Összeomlás 27 csillagozás

Andreas Eschbach: Összeomlás Andreas Eschbach: Összeomlás

Markus ​Westermann német komputerprogramozó egy jobb élet reményében érkezik az Egyesült Államokba, az álomállás ígérete azonban nem válik valóra. Kétségbeesetten keres valami más esélyt, hogy a „korlátlan lehetőségek földjén” mégiscsak megtalálja számítását. Ekkor találkozik egy osztrák kutatóval, aki új módszerével forradalmasítaná a kőolajlelőhelyek felkutatását és kiaknázását.
Markus egyszeriben nyakig merül az energiaipar sötét mesterkedésekkel teli világába, és kénytelen ráébredni, hogy az emberi civilizáció egy olyan krízishelyzet felé tart, mely gyökerestül forgathatja fel a fennálló társadalmi rendet. Mert ha elfogy az olaj, élethalálharc indul meg országok és szövetségek között, a technikai fejlődés leáll, és a Földön újra beköszönt a középkor.

Andreas Eschbach, A Jézus-videó és a Hajszőnyegszövők szerzője ezúttal egy lélegzetelállítóan izgalmas világvége-thrillerrel jelentkezik, amely mai, energiaínséges, kőolajfüggő világunkban a lehető legaktuálisabb… (tovább)

Eredeti cím: Ausgebrannt

Eredeti megjelenés éve: 2007

Metropolis Media, Budapest, 2011
552 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155158063 · Fordította: Varga Csaba Béla

főiskola

Béres>!
Andreas Eschbach: Összeomlás

Eschbach elsősorban hatalmas mesélő. A legegyszerűbb dolgokat is úgy, és olyan sorrendben tudja leírni, hogy az érdekfeszítő legyen.

Az energiaforrásokról megjelenő gondolatmenetek egészen meglepők és izgalmasak! Nem a szokásos szlogeneket kapjuk. Fordulatokban gazdag cselekmény és eszmefuttatás! Közvetlenül érinti a hétközapjainkat és azt is, hogyan értelmezhetjük a történelmet új szemszögből.

Andreas Eschbach: Összeomlás

Végig élveztem a könyvet – nem csoda, mert úgy gondolom, hogy összeomlás lesz, csak nem tudhatjuk, hogy pontosan mikor –, és még tanultam is belőle néhány dolgot, érdekes összefüggést. (Lásd az idézeteket.) Ráadásul nem száraz tanulmány, hanem kalandos történetbe van ágyazva.

ezsila>!
Andreas Eschbach: Összeomlás

Érdekes téma, valós veszélyről. Sajnos nagyon elhúzta a bevezetést, ezért lassan haladtam az olvasással. Mindig meg kellett erőltetni magam, hogy újra kézbe vegyem a folytatáshoz.
Emiatt csak 4-est adok, pedig nem rossz könyv.

Profundus_Librum>!
Andreas Eschbach: Összeomlás

A vaskos kötetben szinte többször bolyongunk a múlt ösvényein – 1850-201X –, mint a könyv jelenének idejében. Megtudhatunk belőle szinte minden lényeges és érdekes adatot a világ olajkitermelésének cirka 150 éves történetéről, valamint azt a tényt (?) hogy a világ kőolajkészlete, ami a mai ember életéhez elengedhetetlen – hiszen a benzinen kívül kőolajból lesz a műtrágya, a műanyagok és még sokmillió dolognak elengedhetetlen alapanyaga (pld. az orvosságoknak) –, pár éven belül (20-100 év) valóban kiürül. Teljesen érthetően meséli el ezekben a részekben a kőolajipari társaságok, az államok, uralkodók és a különböző titkosügynökségek köznapi ember előtt teljesen titokban tartott gazdaság-politikai megállapodásait, a különböző események, háborúk, merényletek történelmi összefüggéseit, illetve a kőolaj-kitermelés módszereit, szakmai fogásait és az olajmezők jelenlegi állapotát.

A paranoiás látásmódom miatt gondolom azt, hogy egy ilyen gazdasági thriller, ami ennyire a szeme előtt van mindenkinek (mondom, még az iskolában is erről tanultunk földrajzon), szó szerint sokkal félelmetesebb, mint egy zombi-apokalipszises horror (amit imádok egyébként), vagy egy idegen inváziós sci-fi (amit szintén imádok) mű. Nem vagyok földrajztudós és nem tudom, a könyv pesszimista jövőképe mennyire valós (és mennyire lefutott ügy az alternatív energiaforrások jelenlegi „használhatatlansága” / kihasználatlansága), de ha egy könyv ennyire elgondolkoztatja az embert – miközben remekül szórakozik egyébként a csavaros és jól kitalált történeten is –, akkor le kalappal, maximálisan elérte a célját.

