Kilenc 13 csillagozás

Andrzej Stasiuk: Kilenc

„Hamsun, Sartre, Genet és Kafka ízeit véltem felfedezni Stasiuk könyörtelenül pontos, mégis drámai erejű prózájában. A Kilencnek minden jel szerint a kortárs regényirodalom kimagasló alkotásai között a helye. Egy gyökértelen, nyugtalan kelet-európai nemzedék portréja ez, meg egy városé, amely beletörődött, hogy a posztkommunizmus nem egészen az, aminek hirdetik” – írta Irvine Welsh a The New York Times Book Reviewban Stasiuk regényéről. A nálunk főleg egyéni hangvételű esszékönyveiről (Az én Európám, Hogyan lettem író, Dukla, Útban Babadagba) ismert lengyel szerző regénye pár évvel a rendszerváltás után játszódik: emberi sorsok véletlenszerűen ütköző biliárdgolyókként találkoznak az átalakulóban lévő Varsóban, egy adósságát visszafizetni próbáló kisvállalkozó krimielemeket sem nélkülöző történetével a középpontban. De Stasiuk esszéihez hasonlóan a Kilenc főszereplője is az idő, ez a „láthatatlan anyag”, amelynek árjával a hősök sikertelenül próbálnak szembeúszni.

Magvető, Budapest, 2009
328 oldal · ISBN: 9789631426953 · Fordította: Körner Gábor

Nazanszkij >!

Fél tízkor a város meglapul, megmerevedik, ad egy kis időt azoknak, akiknek nincs tennivalójuk.

25. oldal, (Magvető, 2009)

simiszabi>!

Minden összepasszol, ha már túl van rajta az ember.

104. oldal (Magvető, 2009)

simiszabi>!

De végül eltűnt a nő. Talán valaki más kezdett álmodni róla, s Pawel most egy végtelen mezőn találta magát, és ez jóval korábban lehetett mert, rövidnadrág és keresztbe fűzött hózentróger volt rajta.

204. oldal (Magvető, 2009)