A ​kölni rejtély (Alyss 1.) 45 csillagozás

Andrea Schacht: A kölni rejtély

Alyss férje borkereskedő, aki gyakran van távol otthonától, így az asszonyra marad a nem éppen kis háztartás összes gondja. Összesen öt fiatal lány és fiú felett rendelkezik, s ez nem is okozna neki különösebb gondot, a sors azonban gonosz tréfát űz vele. Egy fehér sólyom képében érkezik a házba, melyet a száműzött John of Lynne küld neki a sógora nevében. Időközben férje, egy állítólagos rablótámadás áldozatául esik, Alyss pedig ármánykodások gyűrűjében találja magát, melyek könnyen tönkretehetik őt.

Eredeti cím: Gebiete sanfte Herrin mir

General Press, Budapest, 2011
394 oldal · ISBN: 9789636432836 · Fordította: Zoltán Eszter

NewL P>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Soha nem olvastam volna el ezt a könyvet, ha nem találkozom vele egy kihívás kapcsán. Ez nagy kár lett volna, hiszen ez egy olyan történet, ami az én ízlésemnek való. Kicsit történelmi, kicsit nyomozós, kicsit romantikus. A regény egy kölni kereskedőasszony és házanépe, valamint a vele kapcsolatba kerülő emberekről és eseményekről szól. Teszi ezt úgy, hogy igazán nem sok izgalmas történik, de az akkori élet leírása nagyon érdekes (már megint egy történelmi rész, aminek utána kell néznem), a nyomozós rész mégha nem is tartogat sok izgalmat, az akkori életről, és a városról szól. A szereplők rokonszenvesek, még a mindennapok leírása is tartalmaz izgalmas elemeket.

anesz P>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Hogy ez mennyire jó könyv! Ha a sorozat többi része is ilyen remek, akkor kedvencelem őket, nem vitás!
A történelmi környezet kidolgozott, apró dolgaiban is hiteles, sokat tanultam belőle. Például, hogy a beginák egy régi női apáca rend volt, gyógyítással foglalkoztak, de a 19. században megszűntek.
A hétköznapi élet leírása is érdekes volt, nagyon különös volt, hogy abban az időben a fiatal lányokat és fiúkat kiadták családokhoz, hogy ott nevelődjenek, és tanulják meg a szakmai fogásokat.
A krimi szál érdekes, logikus volt, a nyomozás is élvezetes.
A szereplők életszerűek, valóságosak, egymáshoz való viszonyukat is szakértőhöz méltóan ábrázolta az írónő.
Alyss családja egyszerűen elbűvölő, vicces. A szülei egyéniségek és szerethetőek. Az ikrek témája pedig kimeríthetetlen, egy kis misztikummal fűszerezve. Marian a kedvenc szereplőm.
A szerelem finom ábrázolását is örömmel olvastam.
A legjobban azonban a stílusa fogott meg! Vártam, hogy este mikor olvashatom már! Örülök, hogy rátaláltam erre a könyvre!

aram76>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Lehet sosem találkozunk, ha egy kihívás miatt rám nem talál. Egyik kedvencem a történelmi regények, másik a krimi. Ez a kettő ötvözetének készült, mégsem vagyok maradéktalanul elégedett. Elég sok üresen futó, helyben toporgó jelenet van benne oldalakon keresztül. Ez néha a kedvemet szegte. Valahogy jobban szól ez a történet a nőről, aki mindenhez is ért, ezáltal eléggé hajaz a nagy nagy egyenjogúság kérdése felé. Sejthető, hogy sorozat része, tekintve a lezárást is. Talán majd később elolvasom a többi részt is, most ez így elég volt.

Mónika_Sándor>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Az eleje nagyon magával ragadott, aztán a közepe táján leült egy picit, majd megint belendült. Erős a gyanúm, hogy ez a könyv alapból sorozatnak készült, mert a végére a legtöbb szál elvarratlan maradt. Kíváncsi vagyok a folytatásra – meglátjuk mennyire hajt ez az igény. :)
Egyébként nagyon tetszett a korhű ábrázolás, hogy betekintést nyerünk a patríciusok életébe, a társadalmi eseményekbe, és akad olyan figura is akit erősen kifiguráz.
Ami furcsa volt, hogy a keményen konzervatív családban „erkölcstelen” kapcsolat volt kibontakozóban. Talán a következő részben ezt is megértheti az olvasó.
Összességében kellemes nyári olvasmány – a kevésbé brutális, vagy történelmi krimiket kedvelőknek kifejezetten ajánlott. :)

Andrea Schacht: A kölni rejtély

Mivel teljesen véletlenszerűen böktem rá erre a könyvre, nem voltak túl magas elvárásaim. Egyedül abban reménykedtem, hogy nem lesz dögletesen unalmas, és a nyomozást sem teljesen a „helyszínelők” mintájára akarja ráhúzni (MCIS, a középkori helyszínelők). Ezek után én lepődtem meg a legjobban, hogy az elejétől kezdve le tudott kötni. Szépen bemutatta a Hanza városok és a kereskedelem fejlődését, a polgárság diadalútját. A 15. századi Köln elég szabad szellemű hátteret biztosít ahhoz, hogy a szereplőknek nagy mozgástere legyen. Nem volt olyan érzésem, hogy a reakcióik, cselekedeteik hiteltelenek lennének. A város polgárai műveltek, írástudók, de amellett a munkát sem vetik meg. Az üzleti húzásaik, csatározásaik a történet számomra legérdekesebb részeit adták. Hiába, mégiscsak közgázt tanultam, vagy mifene… Ebből jöhetett volna még több!
Emellett a nyomozás is ügyesen volt beillesztve a történetbe. Igaz, a lezárása talán nem lett a legerősebb, de ezt hajlandó vagyok neki elnézni.

