Apámat ​nem láttátok? 19 csillagozás

Andrew Faludy: Apámat nem láttátok?

Faludy András (Andrew Faludy) – a népszerű magyar író, költő, műfordító Faludy György Angliában élő fia – fanyar humorral meséli el nem mindennapi gyermekkorát. Kötetünk számos aspektusból is érdekes. Az Apámat nem láttátok? első megközelítésben egy az édesanyját 1963-ban, 9 évesen elvesztő kisfiúból felnőtté váló férfi története. Másrészt egy olyan ember regényét olvashatjuk, aki a XX. század egyik legkalandosabb sorsú magyar írójának gyermekeként élte át a 60-as 70-es évek önmagában is regénybe illő időszakát. A kézenfekvően adódó harmadik réteg a páratlan sorsú apa és a kezdetben nehezen tájékozódó fiú kapcsolatának – pontosabban szólva az igazi kapcsolat hiányának – kevéssé szokványos története.

Glória, Budapest, 2002
190 oldal · ISBN: 9639283673 · Fordította: Bart Dániel, Varró Dániel

Málta

Sándor_Langer_Pudingman P>!
Andrew Faludy: Apámat nem láttátok?

Faludy élt 95 évet, a fia csak 55-öt. Nem sokat örökölt az apja génjeiből, többek között az íráskészséget sem…

Andrew Faludy: Apámat nem láttátok?

Nagyon megharagudtam Faludy Györgyre a könyv olvasása közben. Azért, mert a fiát ennyire ebek harmincadjára hagyta. A fiú 9 évesen vesztette el édesanyját, ettől kezdve hányatottá vált az élete. Apja egy borzalmas bentlakásos iskolába dugta, ahol alig kapott enni és bántalmazták, Később is csupa vándorlás volt az élete, sosem tudhatta, hol fogja tölteni a következő időszakot.
Faludy György csak verseket tudott írni, gyereket nevelni nem. Szerintem meg se nagyon próbálta. Ö maga is csak hánykolódott a művészlét hullámain, András pedig úgy élt meg, ahogy tudott, rokonok, nagymamák, s apja barátai segítségével.
Élete első 18 évéről mesél a fiú. Utánanéztem, ötvenegynéhány évesen meghalt. Talán hányatott gyerek-és ifjúkorának is része volt ebben.

nagy_anikó>!
Andrew Faludy: Apámat nem láttátok?

Ahogy néztem az értékelések az olvasás elkezdése előtt (bizony igen megoszlanak) hát vaciláltam az olvasást illetően. Most egy tapasztalattal lettem gazdagabb, nem biztos, hogy el kell olvasni egy könyvet, amit egy híres embere gyereke ír. Andrew Faludy nem csak anyátlan árva volt, de egy élő apa mellett mégis apátlan is.

Clio404>!
Andrew Faludy: Apámat nem láttátok?

Érdekes világot tár elénk a könyv. Sajnálom Andrew Faludyt a hányattatott gyermekkora miatt, mindig is sejtettem, hogy nem lehetett egyszerű dolga Faludy György fiaként, azonban ez a mű engem is meglepett. Könnyen olvasható könyv, viszonylag gyorsan lehet vele haladni. Különösen tetszett, hogy olyan ismert emberek (írók, művészek, közéleti személyiségek) is felbukkantak benne, akikről már máshol is hallottam és olvastam, jó volt róluk kicsivel többet megtudni.

Horváth_Gergely_Gőte>!
Andrew Faludy: Apámat nem láttátok?

Izgalmas és olvasmányos. Aki szerette Faludy György életrajzi regényeit, annak mindenképp ajánlom, mert árnyalja kicsit az ott festett képet. Emellett mindenképp érdekes, ahogy egy a 60-as években tizenéves fiú szemüvegén át felvillan 4 teljesen különböző kultúra: Tanger, a hely ami kívül esik az európai kultúra határán és a higiéniai elvárásokon, különcök és menekültek találkahelye; az akkori Anglia, benntlakásos iskoláival; Kanada, ahol az élet nyugodt, kiszámítható és (az szerző szerint) unalmas; és persze a 60-as évek Magyarországa, ahol a szerző újra megtanulja 2 éves korában elfelejtett anyanyelvét. Sok érdekes és izgalmas történet, sok érdekes részlettel. Csak azt sajnálom, hogy az író csak 18 éves koráig írja meg életútját, mert kíváncsi lettem volna az azt követő időszakra is.

violina>!
Andrew Faludy: Apámat nem láttátok?

