Árnyékzóna 38 csillagozás

Andy Diggle: Árnyékzóna

A hős lelkéért vívott harc kezdetét vette. A Kéz nindzsaklán által irányított Fenegyerek elhagyja a helyes utat, hogy egy bűnnel teli ösvényre lépjen – ami valóságos katasztrófával sújtja a Pokol Konyháját. Eközben Pókember, Szellemlovas, a Megtorló, Vasököl, Luke Cage és még megannyi hős azért harcol, hogy megmentsék a várost. De vajon a Félelem nélküli embernek sikerül-e megmentenie saját lelkét, mielőtt az örök kárhozat sötétségében végzi?

A gyűjtemény a Shadowland 1-5. számát tartalmazza.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy Marvel Képregénygyűjtemény Hachette Hungary

Hachette Hungary, Budapest, 2020
144 oldal · keménytáblás · Fordította: Farkas Dávid · Illusztrálta: Hannin & Dalhouse, Guru EFX, Christina Strain, Victor Olazaba, Matt Banning, Billy Tan

Pókember (Peter Parker) · Rozsomák · Vasember (Anthony Edward "Tony" Stark) · Amerika Kapitány (Steve Rogers) · Fenegyerek (Matthew Michael „Matt” Murdock) · Megtorló / Frank Castle · A Vezér / Kingpin (Wilson Fisk)

New York

Andy Diggle: Árnyékzóna

Kicsit tartottam tőle, hogy mennyire fog működni ez a képregény a felvezetése nélkül, de az összefoglaló elégnek bizonyult az élvezetéhez. A történetre sok szót nem vesztegetnék, a fülszöveg ezúttal is jól összefoglalja a lényeget, ráadásul elég jól megáll a saját lábán, nem kellenek hozzá feltétlen a tie-inek, bár egy-két szál érezhetően nyitva maradt. Rövid terjedelme miatt a történet eléggé pörgős, de szerencsére nem csak az adok-kapokból áll. A párbeszédek terén szerintem Diggle jól remekelt, egyik-másik beszóláson igen jót nevettem. Grafikailag ugyancsak rendben van a képregény, a karakterek felismerhetőek, az akciók követhetőek.

Hachette Hungary, Budapest, 2020
BlueDeath IP>!

Na, ez rohadt jó.
Nem ismertem ezt a DareDevil sztorit, úgyhogy itt most volt bőven meglepetés.
A rajzok szépek, a sztori király….szóval, ez minden területen üt.

FélszipókásŐsmoly P>!
Andy Diggle: Árnyékzóna

Ez a Fenegyerek-központú esemény a Hiszünk a szörnyekben és az Ostrom után játszódik. A Dark Reign eseménye után Ed Brubaker és Andy Diggle vezette fel azt a helyzetet: Matt Murdock – illetve új nevén: Lord Daredevil – uralja a Pokol Konyháját a Kéz nevű gonosz nindzsaklánt a saját oldalára állítva. Kiadási sorrend link szerinti olvasást ajánlanak hozzá, ám ez sajnos nincs összhangban a tartalommal (külön említik a füzetek végén, hogy melyik melyik előtt játszódik).

Az eseményt Andy Diggle-féle Daredevil: Reborn története követi közvetlenül, mielőtt a Mark Waid-féle Daredevil (vol 3) sorozat elkezdődne (ez utóbbi eleje a 99. NMK kötetként is). A Pokol Konyhájának összes – itthon sajnos eléggé mellőzött – hőse felvonul benne a Fenegyerek ellen vagy épp az oldalán. Tífusz Mary, Fekete Tarantula, Fehér Tigris, Luke Cage, Vasököl, Shang Chi, Misty Knight, Coleen Wing, Elektra, Wilson Fisk, Célpont és Célpont Úrnő, Szellemlovas, Pókember, Megtorló, Silver Sable, Paladin, a Lepel, a Bosszú Angyalai, a Mennydörgők (ők mondjuk csak épp hogy érintőlegesen). Szóval igazi sztárparádé, még ha a legtöbben csak egy ökölcsapás, egy pörgőrúgás vagy egy elsütött gépfegyver erejéig ugranak csak be.

