Ferenc ​pápa és az ő ideje 1 csillagozás

A kereszténység Jorge Mario Bergoglio idején
Andrea Riccardi (szerk.): Ferenc pápa és az ő ideje

Annak, akit a katolicizmus jelene és jövője érdekel, távolabbra kell tekintenie, mint a Vatikán, mint Olaszország és mint Európa: ma globális földrajzi és politikai szemléletre van szükség. Jorge Bergoglio pápaságának egyértelmű jellemzője, hogy ezer év után véget ér az, amit európai pápaságnak gondolunk.

A könyvben a szerzők megvizsgálják, milyen az egyház helyzete Kínában, Afrikában, Észak- és Dél-Amerikában, valamint Európában. Szembenéznek azokkal a kihívásokkal, amelyeket a vallások találkozása, a laikusok és hívők szerepvállalása jelent. Szó esik a Vatikán és a politika kényes viszonyáról, a menekültkérdésről, a találkozás kultúrájáról, valamint arról, hogyan próbál választ adni a szegények problémájára a pápa által képviselt „város teológiája”. Mindeközben Ferenc pápa különleges személyisége és történeti jelentősége is kirajzolódik.

A kötet szerkesztője Andrea Riccardi olasz tudós, történészprofesszor, politikus, a Szent Egyed Közösség alapítója.

Róla szól: Ferenc pápa

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Napjaink Teológiája Bencés

Bencés, Pannonhalma, 2019
306 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633141373 · Fordította: Sólyom László

Andrea Riccardi (szerk.): Ferenc pápa és az ő ideje

Andrea Riccardi (szerk.): Ferenc pápa és az ő ideje A kereszténység Jorge Mario Bergoglio idején

Az első meglepetés akkor ért, amikor a kötet fordítóját megláttam: Sólyom László. Még külön rá is kerestem, hogy biztosan az a bizonyos Sólyom László volt-e. Igen, az egykori köztársasági elnök munkája! Sok kiadó ezt biztosan kiemelten megjelenítette volna a borítón is, mindenesetre kellemes meglepetés volt.

A második meglepetés a könyv végén ért Juhász-Laczik Albin és Dejcsics Konrád Sólyom Lászlóval való beszélgetésekor. Kiderült, hogy a tanulmánykötet egy római konferencián elhangzott előadásokat tartalmaz. Ez a tény sok kérdésemre választ is adott. A kötetben szereplő tanulmányok stílusa, nyelvezete, mélység és befogadhatósága nagyon eltérő. Konferencia-kötetként már értem, a szerkesztő miért nem csiszolta jobban össze koherens egésszé az anyagot.

Már az olvasás elején a tartalomjegyzék böngészésekor felkeltette a figyelmemet a könyv, hiszen szinte minden jelentős, a katolikus egyházat érintő kérdést érint: például a központ és periféria viszonya, Kína, Afrika, iszlám, Amerika, ökumenizmus, nők, laikusok helyzete, emberi jogok, keresztény pártok és a Szentszék nemzetközi jogalanyisága.

Az olvasás ideje viszont kissé hosszúra nyúlt, mert egyrészt voltak érdekes, informatív tanulmányok, például a pünkösdista egyházakról, de voltak szinte olvashatatlanok is, amelyek össze-vissza hivatkoznak pápai levelekre, enciklikákra, de nem fejtik ki, mi volt azok lényege. Ezekben a tanulmányokban kevés volt a központi gondolat, csapongtak. A nőkről szóló fejezet pedig kissé ideologikus lett és szinte csak egy zsinattal és a női teológusokkal foglalkozik, nem az általános helyzet bemutatásával.

Összességében örülök, hogy elolvastam, a sok részből a végére összeállt egy általános egész.

almosehes P>!

A vallási intézmények megtérésének szükséglete erős és vékony fonalként tartotta össze a jelenkorban azokat, akik az egyház reformjában látták azt a kioldandó gordiuszi csomót, amelynek segítségével az egyház bátran belenézhet a modernitás fenyegető örvényébe.

Marta Margotti: Franciaország - Missziós terület? 205. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Gordiuszi csomó
almosehes P>!

Most szinte mindenki elismeri, hogy elviselhetetlen űr keletkezett, amelyet ugyan a relativizmus retorikája tölt be, de valójában a nihilizmus éltet. Szinte senki sem akarja, hogy in flagranti találják, amint éppen hitvallást tesz valamiféle pozitív etika mellett, mert fél, hogy még összeboronálják egy ideológiával, és így ellentétbe kerül a szabadság pluralizmusával.

Piangerlo Sequeri: Az etika kihívása. Az emberi jogok és a hívő lelkiismeret. 210. oldal