Amour-parti ​szerelmesek 7 csillagozás

Andreï Makine: Amour-parti szerelmesek

Idén a szerző harmadik, lírai és fanyar humorú jelenetekben bővelkedő regényét ajánljuk az olvasónak. Belmondo berendezkedett, felütötte főhadiszállását a Vörös Októberben, éppen félúton a helyi rendőrség és KGB zömök épülete meg az Ifjúkommunista nevű üzem közt, ahol a környékbéli, szibériai táborok összes szögesdrótját gyártották… Elfoglalta a helyét az óriásplakáton, és attól fogva a Lenin úton járó embereknek nem a rendőrök szürke egyenruháján akadt meg a tekintetük, nem is a teherautón szállított, hatalmas szögesdrót tekercseken, hanem az ő mosolyán.

Eredeti megjelenés éve: 1994

Ab Ovo, 1997
204 oldal · ISBN: 9637853596 · Fordította: Szoboszlai Margit

rijen>!
Andreï Makine: Amour-parti szerelmesek

Lendületes, izgalmas és magával ragadó. Nem számítana az ember ennyire barátságos szövegre és történetre, ha elolvassa, hogy Szibériában zajlik mindez.

Dániel_drBéza P>!

Amour-parti szerelmesek
Andrei Makine
Ab ovo Kiadó
1997
Az Amour-parti szerelmesek korábban született, mint a Francia hagyaték. Az első 1994-ben, míg a második 1995-ben jelent meg Franciaországban. Magyarországi megjelenése fordított sorrendben történt. Én magam is előbb olvastam a Francia hagyatékot, majd azután az Amour-parti szerelmeseket. Ez utóbbi tehát a Francia hagyaték előképének is tekinthető. Bizonyos motívumok megjelennek a Francia hagyatékban is, de nem olyan hangsúlyosan, mint az előző könyvében. (Belmondo plakát, francia kulturális befolyás és életminta, Szibéria vadsága és szépsége, stb.,).
Ez a könyv az Amour-parti szerelmesek, már nem nyűgözött le annyira. Belmondo és filmjei, és annak hatása, enyhén szólva túlreprezentált a könyvben és emiatt bizony sok helyen unalmas a könyv. Itt is a kamaszkor, a férfivá válás gyötrelmei állnak a középpontban, no meg az elvágyódás Franciaországba. (Végül a három barát közül egyikük sem ott köt ki, de a kivándorlás mozgatórugója a Belmondo filmek csodás világa). A könyv három barátról szól, akik jóban-rosszban összetartanak, azonban jellemükben és fizikai alkatukban éles ellentétei egymásnak. Bár szinte mindent együtt csinálnak, azért mindegyiküknek mag van a saját kis titka, amelyek azonban csak a könyv végére derülnek ki egymás számára.
A helyszínek mind a két regényben azonosak (Szibéria és a távol kelet), amely nagyban hasonlít az Író születési helyére (Krasznojarszk). Sok részlet önéletrajzi ihletésű. Tekinthető egy kicsit az Író önvallomásának is, hiszen Ö is elvágyódott Oroszországból és egy kedvező alkalommal el is hagyta az országot (1987), és Franciaországban telepedett le.
Talán ha a könyvet novella formában tömörebben írja meg jobb lett volna.
A Makine rajongóknak mindenképpen ajánlom.
dr.Béza Dániel
Budapest, 2018.10.29