10 ​okom a haragra 24 csillagozás

Nőnek lenni egy macsó világban
Angela Murinai: 10 okom a haragra

A Gumiszoba blog alapítója írásaiban arról mesél, miként fedezte fel lépésről lépésre a saját életében és a nőtársainak sorsában meghúzódó olyan problémákat, melyek a férfiak mindennapi elnyomó viselkedéséből erednek.

E könyv sokak szemét felnyitja majd, hogy ők is észre vegyék: a gyereknevelés, a háztartás vezetése, a fizetési egyenlőtlenségek, a szexuális viselkedés, a családon belüli erőszak, a mindennapi kommunikáció hétköznapi szexizmusa, a nőideálok és a feminizmusellenesség mind-mind olyan területek, melyekben a nők nem pusztán hátrányt szenvednek, hanem sokszor szó szerint testileg-lelkileg szenvednek – és nem ritkán bele is halnak.

Van okuk a haragra!

Tea, Budapest, 2023
252 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158204743

Suba_Csaba P>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Angela Murinai személyes történetét elmesélő Mikor feltámad a szél című könyve után kíváncsi lettem a feminista kötetére is, amelyben bemutatja, hogy milyen nőként élni a 21. század elején Magyarországon.
Könyvében olyan témaköröket jár körbe, mint a szex, a házasság, az anyaság, a családi munkamegosztás, az öregedés. De kitér többek közt az abortuszra, a klimaxra, a fizetési egyenlőtlenségre, a családon belüli erőszakra, a MeToo mozgalomra és a nők szerepére a politikában.
A Gumiszoba blog alapítója számba veszi az élet minden fontos szeletét és a nők felé támasztott elvárásokat. Dühösen, szókimondóan, őszintén.
Jómagam abszolút nőpártinak tartom magamat, úgyhogy engem nem botránkoztatott meg sem a könyv hangvétele, sem a benne leírt panaszáradat. Kívánom, hogy sok olyan emberhez (főleg férfihoz) jusson el ez az írás, aki eddig csak a saját nézőpontjából, a saját érdekei által vezérelve élte az életét. Megéri elolvasni!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

„Minden ember vágyik arra, hogy hatalma legyen. Elsősorban a saját élete fölött, ez egyetemes jogunk, ám vannak olyanok, akik mások fölött is szeretnek hatalmat gyakorolni. Ettől erősnek gondolják magukat, különbnek azoknál, akikkel rendelkezhetnek.”

A patriarchális társadalom egy fogalom, amelyről tudjuk, hogy létezik – hiszen benne élünk – mégis a köztudatban csupán egy közhely, amelynek hallatán csak igen kevés emberben kondul meg az a bizonyos vészharag. Pedig ennek a fogalomnak súlyos következményei, talán fogalmazhatnék úgy is, hogy fullasztó elvárásai vannak az átlagemberre nézve, hiszen megkülönbözteti a nőt és a férfit, mint fajunk két létfenntartó nemét. Mondhatnánk, hogy ez milyen jó és szűkebb értelemben az is, elvégre nőkből és férfiakból tevődik össze jó esetben egy társadalmi szféra, mégis vajmi kevés köze van a biológiai értelembe vett nemi elhatárolódásnak mindehhez. De, akkor miről is van szó? Nos, nem hiszem, hogy túl nagy meglepetést fogok okozni azzal a ténnyel, miszerint ez az elkülönítés tulajdonképpen egy vezető – beosztott, vagy úr és rabszolga kapcsolat fogalmával vetekszik. Elsőre talán túl drámainak hangzik ez a két példa, pedig az átlagot tekintve talán még csak a felszínét kapargatom mindannak, amit valójában jelent.