A „nehéz gyermekkorom volt” című mondat Faludy András esetében teljesen megállja a helyét.
A könyvben életének első 18 évét meséli el, évek, helyszínek alapján idéz fel fontos és kevésbé fontos eseményeket, néha ad-hoc módon történetekkel, emlékekkel tarkítva.
Azoknak, akik ismerik Faludy György 'Pokolbéli víg napjaim' c. könyvét, lesz egy-két ismerős mozzanat- persze mindent más perspektívából látunk.
(Faludy András Angliában élt, tanárként dolgozott; magyarul más műve nem jelent meg. Fiatalon, 55 évesen halt meg 2010-ben.)

Anó P>!

Történelemórán Erasmusról semmi mást nem tanultunk azon kívül, hogy orrának híresen különleges formája volt

Anó P>!

De mivel apám magával hozta a könyvtárát, rendszertelen olvasási programba fogtam, aminek során minden megfelelően lázító könyvet magamba szívtam, amit apám csak találhatott, kezdve Jack Kerouac Útonjával és természetesen J. D. Salinger Zabhegyezőjével. Marvell költeményeit olvastam, Voltaire Candide-ját, valamint Camus-től a Közönyt.

Anó P>!

Közösen elhatároztuk, hogy fennmaradunk megnézni a napfelkeltét – jellegzetes hatvanas évekbeli gesztussal. Azon a keserű hajnalon az ólmosan nyomasztó ködfátyolos ég súlya alatt a napot nem lehetett látni, csak sápadt fénysugarak szüremlettek át a felhőtakarón.

Anó P>!

Kellerman Éva elvitt egy kenti bentlakásos iskolába, ami nyáron gyermekek gyűjtőtáboraként funkcionált. Különös hely volt. A főnővér bűbájos pótanyukát játszott az első este. Huszonnégy óra alatt azonban dühödt sárkánygyíkká változott, és ezt egyáltalán nem bírtam megemészteni.

Anó P>!

A nagyanyámmal való érzelmes viszontlátás előtt jutott időm a már régóta esedékes fürdésre és tiszta ruha felöltésére. Nagyanyám azonban kételkedett.
– Ki ez a piszkos tróger? – kérdezte.
Egy ideig még ellenállt, mielőtt elfogadta volna a nyilvánvaló igazságot. Aztán hisztérikus lelkesedésben tört ki, aminek megkoronázásaképp elájult. Csodás.

Anó P>!

Képzeljünk el egy olyan társadalmat, ahol ha akarsz venni egy sötétzöld melegítőfelsőt, minden boltban ugyanazt a formájú és színű darabot találod, valami epezöldes citromzöld árnyalatban. Nos, ez a kommunizmus. Pontosabban, a magyar kommunizmus. Lengyelországban melegítő sem lenne, semmiféle, még sok pénzért sem, mert a boltokban nincs más, mint fenyőfából készült ajtógomb. Mindazonáltal a lengyelek jómódúnak számítottak az oroszokhoz képest, ahol a boltokban egyáltalán nem volt semmi.

Anó P>!

Ha nem követem el azt a hibát, hogy visszatérek megkeresni a régi helyszíneket., olyanok maradnak, amilyenek régen voltak, változatlanul. Én inkább emlékezem.

Anó P>!

Nekibátorodva megrendeztem első igazi vad házibulimat. Meglepetésemre a meghívottaknál jóval többen jöttek el, akik közül néhányat nem is ismertem. Emlékszem, hogy a forrón lihegő Je t’aime-et többször is lejátszották, miközben a sötét sarkokban tinédzserek kísérleteztek egymást fogdosva. Mindenki rettenetesen részeg volt, a buli nagyon jól sikerült.

Anó P>!

Amikor pedig az iskolába menés egyáltalán nem tűnt kifizetődőnek, igazolásokat gyártottam – szóvirágokkal ékes prózai mesterműveket, ha szabad így mondanom.

Anó P>!

Mint kiderült, Susan családja előszeretettel járkált meztelenül. Meghökkentő, hogy mennyi kanadai van, aki bár sikítva menekül, ha a postás meglátja őket alsóneműben, hajlandó több száz kilométert autózni fel északra, csak azért, hogy meztelenül fürdőzhessen.