Erzsébet ​és Margit 39 csillagozás

A Windsor nővérek intim világa
Andrew Morton: Erzsébet és Margit

A ​korona című sorozat rajongói minden bizonnyal örömmel fogadják ezt a remek életrajzot a New York Times bestseller szerzőjétől, amely az örökös reflektorfényben élő II. Erzsébet királynő és húga, Margit történetét dolgozza fel.

A nővérek mindig közel álltak egymáshoz, és jó barátok voltak. Azonban amikor a sors furcsa fintorának köszönhetően nagybátyjuk, VIII. Eduárd úgy döntött, hogy lemond a brit trónról, kettejük kapcsolata hirtelen megváltozott. Margitnak attól kezdve kötelessége volt teljesíteni Erzsébet kívánságait, és pukedliznie kellett a nővére előtt, akit addig csak Lilibetnek hívott.

Erzsébet mindig sztoikus nyugalommal, derűsen fogadta húga különcségeit, de Margitnak küzdenie kellett azért, hogy megtalálja helyét és pozícióját a rendszerben. Az sem volt számára könnyű, hogy megfeleljen a környezete elvárásainak, és ez gyakran vezetett feszültségekhez. Ismert történet, hogy a királynőnek kellett közölnie Margittal az egyház és a kormány döntését, mely… (tovább)

Kossuth, Budapest, 2022
Kossuth, Budapest, 2022
384 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635446681 · Fordította: Németh Dorottya

cintiatekla P>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Az Erzsébet és Margit – A Windsor nővérek alapvetően egy pozitív hangvételű életrajz, melyben II. Erzsébet királynő mellett a húgát, Margit hercegnőt is jobban megismerheti az olvasó. Az információanyagot tekintve részletes, ám mégis olvasmányos a stílus, és annak is tartogathat újdonságokat, akinek nem teljesen idegen a brit királyi család témája.

Nem utolsó sorban pedig engem ez a könyv is elgondolkodtatott. Gyakorlatilag a két nővér is valamilyen szinten a rendszer áldozata, ahogyan a 20. században sok más királyi családtag is. Továbbá Margit hercegnő ékes példája annak, amikor egy személyiség egyszerűen nem kompatibilis azzal, amit rá akarnak erőltetni. A lázadó és nyughatatlan megjelenése mögött bele sem merek gondolni, hogy mennyire boldogtalan lehetett. Az viszont becsülendő, hogy “tartalékként” valószínűleg sosem fordult meg a fejében, hogy bármilyen formában is elárulja a nővérét, vagy a szüleit…

Akit érdekel a téma, annak érdekes és elgondolkodtató olvasmányélmény lehet.

Bővebben: https://www.gyorgytekla.hu/2023/04/andrew-morton-erzseb…

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

A kötet nagyon részletesen bemutatja életük fontosabb pontjait, de úgy éreztem inkább szól Margitról – emiatt számomra hiánypótló volt. Intim, családi pillanatokról is olvashatunk, ill. arról a kettősségről, hogyan viselkedtek a nővérek egymással ill. a rangban alattuk állókkal. Magyar olvasóként érdekes volt a média és közvélemény megállapításairól is olvasni, melyek folyton megfigyelték és bírálták a királyi család lépéseit.

Nagyon részletes memoárról van szó, amely sok újdonságot tartogatott számomra, korábbi olvasmányélményeim ellenére. A könyvet azoknak is ajánlom, akik még nem olvastak Erzsébet királynőről vagy a királyi családról, mert megismerhetik belőle a legfontosabb tényeket, eseményeket, családi kapcsolatokat. A kötet még inkább szól azoknak, akiket Erzsébet királynő húga, Margit sorsa érdekel. A szerző egy ponton reflektál is A korona sorozatra, ahol szerinte karakterét másképp mutatták be, mint a valóság. Emiatt azoknak is ajánlom, akik látták már a sorozatot és bővebben érdeklődnek élettörténete iránt.

cseri>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Lassan már tényleg szakértőnek érzem magam a témában. Amúgy ezt a könyvet most főleg azért kezdtem olvasni, mert annyira fáradt voltam, de közben meg utálom, ha annyira kimerült vagyok, hogy nem tudok már olvasni sem, ez tűnt a legkönnyebben befogadhatónak. Nyilván fogalmam sincs, mennyire van „igaza” Mortonnak, de az arányokat jól eltalálta. Főleg Margitról lehet sok minden megtudni, de a királynőről alkotott képet is árnyalja.
Egy időre viszont elég volt a Windsorokból.

