Az ​építészet 4 csillagozás

Andrew Ballantyne: Az építészet

Az építészet című könyv tartalma:
Az ember egyéniségét az a kultúra formálja, amelyben felnő, amelybe – akár tudatosan, akár tudattalanul – maga is belekapcsolódik. Az építészeti kultúrával az is nap mint nap találkozik, aki ritkán olvas könyvet, csak véletlenül hall zenét és nem jár múzeumba. Andrew Ballantyne megmutatja, milyen üzeneteket küldenek felénk az építészek és az épületek, hogyan értelmezhetjük ezeket mi, és hogyan élhetjük mindennapi életünket a barátságos vagy éppen zord házak között. A könyv mindeközben bevezeti az olvasót az építészeti stílusok, módszerek és funkciók rejtelmeibe is.

Eredeti cím: Architecture. A very short introduction

Eredeti megjelenés éve: 2002

Magyar Világ, Budapest, 2004
142 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639075280 · Fordította: Mahler Zoltán

Andrew Ballantyne: Az építészet

Andrew Ballantyne szakkönyvére teljesül az összes kritérium, ami szerintem igazán élvezhető kiadvánnyá varázsolja még a legszárazabb elméletet is! :) Nemcsak érdekes, könnyen érthető, hanem egyúttal izgalmas is! Hogy lehet izgalmas egy szakkönyv? Nos, egész egyszerűen úgy, hogy a szerző olyan ügyesen adagolja az „anyagot”, olyan frappánsan meséli el, írja le, hogy teljesen átadjuk magunkat az új ismereteknek, úgy érezzük, magunk is ott vagyunk a történelem egy-egy pontján, és mintha a szerzővel együtt, élőben vizsgálnánk meg az egyes épületeket, építészeti stílusokat.

Jó szívvel ajánlom ezt a könyvet mindazoknak – akiket legalább egy kicsit is –, de érdekel az építészet, és a történelmet sem vetik meg.

Azért vontam le fél csillagot, mert nagyon kevés fényképet tartalmaz a könyv, pedig ez egy olyan mű esetében, ahol épületeket elemzünk, nem lenne hátrány.

schummyka
Andrew Ballantyne: Az építészet

A könyv előszavából: Ebben a kis könyvben azt próbáljuk meg bemutatni, hogyan működik, hogyan hat az építészet. Az épületek védenek az időjárás viszontagságai ellen és teret adnak mindennapi életünk gyakorlati mozzanatainak, ám „építészet” nem létezhet kulturális dimenzió nélkül – s ez gyakran elkerüli figyelmünket. Kötetünk első fejezete azzal foglalkozik, hogy miként függenek össze az épületek önmagukról alkotott képünkkel. A második fejezet arról szól, hogyan hasonulnak egymáshoz az épületek, hogy ezáltal a megfelelő üzenetet közvetíthessék agy adott kultúra „beavatottjainak”. A harmadik fejezetben azt vesszük szemügyre, mi tesz bizonyos épületeket kulturálisan fontosabbá másoknál. – ez tökéletesen jellemzi is. Továbbá 25 (fekete-fehér) ábra található benne magyarázattal (azaz épület neve, helyszín, építész neve és az is hogy mikor épült)
Kisebb méretű könyv (kb. 18x11 cm), szóval egy pár óra alatt el lehet olvasni az egyébként nagyon jól megírt (lefordított) szöveget.
(Azt még hozzá kell tenni, hogy eléggé „hullámzó” a könyv ára…én pár éve Alexandrás nyár végi akcióban jutottam hozzá pár100 forintért – annyit mindenképp megér a könyv! :) #egynapalatt

Ninácska P

Szembesülve az épületek sokrétű viszonyrendszerével, az építészettörténész általában kiemeli és előtérbe helyezi e vonatkozások valamelyikét.

Ninácska P

Már a XIX. században elhangzottak az építészet új arculatának megalkotását, a korábbi századok által szabott ruhák levetését sürgető felhívások.

Ninácska P

Egy bizonyos kultúrának nem létfeltétele, hogy nagyon sok embert foglaljon magába.

Ninácska P

A megszokás egyike azon tényezőknek, amelyek segítenek abban, hogy jól érezzük magunkat a világban.

Ninácska P

Megesik, hogy a tervezők által az épületbe kódolt szimbolikus üzenet nem fedi a mai néző által dekódolt jelentést.

Ninácska P

A meggyőzés első módja a józan érveket felvonultató okfejtés.

Ninácska P

Egy épület számos jelentést hordozhat egyidejűleg.

Ninácska P

A középületek ma sokkal inkább rászorulnak a nyilvánosság előtti igazolásra, mint régebben.

Ninácska P

Az ókori görög világ egyik legfontosabb kultikus helye a Parnasszosz hegyének lejtőin fekvő Delphoi volt.

Ninácska P

A görög világ minden sarkából érkeztek emberek, hogy a delphoi jós kinyilatkoztatásait meghallgassák.