Maladie ​és más történetek 42 csillagozás

Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

A kötetben nyolc merész történet szerepel Andrzej Sapkowski írói pályájának különböző szakaszaiból. Megtalálhatók köztük klasszikus fantasysztorik éppúgy, mint sci-fik és politikai témájú írások, melyekben a szerzőtől megszokott módon a sötét témákat szellemes humor színesíti. A „Maladie” Trisztán és Izolda szerelmének és áldozatának legendáját meséli el új formában, a „Nincs onnan visszaút” lazán kapcsolódik a méltán híres Vaják-sagához, más írásokban pedig boszorkányok és macskák tűnnek fel szokatlan szerepekben. Valamennyi novellát Sapkowski vezeti fel, beavatva az olvasót a műhelytitkaiba és a történetek születésének körülményeibe.

Eredeti megjelenés éve: 2012

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gabo SFF könyvek GABO

GABO, 2022
360 oldal · ISBN: 9789635663965 · Fordította: Hermann Péter
GABO, 2022
360 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635663668 · Fordította: Hermann Péter

Amál P>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

Nagyon érdekes válogatás volt az író tollából, mert a megszokott fantasy-n kívül most egy kicsit kirándultunk általa a horror és a sci-fi műfajába is. A kötetben szereplő nyolc novella mindegyike magán viseli Sapkowski írásmódjának stílusjegyeit. Szereplői nagyon emberiek, ezáltal őszintén kedvelhetők. Kedvencem a címadó történet, a Maladie volt, és a Muzsikusok érintett meg igazán, igaz, hogy ott inkább az tetszett, hogy az állatkínzók elnyerték a méltó büntetésüket, mert én is mélységesen elítélem és gyűlölöm őket.

KingucK P>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

Andrzej Sapkowski novellás kötetét valóban az író személye tartja egyben, ugyanis a novellák témáját és műfaját tekintve nagyon szerteágazóak. Megtalálható benne, a tőle megszokott fantasy, de szerepel benne sci-fi és horror történet is. Akiknek Vaják elvonási tünetei vannak, azok se aggódjanak, mert a Vaják világából is került be egy történet. Ezek után már nekem sem lehet kifogásom, hogy bele vessem magam a szörnyek világába. (Legfeljebb annyi, hogy a többi megkezdett sorozatokat kellene befejeznem :)

Nálam vegyes tetszési skálán mozog a könyv, a jellegéből adódóan. De visszatekintve csak a jó pillanatok jutnak eszembe, mármint azok a novellák, amik tetszettek. A címadó Maladie-t nagyon vártam, és persze az utolsó a kötetben, ennek ellenére nem hagyott nagy nyomott maga után. Viszont a Vajág világában játszódó „Nincs onnan visszaút” vagy „Ez történt Mischief Creekben” (salemi boszorkányperek más szemszögből) vagy a „A muzsikusok”, ahol Kinghez hasonlóan a horrort vegyítette a fantasyival.

A kötet meggyőzött arról, hogy Sapkowskit mindenképpen fel kell vennem a várólistámra. Ajánlom a Vaják rajongóknak és azoknak, akik hozzám hasonlóan még bizonytalanok, hogy belevágjanak-e egy újabb hosszú sorozatba!

A könyvkemping alatt olvastam a Fantasy ponthoz. :)

Luna_Dephensis>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

A kötetben szereplő novellák témájukat és műfajukat tekintve is különbözőek, egy közös tulajdonságuk azonban akad: Sapkowski keze nyoma összetéveszthetetlenül ott virít mindegyiken. Örömhír ez azoknak, akik kedvelik a stílusát off, a többiek meg… nos, ők ugyanannyira nem fogják kedvelni, mint korábban.
Ahogy már megszokhattuk, a karakterei ezúttal is nagyon emberiek. A szó összes pozitív és negatív értelmében.
Az íróról újfent olyan érzésem támadt, hogy jól felvértezi magát cinizmussal, és miközben azt mondja, hogy „a világ rondaságához már hozzászoktam”, mégis arra használja a tollát, hogy hangot adjon a gyengéknek és megkínzottaknak. Mi több, a történeteiben némi elégtételt vesz a zsarnokokon és elnyomókon, és időnként elhint valamit, hogy az általa lefestett komor látképeken
a jóság is kicsírázhasson. Mindeközben épp úgy, mint a szereplői, ő maga sem szívesen fedi fel az embert a szarkazmustól tüskés páncél alatt.

kitti_th>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

Élvezhetőbb könyv, mint a Huszita-trilógia bármelyik része is volt. Az első novella tetszett a leginkább, nyilvánvalóan azért, mert a Witcher-univerzumban játszódik és Geralt szüleiről szól. A második novella is érdekes volt, bár elég beteg. Az utolsó kettő nagyon untatott, az utolsó konkrétan csak ismételgetése volt bizonyos szavaknak, kifejezésnek.