Pumukli82 >!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Olvasmányos életrajz ami inkább Margit és Erzsébet. Jó volt végre kicsit Margiról többet megtudni. Sok érdekes új dolgot is olvastam a kapcsolatukról, gondolataikról. Családi, magánéleti történeteket is kapunk. Kicsit kívülállóként olvastam, mert ugye Angliában napi szinten a média közvetített róluk és kicsit olyan érzésem volt olvasás közben mintha ez tudnom kellett volna vagy látnom kellett volna.

Kisördög>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Tetszett a könyv, főként amiatt, mert gyakorlatilag az általunk kevésbé ismert Margit hercegnő életéről szól. Megtudhatjuk, hogy Margit sosem volt egy sótlan angol úrinő, fiatalon igazi celeb volt, aki habzsolta az életet (sőt a férfiakat is), bár azért a könyv igyekszik a jó oldalát bemutatni, így nárcisztikus, felsőbbrendűségét abszolút előtérbe helyező személyiségére csak finom utalások vannak. A királyi család „jó” oldalát kapjuk, bár sok esetben teljesen logikus, nem bulvár, nem botránykereső érvelés, levezetés alapján láthatjuk, hogy Erzsébet döntései mögött húga érdeke állt, és nem kívánt a boldogsága útjába állni. A könyv stílusa olvasmányos volt és sok új információt megtudhattunk, bár néhol -lehet a fordítás hibája miatt-, mintha lenne benne pár tévedés: pl.a 60as években Jackie Chan, mint a férje szeretője….persze lehet, hogy egy másik Jackieről van szó:)

Ildiee>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Érdekes volt ebből a szemszögből olvasni a királyi család életét. Elég részletesen mutatja be elsősorban Margit nagy pillanait. Margit nyitott, vidám személyiség volt, szinte teljesen Erzsébet ellentéte. Illetve nem is ez a jó szó rá, hiszen a királynőnek is jó humora volt, de neki bele kellett illeszkedni a jövendőbeli szerepébe.Viszont egyikük sem élvezhette a boldog gyermek-és kamaszéveket. Az egész életük a megfelelésről, a teljesítésről szólt. Az angol nyilvánosság és sajtó nekem mindig nagyon furcsa innen Magyarországról, aztán ha olvasok róla kiderül, hogy mindent is megírnak, lehoznak. Nehéz lehetett ebben a légkörben élniük, ugyanakkor teljesen elszeparáltam éltek a hétköznapi emberektől.

BBetti86>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Andrew Morton könyvére nem is tudom, mi lenne a jó jelző. Egyértelműen nem regény, de túl sok van benne a szerző véleményéből, hogy simán életrajzként olvassam. Hajlok arra, hogy a Windsor nővérek portréjaként emlegessem.

Hiszen Morton azzal akar több lenni egy életrajznál a sok közül, hogy nem egy személyt tesz a középpontba. Elizabeth és Margaret – a könyvben Erzsébet és Margit, de annyira gyűlölöm a nevek magyarosítását, hogy hanyagolom – is megkapja a reflektorfényt, és pluszban ki van hangsúlyozva, hogy egymással mikor milyen viszonyban voltak. A fordulópontoknál mindig ott van, hogy a testvérük mit tett abban a helyzetben, hogy reagált. És ez az a rész is, amiben Morton spekulál, mert nagyon kétlem, hogy első kézből származó interjúja lenne arról, hogy mit gondolt a királynő, amikor a húga engedélyt kért tőle, hogy hozzámehessen egy elvált férfihoz.

