A ​forrongó folyó 13 csillagozás

Kalandozások és felfedezések Amazóniában
Andrés Ruzo: A forrongó folyó

„A folyó folyton emlékeztet arra, hogy a világ még mindig tele van felfedezni való csodákkal, és ezeket nem feltétlenül az ismeretlen sötétjében találhatjuk meg, hanem a hétköznapi élet fehér zajában is: olyan dolgokban, amelyeket jóformán észre sem veszünk, amelyekről már szinte el is feledkeztünk.”

Vajon tényleg létezik a spanyol konkvisztádorok végzete, a rejtélyes folyó, amelynek olyan forró a vize, hogy az állatok, amelyek beleesnek, megfőnek benne? Andrés Ruzo, a fiatal geológus egy gyermekkorában hallott legenda alapján kezdi kutatni az eddig dokumentálatlan természeti jelenséget az Amazonas vidékén, de felfedezése váratlan következményekkel jár: választania kell a folyót szentként tisztelő helyiek, a perui kormány és az olajtársaságok egymással ellentétes érdekei között. A forrongó folyó felfedezésének történetében a modern tudomány csap össze egy tradicionális világképpel.

Eredeti megjelenés éve: 2016

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ted Books HVG Könyvek

HVG Könyvek, Budapest, 2017
HVG Könyvek, Budapest, 2017

Bori_L>!

Andrés Ruzo: A forrongó folyó Kalandozások és felfedezések Amazóniában

Andrés Ruzo az új hősöm. kár, hogy már van felesége Az van, hogy én lélekben egy igencsak felfedezőlelkű egyén vagyok (kívülről mondjuk ez nem nagyon látszik, de higgyétek el nekem). Ezért is szerettem bele (szó szerint) a Hosszú Föld ötletébe. Mert én is akarom, és ez óriási kitolás az univerzum részéről, hogy lekéstem a nagy földrajzi felfedezésekről, Afrika meg Óceánia feltérképezéséről meg egyebekről. Még akkor is, ha nőként nem lett volna túl nagy esélyem hajóra szállni és megnézni magamnak az óceánt.

Na, de hogy visszatérjek a témára, Andrés Ruzo azért lett az új hősöm, mert bebizonyította, hogy azért akad még felfedeznivaló ezen a bolygón. Hogy csupán a nagyképűség mondatja velünk, hogy már mindent szegletét ismerjük a Földnek, de ha kicsit mélyebbre nézünk, akkor vannak még dolgok, amik ismeretlenek előttünk. Ez valamiért megnyugtat egy kicsit (bár nem tartom valószínűnek, hogy valaha is olyan helyzetbe kerüljek, hogy én is felfedezzek egy ilyen valamit, de sose lehet tudni).

Röviden a sztori annyi, hogy Andrés Ruzo, geológus (vagy geográfus?) geofizikus PhD-hallgató doktori dolgozataként el akarta készíteni Peru geotermikus térképét és közben (egy gyerekkorában hallott mesére emlékezve) felfedezett egy folyót, amelynek szakaszonként forr a vize, de átlagban is olyan 85-86 fok körüli, és a modern tudománynak fogalma sem volt róla (a helyi indiánok persze ismerik és szent helyként tisztelik régóta). Szóval ha a perui esőerdőben van egy forrongó folyó, akkor biztos vagyok benne, hogy pl. a Himalája vonulatai, a Kalahári-sivatag meg egyéb, hasonlóan jól megközelíthető helyek is rejtenek még meglepetéseket. Ami azt jelenti, hogy még nem kell kútba ejteni a felfedezői ambícióimat. Amúgy az inspiráló sztorit leszámítva is izgalmas könyvecske, meg elég rövid is, szóval szerintem olvassátok el, aztán szervezzünk egy expedíciót. Mehetünk közelebb is.

(magáról a történetről írtam kicsit bővebben itt: https://moly.hu/karcok/935344 meg itt: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2017-08-09+…)

kormix P>!

Andrés Ruzo: A forrongó folyó Kalandozások és felfedezések Amazóniában

Andrés Ruzo Földünk egyik igazán különleges helyére kalauzolt el, nevezetesen az Amazonas akkoriban még bujább dzsungelébe, ahol nagyapja meséje szerint egy olyan folyó kanyarog, melynek vize olyan meleg, hogy szinte forr. Mókás, hogy Andrés pont geológus lett, hiszen így lehetősége nyílt megkeresni és feltérképezni ezt a titokzatos vidéket.
Kutatása során nemcsak a valóban forrongó vizű folyót tanulmányozta, hanem a helyiek spirituális örökségét is a fókuszba állította, Maestro személyén keresztül megismerhettem az amazóniai emberek szemléletét és kultúráját is.
A rövidke könyv lapjain arra is kitért a szerző, hogy a térséget mekkora veszély fenyegeti. Belegondolni is felkavaró, hogy ha egy 2013–2015 közötti időszakban is jelentős pusztítást vittek véghez az emberek, akkor az azóta eltelt években meddig fajulhatott a dolog. Mert bármennyire hangsúlyozta Ruzo a terület védelmének fontosságát, attól az még nem maradt érintetlen.
Ismét egy érdekes és tanulságos kötet volt a TED sorozatból, amit sokkal élvezhetőbbé tettek a kutatások során készült felvételek, melyek segítettek elképzelni ezt az igazán különleges helyet.