A köz embere többnyire nem foglalkozik a gender tényével, létezésével, -sokan azt se tudják eszik-e vagy isszák az adott fogalmat –, mégis egy létező, a XXI. századra önálló „életre” keltett irányzattá vált, amely egyesekben mély sebeket, míg másokban beteges örömöket hozott felszínre. Mindenkinek egyéni joga eldönteni, hogy miként érzi jól magát saját bőrében egészen addig, míg másnak nem okoz vele sérülést. Ahogy mondani szoktam, ahány csillag van az égen, annyi különleges lélek él a Földön. Hiszen sem külsőleg, sem belsőleg nincs két egyforma ember. Eltérünk bőrünk színe, gondolkodásunk vagy éppen hitünk tekintetében. Akkor a nemek közötti különbözőség is egy meghatározott része a természetnek. A nők fizikuma gyengébbnek minősül születésüktől kezdve, ám többnyire akaratuk és kitartásuk ezt bőven ellensúlyozza. A férfiak adottságai a testi erőben mutatkoznak meg elsődlegesen. Kitartásuk egyéntől függő, mint a hölgyek esetében is, mégis a társadalmi szerepkör legtöbbször egy eltorzított életképet ad mindenkinek. Szó szerint alkalmazva a gyengébbik nem fogalmát, miszerint a nők alacsonyabb szinten állnak a hímekhez képest, mindezt egyetlen eltérés miatt kikövetkeztetve. Érdekes nem?

Hogy miért is fontos ezt kiemeli? Azért, mert az értékelésem elején említett társadalmi struktúra nem nézi jó szemmel, hogy a nemek között lévő elhatárolódás csupán egy apró tényen alapul. A testünk nem egyforma, ellenben jól passzol és az evolúció világában kiegészíti egymást, mióta világunk létezik. Ha két eltérő, mégis egymáshoz tökéletesen passzoló lelket kívánunk eltorzítani, annak egy beteges, sokszor az erőszakig elmenő lecsapódása mutatkozik meg, melytől mind a két fél szenved.

Ez a hosszú bekezdés egy apró színfoltja a mostani olvasásomnak, amelyben Angela Murinai: 10 okom a haragra című ismeretközlő könyvét vettem górcső alá. A kötet 2021-ben jelent meg a hazai piacon a Tea Kiadó gondozásának köszönhetően. A borító, mint oly sokszor, most is igen kifejezőre sikerült. A maga provokatív stílusával már az első percektől fogva óva inti az leendő olvasóját, miszerint a belső tartalommal jó lesz vigyázni, itt bizony egy komoly, dühös nő soraival fog mindenki találkozni. És bizony ez valóban így is van, hiszen az írónő 10+1 okot sorol fel, amelyeket külön, fő fejezetekre bontva tárgyal ki.

Angela Murinai neve ismerősen csenghet, hiszen Gumiszoba című oldalán számos fontos és értékes írást oszt meg az érdeklődőkkel. Posztjaiból kitűnik a segítő szándék és az a hihetetlen energia, amelyet a nők elnyomása elleni harcba belefektet. Ha érdekel, kövesd őt Facebook link illetve blog link oldalain.

Valamint ajánlom figyelmedben, márciusban az ország több pontján is meghallgatható könyvbemutatóit, ahol úgy hiszem, hogy számos érdekességet fogunk hallani, látni. Én ott leszek, remélem ti is!

Helyszínek: Budapest link és Kecskemét link

Tudom, hogy elsőre úgy tűnik, hogy egy érzelmileg kimerült asszony irodalmi szférába hozott hisztijét vetette papírra, és talán egyet is értenék, ha:

– Nem lenne minden egyes pontja az én életemben is jelen egy bizonyos meghatározott szinten.
– Nem tudnám, hogy több ezer nő van kitéve az erőszak különböző formáinak még itt hazánkban is nap, mint nap, úgy, hogy a legtöbb esetben egy családtag vagy közeli hozzátartozó, férj követi el ezeket a bűnöket.
– Nem látnám, hogy próbálják az aktuális politikusaink a négy fal közé szorítani a hölgyeket, miszerint a három vagy több gyerek alap és kötelesség, ahogy a férfiaknál a katonaság lenne.
– Nem tapasztalnám, hogy a mai fiatalok milyen irányba vannak terelve, hogy később utánpótlásai legyenek a mostani szülőknek, nagyszülőknek majd és szolgálják azt a „Rendet”, amely minden eszközzel nő gyűlölő nézeteivel mérgezi a társadalmi szférákat az oly –általam gyűlölt – tévé reklámjain vagy minősíthetetlen talk show-in keresztül.