Ha választanom kellene, hogy ez melyik testvér története inkább, Margaret lenne kiemelve. Vele több minden történt, bulvárosabb és látványosabb volt az élete. Elizabeth kapcsán azt tudja csak újramesélni, amit már fejből fújunk, és amit a róla szóló könyvek, regények annyira szeretettel emelnek ki. A gyerekkortól érzett kötelességtudat, a makacs szerelme és harca a görög hercegért. Utána folyamatosan Margaret van az előtérben, a királynő háza táján legfeljebb a gyerekei okoznak botrányokat. Margaret viszont spoiler

Viszont, végig figyel arra, hogy hangsúlyozza a két testvér nagyon eltérő vérmérsékletét. Hogy mégis kitartottak egymás mellett, és bár nagyon más emberek, a vér és az egymás iránti hűség összekötötte őket.
Morton ki is tér arra, hogy cáfolja, amit a média és pl. a The Crown a jobban hangzó történet miatt mesél. Magyarázza, hogy a királynő látszólagos közönye és hidegsége mögött milyen személy rejtőzik. Van egy egészen megható rész arról, hogy spoiler Magyarázza, hogy spoiler A másik oldalról meg azt ragadja meg, hogy spoiler

Ahogy lineárisan meséli a két Windsor életútját, kitér a botrányokra, és mikor mit jelentetett meg a sajtó. Ettől kissé krónikának is tűnik, és engem elgondolkodtatott, hogy milyen forrásokból dolgozhatott. Mert alapvetően nem beidéz, nem interjúkat közöl – bár van más interjúkból egy-egy mondatnyi kiemelés. Saját szövegében elmondja a két életutat, a saját megjegyzéseivel és szavaival. A végén különben van egy jó hosszú forráslista, de ettől függetlenül megvolt végig az érzésem, hogy nem regény, nem memoár, nem is sima életrajz.

Sok szereplőt megismertet, több helyszínt és igyekszik széles képet rajzolni. Nem csak a testvérek véleménye és viselkedése van benne, hanem a környezetükben levőké is.

Jellemző a tisztelet is a hangnemére. Nem bulvár kötetet akart írni, szinte inkább védelmezőnek és megmagyarázónak éreztem. Keresi az emberit, a mindenki számára érthetőt a királyi család tetteiben és döntéseiben. Szerencsére azért nem egy rajongói írás, de pártatlannak se mondanám.

A végére került képmelléklet, amit jól is esett átlapozni. Meg lehetett keresni, amiről és akikről olvastunk. Még közelebb hozta a történet alakjait.

A végére talán azt hagynám, hogy ír egy jelenségről, amit igaznak érzek, és Angliában még igazabb lehet. Hogy a Windsorok életét lassan már szappanoperaként követi a világ. Ha úgy tetszik, nézzük is. Folyót lehetne rekeszteni a róluk készült műsorokkal, filmekkel, könyvekkel.

melcsicsusz>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Erzsébet és Margit, akik hercegnőnek születtek. Erzsébetből sokkal hamarabb lett királynő, mint azt bárki gondolta volna. A szűk családi kör, a szülők és a lányok valóban családként éltek, mindent megtettek ennek érdekeben. VI. György trónra lépése, a II. világháború, majd Erzsébet váratlan királynővé válása eltüntette azt az idillt, ami jellemezte a családi életet. Már gyerekkoruk óta látszódott teljesen más személyiségek, de az egymás iránt érzett szeretet, tisztelet és kitartás végig jelen volt az életükben. Ebben a könyvben többet megtudunk Margit hercegnő személyiségéről, kicsapongó életéről és érdeklődési köréről. spoiler Én ajánlom mindenkinek, aki szeretné jobban megismerni a néhai Margit hercegnő életét és kapcsolatát a néhai II. Erzsébet királynővel.

Takkancs90 P>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

Nagyon izgalmas és érdekes olvasmány volt. Teljesen lebilincsel ennek a családnak a története, az emberek, a személyiségük. Sok mindent tanultam róluk és az életükről. Erzsébetet csak tisztelni tudom, azért amit az országáért tett. Margitot is sokkal jobban megértettem a könyvből.

Szencsike P>!

Andrew Morton: Erzsébet és Margit A Windsor nővérek intim világa

A rózsa és a bimbó, a Királynő és az örök „második”. Két teljesen ellentétes testvér, akiknek az életútja messze máshogy alakult, mint ahogy igazán szerették volna, de mégis elképesztő módon összezártak, ha közösen kellett megküzdeniük a nehézségekkel. Igaz ezek a nehézségek a Korona, a Brit Birodalom érdekei voltak egyes esetekben, és bár másképp alakultak volna az események bizonyos kérdésekben. A könyv vége felé inkább Margit hercegnő nézőpontjából látjuk az egyes eseményeket, de talán jobb is, mert az ő nézőpontja az amit keveset láttak az emberek annak idején.
Nagyon olvasmányos könyv, és ez is sok gondolkodni valót ad a Royal Family zárt ajtók mögötti életéről.

theodora P>!