BBetti86>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

Azt hiszem, megvan az a stílus és zsáner, amit szeretek a szerzőtől, és nem bírok kijönni azzal, ami ezzel eltér.
Úgy is fogalmazhatnék, hogy ami olyasmi, mint a Vaják, jöhet. Ami viszont urban fantasy, modern elemek vannak benne vagy a történelmi fantasy, nem tud megfogni tőle.

Ezt simán el tudom mondani erről a kötetről is. Több típusú fantasy van benne, némelyik történelmi elemekkel dolgozik, másokban mitológia retelling van és a klasszikus, kardozós – mágiás fantasy is képviselteti magát.
Máskor gyönyörködtet ez a változatosság, de most sok olyan történetet kellett így olvasnom, amelyekkel szinte szenvedtem.

Nem csak a történetek miatt. Olvasmányosságban, gördülékenységben sem érzem egyformának őket. Ahogy pörög a nekem tetsző fantasy, annyira lassúnak és akadónak érzem az egyéb történeteket. Mintha még túl is lennének írva.

A kötet különben nyolc novellát tartalmaz, és Sapkowski mindhez írt egy kis bevezetőt is. Miért és hogyan írta, mi ihlette meg, miben szerepelt és ilyesmik. Ez is olyasmi, amit egy novellás kötetben szeretni szoktam, de itt ezt is eltúlzottnak éreztem. 3-4 oldal egy-egy novella előtörténetének? Túl sok.

Most már eleget húztam, a novellákról is akad pár gondolatom.
A Nincs onnan visszaút volt egyértelműen a kedvencem. Az előtörténetből megtudtam, hogy illeszkedhet a Vaják világába, de anélkül is szeretném. Nagyon jól megáll a saját lábán. Van egy druidalány, aki találkozik egy célt vesztett lovaggal, és együtt mennek majd szörnyet ölni. Van kaland, vannak érdekes fantasylények és megvannak olyan gondolati elemek, amelyek a Vaják világában is felbukkannak. Vagyis, ahogy a vajákra egyszerre van szükség, használják őket, de közben meg is vetik őket az egyszerű emberek. Ugyanezt a kettősséget szenvedi el Visenna is. De Corin az a hőstípus, aki az egyik kedvencem. A tehetséges lovag, aki elveszett, akinek új cél kell és tud fejlődni. Van kis románc is köztük, van harc és mágia.

A muzsikusok sokáig tetszett, a macskás vonal sokáig le tudott kötni. De novellához képest sok szálra szakad, és hosszúnak is éreztem. Különben, nekem más hagyomány folytatójának tűnik, mint amit Sapkowski emleget. A fátyol, ami átszakad és jön egy gonosz, hatalmas és gyilkos lény? Inkább Lovecraft ugrana be, nem King és az Állattemető.
A legjobb részeknek a macskák gondolatait találtam benne az emberekről. Vannak benne bölcsességek, igazságok, bár arra nem esküdnék, hogy egy ilyen zsánerű novellába ez kellett-e.

Tandaradei! Az ötletét szerettem, a kivitelezést nagyon nem. A lovagi költészet nagyon sok elemét használja, és sok a beidézés is benne. Ha gonosz akarok lenni, több benne a vers, mint a cselekmény. Lehetne sötét, modern rémmese, ehhez képest elnyomja a sok lovagi költészet és annak tárgyalása. Nem tudtam díjazni, milyen rutinosan veszi át és építi be annak a körnek a motívumvilágát, pl. az unikornisokat.

A Bombatölcsérben című ragadt meg a legkevésbé. Már most nehezemre esne visszamesélni. Nem igazán tudom indokolni, de mint a szerző huszita háborús trilógiája, ez is untat.

Az Aranyló délután újfent egy olyan történet, amit intellektuálisan azért tudok értékelni, de olvasni utáltam. Eleve, rühellem az Alice Csodaországban-t. Ez annak egy meséje, és hiába vannak rutinosan átvéve az elemek, megvannak az összecsengések, teljesen hidegen hagytak a Kalapos meg a Nyúl dolgai.

Mischief Creek-novella: újfent a történelmi fantasy zsánerébe tenném. Boszorkánymese, kicsit talán az Odüsszeia egy-egy elemét is felfedezni vélem benne. De nem szerettem a végét, egyes szereplőket sajnáltam, és sokáig tart, mire elindulnak az események.

