre nő és nő, mint egy lavina. Egyszer csak éreztem, hogy alája kerülök, és teli torokból ordítottam. Aztán tízszer keltem föl pisilni, és a végén a mama hozott egy bögre kamillateát, és kényszerített, hogy igyam meg.
Soha nem hittem volna, hogy ilyen fontos lesz nekem egy focimeccs. Mi lesz, ha nősülök?

37. oldal - Adalberto

Kapcsolódó szócikkek: pisilés
poggi IP>!

Nem emlékszem, egyáltalán nem emlékszem [bocsánatkérésre], különben is, ha valakit megpofoznak, a legkevesebb, hogy bocsánatot kérjenek tőle. Erre gyakrabban kellene, hogy gondoljanak a felnőttek.

51. oldal / Veronica