Ami Davidet és Bertie-t illeti, a közhiedelem úgy tartja, hogy a Windsor-ház minden tagjának megvan a maga árnyéka: a jó fiú a királyi család rebellise mellett. A lázadó extrovertált az észszerűen viselkedő introvertált mellett.Vilmos, a józan és Henrik*, a vadóc. Diána**, a tartózkodó és Fergie, a harsány. A Nap és a Hold. Ezek a sztereotípiák gyakran rejtik el a valóság egy részét, más részét pedig éppen hogy felszínre hozzák. és mégis minden királyi páros – ahogy minden normális testvérpár is – éppen ebből az aszimmetriából táplálkozik, és mindkét fél azt a teret foglalja el, amelyet a másik hagy neki.

A dolgok megváltoztak.

Averie >!

Minden különbözőségük ellenére mindkettőjüknek volt egy közös, állandó, mélyen gyökerező ézése: a magány. Mindkét testvért jól ismerték világszerte, és szinte állandóan emberek vették körül őket. Mégis, sok szempontból megfejthetetlenek maradtak egymáson kívül mindenki más számára. Mivel mindig a figyelem középpontjában álltak, soha nem lehettek „normális” kapcsolataik. Ebből a csodálatos elszigeteltségből kovácsolták össze elválaszthatatlan, ösztönös köteléküket. Az egyik „bimbó” volt, a másik „rózsa”, de mindketten ugyanabból a szárból nőttek ki.

Lívia_Gyurina>!

Churchill örök romantikus lévén azt felelte, a politikusoknak nem kellene szívügyekbe avatkozniuk. „Milyen gyönyörű pár! – sóhajtott. Egy gyönyörű ifjú hölgy az udvarból feleségül megy egy fiatal pilótához, aki épen és egészségesen tért vissza a háború borzalmaiból!” Felesége döbbenten csattant fel: „Winston, ha megint felemlegeted Eduárd lemondását, elmegyek! Kiveszek egy lakást Brightonban, és ott fogok élni!”

Lívia_Gyurina>!

Előző hétvégén felhívta az egyik éppen partit adó barátját, és azzal fenyegetőzött, hogy ha az illető nem megy át hozzá azonnal, akkor kiugrik a hálószobája ablakából. A barátja izgatottan telefonált a Sandringhamben tartózkodó királynőnek, aki nyugodt hangon válaszolt: „Folytassák csak a partit. A hálószobája a földszinten van.” Hasonlóképpen reagált az anyakirályné és a család többi tagja is. Olyan világban éltek, ahol a betegségeket egy hosszú sétával gyógyították, a mentális rendellenességekről pedig egyáltalán nem is vettek tudomást.

Kisördög>!

344

gorgo93>!

[…] De nem csupán Margit megszületése okozta ezt a lelkes rajongást. Amikor a babát október 30-án megkeresztelték, ugyanazt a csipkeruhát adták rá, amit négy évvel korábban Erzsébetre. A hercegnő megbabonázva bámulta, majd ezt suttogta: „Rózsabimbónak fogom hívni. Látjátok, még nem igazi rózsa.” Ezeknek a szavaknak nagyobb jelentőssége volt, mint gondolta volna. Margaret Rose mindig bimbó maradt, a ki nem teljesedő lehetőség szimbóluma, olyan valaki, akit a konvenciók gúzsba kötöttek, és aki mindig arra vágyott, hogy kitörjön.

theodora P>!

Ő már nemcsak Margó nővére, hanem királynő is, akinek alkotmányos kötelezettségei vannak.

theodora P>!

A két nővér kapcsolata ellentmondásos és konfliktusokkal teli volt, ugyanakkor szerették is egymást. Sokszor összeakaszkodtak apró-cseprő vagy éppen fontos dolgok miatt. Erzsébet és Margit közös világát ez a „húzd meg, ereszd meg” játék, ez a csapongás ragaszkodás és távolságtartás, szeretet és féltékenység között határozta meg.

könyvturmix>!

Fülöpnek is megvoltak a módszerei arra, hogyan lehet gyorsan bevonni Tonyt a balmorali szabadtéri programok örömébe. A kezébe adott például egy horgászbotot, és arra kérte, hogy üljön le egy székre a gyep közepére, és gyakorolja a horgászást.