Spanienkreuz – újfent történelem, de ez már a spanyol polgárháború és Guernica. Ebben van a legkevesebb fantasy elem, és ez a kötet legrövidebb darabja is. Szenvedélyes kitörés arról, mi az igazi bátorság és nagy tett. A nácik tetteinek nagybetűs elítélése. A rövidsége és a végének a poénja is jól áll neki. spoiler Kissé talán fekete humor, de azt bírom, tetszett itt is.

Végül, egy Trisztán és Izolda átdolgozással zár a kötet. Ezt jobban díjaztam volna, ha olyan történet lenne, amit szeretek. De ez éppen egy olyan mítosz, amit nem szeretek. Így nem tudtam átérezni Tristan tragédiáját sem, legfeljebb azt figyelgettem, miképpen használja az ismerős elemeket a szerző.
Ami, itt is remekül megy neki.
Van különben lírai rész is benne, szépen hirdeti a szerelem és vele az emberi értékek diadalát a háború, harc, emberi becsvágy ellenében. Jó húzás, hogy a történet mellékszereplőit tolja előtérbe. Csak ezt a történetet alapból nem bírom.

Vagyis, Sapkowski biztos kézzel dolgoz át, és jól be tud építeni mítoszok, más történetek elemeit. De ezt a Vaják világában is láthatjuk, nagyon szeretem, ahogy abban tündérmeséket dolgoz át. Ez a vonal itt is megvan.
Egy-egy novellában megvillan a jó mesélés, a pörgő cselekmény is.

Azonban más történetei számomra túlírtak és unalmasak, és sok olyan téma és elem van benne, ami a novellától függetlenül is távol van tőlem vagy egyenesen ellenszenves.

Demencze_Ilona_blogger P>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

A Maladie és más történetek Andrzej Sapkowski nyolc – egymástól független – híres novelláját tartalmazó kötete a GABO Kiadó gondozásában jelent meg. A könyv nem csupán fantasy, hanem sci-fi és horror történeteket is magába foglal. Lássuk, mennyire működnek ezek egy kötetben.
Mint megszokhattuk Sapkowski nem az egyszerűségéről híres történetmesélő. Novelláiban ugyanúgy hozza a szabadszájúságot, a humort, és az odafigyelést igénylő történetvezetést. A novelláskötetek többségére jellemző hullámzó élvezeti értéket a Maladie és más történetek is magában hordozza.

Ami tetszetős az egyszeri olvasónak és a megrögzött Sapkowski rajongóknak egyaránt, hogy a novellákat maga a szerző vezeti fel, hol hosszabban, hol rövidebben. Ezek az felvezetők nem csupán a történetek keletkezéséről árulnak el többet, hanem jobban megismerhetjük általuk magát a szerzőt is.
Tudtátok például, hogy Sapkowski igazi macskabolond? Ugyanis két novellájában is kulcsszerepet kapnak a macskák.
Bővebben a Roboraptoron írtam a kötetről:

Nem_Zárolt_Szekció_Anna P>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

A kötet 8 elbeszélést tartalmaz; novellánál hosszabb terjedelműek, de azért kisregénynek talán még nem nevezném őket. Sapkowski alapvetően a fantasy műfajban mozog, de a szövegek között scifi, horror és realista történet is helyet kapott – szóval tematikailag igen sokszínű a kötet. Ahogyan a Vaják sorozatból már megszokhattuk, most is a klasszikusokból merít ihletet bizonyos történetekhez a szerző – ez egyébként a posztmodern irodalom sajátossága, abszolút gyakori és Sapkowski maga is reflektál rá ("Azt az írót pedig, aki azt állítja, hogy ötleteinek többségét nem az olvasmányaiból meríti, hazugnak nevezem. Magyarázatul hozzáteszem, hogy nemcsak az újságokat, hanem a mozit és a tévét is az olvasmányok közé számítom.") –; átdolgozza például a Brémai muzsikusok Grimm-mesét, valamint Trisztán és Izolda történetét is.

Különösen tetszett a könyv szerkezete, ugyanis az elbeszélések előtt mindig szerepelt néhány oldalban a szerző visszaemlékezése az adott történet megírásának körülményeiről; milyen okból írta meg, miből merített ihletet, mi lett a történet fogadtatása stb. Ezek a rövid leírások rögtön meghozták a kedvem az adott elbeszéléshez; főleg, hogy az a tipikus Sapkowski-stílus erősen érzékelhető volt itt is – olyan geraltos módon cinikus-szarkasztikus, amit egyébként imádok.

A kötet borítója ugyancsak megnyert magának. Nagyon tetszik ez a világoskék, télies színvilág (bár lehet, hogy csak nekem tűnik téliesnek…ki tudja?), magányos alakkal az előtérben.