Bővebben: http://profunduslibrum.blogspot.hu/2012/10/andreas-esch…

Dominik_Blasir>!
Andreas Eschbach: Összeomlás

A könyv borítóján büszkén áll a felirat (a „Nincs olaj, nincs kegyelem!” szörnyen hatásvadász és ponyva-stílusú reklámszöveg mellett), miszerint ez egy ökothriller. A szó második feléből valamilyen izgalmas és feszültséggel telített regényre számítottam, bár végül nem ezt kaptam, sokkal inkább egy terjengősen előadott, népszerű világvége-elmélet ("elfogy az olaj") megvalósulását, melyre rögtön ad is néhány életszerű és kevésbé életszerű megoldást.
Azt nem mondhatom, hogy ne lett volna elég ötlet az író fejében egy igazán szórakoztató történet kivitelezéséhez, ám sajnos túl sokat próbált elmondani, túl hosszúra nyújtotta az elbeszélés fonalát, így nem lett sem izgalmas, sem feszült. Felesleges múltidézésekkel és erőltetett családi konfliktusokkal traktálja az olvasót, kibeszél a lapok közül, mintha csak önmagát akarná igazolni valós (vagy valósnak vélt) tényekkel, de eközben felvet néhány érdekes kérdést is, melyre – ki tudja – talán nekünk is hamar választ kell találnunk.
Összességében egy hangzatos elméleteket bemutató, kissé lassú ütemű thriller-ponyva lett belőle, melyben több lehetőség volt, mint amennyit kibontott.
Bővebben: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2012-01-10+…

Inmelius_Mudri_Jolcsi>!
Andreas Eschbach: Összeomlás

Hát.. egynek jó volt. Gyakran nem olvastam, lapozgattam. Nem értem, minek az elejét ennyire elhúzni, most meg…na, szóval, gyenge négyes.

Morpheus>!

[…] amitől igazán felmegy bennem a pumpa, az az olvasás hiánya. Több mint negyvenmillió amerikai gyakorlatilag nem tud olvasni. Azok meg, akik állítólag ismerik a betűket, egy év alatt még száz órát sem töltenek olvasással. Viszont kétezer órát rohadnak a tévé előtt, amiből kifolyik a szar. Az idióta, butító műsorok. Már csak az agyhalott zombikat tenyésztjük.

Kapcsolódó szócikkek: olvasás · szar · televízió · zombi
Morpheus>!

Manapság nem egyszerűen csak jobban függünk a kőolajtól, mint bármikor korábban, de ráadásul jóval több ember él a Földön. Csak azért létezhet hatmilliárd ember a bolygónkon, mert kőolajat használtunk. Ennek most már annyi. Hogy a pokolba fogjuk élelmiszerrel ellátni ezt a rengeteg embert? És akkor még meg sem említettem a ruházatot, a gyógyszert, a légkondicionáló berendezéseket, a repülőgépeket, meg azt a sok luxus dolgot, amihez annyira hozzászoktunk.

Kapcsolódó szócikkek: kőolaj
Morpheus>!

Kőolaj nélkül azonban, tisztelt uram, az emberiség visszazuhan a 18. század szintjére. Azzal a hatalmas nagy különbséggel, hogy ma már sokkal nagyobb a világ lakossága, és háromszáz évvel ezelőtt még felfedezésre várt földünk kőolajkészlete. Ma már nincs olajunk. Az egész civilizációnkra egy hatalmas nagy pofára esés vár. Akkora pofont fogunk kapni, hogy soha többé nem tápászkodunk fel utána a padlóról.

Kapcsolódó szócikkek: kőolaj
Morpheus>!