„[…] milyen kíméletlenül dolgozik a média minden egyes pillanatban, még egy mesefilm szünetében is azon, hogy kimossa az emberek agyából az ép gondolatokat. Azon, hogy elfelejtesse velünk, kik vagyunk, mit akarunk. Azon, hogy a gyerekeinket engedelmes, jó szolgákká tegye, akik, hogy mire majd felnőnek, ne is emlékezzenek arra, kik is lehetnének ahelyett, akikké eddigre válnak. Miközben látszólag egy visszérkrém vagy köhögéscsillapító reklámját nézi az ember, aközben is arról kap információkat, hogy mi dolga van őneki a világban nőként és/vagy férfiként.”

Napestig sorolhatnám a saját indokaimat is, és én még csak dühös sem vagyok. Ellenben annál inkább eltökélt, hogy segítsem a nőtársaimat. Mert igen, ez a könyv egy hatalmas segítség még a férfiaknak is bizonyos szinten. Természetesen nem minden férfi alkalmaz verbális vagy nonverbális bántalmazást asszonyán, ahogy szintén nem minden szülő neveli úgy gyermekét, hogy az érzelmek megélése szégyen és bűn. De sajnos a nagy átlag igen és pont ezért is íródott meg eme könyv.

Az írónő rávilágít arra, hogy sokszor észre sem vesszük, hogy milyen sérüléseket kapunk, okozunk akaratlanul is másoknak vagy éppen miért ér egyeseket alapvetően megaláztatás nemtől függetlenül. A társadalmi elvárás hatalmas nyomást mér a mai hétköznapi emberekre, hiszen mindenki szeretne tartozni valakihez vagy egy csoporthoz éppen. Nem jó kilógni, hiszen nem csupán meg nem értettséget, hanem sok esetben zaklatást és bántalmazást eredményezhet. Ellenben szerencsére nem egy olyan szervezet létezik, ahol azért dolgoznak nők és igen, férfiak is, hogy felnyissák a közember figyelmét az adott diktatórikus kényszerre.

De vajon miért jó egy adott kormánynak, hogy a nők elnyomásban élik a mindennapjaikat? Miért fontos bárkinek is, hogy alá és fölérendeltség alakuljon ki a két nem között? Nos, szerintem erre ez az idézet a tökéletes válasz:

„[…] a társadalmak a nők ingyen munkájából tartják fenn magukat. A nők végzik a biológiai fenntartást, a gondoskodási munkákat, közben pedig a háttérben élnek gyakran elnyomva és megfélemlítve, vagy ha nem is úgy, de a társadalmi tanításnak köszönhetően önként nyomva el tehetségüket és inspirációikat.”

A „REND” mindenkit feltett szándékkal kíván azonos meder felé hajtani. Pontos elvárásokkal neveli ki az utódokat, akik sokszor saját zavartságukat is belső frusztrációként élik meg. Az urak nem egyszer hallhatják, hogy férfi nem sír, nem mondhatja el belső fájdalmát, tehát nem érez. Hiszen milyen férfi az olyan, aki úgy viselkedik, mint egy LÁNY. Ahogy a leánykák sem viselkedhetnek úgy, mint a FIÚK, csak csendesen, mindent eltűrve babázzanak. Jól látható, hogy a nemi elhatárolódás már szinte az anyatejjel szívódik a következő nemzedékbe, hogy aztán felnőttként ezt a mintázatot adják tovább gyermekeiknek.

