Petljura ​úr? 2 csillagozás

Andrzej Stanislaw Kowalczyk: Petljura úr?

1926. ​május 25.-én, Párizsban egy oroszországi zsidó, Sloma Svarcbard lelőtte Szimon Petljurát, az I. világháború után rövid ideig fennállt független ukrán állam emigrációba kényszerült vezetőjét. A nemzetközi visszhangot keltő ügy bírósági tárgyalásán Svarcbard büszkén vállalta tettét: kijelentette, hogy Petljura meggyilkolásával csupán igazságot akart szolgáltatni az ukrán felkelők által az oroszországi polgárháború során elkövetett pogromokért. A bíróság – nem utolsósorban a közvélemény nyomására – fölmentette a gyilkost. A kiváló lengyel esszéista a Svarcbard-per ürügyén az orosz-zsidó, ukrán-zsidó, lengyel-zsidó, viszonyt mérgező, sokszor kölcsönös előítéletek, félreértések, gyanakvások okait kutatja. Megmutatja,hogyan és miért változott meg a zsidóságban a középkori nyugat-európai üldöztetések áldozatait befogadó Lengyelországról kialakított pozitív kép, s milyen út vezetett a lengyel Nemesi Köztársaság feldarabolásától a XX. századi, már a holokausztot előlegező ukrajnai… (tovább)

Eredeti cím: Pan Petlura?

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris zsebkönyvtár Osiris

Osiris, Budapest, 2000
128 oldal · ISBN: 9633797543 · Fordította: Körner Gábor

Szürke_Medve>!
Andrzej Stanislaw Kowalczyk: Petljura úr?

Az ukrajnai zsidóellenes pogromok hírhedtek. Maga a pogrom szó is a keleti szláv nyelvekből való, és elsősorban a zsidók ellen elkövetett pusztítás jelölte. Kowalczyk esszéje részletesen foglalkozik a zsidóság és az ukrán-lengyel-orosz világ konfliktusával. Pár mondatban felvillantja annak okait is, és leírja hogyan ásódtak ki azok az árkok, amelyek csatornázták a gyűlöletet akkor is, amikor már a medret kivájó erők tulajdonképpen jórészt megszűntek. Simon Petljura meggyilkolása és gyilkosának bizarr pere kapcsán eleveníti fel a fő témáját a 19. század végi és 20. század eleji pogromokat és körülöttük a propaganda gátlástalan kavargását, a mögöttes politikai érdekeket, a résztvevők fanatizmusát minden oldalról, végül pedig Jerzy Stempovski alakján s családján keresztül egy józan hangot, amely a megbékélésre szólított fel. Nem egy kellemes olvasmány, de sokat adott ahhoz nekem hogy jobban megértsen Ukrajna történetét, és a benne máig feszülő indulatokat.

Andrzej Stanislaw Kowalczyk: Petljura úr?

Ez a nem is túl bő lére eresztett esszé ébresztett rá arra, mennyire fogalmam sincs a szomszédos Ukrajna történelméről. Roppant nyomasztó kötet, ami csak egy kis szeletébe ad bepillantást annak, hogyan sikerült évszázados hatalmi játszmával elérni, hogy gyakorlatilag mindenki mindenki ellenségévé váljon ezen az amúgy hatalmas és természetileg nagyon gazdag területen. A szerző a pogromok bemutatását mégsem viszi túlzásba, a bestiális erőszakban épp csak annyira mélyed el, amennyire szükséges. (És mennyire rosszul hangzik ez a mondat, te jó ég!) Valamelyest talán sikerül is így megmagyaráznia, hogyan állhatott elő az a példátlan szituáció 1926-ban, hogy egy gyilkossági perben az áldozatot ítéljék el. Kellett ehhez azonban az első világháború után általánosan eluralkodó pszichózis is, illetve két hasznos hülye: a bizonyára nem ártatlan Petljura, és a bizonyára rettenetes, feldolgozatlan traumáktól terhelt Svarcbard.

És bár még mindig nem állítanám, hogy akár csak az ukrán történelem felszínét is megkapargattam volna, de ennyi is elég volt megtapasztalni azt, hogy Ukrajna (és Oroszország, és a keleti szlávok úgy általában) milyen messze is van Európától.

Szürke_Medve>!

Petljura a tizenkilencedik századi idealisták utóda. Hitt benne hogy a, a nemes cél felszabadítja az emberekben a jót, amit a világnak áldozva megteremthető az általános boldogság. Ám a szolgaság lánca egyszersmind az emberi fenevadat is féken tartotta. Amikor elszakadt, mindenki a másik torkának ugrott.

126. oldal, 8. fejezet, Stempowski (Osiris, 2000)

Molnár_Gyula>!

A hanyatlás korának lengyel nemese ízig-vérig demokrata volt: a maga kasztján kívül mindenkire egyforma megvetéssel tekintett.

33. oldal, A kozákok (Osiris, 2000)

Molnár_Gyula>!

Mellesleg úgy tűnik, a fehérgárdisták antiszemita rögeszméje csak másodsorban magyarázható a zsidók részvételével a forradalomban. Mint jó keresztények, jó fiai az egyháznak, jó ateisták, jó európaiak, jó demokraták és jó monarchisták régóta pontosan tudták, ki a rossz.

109. oldal, Az önkéntesek (Osiris, 2000)

Kapcsolódó szócikkek: antiszemitizmus