Andrea Schacht: A kölni rejtély

Rég olvastam ilyen jó könyvet! Volt olyan nap, amikor több mint 150 oldalt sikerült belőle felfalnom, és akkor is csak azért hagytam abba, mert már nagyon fájtak a szemeim. Kedvenc korszakom a középkor (abból is főleg a 14-15. század), de az a tapasztalatom, hogy nehéz róla olvasmányosan és történelmi szempontból is hűen írni. Andrea Schachtnak szerintem ez kifejezetten jól sikerült – igazán árnyalt képet ad a középkori világról, a céhek működéséről, a szokásokról és a hiedelmekről. A szereplők is emberiek, szerethetőek, és maga a történet sem „elszállt”. Nekem egyedül az okozott problémát, hogy nem mindig tudtam nyomon követni a rokoni szálakat (annyi második házasság, mostohagyerek és unokatestvér került elő a végére), de ez nem befolyásolta a könyv élvezhetőségét. Remélem, megvan a folytatás a könyvtárban! :)

Farkas_Szonja>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Nem különösebben érdekfeszítő, mégis olvasmányos volt, folyamatos olvasásra ösztönzött. Némely szál elég átlátszó, a bonyodalmak sem igaziak, de jókor talált rám a könnyedsége.

HoneyBunny>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Négy csillag light! Jó volt ez, azért. Nem a középkori lerágottcsontanglia, hanem Köln, nem az uralkodói réteg, hanem a kereskedők mindennapjai. A borító bárgyú tekintetű asszonkájával ellentétben a főhősnő eszes, hiperaktív, és humora is van. Egyébként nem is gondoltam volna, hogy Köln ilyen kellemes hely volt anno ( szőlőlugas, napsütés, friss kenyér, bor, levendula, piték orrba-szájba).
Azonban végig nem bírtam szabadulni az érzéstől, hogy én ezt szívesebben olvasnám drámaként.

Drini>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Nem volt rossz, de kicsit lassan csordogálnak az események. Adok esélyt a folytatásnak, de remélem kicsit felpörögnek az események és csökken a szereplők száma, mert a szerző kicsit túlzásba vitte a karakterek használatát. Sokan teljesen feleslegesen szerepelnek a történetben. Súlytalanok.
A legjobban azonban a Marian és Marianne keverését tartottam hibás lépésnek. Kimondottan nem maga a hasonlóság a baj, hanem az, hogy nem egyszer a rosszul van nyomtatva a könyvben. Nem tudom ez a fordító, a lektor vagy kinek a hibája, mindenesetre zavaró…
Ennek ellenére a kor ábrázolása tetszett, a cselekmény elment és a szereplők jó része is szerethető.

ribizlii>!
Andrea Schacht: A kölni rejtély

Az alaptörténet jó, jó volt betekintést nyerni a kereskedők kezdeti világába, hogyan fejlődött a kereskedelem, a könyvelés. Egy csillag levonás, a történet lassúsága miatt és a végén nem záródott le teljes egészében a történet. Hiányérzettel csuktam be a könyvet. Szerelmi regényként kevés, mivel csak nyiladozott John és Alyss szerelmi kapcsolata, detektiv regényként, pedig kevésbé volt izgalmas a nyomozásuk.

…de legfontosabb feladatának azt tartotta, hogy felnyissa szemüket a teremtett világ nagyszerűségére. Soha nem sajnálta sem az időt, sem a fáradtságot, hogy felhívja figyelmüket az élet kis és nagy csodáira, lett légyen az egy hangyaboly céltudatos nyüzsgése, a méhek röptét vezérlő titokzatos iránytű, amely megmutatja az utat a virágkehelyhez, egy páfránylevél mértani tökéletessége, egy csikó születése vagy a kismacskák bájos játszadozása.

Hollóhát>!

– A magas honoráriumtól az orvos kedve lesz jobb, nem a beteg
állapota […]

Nem fordul meg Nap és Hold,
hogy ne találna baj s gond.

Purpur>!

Szerelem, pénz és nagy nyereség még a józan embert is kiforgatja magából.

Purpur>!

– Marian, fivérem, te átdorbézoltad az éjszakát?
Marian arcán fáradt mosoly futott át.
– Azt jobban bírtam volna. Nem, nővérkém, egy gyermeket segítettem a világra. És azóta folyton csak azon jár az eszem, hogy vajon mire gondolt a Mindenható, amikor a nőket ilyen szenvedésnek tette ki.
– A bűn zsoldja, fivérem. A férfiak dolgát könnyebbé tette, hiszen ő is csak egy apa.

Purpur>!

Az egyik azért hallgat, mert nem tud felelni; a másik azért, mert csak az alkalomra vár.

Hollóhát>!

– Nem fél, hogy kap egy sólymot ajándékba?
– Egy sólymot? Csak nem hozott ide is egyet?
– De bizony, és még csak receptem sincs, hogyan lehetne belőle legalább egy jó ebédet főzni.

Purpur>!

[…] a pénz se nem olyan, mint az árpa, hogy újra meg újra kihajtson, se nem olyan, mint az egerek, hogy magától szaporodjék.

Purpur>!

A házasság két ember közössége életre-halálra, de semmi több. Senki sem mondta, hogy együtt jár vele a szerelem. Egy nő férfi nélkül senki és semmi. megözvegyülhet vagy vénlány maradhat, életét akkor is kizárólag férfirokonaitól való függősége határozza meg. Máskülönben kikerül a családi kapcsolatrendszerből.

Purpur>!

Tehát a titkok végül is egyszerű árucikkek csupán. Mindegyiknek megvan az ára, csak ki kell találni, mennyi az, és milyen módon egyenlíthető ki.

Alyss sorozat · Összehasonlítás