Andrés Ruzo: A forrongó folyó Kalandozások és felfedezések Amazóniában

Szívesen olvastam volna többet erről a felfedezésről és kalandról…de valószínűleg a TED Books sorozat erre ad lehetőséget. Talán egyszer megírja a szerző „bővebb lére eresztve” is, mert a téma nagyon érdekes, és a stílusa is tetszett.

FZolee>!

Andrés Ruzo: A forrongó folyó Kalandozások és felfedezések Amazóniában

Andrés Ruzo egy kutatásának történetét meséli el ebben a könyvben. Nagyapja elmesélése következtében meg akarja vizsgálni az állítólagos folyót, amely valahol mélyen az Amazonason belül folyik, és egy folyótól szokatlan módon forró, néhol a víz forráspontjáig felmelegszik. Peru geotermikus térképének elkészítése közben úgy dönt, hogy személyesen jár utána ennek a legendának.
Az út során megismerkedhetünk az ott lakó őslakosokkal, a helyi hiedelemvilággal, illetve a geológus szakmába is felületes betekintést kaphatunk. Olvasmányos, könnyed történet, amely összességében inkább az Amazonas szépségéről, a természetvédelemről szól.
Nyilvánvalóan nem ismerem a helyi természetvédelmi szabályozásokat, de furcsállottam, hogy milyen megengedően és támogatóan beszél az olajkitermelésről, szinte kívánatosnak írja le ezt az emberi tevékenységet. Szerencsére ezzel azért nem tudta lerontani a véleményemet, szerettem ezt a rövid kis könyvet.

W_L I>!

Andrés Ruzo: A forrongó folyó Kalandozások és felfedezések Amazóniában

Viszonylag rovid, konnyed, erdekes stilusban megirt beszamolo egy onmagaban alighanem csak geologusok szamara erdekes temarol: egy toresvonalak menten felbukkano forrovizes hoforrasok futotte folyo par eves vizsgalatarol a perui Amazoniaban.
A konyv meglehetosen szenzaciohajhasz alcimet es osszefoglalojat olvasva eloszor azt hittem, valami igazi, izgalmas felfedezesrol lesz benne szo, ahol a szerzo egy addig teljesen ismeretlen helyre bukkan holmi tavoli, eldugott, jaratlan dzsungelek melyen. Ehelyett kiderul, hogy egy csak szakemberek szamara ismeretlen, de mar az egesz vilagbol erkezett kulfoldi turistak sokasaga altal is meglatogatott folyorol van szo, ahol a helybeli kozosseg egy hagyomanyos „klinikat” uzemeletett a legkozelebbi nagyvarostol csak par orara! A konyvet olvasva egyre inkabb olyan erzesem tamadt, mintha a szerzo szandekosan tulozna el a hely kulonlegesseget azert, hogy a helyieket segitse, a folyo kornyeket pedig megvedje a regioban sajnos egyre inkabb elharapozo kornyezetrombolastol – illetve mintha a kozeli olajbanyasz ceg is szponzoralta volna kutatasat? ;-)
Szoval nagy izgalmakra, kalandos felfedezo expediciora ne szamitsunk, de kapunk egy rovid, konnyed beszamolot a perui Amazonas-videk egy kis szegleterol, s rajta at az egesz regiot fenyegeto problemakrol.

Riru>!

Pe-ke-pe-ke-pe-ke-pe-ke. A motoros kenu ütemes kerregéssel hasítja a Pachitea vizét. Kapitányunk egy alacsony termetű, idős amazóniai férfi, aki a tatban ülve irányítja az aprócska motort. Amikor Honoriában bemutatkozott, Guidával nem akartunk hinni a fülünknek.
– Francisco Pizarro? Mint a konkvisztádor? – kérdezem.
– Igen, uram – felelte büszkén.
Fél óráig utazunk a dzsungelen keresztül ezen a folyami sztrádán, melynek partjait sáros, meredek, négy-öt méter magas sziklák határolják. A sziklákon túl pedig már a buja dzsungel zöldell.

Kapcsolódó szócikkek: Francisco Pizarro
Riru>!

Ott a sziklán állva rájövök, hogy a folyó tanulmányozása során sokkal többet tanultam önmagamról, mint a geológiáról, a geotermikus képződményekről vagy az őshonos kultúrákról. Ahogy a Maestro mondta, a folyó majd megmutatja, amit látnunk kell. Az egyik barátom egyszer megkérdezte, miért jövök vissza újra és újra erre a helyre. Most már tudom, hogy azért, mert itt muszáj mindig ébernek lenni, muszáj szembenézni a korlátaimmal, és azokat szem előtt tartva dolgozni tovább. Minden lépésemet előre kell tudnom. A hibák következményei itt igen fájdalmasak, a figyelmetlenség errefelé luxus.