A konfliktusforrást az adja, hogy Matt átment Darkdevilbe link. Felépített egy templom-palota-kazamata komplexumot a Pokol Konyháján, amit csak Árnyékzónaként (Shadowland) emlegetnek. A háttérben titokzatos szerzetesek szervezkednek, hogy az egyelőre csak hatalmat ragadott hőst egyre inkább az sötétségbe csalják. Egykori társai, barátai értetlenül állnak változ(tat)ásai előtt, igyekeznek józan észre téríteni. Eszközökben nem finomkodik, és az elméjét kísértő árnyak hatására az első részben spoiler lépi át a határt. A folytatás javarészt ebből a jelenetből táplálkozik, ez adja a lendületét az egész eseménynek, mint annak idején a DC hősök bukása a Végtelen Válságban.

Számomra a legnagyobb élményt a misztikus hangulat adta, spoiler – ezzel a Holdlovag és a Szellemlovas mellékszál még többet foglalkozik. A főszál szervesen összefonódik a Daredevil sorozattal spoiler. Érthetőbb lassúsággal és átérezhetőbb akciójelenetekkel mutatja meg, hogyan terjeszkedik el a városon a romlásba taszító sötétség, és sejtetéseket ad arról is, hogy mi zajlik a háttérben (Matt tudtán kívül) és az utcán, hová vezetett a hatalomátvétel a bűnre hajló városlakók esetében.

Összességében egy izgalmas, nagyszabású, mégis szűk fókuszú eseményt mesél el, csöppet sem kispályás harcokkal. De nem sugárnyalábok és villámok cikáznak benne, hanem természetfölötti hatalommal és/vagy évek gyakorlatával felerősített harcművészeti képességek mentén mérkőznek meg egymással a szereplők. Különösen tetszett a végjáték, mind a főszálon, mind a Daredevil sorozatban (és az egész utózöngéje, az After the Fall), hogy nem erőfölénnyel győztek, hanem épp annak ellenére veszítettek majdnem. Fisk machinációiért és Elektra jeleneteiért már megéri a kötet. :)

Javasolt olvasási sorrend:

Shadowland: Power Man 1-4 – önálló sztori az esemény alatt
Shadowland: Blood on the Streets 1-4 – önálló sztori az esemény alatt
Shadowland: Daughters of the Shadow 1-3 – önálló sztori az esemény alatt
Shadowland: Thunderbolts 148-149 – önálló sztori az esemény alatt
…és innentől kezdve füzenenként egymásba fonódnak a szálak:
Daredevil: Shadowland 510
Árnyékzóna/Shadowland 4
Daredevil: Shadowland 511
Árnyékzóna/Shadowland 5
Daredevil: Shadowland 512
Shadowland: After the Fall
Daredevil: Reborn – közvetlen folytatás

Zárszóként annyit, hogy a magyar változat igazán jó lett (off), és a végén pár dolgot leszámítva működhet önmagában is ez az NMK kötet (bár érdemes kihasználni a piaci rést egy Andrew Diggle run hazai indításához, mert eddig nagyon tetszetős a dráma és merészség, amivel átvette a Félelem Nélküli Ember sorozatát Brubakertől). ;)

ftamas>!
Andy Diggle: Árnyékzóna

Na az ilyen kötetekért megéri venni a sorozatot. Szép rajzok és jó történet. Ezt annak ellenére mondom, hogy Daredevil az egyik kedvenc karakterem és itt nem bánnak vele kesztyűs kézzel.
Szóval már az is jól hangzik, hogy Daredevil és egy csomó nindzsa szerepel benne, de az külön öröm, hogy Pókember, Megtorló, Rozsomák, Célpont és Vasököl is megjelenik. No meg Elekra.
Nagyon örülnék egy Elektra ( nem füzet ) kötetnek is!