– Biztos hallott már Malthusról. A lakosság számának exponenciális arányú növekedéséről. Ez a növekedési ütem Malthus felfedezése szerint előbb-utóbb felül fogja múlni az élelmiszertermelés növekedését. A termelés ugyanis csak lineárisan növekszik. Mivel ez egy matematikai törvényszerűség, így kétség sem férhet ahhoz, hogy igaz.
…Most, hogy összeomlanak az alapok, az emberi faj kénytelen lesz ráébredni arra, hogy jóval több ember él a bolygónkon annál, mint ahányat természetes eszközökkel etetni tudnánk. Ennek csupán egyetlen logikus következménye lehet: az emberiség létszáma le fog csökkenni. Más szóval: meghalnak az emberek. Sokan. Iszonyúan sokan.

Kapcsolódó szócikkek: Thomas Malthus
Morpheus>!

– Maga mit tanult? Járt egyetemre?
– Egy kis informatikát meg egy kis marketinget – válaszolta Markus, majd habozva még hozzátette –, de csak főiskolát végeztem. A híres menedzserképző főiskolák kapui bezárultak előtte. Nem volt elég jó tanuló.
– Jól van az így. Főiskola? Örüljön neki! Az egyetemen csak elrontják a fiatalokat. Addig mossák az agyukat, míg már nem is tudnak gondolkozni. Állandóan ezt kellett látnom. Rettenetes!

Kapcsolódó szócikkek: egyetem · főiskola
Morpheus>!

– A kőolajból a legnagyobb hasznot a fogyasztó országok kormányai teszik a zsebükbe. Németországban például a benzin árának 75 százaléka az adóteher. Az állam literenként több mint egy eurót kap, míg az olajgyártó cég csupán négy vagy öt centet keres.

Morpheus>!

Az olajról van szó. Arról az anyagról, ami alapjaiban megváltoztatta a világgazdaságot. A világgazdaság ettől az anyagtól függ és egyre inkább függővé válik, mivel a különféle eljárások egyre nagyobb energiát igényelnek. Ha az ember kicsit odafigyel arra, amit a szaúdiak tesznek, és nem azzal törődik, amit mondanak, akkor nagyon hamar észreveheti, hogy a sivatagi királyság számára szinte minden másnál fontosabb az, hogy a világ, de elsősorban a Nyugat to-
vábbra is tőle függjön.

Morpheus>!

– Kőolaj segítségével fűtjük a házainkat. Benzinnel üzemeltetjük a kocsikat és azokat a teherautókat is, amelyek eljuttatják az árut a szupermarketekbe. Benzin kell a traktorba is, amikor a parasztok megtermelik az élelmiszert. Az olajból állítjuk elő a műtrágyát, a gyógyszereket és a műanyagokat is. A gazdasági rendszerünk csak azért működik, mert számíthatunk a kőolajunkra, ami ráadásul rohadtul olcsó. Ha ez csak a legkisebb mértékben is megváltozik, akkor az egész összeomlik. Márpedig most éppenséggel ez fog történni. Véget ér a világ. Az a világ, amit eddig ismertünk.

Morpheus>!

– A gond csak az, hogy ez az olaj könnyebben kibányászható része volt. Ami még megmaradt belőle, az mélyebben rejtőzik a föld alatt, ezért nehezebb és drágább a felszínre hozni. Ráadásul zord, megközelíthetetlen tájakról beszélünk. Persze, világos, hogy fogunk még olajat bányászni, csakhogy nem annyit, mint eddig, és sokkal drágábban. A vékony, piros vonal pontosan ott húzódik, ahol több energiára lesz szükség ahhoz, hogy egy liter olajat a felszínre hozzunk, mint amennyi energia egy literben található. Abban a pillanatban a kőolaj már nem energiahordozó többé.

Morpheus>!

…a műtrágyát is kőolajból állítják elő.

– Meg a növényvédő szereket. A hagyományosan megművelt termőterületek, ahol nem használják az ilyen vegyszereket, lényegesen kisebb termést hoznak. Nyolcadrészét vagy még annál is kevesebbet, mint azok a földek, ahol vegyszereket használnak. Amíg egyetlen szarvasmarha vágókorba kerül, a felneveléséhez több mint ezer liter olajra van szükség. Ennyi kell a takarmány megtermeléséhez, a gépek meghajtásához meg ilyesmihez. Ha elfogy a kőolaj, akkor az azzal járhat, hogy a lakosság ellátása élelmiszerrel még Európában is gondot okozhat. És akkor még nem is beszéltünk a harmadik világ országairól, ahol még ma sem megoldott a lakosság ellátása; ott elképzelhetetlen éhínségekre kell számítani.