Örülök, hogy elolvastam. A Vaják rajongóinak jó szívvel ajánlom a kötetet, azzal a novellásköteteknél alkalmazott jótanáccsal együtt, hogy ne rohanjanak vele. Érdemes a történetek között megpihenni egy kicsit, hogy leülepedhessen az élmény, és ne folyjanak össze a történetek az emlékeinkben. :)

mariannkiss1980 P>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

Furcsa és érdekes válogatás. Vaják sorozatot is igazán akkor szerettem, amikor még csak novellák voltak, Sapkowski most is hozta a kötelezőt.
5 csillagot nem kap, mert nem tetszett mindegyik, de érdemes elolvasni a könyvet.

Novák_Natália I>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

Gyanakszom, hogy Sapkowskinak mintha jobban állnának a rövidebb történetek, bár a regényeitől is el vagyok bűvölve. Felüdítőek voltak a különböző témák, nem is tudnék kedvencet választani. Ami még remekül áll neki, az az újramesélés. Imádom felfedezni az eredeti történet morzsáit, aminek az új köntös más megvilágítást ad, kibont, teljessé tesz, elvarázsol. Nagyon tetszettek a bevezetők a novellák keletkezésének körülményeiről, néhol emlékezetes, kicsit nyers beszólásokkal, mint ez: „Azt az írót pedig, aki azt állítja, hogy ötleteinek többségét nem az olvasmányaiból meríti, hazugnak nevezem.” A Muzsikusokat kicsit igazságtalannak éreztem, mert nem mindenki állatkínzó, vagy csak remélem, hogy egyetlen kisfiúnál azért több jó ember van. Elégedettséggel tölt el viszont, az egész könyvön végighúzódó motívumként, hogy a gyengébbek (állatok, nők…) kínzóit végre nem kell megérteni (azért csinálják, mert megtehetik), nem kell az emberi oldalukat keresni valami félreértelmezett humanizmusból, egyszerűen meg lehet torolni. És végre az eltűnő, vigyort ottfelejtő macska szemszögéből is olvashattam az Alice-t. Ez a macsek mindig is mozgatott.

Tyrion_megmondja>!
Andrzej Sapkowski: Maladie és más történetek

Többre számítottam mint amit kaptam. A Huszita-trilógia után és még a Vaják-sorozat előtt (de a sorozat 1. és 2. évadán túl) is azt a véleményt tudom megfogalmazni, hogy nem fogott meg igazán. Bár valószínűleg túl nagy elvárásaim voltak a méltán világhírneves szerzőnk önálló elbeszéléskötete iránt. Mindenesetre néhány mozzanat egész jó volt, hozta az amolyan „spakowski-élményt”, de összességében biztosan nem éri el a maximum értékelési lehetőséget.

Luna_Dephensis>!

– Minden Isten kezében van, sicut in coelo et in terris, amen.
– Lehet, hogy in coelo minden, de in terris biztosan nem minden.

Ginál_István>!

A délután igazán érdekesnek ígérkezett, egyike volt azoknak a pompás délutánoknak, amelyek kizárólag azért vannak, hogy hosszadalmas és édes far lientével töltsük meg őket, amíg csak nem érzünk élvezetes fáradtságot a lustálkodástól. Világos, hogy az ilyen kegyelmi állapot nem érhető el csak úgy magától, előkészület nélkül és tervezés nélkül, akárhol vízszintes testtartásba heveredve. Nem, kedveseim. Megköveteli az előzetes aktivitást, szellemi és fizikai téren egyaránt. A tunyaságért, ahogy mondják, meg kell dolgozni.

Ginál_István>!

Én ellenben bátorkodom azt a nézetet hangoztatni, hogy a nyelveket nem tudók fogyatékos és sajnálatra méltó gyengeelméjűek, és nem az afféle táblákat kell törvényileg üldözni, mint a Café, a Sex Shop és az Irish Pub, hanem azokat, amelyeken ilyenek állnak: Alkat részek, Fojó javítások és Szervíz. Az utóbbiak, amelyekből manapság igen sok van, bűnösek, az előbbiek pedig mindenki számára világosak és érthetőek – a kreténségektől érintetteken kívül, ez nyilvánvaló.

193. oldal - Aranyló délután (előszó)

Novák_Natália I>!

Nem csoda, mondták a macskák, hogy ha valaki a pusztulás határán tévelyeg, mérgek és betegségek fertőzik és emésztik, az gyűlöli az életet, a fürgeséget és az erőt. Hogy aki ingatag, nyugtalan, az tébolyult dühvel reagál mások meleg, bolyhos, doromboló nyugalmára.

BBetti86>!

A természetben, gondolta Monika, a szépségnek célja van, nem pusztán esztétikai a szépség. Célja van, még ha a gyilkolás is a cél.