Mircsi P>!
Andy Diggle: Árnyékzóna

Hát ebben főleg az tetszett, hogy tele volt olyan hősökkel, akiket kevésbé ismerek. Vasököl, Luke Cage, Holdlovag (<3), meg persze Daredevil.
A sztori maga nem volt túl meglepő, miután a bevezetőben már bevezették, hogy abból indulunk ki, hogy Matt a jó oldalra akarja állítani a Kezet, csak hát nem úgy sülnek el a dolgok. Innentől kezdve borítékolható, hogy a barátai a segítségére sietnek, és próbálják kiszabadítani. spoiler Engem nem zavart, hogy van előzménye, meg még folytatódik, tudtam így kereknek tekinteni, egyedül a szereplők random felbukkanása volt kicsit zavaró. Például Holdlovag jött, látott, eltűnt. :D off

JGabesz>!
Andy Diggle: Árnyékzóna

Egy kifejezetten izgalmas kerek történet, Fenegyerekkel a középpontban, körbevéve New York utcáin tevékenykedő hősök sokaságával. Ehhez párosul a Kéz általt képviselt japános, nindzsás, misztikus világ, háttérben Fisk mesterkedésével a hatalomért. Igazán ütős recept, és a késztermék is megérdemli a helyét a polcokon. 5 füzetnyi tartalom van most belesűrítve a kötetbe, ami a fő történetszálat foglalja magába, de nekem azért pár helyen hiányzott egy-két hosszabban felvezett szál lezárása vagy épp felvezetése. De gondolom így kellett eladni a többi füzetet is, de persze ezek nélkül is érhető a cselekmény, bár a vége már szerintem kicsit összecsapott lett, túlságos begyorsult az én izlésemnek. A rajzok rendben vannak, néhol kifejezetten gyönyörűek, míg máshol megmarad kevésbé részletgazdagnak, de panaszra nem lehet okunk.

Razor P>!

Matt Murdock/Fenegyerek: A Zöld Manóból honvédelmi minisztert csináltak! Célpont Bosszúangyal lett! Szembeköpték mindazt, amiért küzdöttünk! És most én vagyok a rosszfiú?
Shang-Chi: Igen.
Peter Parker/Pókember: És ha szabad tennem egy személyes megjegyzést… Ez a fekete kosztüm dolog… Sosem végződik jól. Higgy nekem!

Luke Cage: Vezér.
Wilson Fisk/Vezér: Kérem, ne. Gyűlölöm ezt a megalázó nevet. Újabban tisztességes üzletember vagyok.
Danny Rand/Vasököl: Aha, én meg Fin Fang Foom.

Kapcsolódó szócikkek: A Vezér / Kingpin (Wilson Fisk)
Razor P>!

Rozsomák [romok alól]: Hé, ha már szóba jöttek a téglák… Segítenél egy kicsit, pubi?
Peter Parker/Pókember: Máris ott vagyok, törpicsek!
Rozsomák: És ne merj így hívni!

Kapcsolódó szócikkek: Pókember (Peter Parker) · Rozsomák
Razor P>!

Fehér Tigris: Nem érdekel, hogy a barátai vagytok. Senkit sem fogad. Árnyékzóna tiltott hely a civileknek.
Luke Cage [körülötte Vasököl, Misty Knight, Shang-Chi és Colleen Wing]: Drágám, szerinted mi civilek vagyunk?

Razor P>!

Johnny Blaze/Szellemlovas: A Halál nem kopogtat, csak betör!

Dávidmoly>!

Danny Rand / Vasököl: A pokolba! Célpont csakis magának köszönhette. Az az eszelős több embert ölt meg, mint az öregség.

2. szám

Kapcsolódó szócikkek: ölés, gyilkolás · öregség
Dávidmoly>!

Fenegyerek / Matt Murdock: Az igazság az, amit annak hiszünk.

2. szám

Dávidmoly>!

Az emberek mindig a jelmeznél akadnak le. Csodálkoznak, Holdlovag hogy hordhat fehéret? Hát azért, hogy jól lássanak. Azt akarom, hogy féljenek.

3. szám

Kapcsolódó szócikkek: fehér · félelem
Dávidmoly>!

Frank Castle / Megtorló: Akármi is ütött Fenegyerekbe, azzal New York lakosait fordítja egymás ellen. Mármint jobban, mint amúgy.

3. szám