Bővebben: link

gyzsuzsa>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Felment bennem a pumpa olvasás közben, 2 nap alatt elolvastam (amikor aludt a gyerek). Feminista vagyok egy ideje, de ez a könyv szuper, tudott újat mondani, a példákat imádom, amik benne van. Egy gyerekem van, többet nem terveztem eleve, ebben a könyv is megerősített. Szerintem kötelező olvasmány minden nőnek és minden, magát normálisnak valló férfinak is!

moliva>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Lassan haladtam ezzel a könyvvel, szinte fejezetenként, mert gyakran félre kellett tennem egy időre, annyira dühös lettem. Igen, van okunk a haragra. Rohadt igazságtalan a világ, gyakran érzem, éreztem már ezt. Angela Murinai meg ki is tudja mondani, le is tudja írni, észszerűen rendszerezve, témakörök köré csoportosítva, érthetően, szemléletesen, és olyan közvetlenül, mintha egy tapasztaltabb barátnővel beszélgetnék. Örülök, hogy annak idején rátaláltam a blogjára.
Olvassátok el ezt a könyvet, aztán adjátok oda a lányotoknak. Meg a fiatoknak.

Veruska>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Hát erről a könyvről valami eszméletlen nehéz véleményt írni. Sok mindenben egyetértettem, de nagyon le is vitt az életről. Vagy lehet popfeminista vagyok, mert tényleg nem minden férfi olyan!!! Ennyire meg nem is vagyok dühös, mint Angéla, de elismerem, hogy a magyar politika miatt teljesen rossz irányba mennek a dolgok és azt is, hogy valószínű Mo-n nőként kisebbségben vagyok, mert nincsenek körülöttem mérgező férfiak. Így a hazai viszonyokról és az Isztambuli egyezmènyről szóló rész kifejezetten tetszett. Volt egy sor dolog, ami meg nagyon nem. Ami nagyon zavart, hogy a saját gyerek nevelése (és az ezzel járó munkák) sajnálatosan nagyon negatív színben lettek feltűntetve, a könyv első felében határozottan ilyen érzésem volt. Holott szerintem akárki végzi ezt, legyen ffi vagy nő szerintem a gyereknevelés az egyik legértelmesebb munka a világon. Ezt szerintem minden szülés előtt álló nőnek a szemébe mondhatná valaki, hogy a majdani rosszabb napokat ez bearanyozza. Az egy másik dolog, hogy kell-e a túlzsúfolt világra még annyi gyerek, vagy túl sokan vagyunk. Másrészt nem mindenki azért esik el a karriertől, mert gyereke lesz, sok nőnek gyerek nélkül is ugyanolyan átlagos az élete, nem mindenki fog vilagrengető hivatást végezni, mert nem az a típus. Szóval ezzel a gyerek csak púp a hatunkon motívummal nehéz volt azonosulni. Egyébként meg sok érdekes gondolat vagy felvetés volt benne, amivel lehet vitatkozni vagy azonosulni is, szóval gondolatébresztő könyv, amit férfiakkal érdemes megvitatni. Azt viszont nem tudom a Rend alatt Angèla mit értett. Dühösebb nem lettem, szomorú néha igen.

soksokx_Csilla>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Ez egy nagyon dühös könyv. Konkrétan a női lét minden szeletét végigveszi és sok igazságot tartalmaz minden fejezet. Csak valahogy úgy érzem, hogy annyira ráállt a dühös feminista vonalra, hogy az jön le minden mondatából, hogy férfinak lenni mennyivel könnyebb. Pedig szerintem a patriarchátus elvárásai a férfiak életét is nyomorítják még ha nem is olyan mértékben, mint a nőkét. Ennek ellenére vagy épp ezért úgy vélem, hogy ez a könyv nem csak a nőkért hanem a férfiakért is íródott. Érdemes elolvasni.

