A ​gólya Szilján 3 csillagozás

Angel Karalijcsev – Nyikolaj Todorov: A gólya Szilján

„Amikor még a folyók fölfelé folytak, a topolyafa pedig gyökerekkel az égnek nőtt; a disznó a felhőkig repült, a hal meg éneklésben versenyre kelt a csalogánnyal; a birka farkas evett, az egér pedig egérlyukba gyömöszölte a kandúrt … akkortájt mindenféle csodadolgok estek”
Bizony, mi minden elő nem fordul a mesékben! Vénember megfiatalodik, leány legénnyé, legény gólyává, padisah papagájjá válik; nehéz volna elősorolni mind a kalandokat, viszontagságokat, melyeken mesehőseink keresztülmennek.
Kötetünk bolgár, török, görög, albán, román, szlovén, horvát meséi főszereplőinek is keményen meg kell küzdeniük, míg elérik az áhított nyugalmat, boldogságot. Induljunk velük kalandos útjaikra, izgalmas, veszélyes vállalkozásaikra, gyönyörködjünk a mesés tájakban s a lépten-nyomon megtörténő csodákban.

A kötetet Kiss Benedek tolmácsolásában, Kovács Péter gyönyörű rajzaival adjuk közre.

Móra, Budapest, 1984
166 oldal · ISBN: 9631136698 · Fordította: Kiss Benedek · Illusztrálta: Kovács Péter

Lali P>!
Angel Karalijcsev – Nyikolaj Todorov: A gólya Szilján

A címadó mese nagyon megmaradt bennem.
És persze az egész könyv is, amit jókor olvastam jó helyen (lásd: http://moly.hu/karcok/194616).

bfg3 P>!

Kedvencek:
A Gólya Szilján – frappáns eredettörténet, alighanem mitológiai gyökerekkel
Az ember, aki helyettesítette a Napot – Szent Haralampi!
Az öreg körtefa – végig vártam a mágikus csavart, a csodás elemet spoiler
@Timár_Krisztina: minthogy épp görög mondákat olvasol, ajánlom figyelmedbe a Napleány című mesét, zseniális mitológiai áthallásai vannak ;)

Zigó_Attila>!

A föld megint ország-világ csudájára hozta a termést – a búza, mint a som bogyója. A legény mindennap kiment a határba, örült földjének, és dörzsölte a kezét: „Ej, vége szakad már szegénységemnek! Végre-valahára én is ember leszek” – örvendezett magában. De ugye azt mondják: amikor a szegény embernek táncolhatnékja támad, akkor reped el a nagydob.

Az ember, aki helyettesítette a Napot (Bolgár népmese)

Zigó_Attila>!

Aztán fölvezette a padlásra, és elbújtatta egy ládában – közelgett már az idő, hogy a tigrisek vajdája hazatérjen.

A Gizár-csalogány (Albán népmese)

Zigó_Attila>!

Mért nyújtsam hosszúra, mikor kevés szóval is eljuthatunk oda, amit tudni kívánsz.

A Gizár-csalogány (Albán népmese)

Zigó_Attila>!

Sok-sok évvel ezelőtt a föld még sima volt, mint a tepsi, és barátságtalan, mint a sivatag: nem voltak sem hegyek, sem völgyek, sem tengerek, sem mezők. Nem volt nyár és tél, nappal és éjszaka; a nap és a hold kéz a kézben sétáltak az égen, a farkas és a bárány pedig egy tálból evett. Akkortájt sok olyan dolog megesett a világon, ami manapság nem történik.

Miért szép a bolgár föld? (Bolgár népmese)

Zigó_Attila>!

Nem ok nélkül mondják az öregemberek: „Ha szerencsésnek szülsz, anyám, szemétre is vethetsz akár!…”

Ha szerencséd van, jó: ha eszed van – még jobb (Bolgár népmese)