Mannka>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Nekem nagyon dühös ez a könyv.
A „Szél” után olvastam egyből én is.
Azt sejtettem, hogy kemény lesz, na de ennyire… Voltak részek,ahol arcon csapott a valóság, ahol azonosultam vele, mint nő, de itt-ott azt éreztem sok(k). Nem vagyok feminista,és nem gondolom,hogy a férfiak nőgyűlölők, még akkor sem érzem így,ha rengeteg valóságtartalma van a könyvnek.
3 férfivel élek együtt ,van velük gond az igaz, de sosem gondolnék rájuk úgy,mint a szerző. Szinte süt ez a könyv, éget , nyers, vad. Nyilván a cél pont ez. Megrázni , felrázni .
Míg olvastam, az jutott eszembe, hogy milyen lehetett 4 férfivel együtt élnie Murinai Angélának ?
Hogy érezte magát a mindennapok teendői közben?
És mit gondolnak a fiai most, ha elolvassák a könyvét?
Örülök hogy elolvastam, de azonosulni nem tudok.

k_alex4>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Ez az első könyv, amit Murinai Angélától olvasok és kijelenthetem, hogy elég nagy hatással volt rám. Még az értékelés írásra is rávettem magam.
Az első ~130 oldal után tartottam egy nagyobb (2-3 nap) szünetet, de ez idő alatt is folyamatosan a fejemben jártak az olvasottak, nyomasztott is, hogy tényleg ebben élünk. Olvasva a különböző témájú fejezeteket vagy nagyon dühös lettem, vagy teljesen elkeseredtem, amikor arcon csapott ez a felismerés. Kaptam egy új „szemüveget”, amivel a saját életemre is más szemszögből tudtam ránézni, választ kaptam egy jó pár miértre. Mondjuk azt, hogy eddig azt hittem, szimpatizálok a feminizmus eszméivel, de olvasás közben rá kellett jönnöm, hogy az Angéla által leírt „popfeminizmust” fogadtam el. Dühít, ahogy felismerem magamon, hogy mivel hozzám sok tekintetben „kegyes” volt a patriarchátus, viszonylagos szabadságban tudok olyan közegben élni, illetve (eddig) tudat alatt úgy formálni a családi életemet, hogy ki tudom kerülni azt, amiben sok más nő éli, elszenvedi a hétköznapokat és ez sokak szerint teljesen rendben van, mert „ez a nő dolga”. Aztán ha kidühöngtem magam az igazságtalanságon, a cselekvésig már el sem jutok, mert azzal ezt a viszonylagos szabadságot, a hétköznapom kényelmét veszélyeztetném, azt a „kegyet”, ami nekem megvan. Akkor ez mégis milyen szabadság? Szabadság egyáltalán? Sokan így élünk, vannak, akik el sem jutnak eddig a felismerésig, egy maroknyian pedig próbálnak felrázni és tenni is valamit. Feltételezem, ezért írta Angéla, hogy a forradalomra nem igen lát esélyt. Abban hiszek, hogy a közvetlen környezetünkre tudunk csak hatással lenni, ha azt megpróbáljuk jobbá tenni, akkor érhetünk el változást. Megnyugtatom magam, hogy azzal tehetek a legtöbbet, ha beszélek erről a könyvről, a megéléseimről a közvetlen környezetemnek, érzékenyítek, aztán majd valamikor valakinek jobb lesz. Talán. Kezdetnek olvassátok és beszéljetek róla!

off

Jozefa_B_Kovacs>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

A könyv valódi hatását nem is az olvasás alatt vettem észre, hanem utána magamtól elkezdtem jobban megfigyelni és elemezni a férfiak és a nők viselkedését, helyzetüket a társadalomban és például a családban. Maga a könyv olvasmányos és érthető, elsőre azt gondoltam, hogy nem is feltétlenül tudományos, inkább szubjektív érvek vannak benne, viszont így az olvasás után pár hónappal tényleg bekúsztak ezek a gondolatok a mindennapjaimba. Mondhatjuk úgy is, hogy egy bizonyos értelemben felnyitotta a szememet, még ha eleinte inkább csak apróbb dolgokban. Mindenkinek szívből ajánlom elolvasni és megfontolni ezt a 200 oldalt, remélem a közvélemény is jobban felkapja a mostani állapotához képest.

szedina2>!

Angela Murinai: 10 okom a haragra Nőnek lenni egy macsó világban

Kötelező olvasmánnyá tennem fiatalok számára.
Hiánypótló.

Suba_Csaba P>!

Míg az ápoltság egy férfinél alapból tisztaságot és rendezettséget jelent, addig a nőknél igen gyakran testük erőn fölüli eltorzítását, önkínzást és csonkítást, koruk szomorú elleplezését.

Nikolett0907 P>!

Az, hogy a lányok kicsi koruktól kezdve milyen információkat kapnak magukról, az erősen befolyásolja, hogy milyen nőkké válnak majd.

Nikolett0907 P>!

Egy bántalmazó viszonyban nincs mit mediálni. A bántalmazót ki kell vonni a forgalomból, az áldozatnak pedig biztosítani kell a védelmet és a rehabilitációt.

Nikolett0907 P>!

Minél egyformábbak vagyunk, annál könnyebb kordában tartani minket, az emberiséget, és benne a nőket.

Nikolett0907 P>!

A társadalom mi vagyunk, egyének sokasága, a változás pedig nehéz feladat, amihez az egyén erőfeszítései kellenek.

cseri>!

Képzeld el, amikor egy átlagos napon a nappalin keresztül eljutsz a konyhától a fürdőig. Eközben összeszeded a szobákban a szennyest, a használt poharakat. Kint a fürdőben elindítasz egy mosást, de ha már ott vagy, leszeded a fregolit is, áttörlöd a mosdókagylót a reggeli fogkrémmaradékok eltüntetése okán, majd a visszafele úton magaddal viszed a kamasz fiaid felhalmozott poharait, tányérjait, aztán beteszed a mosogatóba, vagy talán el is mosod azokat. Ha a férjednek azt mondod, indíts már el egy mosást, léci, akkor ő átvág a nappalin, a konyhán, megáll a mosógép előtt, és megkérdi, melyik programra csavarja a gombot. Ha húsz éven át kéred meg hetente (mindig meg kell kérned), akkor húsz éven át fog úgy átmenni a lakáson, hogy közben semmi egyebet nem lát meg, nem fog meg, nem tesz odébb, mint amit muszáj, majd megáll, a mosógép előtt (ezredszer is) és megkérdi, hová tekerje a gombot.

Kapcsolódó szócikkek: házimunka

Nikolett0907 P>!

[…] a felnőtt életünk egyik legfontosabb feladata, hogy a gyerekkorunkban szerzett sérüléseinket, fájdalmainkat, torzulásainkat kidolgozzuk magunkból. Mert sérülünk, az egyszer biztos. Mindenki gyereket akar, a világ mégis tele van boldogtalan, elhanyagolt gyerekekkel, és olyan felnőttekkel, akik még ötvenévesen is a nyomorult gyerekkorukat siratják. Manapság az anyák felé támasztott elvárások szinte teljesíthetetlenek. A nők túlterheltek, az apák igen nagy része minimálisan veszi ki részét az utódok körüli feladatokból, és ez a beszorított, fullasztó állapot melegágya lesz a bántalmazásnak.

Nikolett0907 P>!

[…] egyre kevesebb fiatal akar házasodni. Ez pedig egyáltalán nem jó a kormánynak, mert ha kevesebben házasodnak, akkor kevesebben fognak gyereket szülni, házat építeni, közös hitelcsapdába belemenni, támogatásnak álcázott röghöz kötést magukra venni. Aki független, az nehezebben irányítható, az mindig mobilabb, az kevesebbet kockáztat, így bátrabban mer szembemenni a rendszerrel, egyszóval a függetlenek veszélyesek minden elnyomó hatalomra.